Přehled dílů
Příroda jako učitelka
Občanské noviny
Již od roku 1996 pomáhá spolek Permakultura CS zájemcům hledat cestu k informacím a praktickým příkladům trvalé udržitelnosti.
Whistlebloweři nejsou udavači
Občanské noviny
V zaměstnání se kdokoliv může stát svědkem protiprávního jednání. Whistlebloweři jsou lidé, kteří se rozhodli nemlčet a na problém na svém pracovišti formálně upozornit. I přes to, že pomáhají odhalit závažné nedostatky v soukromé i státní sféře, je na ně občas nahlíženo jako na práskače a udavače. Jít s kůží na trh není jednoduché. A právě proto se jim snaží nevládní organizace pomoci.
Klima jízda
Občanské noviny
Hnutí Limity jsme my dlouhodobě usiluje o konec doby uhelné. Zabývá se ale také otázkou, co nastane po ní. Třicet účastníků Klima jízdy se vydalo na 250 kilometrovou trasu na kole po Moravskoslezském kraji, aby sbírali informace a propojovali občany, kterých se změny dotknou nejvíce.
Dobrovolnictvím k porozumění
Občanské noviny
Dobrovolníci pomáhají zlepšovat svět okolo sebe. Ve sdružení dobrovolných aktivit Inex věří, že spolupráce na lokální i globální úrovni je cestou ke vzájemnému porozumění. Může být ale také základem k aktivnímu zapojení do společnosti a získávání důležitých zkušeností pro osobní, občanský i profesní život.
Ochránce zarůstajících rájů
Občanské noviny
Pavel Brodecký se rozhodl opustit práci v IT a marketingu a již osm let se stará o přírodu na Kolínsku. Dnes pečuje o dvacet lokalit a spolupracuje s několika ochranářskými spolky.
Jak se rodí láska k ornitologii
Občanské noviny
Do mokřadů národní přírodní rezervace Řežabinec na Písecku se již téměř padesát let navrací ornitologové i široká veřejnost na kroužkovací Akci Acrocephalus. Společně se mohou každý po svém zapojit do výzkumu a třeba i najít lásku na celý život.
Louky mezi paneláky
Občanské noviny
Ve střední Evropě rychle ubývají louky a stepi. Je zřejmé, že vedle ochrany posledních zbytků přírody je třeba biotopy obnovovat. Třeba na městských trávnících, kde dnes kvůli časté seči luční organismy téměř nežijí.
Když děti pomáhají přírodě
Občanské noviny
Už desítky let pomáhají přírodovědné kroužky v Česku budovat vztah dětí s přírodou. Kromě teoretických znalostí si v nich často vyzkouší i její praktickou ochranu. Podobným způsobem děti vzdělává klub Čejka z Mníšku pod Brdy, nebo rokycanský oddíl ochránců přírody pod Hnutím Brontosaurus.
I mrtvé dřevo dělá živý les
Občanské noviny
V českých lesích se často hospodaří hlavně s ohledem na produkční funkci a na další důležité vazby se zapomíná. Skupina odborníků se rozhodla konvenčnímu lesnickému hospodářství v Bílých Karpatech vytvořit protiváhu a na třech hektarech založila soukromou rezervaci. Nejen tesaříci alpští zde našli bezpečný domov.
Jeden za všechny, všichni za jednoho
Občanské noviny
V Česku existují stovky neziskových organizací, které se věnují ochraně přírody. I když přírodě pomáhají z odhodlání, a ne kvůli penězům, je pro ně získávání financí k rozvoji projektů zásadní. Bohužel ale také často velmi obtížné. I proto spolky v Jihočeském kraji spojily své síly a vytvořily síť Krasec.