Naše řeka, naše duše
Obsah dílu
Za své řeky jsou obyvatelé Bosny a Hercegoviny ochotni bojovat až do konce.
Přehled dílů
Rezervace v obklíčení
Nedej se!
Přírodní rezervace Vrbenské rybníky u Českých Budějovic čelí tlaku nové výstavby, a to rovnou ze dvou stran. Záměr prvního investora počítá s rozšířením stávajících budějovických sídlišť. Druhý investor plánuje výstavbu obytného satelitu na opačné straně rezervace, která dosud sousedila s volnou krajinou. Kam až má sahat urbanizace?
Kaolin z moci úřední
Nedej se!
Vracíme se k tématu kaolinových lomů v Karlovarském kraji, které ovlivňují krajinu i životy obyvatel v blízkých obcích. Ať už jde o oznámení záměru, posuzování vlivů na životní prostředí, nebo sanaci a rekultivaci, místní občané se snaží do procesů zapojit. Narážejí však na nečinnost příslušných úřadů.
Němý boj pod hladinou
Nedej se!
Uživatel každého rybářského revíru má povinnost vrátit do vody určitý počet ryb dle takzvaného zarybňovacího plánu. Někteří vědci i rybářské spolky ale upozorňují na to, že v nich často figurují komerční nebo nepůvodní druhy, které konkurují těm domácím. Jsou zarybňovací plány skutečně efektivním nástrojem pro zachování populací v našich řekách?
Větrníky versus krajina
Nedej se!
Česká vláda urychluje výstavbu větrných elektráren – do roku 2030 by jich mělo díky dotacím vyrůst až 500, v dalších letech dalších tisíc. Někde lidé souhlasí, ale v řadě lokalit větrné elektrárny odmítají. Například na Vysočině některé obce vyhlašují referenda. Ve hře je střet několika zájmů: získávání obnovitelné energie z větru, zachování krajinného rázu, ale i zisky investorů.
Ministrův obětní beránek
Nedej se!
Stoletá povodeň na Jesenicku v roce 1997 zaplavila Krnov a okolí. Po 27 letech zde voda udeřila znovu. Den po kulminaci obvinil ministr zemědělství z dramatických dopadů povodně občanská sdružení. Nevládní organizace, Hnutí DUHA a Děti země, prý svými odvoláními blokovaly výstavbu přehrady Nové Heřminovy, která by bývala katastrofě zabránila. Oba spolky se ale do územního řízení k přehradě přihlásily teprve loni. Neleží důvod, proč přehrada nestojí, někde jinde?
Domy místo orchidejí
Nedej se!
Králický Sněžník mezi Jeseníky a Orlickými horami láká stále více návštěvníků, což přináší i zásahy do krajiny. Nové stavby vznikají i na louce nad Stříbrnicemi, která je domovem vzácných a chráněných druhů rostlin.
Trasa sliby dlážděná
Nedej se!
Středočeský úsek dálnice D3 z Prahy na jih je plánován přes komplikované území Dolního Posázaví. Odborné posudky opakovaně nedoporučily vést trasu dálnice právě tudy. Území kolem Jílového je poddolované, hrozí sesuvy půdy a ztráta vody. I přes to zde příprava stavby pokračuje. Dotčené obce i obyvatelé si stěžují, že schvalovací proces je netransparentní a sliby úřadů nebyly dodrženy.
Posudkáři vlivů
Nedej se!
S problematikou nekvalitně vypracovaných biologických výzkumů a hodnocení vlivů záměrů na životní prostředí se potýkáme napříč celou republikou. Mohlo by se jednat o systémový problém?
Utopená Gigafactory?
Nedej se!
Poté, co se rozplynul sen o projektu gigafactory v Líních u Plzně, přichází stát s novým záměrem. V nivě řeky Olše u Dolní Lutyně mají být vyčleněny stovky hektarů polí pro nového strategického investora. Průmyslový park by zde měl vyrůst i přes to, že v Moravskoslezském kraji najdeme nejvíce brownfieldů v republice. Když jsme lokalitu navštívili s kamerou v polovině září 2024, kdy kulminovaly vodní toky, pole určená pro výstavbu byla pod vodou.
Další těžba v Krušných horách?
Nedej se!
Soukromý investor plánuje těžit živec nedaleko obce Potůčky v Krušných horách. Část území, které by záměr ovlivnil, je ale již dnes zapsáno jako hornický region na seznam světového dědictví UNESCO a v oblasti by měla být vyhlášena i chráněná krajinná oblast. Zachováme přírodní dědictví pro budoucí generace, nebo se vrátíme k těžbě v srdci Krušných hor?