Chat

průvodkyně pořadem

Kateřina Cajthamlová

Tématem dalšího vydání DoktorKY bude bolest. Po skončení pořadu navážeme chatem s moderátorkou Kateřinou Cajthamlovou. Zeptejte se již nyní na to, co vás zajímá.

Záznam chatu ze středy 15. března 2017

víťa: „Pěkný večer, paní Cajthamlová, snad možná tušíte, jako průvodkyně - pořadem= DoktorKY, kdo pak, přímo měl(a) by dorazit, jako doktorka, nebo lékař, pro dělajicí, zde na Chat s hosty. Děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Dobrý den, moji milí diváci! Vítám vás tady všechny, kdo jste napsali, ač jste netušili, kdo dnes bude chatovat. Jsem tady dřív, protože jsem si všimla, kolik vás tu už se svými dotazy čeká. Takže první odpověď: dnes budu na chatu já. Tak hezký večer a koukejte teď, prosím na DoktorKu. Odpovědi tu pak najdete. Zdravím!“

SK: „Je pravda, že v cítění bolesti jsou si lidé se zvířaty rovní?“

Kateřina Cajthamlová: „Asi ano. Alespoň to tak vypadá.“

GF: „Jak lze bolest změřit, vyzkoumat?“

Kateřina Cajthamlová: „Objektivní zkoumání bolesti je těžké. Má totiž fyzické projevy, které měřit lze (reakce zornic, změny tepu, tlaku, kožní reakce a další. Ale má také emoční složku a složku motivační. Tyhle dvě určují, JAK MOC nás to bolí. Pokud se bojíme, tak se bolest horší, pokud jsme zamilovaní nebo hodně motivovaní, bolest skoro nevnímáme. Tyhle složky se měřit nedají a vnímání bolesti zlepšují nebo zhoršují. Snad tohle vysvětlení stačí.“

DAYD: „Kolik existuje druhů bolestí?“

Kateřina Cajthamlová: „Bolest akutní (náhlá) a chronická (dlouhodobá nebo vracející se). Kvality bolesti jsou různé (pálivá, bodavá, křečovitá a spousta dalších....) Bolest může být i fantomová (třeba bolí končetina, kterou nemáte... Bolest je důležitý diagnostický prvek a sledujeme odkud a kam vyzařuje, kde se nachází, co ji zlepšuje a co zhoršuje...zkrýtka bolest je hodně individuální.“

GF: „Může být někdy bolest prospěšná?“

Kateřina Cajthamlová: „Je to důležitý signál, že dochází k poškození orgánů a tkání. Když bolest necítíme, jsme ohroženi také. Nebráníme se poškození a může dojít ke komplikacím....Takže ano, bolest nás vlastně také může chránit před poškozením.“

GF: „Jaké jsou nejhorší důsledky bolesti?“

Kateřina Cajthamlová: „Samozřejmě psychické utrpení. Bolest může být i původcem deprese, lidé s velikými neztišitelnými bolestmi si mohou i sáhnout na život.“

víťa: „Pěkného večera, přeji paní Cajthamlová, prosím, dotaz mám, kdy pak, opět/znovu přijdete, sem na chat. a Děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Už jsem tady. Dobrý večer“

Eliska: „Dobry den pani doktorko, mam jednu velikou starost, je mi 24let a uz 8 let pecuju na stridacku se zbytkem rodiny o babicku.Krmim, prebaluju, cvicime a spoustu dalsich veci. Muj problem je ze babicka se horsi, nekolikrat za mesic volam zachranku a pak chodim pecovat do nemocnice, protoze vim ze personal nema tolik casu. Nyni si az moc uvedomuju, jak jsem na babicku fixovana, mam o ni velky strach a nedovedu si predstavit, co budu delat az nebude? Zaroven mam pritele ktery stare lidi nema rad a vubec nechape co delam a prozivam.vite, sportuju , snazim se cist, pividat si se zajímavými lidmi ale citim ze to porad neni ono. Mozna je to i tim ze jsem uzkostliva, velmi dbam na zdravou stravu a kazdy den si pripominam ze babicka je stara ze nemusi jen to zdrave a tak to prokladam treba i dortem ale pak svadim vnitrni boj.omlouvam se za tak dlouhy sloh, vim ze je vsude kolem spousta lidi co ma mnohem vaznejsi problem ale potrebovala jsem to nekomu rict, ikdyby jste si to jen precetla, moc mi to pomohlo.preju vam krasny vecer a spoustu dobrych veci, mam vas vazne moc v oblibe.“

Kateřina Cajthamlová: „Dobrý večer, Eliško. Jste moc hodná a laskavá vnučka svou lásku babičce nevyjadřujete jen slovy, ale také (což bývá HLAVNÍ) péčí, věnujete jí čas, dáváte jí oporu, smysl života i v obtížné situaci...zkrátka toto vše je důkaz, jak moc ji máte ráda. Takové starání se o blízkého člověka vyžaduje hodně fyzických i psychických sil, které musíte někde brát. Jsem ráda, že máte čas i na relaxaci, přátele a koníčky. To je totiž pro každého, kdo chce někomu pomáhat, nesmírně důležité...Eliško, člověk, který ošetřuje nemocné, potřebuje také sám ošetřit. Pokud si už teď uvědomujete, jak moc babičku potřebujete a že se o ni bojíte, je potřeba si o tom s někým popovídat. Takhle po internetu to není ono. Potřebuje to PRAVÝ rozhovor. Vaše obavy o to, zda má babička "zdravou stravu" jsou pochopitelné, pokud se o to zajímáte. Ale máte VELKOU pravdu v tom, že nutit babičku vyhýbat se nějakým potravinám, aniž to nařídil ze zdravotních důvodů lékař, by nebylo správně. Oceňuji, že to babičce nezakazujete. Občas si mlsnout není asi na škodu. Tak snad jsem odpověděla na vše podstatné. Na závěr ještě: děkuji za milá slova. A držím Vám i babičce moc palce.“

víťa: „Dobrý den, paní Cajthamlová, zajímalo by mě, proč pak, vlastně nechodíte, jako host, pro, ten-to se vysílajicí, pořad: Sama doma, před/tím rokem, až dvěma jste chodila, jako moderátorka - pořadu= Doktorka. Děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Mám hodně povinností a aktivit, tak jsem tentokrát v sérii jen 3x na chatu. Dnes asi už naposledy v této řadě.“

víťa: „krasný den, paní Kateřino, zajímalo by mě, jest-li pak, už v současné době se připravují, nebo natáčí, nové díly - pořadu= Doktorka, ale, teď myslím, jako věrný divák, až, někdy se na(d)cházejicí, pro nový rok - 2018. Děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Pevně doufám, že se už pomaličku začne rozhodovat o další řadě. Sama se na další řadu už velmi těším. Příprava trvá velmi dlouho, natáčíme až na podzim. Tak si držme palce! Mám už hodně námětů od diváků, o čem by další díly měly být. Tak se těším. A děkuji za Váš zájem.“

Tomáš: „Dobrý den, trpím úpornými bolesti zad spojené s projevy ztuhlosti a boletivé spazmy. K tomu doprovodné zažívací obtíže polykání a říhání. M8m degenerativní změny páteře a nález na SI. Nemůžu normáně existovat. Pořádně mě nikdo neléčí a já nevím zda-li nemám a i jinou nemoc. Nic mi na to pořádně nezabírá. Co a koho poradíte? Revma ani neorologie mi moc nepomohli, jeví se to na druhý stupně AS. Tomáš z Chocně“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud máte také problémy trávicí, zkuste se zajít poradit na gastroenterologii. To, co popisujete, nemusí s páteří souviset, ale může. Jen podle popisu příznaků je velmi těžké radit. Pokud chcete, tak mi oskenujte výsledky vyšetření, která jste absolvoval, a pošlete mi to na kcajthamlova@seznam.cz a já se zkusím zamyslet. Chodíte na rehabilitaci? Nepíšete svůj věk. Tak napište na můj mail, ju?“

Jan Schmidt: „reflux-peptest proč ukazujete takové novinky které nikdo nezná.ptal jsem se na něj u nás vFNOL a tam na mě hleděli jak telata, všeci nemůžem jezdit do Prahy děkuji za odpověd Jan Schmidt“

Kateřina Cajthamlová: „Nu, pořad JE o novinkách v medicíně. Proto tyto informace uvádíme. Dívají se i zdravotníci, tak třeba Peptest zavedou i někde ve Vašem okolí.“

Dagmar: „Dobrý večer paní doktorko, co s vysokým cholesterolem 7,2 /LDL 4,4/, když nechci brát Torvacard? Je mi 54, jinak jsem zdravá, žádné léky neberu. Užívám omega 3 rybí olej forte + lecitin extra silnější. Máte pro mne nějakou uspokojující alternativu?Pan doktor obvodní by mě již viděl s doživotním užíváním léků . Moc Vám děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Nu, tak při cholesterolu nad 7 už bývá užívání léků nezbytné. Podle věku soudím, že možná už máte nižší nebo ukončenou produkci ženských hormonů a to je pak o hodně vyšší riziko kardiovaskulárních chorob, pokud neberete léky....“

Zuzana: „Dobrý večer,paní doktorko.Prožila jsem nyní měsíc silného stresu(čekala jsem na výsledky biopsie),dopadlo to dobře,ale asi 14 dní mě už bolí celá záda - od bederní části až nahoru. Myslíte,že by to mohlo souviset s tím prodělaným stresem? Pomohla by mi rehabilitace? Moc děkuji za odpověď. Zuzana“

Kateřina Cajthamlová: „No jasně! Chronický stres se velmi často "promítá" do páteře. Zkrátka jste byla dlouho napjatá jak to dopadne a ještě jste se neuvolnila. Pomohou masáže, prohřívání, uvolňovací cviky... Bude to dobré, nebojte. A hlavně se už tak moc dlouho ničeho NEBOJTE. Vím, čekání na "verdikt" je strašně stresující, ale za potíže se zády to nestojí.... Tak ať se Vám uleví!“

Oli: „Dobrý den. Vloni mi zjistili Crohnovu nemoc. I když na to beru Entocort, stále mě žaludek bolí a jsem hrozně unavená. Mám dvě malé děti a chybí mi energie. Děkuji za radu.“

Kateřina Cajthamlová: „Crohnova choroba je autoimunitní a potíže, které popisujete, jsou typický průvodní jev. Doufám, že jíte pravidelně, máte DOST živin ve stravě, případně držíte stravu s menším množstvím zbytků (vlákniny) v akutní fázi. Někdy pomáhá i podpůrná psychoterapie nebo dovolená...já vím, s dětmi to je těžké mít volno, ale alespoň OBČAS vysaďte. Spíte klidně? To je také důležité.“

Alena Skalická: „Srůst z minulé operace mi tlačí na nerv a lékaři řekli že se s tím nedá nic dělat.Mám téměř rok velké bolesti v levé noze.Děkuji,“

Kateřina Cajthamlová: „Jejda, tak to by chtělo zajít do Centra bolesti a poradit se, co se dá dělat. Srůsty jsou problém, ale věřím, že vše lze řešit. Neurologie, rehabilitace, zkrátka nevzdávejte se!“

Koudová: „Dobrý večer, paní doktorko, mám k Vám dotaz, a to : diagnostikovali mi v nemocnici na urologii zánět moč. měchýře a proto mi tedy nasadili Augmentin. Zítra ho dobírám. Ovšem co mě trápí nejvíce je příšerná bolest buď v pochvě nebo v močové trubici. Přesně nevím. Ale pro bolest nemohu sedět na židli nebo na elektrickém vozíku. Na gynekologii jsem byla a tvrdí, že je vše v pořádku. Ještě jsem objednaná na gynekologii na cytologii. Rovněž pravděpodobně mě pozvou na cystoskopii. Obracím se proto na Vás, zda nevíte kde pramení mé potíže. S pozdravem Kateřina Koudová.“

Kateřina Cajthamlová: „A nemáte bolesti v oblasti kříže nebo kostrče? Někdy jsou tyhle bolesti způsobeny starou zlomeninou nebo vpáčenou kostrčí. Zjistí se to na rentgenu nebo vyšetřením této části páteře. Další, co mne napadá, je nějaký problém v močovém měchýři, takže ta cystoskopie bude asi nutná. Ten elektrický vozík máte pro nějaké poranění páteře?“

Jana Svobodová: „Dobrý den paní doktorko. Téměř rok mám bolesti kyčlí, zad, rukou, kolen, kotníků... Kromě toho trpím neustálou a nepřekonatelnou únavou. Po dlouhých a nepříjemných mašinéríích u obvodního lékaře jsem si našla šikovného imunologa, který mi zjistil EBV virus(na mononukleózu jsem léčena nikdy nebyla), borelioza a alergie na mléčnou bílkovinu. Na neurologii zjištěna hypermobilita, karpály v pořádku, dostala jsem rehab. a byla jsem odeslána na ortopedii. Nyní jsem druhý měsíc na neschopence a rehabilituji, bolesti kyčlí se pomalu lepší (nedávno zjištěna dysplasie kyčle, krční páteř mám ohnutou spíš dozadu, hyperlordóza). Od 26 let mám diagnostikované revma-bez projevů. I po dvou měsících doma a dobrání antibiotik na boreliozu jsem stále unavená, i po menší námaze se mi vrací bolesti, potřebuji spát 10-12 h denně a přesto nejsem odpočatá. Je mi 32 let, nemám děti, únava graduje již spoustu let a dostala jsem se do stavu, kdy už nejsem schopná zvládat normální život. Moc Vás prosím o radu nebo nějaký tip na lékaře, nevím si rady. Nezlobte se za ten dlouhý dotaz prosím, děkuji za odpověď a přeji Vám krásný večer“

Kateřina Cajthamlová: „Tak to je tedy oříšek. Revmatolog Vás už viděl? Ty bolesti mohou být projevy revmatismu. Přestože je (nebo byl ve Vašich 26letech seronegativní), mohlo se to změnit. Boreliosa i EBV napadají nervový systém, tady by kromě imunologa mohl možná pomoci i neurolog. To, že o mononukleoze nevíte, neznamená, že jste ji neprodělala i víckrát. Mohlo to probíhat jako "viróza" a pokud jste tu "virózu" nedostatečně vyležela, mohla se stát chronickou. Vitaminy skupiny B, koenzym Q10, vitamin C, to by mohlo pomoci - jsou to pomocné dietní doplňky u chronických viroz. Důležité je ale zjistit, zda to není revmatismus a případně léčit i ten. Vyloučete také mléčné výrobky a mléko, je možné, že se spoluúčastní i ta alergie. Další možností je nepoznaná deprese, která může stav chronické bolesti doprovázet. Antidepresiva pak mohou hodně pomoci bolest snížit. Dostatek odpočinku je velmi dobře. Během spánku pracuje imunitní systém a za pomoci léků likviduje infekci. Je třeba také dostatečně jíst. Bílkovin a polysacharidů byste měla mít dostatek. Zkuste si zkontrolovat příjem živin na některém výživovém serveru. Nu a také by bylo vhodné navštívit Centrum bolesti v některé z větších nemocnic tam, kam to máte blízko. Mohou hodně pomoci s utlumením bolesti a dodat Vám tak klid k rehabilitaci a léčení. Držím palce.“

Honza Janout: „Dobrý večer, prosím, jaký je rozdíl mezi bolestí, která je způsobena zánětem v tom místě a bolestí způsobenou tím, že mi to místo na páteři třeba prochladne a stažené svaly zajistí útlak nervu. Ještě prosím o názor na důležitost domácího měření krevního tlaku - kolik hodnot měřit, počítat průměr, kdy je nejvhodnější čas měřit. Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Bolest zánětlivá může být provázena zvýšenou místní nebo celkovou teplotou, zarudnutím a otokem v místě bolesti. Bolest při prochladnutí ustupuje prohříváním SUCHÝM teplem (tedy ne ve vaně, ale nahříváním). Domácí měření tlaku je VELMI důležité. Řada lidí má u lékaře tlak vyšší (syndrom bílého pláště) a teprve po zklidnění doma (10minut v sedě) se tlak upravuje. Měříme ráno po probuzení a před snídaní, potom po obědě cca za hodinu a večer před spaním, případně vždy, když máme pocit, že tlak nepřiměřeně stoupá nebo klesá. Je třeba správně přiložit manžetu a při měření nemluvit a nezadržovat dech.“

Petr: „Paní doktorko, je mi 45 let, jsem na sladké, často se cítím unavený a moc se mi líbíte. Co byste mi poradila? Petr“

Kateřina Cajthamlová: „Tak si odpočiňte, dejte si něco sladkého (pokud Vám to lékař nezakázal) a koukněte na DoktorKU. Co víc radit? Užívejte mládí a života a ať se Vám daří. Díky za milá slova.“

Eva: „Paní doktorko, v září loňského roku mě najednou začalo na plosce pravé nohy pod 2.-3. prstem bolet místo o průměru cca 2 cm K tomu navíc ten 2. prst pr. nohy při pohmatu mám méně citlivý, jako by nebyl můj. Byla jsem s tím na ortopedii, kde mi udělali rtg, kde bylo vše OK. Udělali mi tedy obstřik toho prstu, v jehož důsledku mi cca za měsíc to místo přestalo bolet. Před 3 týdny mě to místo začalo občas pobolívat, ale zase to přestalo. Nicméně 2. prst na noze mám stále jako cizí. Ještě chci upozornit, že klenbu nohy mám v pořádku, plochou nohu nemám; nosím pohodlnou obuv, žádné vysoké podpatky. Mohla byste mi prosím poradit, co to znamená, je-li možno s tím vůbec něco dělat, anebo se mám smířit s tím, že holt ten prst bude méně citlivý, protože roky přibývají??? Děkuji předem za odpověď. Moc si Vás vážím za činnost, kterou pro všeobecnou zdravotní gramotnost lidí děláte!!!“

Kateřina Cajthamlová: „Nepíšete, kolik Vám je let. Porucha citlivosti může být působena řadou věcí. Pokud máte poruchu prokrvení (třeba křečové žíly nebo kouříte) nebo cukrovku (polyneuropatie se to postižení nervů periferie jmenuje), tak tyto věci mohou způsobit změny výživy nervů v oblasti dolních končetin a nectlivost. Neurologie by možná pomohla. Dělá se vyšetření citlivosti a mohou i nasměrovat další diagnostiku. Tak ať se prstík zase probere!Děkuji za laskavá slova a jsem ráda, že se Vám pořad líbí. Děkuji i za celý velikánský štáb, který za pořadem je.“

Denisa: „Dobrý večer, jaký máte názor na kokosové, mandlové, ovesné, pohankové mléko, pohanku,... při snaze zhubnout.“

Kateřina Cajthamlová: „Nu, pokud si sledujete celkové množství živin ve vztahu ke svému věku, výšce, stavbě těla, zdravotnímu stavu a psychické i fyzické zátěži, proč ne? Pokud byste ale konzumovala JEN tyto věci, je to určitě málo. A na hubnutí je třeba také pravidelný aerobní pohyb (chůze, plavání, jízda na kole a tak) a psychická pohoda.“

Dobromila Pospíšilová: „Dobrý večer paní doktorko, děkuji za Váš pořad a obracím se na Vás s dotazem ohledně mých těžkých karpálů. Mám jít na operaci, ale odkládám ji kvůli ležící mamce, o kterou pečuji už devět let a po šptaných zkušenostech ji nechci dát do LDNky, kde jsem ji měla kvůli mým vyšetřením. Mám jít na operaci pr.ruky, ale více mě bolí levá, prý tenisový loket, ale bolest vystřeluje od lopatky a brní mě od zápěstí celý palec a ukazováček včetně měkké tkáně mezi těmito prsty. Mám zablokovanou páteř na 3 místech, ale to řeším popruhy Posture a musím říct, že mi to pomáhá od bolesti zad. Také chodím na procházky s mým pejskem v "houpačkových" botách jako relax, ale ty karpály mě opravdu trápí. je jiná možnost než operace? Děkuji Dobra“

Kateřina Cajthamlová: „Bohužel, moc není. Je to těžká situace, chápu Vaše obavy, ale maminku ošetřovat s takovými problémy asi není snadné a možná i dlouhodobé starosti, strach o blízkou osobu a vlastní bolestivý stav vytvářejí bludný kruh. Nemohl by Vás ve starosti o maminku na dobu Vašeho léčení zastoupit někdo z příbuzenstva? Jiné řešení mě nenapadá....“

Lida: „Dobry vecer p doktorko,naše šestileta vnučka uz tyden zvraci jen vodu a boli ji stále hlavicka, nejak ji lekaři nepomáhají ,poradite nam, dekuji“

Kateřina Cajthamlová: „Proboha! To vypadá na neurologický problém. Byla na neurologii? Měla by být na pozorování a zavodnění v nemocnici. Ona je s tím DOMA??“

Jana: „Dobrý večer paní doktorko, již dlouhou dobu řeším bolesti zad. Rehabilituji, cvičím apod. nyní jsem začala cvičit s lanem tzv. metodu SM systém. Máte nějakou zkušenost s tímto cvičením, případně nějaké výsledky? Děkuji. Hezký večer.“

Kateřina Cajthamlová: „Stabilizační a mobilizační cvičení (SM) je velmi dobrá metoda z několika důvodů. Cvičit lze kdykoli a kdekoli, pokud Vás zacvičí šikovný rehabilitační pracovník, lze cviky dávkovat a posilování plynule zvyšovat, cviky jsou jednoduché a provedením si trénujete i obratnost a tak zvaný hluboký stabilizační systém. Takže jen tak dál! Báječná metoda!“

pavla: „pani doktorko manzel mel loni vkvetnu 2 zpackane operace vinou lekaru ,pokterych se mu udelala velika kyla , musí se operovat,,? dekuji“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud má kýlu, je asi operace nezbytná. Je mi líto, že k tomu došlo, ale bez operace se kýla řešit, bohužel, nedá. Doporučuji před plánovanou operací získat názory z více pracovišť chirurgie a vybrat si takové, kde získáte ztracenou důvěru. Tak ať to tentokrát dopadne dobře!“

Hana: „Dobrý večer. Paní doktorko, můj otec se už téměř 2 roky léčí s defektem na patě. Už to měl zahojené, ale nyní mu to vždycky praskne někde vedle. Neporadila byste prosím, co by mu mohlo pomoci,aby kůže stále nepraskala a mohl už začít chodit? Moc děkuji.“

Kateřina Cajthamlová: „A znáte příčinu defektu? Může to být cukrovka, onemocnění cév nebo nervů. Podle příčiny se pak řeší léčba. Defekty v oblasti dolních končetin jsou zapeklité a léčení trvá někdy velmi dlouho. Podle příčiny se musí postupovat. Jen podle příznaků (otvírání defektu) poradit neumím. Odpusťte.“

digi: „dobrý večer vám přeji, byla jste skvělá. Prosím vás muj přítel je angličan a já když jsem se dívala na doktorku tak asi poslouchal a párkrát se mne zeptal co tam povídají a ták. tak jsem mu to přeložila . no a měl by dotaz akorád se chce zeptat sám . Ale ´problém je že moc neumí česky . bylo by možné kdyby si to napsal po svém tedy v angličtině? jestli ne tak já to přeložím děkuji za odpověd jste opravdu senza“

Kateřina Cajthamlová: „Děkuji za milá slova. Anglicky umím, ať to klidně napíše, odpovím mu také anglicky.“

Honza Janout: „Paní doktorko, prosím, co doporučujete na odkyselení? Souvisí krevní tlak se stavem vnitřních orgánů a se kterými hlavně. Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Vysoký krevní tlak může být způsoben onemocněním cév (nejčastěji) nebo ledvin (tak zvaná sekundární-druhotná hypertenze, někdy i psychickým stresem nebo nadbytkem vody a solí v těle. Odkyselení je nesmysl a marketingový trik. Tělo má hodně způsobů jak se "odkyselit" samo (plíce, ledviny, kůže, moč) a pokud to nedokáže, musí přijít diagnoza příčiny (selhávání srdce, plic, ledvin, jater a další, třeba cukrovka) a podle příčiny LÉČIT. Marketing "odkyselovacích přípravků" se mi velmi nelíbí. Buď tomu člověku nic není - pak nepotřebuje "odkyselit" anebo je vážně nemocný - pak není vhodné ztrácet "po domácku" čas.“

digi: „Good evening Doctor I thank you that I ask the question. every day I have a headache and it's always night. Pain pill you take once a week I try to endure it. but I think that once it Takle takes almost a month and think it's the doctor? Thank you that I could write in their native language, thank you for your answer“

Kateřina Cajthamlová: „Hello, the four important tests you have to undergo to learn WHY you have headaches are: BP measurment, eye examination (not only vision, but the fundoscopy is needed), examination of your spine and neurological exam. Those tests will find out what is wrong and if everything is OK, you need to review your diet. In case you restrict polysaccharides (potatoes, rice, bread, pasta etc.) that can be the reason. Do not také pain killers in case you do not know, what is BEHIND YOUR HEADACHE. Good luck!“

olga: „p doktorko jak se leci bechterev???“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud jste nosič HLAB27 genu, většinou jde o muže, ženy bývají přenašečky tohoto genu) , tak je třeba denně cvičit dechová a posilovací a protahovací cvičení, být sledován na ortopedii a držet se jejich doporučení. Pacienti MUSÍ hlavně cvičit denně. Tím se zpomalí průběh onemocnění. Specifickou léčbu zatím, bohužel, neznáme.“

víťa: „Dobrý večer, paní Cajthamlová, snad, až nové díly budete natáčet, jako moderátorka - pořadu= DoktorKY, tak moc prosím, jako divák, aby, opět jste pozvala, jako doktorku a lékařku, sexuoložku, psycholožku: madam Hanu Fifkovou. Děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Moc ráda, paní doktorka je úžasná žena, citlivý lékař se spoustou znalostí a zkušeností a nádherně umí věci vysvětlit. Doufám, že pozvání opět přijme.“

Honza Janout: „Pani doktorko, měla jste, prosím, možnost se setkat (u svých klientů případně u sebe) s vlivem praktikování taiči (případně jógy) na celkový stav člověka (pohybový aparát, psychiku, krevní oběh...)? Děkuji.“

Kateřina Cajthamlová: „Ano. Je to výborné cvičení, které do vysokého věku udržuje pohyblivost celého těla, výrazně pomáhá stabilizovat krevní tlak, provádět je mohou lidé kteréhokoli věku. Zkrátka jde o blahodárnou metodu osvědčenou mnoho set let. Ale musí je učit zkušený mistr.“

digi: „děkuji vám paní doktorko stejně tak děkuje i přítel, jste moc laskavá , děkujeme za vaší odpověd“

Kateřina Cajthamlová: „A půjde k těm doktorům? AT to vážně neřeší jen prášky, domluvte mu....“

Radka: „Paní doktorko, je mi každou chvilku jakoby lehce nevolno od žaludku. Myslíte, že by to mohlo být něco vážného? Jinak často trpím bolestmi žaludku, mám hiátovou hernii, tak nevím, zda by to s tím souviselo? Děkuji za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „U hiátové hernie bývají různé bolesti a nevolnost běžnými průvodními jevy. Ale může jít i o zvýšenou kyselost žaludeční, zánět žaludku nebo infekci Helicobacterem Pylorí. Specialistou, kterého byste měl navštívit, je gastroenterolog. Zajděte tam, ano? Držím palce.“

olinka: „pani doktorko mam stále chut na sladke chodim aj vnoci na cokoladu jsem tlusta z se na sebe nemuzu divat jak vpadam ale nemuzu si pomoci je to normalni? nechybi mi něco,,,“

Kateřina Cajthamlová: „Těžko říci co. Možná jste nešťastná nebo nemáte ve stravě dostatek živin (bílkoviny, polysacharidy), mohou Vám chybět vitaminy nebo pohyb. Bez zjištění příčiny se nedobereme řešení, bohužel. Chce to nechat si i vyloučit cukrovku nebo jiné onemocnění. Zajděte k lékaři a svěřte se. A´t je lépe....“

mira: „p doktorko cekam na operaci kolene , boli mne hodne lytko hlavne v noci ,muze to souviset s kolenem? dekuji“

Kateřina Cajthamlová: „Samozřejmě. Odlehčujete-li koleni, tak můžete zapínat lýtko nesprávně a přetěžovat, ale mohou také trpět cévy dolních končetin (žíly) nebo páteř, z níž pak vystřeluje v noci bolest do lýtka. Chce zjistit, co se děje, ale s kolenem to souviset může zcela jistě.“

digi: „děkujeme ještě jednou moc. ano pujde , 100%tně já ho mám ráda . nechci aby se trápil . ano domluvím mu .:) on ví že bych byla naštvaná když pro sebe nic neuděla . :D děkujeme opravdu moc“

Kateřina Cajthamlová: „Tak to mám radost. Good luck and FIND THE DOCTOR!“

Eva: „Paní doktorko, dobrý večer,asi měsíc mě občas (třeba obden) jakoby popichuje v celé puse. Mám to nějak řešit? Děkuji za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Příčin může být hodně. Kromě potíží s krční páteří (nejčastější důvod) i potravinová alergie. Chce zjistit příčinu. Nemějte obavy a zajděte alespoň za obvodním lékařem. Stojí za to zjistit, co se děje.“

Stolzová: „Dobrý večer,mám bolesti svalů,kloubů páteře,hlavy ,dušnost,lymfatický system,dle lékařů vše v pořádku,jen v likvoru chronické chlamydie,což podle lékařů není nutné léčit,rok doma díky unavovému syndromu,proč se to neléčí?“

Kateřina Cajthamlová: „Možná už nemáte akutní infekci, ale pozdní následky. Zkuste ještě konzultovat imunologa.“

Dobromila Pospíšilová: „Dobrý večer paní doktorko, děkuji za Váš pořad a obracím se na Vás s dotazem ohledně mých těžkých karpálů. Mám jít na operaci, ale odkládám ji kvůli ležící mamce, o kterou pečuji už devět let a po šptaných zkušenostech ji nechci dát do LDNky, kde jsem ji měla kvůli mým vyšetřením. Mám jít na operaci pr.ruky, ale více mě bolí levá, prý tenisový loket, ale bolest vystřeluje od lopatky a brní mě od zápěstí celý palec a ukazováček včetně měkké tkáně mezi těmito prsty. Mám zablokovanou páteř na 3 místech, ale to řeším popruhy Posture a musím říct, že mi to pomáhá od bolesti zad. Také chodím na procházky s mým pejskem v "houpačkových" botách jako relax, ale ty karpály mě opravdu trápí. je jiná možnost než operace? Děkuji Dobra“

Kateřina Cajthamlová: „Už jsem odpovídala na Váš dotaz, paní Dobromilo, ale odpovím ještě jednou: operace je asi nezbytná. Zkuste požádat o pomoc s maminkou příbuzné nebo přátele....“

Sona: „Pekny vecer.... byla by prosim sance se s vama setkat osobne ?? Jsem věrná posluchacka a fanynka a mám víc problémů. Věcné jsem po doktorech a nic se neděje. Byla bych moc ráda, kdyby byla nějaká šance navštívit vás. Děkuji Sona“

Kateřina Cajthamlová: „Určitě to možné je. Podívejte se na net. Najdete mé stránky. Tak na viděnou!“

jana: „dobrý večer , co si myslíte o akupunktuře?“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud ji provozuje zkušený akupunkturista a je správně indikovaná, dokáže zázraky.“

lida: „dobry vecer p doktorko dcera ma bechtereva , trpi vekymi bolestmi zad , miva krece v brichu, každý rano vstava uplne propocena ma ulceozni koltitidu , stava se ji ze se zacne uplne ztrácet lekari ji nijak nepomahaji , poradite nam co mame delat:::?moc dekuji za odpoved“

Kateřina Cajthamlová: „Tady je každá rada drahá. Doporučovala jsem tady i jiným tazatelům centrum bolesti a rehabilitační cvičení. Kombinace s ulcerozní kolitidou celý stav značně komplikuje, ale je třeba zkusit hlavně ulevit té bolesti.“

eva: „p doktorko občas me picha v prstech jakoby jehlama a svědi mě dlaně děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Nejčastěji to bývá krční páteř. Zajděte na ortopedii nebo za rehabilitačním lékařem. Pokud se nic nenajde, tak za neurologem.“

Honza Janout: „Paní doktorko, jaké pravidelné množství alkoholu je ještě pro naše játra přijatelné a bezpečné? Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „To záleží na mnoha věcech. Zkusím vyjmenovat: na věku, tělesné stavbě, pohlaví, množství svalové hmoty, genetice, přidružených chorobách, stavu jater, prodělaných nemocech...a pak také na množství, typu (pivo,víno,destiláty) frekvenci pití alkoholu, také na fyzické zátěži na psychickém stavu, na tom, zda a jaké léky berete....zkrátka univerzální odpověď není.“

marie: „Dobrý večer je mi 17 a ted doma je to hroné na psychiku , doma nemůžu to vydržet,. jde o to že moje rodiče si vzali do péče nemocnou babičku a moc nemocnou a tatka řekl že tady bude s námi dokud nepřijde ta ošklivá chvíle ,no asi víte jaká chvíla až babička odejde , a mě hrozně stresuje , byt v bytě s člověkem který vám před očima umírá, já nevím co mám dělat . já babičku miluji ale nezvládám vidět smrt na živo , a ktomu se přidala alší věc na kterou myslím ,,, dost čaśto,, příbuzé jsou moc daleko a odjet nemohu , prosím vás jak má přežívat doma s člověkem kterýho miluji ale vím že už má pár dní života .? je mi smutno děkuji za odpověd :(“

Kateřina Cajthamlová: „Milá Marie, nejsme v dnešní době zvyklí na přítomnost smrti, ale pokud se taková situace stane v rodině a ostatní si přejí s babičkou trávit čas, je dobré vyhledat psychoterapii nebo (u věřících) kněze a povídat si i o svých obavách, i o smrti jako takové. Nás všechny čeká jednou tenhle okamžik a měli bychom se s vlastní i cizí smrtelností umět vyrovnat. Je to těžké, ale je to nutné. Chápu, jaké trápení je vidět odcházet blízkého milovaného člověka, ale pro babičku je nesmírně krásné, že smí zůstat v těchto chvílích se svými milovanými. Je to od vás všech doma moc krásné, že se o ni do posledních chvil staráte. Moc krásné.“

Petr: „Děkuji za duchaplnou, milou a vtipnou odpověď. dobrou noc“

Kateřina Cajthamlová: „Dík za pochvalu. Dobrou noc i Vám.“

jana: „p doktorko manzel mel před pul rokem zanet slinivky kde mu odstranili tzv ocasek na slinivce musí brzet dietu cely život ,? dekuji“

Kateřina Cajthamlová: „To asi už bude, bohužel, nutné.“

pavol: „jaky mate názodekujir na homeopatii,,“

Kateřina Cajthamlová: „Je to stejné jako s jakoukoli jinou metodou. Pokud ji indikuje odborně vzdělaný člověk, není námitek ze strany konvenčních lékařů, pacient je ochoten se homeopaticky léčit (musí mít trpělivost) a lék je správně vybrán, může hodně pomoci. Ve Velké Británii například homeopatickou léčbu hradí i některé pojišťovny.“

Koudová: „Odpovídám Vám paní doktorko dodatečne : jsem po DMO proto jsem na vozíku: bolesti mám i v klidu. Na posteli se bolest zmírní. Moc děkuji za Vaši odpověď. Koudová.“

Kateřina Cajthamlová: „Aha. Nu, myslím si, že by mohl být problém s kostrčí. Zkuste se zaměřit tímto směrem. Držím palce.“

Sona: „Pekny vecer.... byla by prosim sance se s vama setkat osobne ?? Jsem věrná posluchacka a fanynka a mám víc problémů. Věcné jsem po doktorech a nic se neděje. Byla bych moc ráda, kdyby byla nějaká šance navštívit vás. Děkuji Sona“

Kateřina Cajthamlová: „Určitě ano. Napište mi mail, ráda Vás objednám.“

Honza Janout: „Paní doktorko, jak často bychom měli jíst v průběhu dne a je možné si před spaním dát jablko? Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Na to se názory liší. Také záleží na důvodu, pro nějž měníte počet jídel během dne. Minimum jsou tři jídla denně. Jíst příliš často (častěji než 6x) není vhodné. Záleží na strávníkovi (věk, tělesná stavba) a jeho zdravotním stavu (onemocnění cukrovkou, trávicí problémy a podobně) a na dosavadním stravování, na psychické a fyzické zátěži....neexistuje JEDNO doporučení pro všechny. Je to tak v medicíně se vším.“

jana: „p doktorko manzelovi odstranili kousek slinivky a nechce drzet dietu ji všechno ,říká ze nemá zadny problém co s nim mam delat?“

Kateřina Cajthamlová: „Manžel je dospělý a svéprávný. Vy nemůžete dělat, bohužel, nic....je to jeho život a jeho volba....“

lenka: „Dobrou noc mila pani doktorko at se vam zdaji krasne sny .Nejste uz unavena? :-)“

Kateřina Cajthamlová: „Ani nevím, kolik je...nojo, o půlnoci půjdu spát. Zítra si přispím. Děkuji za starost a připomenutí, Lenko! Dobrou noc i Vám!“

Radomír Šohajek: „Chtěl bych se zeptat co s bolestí kloubů na prstech rukou. Celkem mi pomáhá když si s nimi lupu, volné klouby, ale asi to není vhodné.“

Kateřina Cajthamlová: „No, trochu si tím situaci zhoršujete. Povolí vazy ještě víc a potíže se mohou horšit. Zkuste najít JINOU metodu. Třeba cvičení s míčkem v dlani a tak. Máte-li hypermobilitu, lupání není dobrý nápad...-“

Hela: „Paní doktorko, moc vám to dnes slušelo:-) Hezký večer.“

Kateřina Cajthamlová: „Děkuji, Helo! Vyřídím vizážistovi Pavlovi.“

Hanka: „Dobrý večer, paní doktorko, už cca 20 let trpím bolestmi pod pravým žebrem, v souvislosti se zažíváním. Na GE, sonu, kolon. nebylo nikdy nic prokázáno, pouze vím, že jsem měla v mladém věku vřed duodena (zjištěno kdysi ještě rtg, ne gastroskopií).Na gastro chodím pravidelně, vždy jen chron.gastritida. "Laická pátrání" na netu mi napověděla, že tam někde jsou vývody slinivky a žlučníku. Může dlouhodobě být bolest z důvodu fční poruchy slinivky nebo z dráždivého tenkého střeva? Bolest je nalačno i po jídle, už mnoho let. děkuji za Váš názor a přeji hezké dny ! Hana“

Kateřina Cajthamlová: „Může to tak být. Nebuďte dlouho nalačno, snažte se nejíst příliš tučná jídla a ne příliš dráždivé koření . Problém může být, máte pravdu, Oddiho svěrač v oblasti dvanácterníku, na kterém ústí společně vývod slinivky a žlučníku. Zkuste choleretický čaj, někdy pomůže.“

Honza Janout: „Paní doktorko, je prosím Vás to jablko před spaním nějaká stravovací chyba? Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Jej, já zapomněla odpovědět na to jablko. Není, nebojte. Klidně si ho dejte. Jen je pak třeba si dobře vyšistit zuby a vypláchnout ústa, aby Vám kyseliny z jablíčka nenarušily na noc zubní sklovinu.“

divak: „Vy jste fakt skvely clovek pani doktorko Preji dobrou noc“

Kateřina Cajthamlová: „Kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje! To jsme říkali už v mateřské školce. Děkuji za milá slova :-)“

Honza Janout: „Dobrý večer, prosím, jaký je rozdíl mezi bolestí, která je způsobena zánětem v tom místě a bolestí způsobenou tím, že mi to místo na páteři třeba prochladne a stažené svaly zajistí útlak nervu. Ještě prosím o názor na důležitost domácího měření krevního tlaku - kolik hodnot měřit, počítat průměr, kdy je nejvhodnější čas měřit. Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Na to už jsem Vám odpovídala, ale tak ještě jednou: zánět: bolest, zarudnutí, otok, teplota místní nebo celková....prochladnutí povolí zahřátím suchým teplem. Domácí měření tlaku - podívejte se do historie chatu, je to dlouhá odpověď. A už ji tam MÁTE.“

Anička: „dobrý večer vám přeji. já vím není to k tématu ale něco mně moc zajímá . potřebuji se zeptat na dvě otázky . jestli to bude možné . Vy jste internistka? děkuji za odpověd“

Kateřina Cajthamlová: „Ano. A ta druhá otázka?“

M.Lauterbachová: „Dobrý večer, prosím jakou doporučíte mast na přírodní bázi při bolesti bederní páteře. Je mě 60 roků. Děkuji.“

Kateřina Cajthamlová: „Zkuste mast s Arnikou nebo bahenní zábaly.“

Sona: „Dobry vecer. Pani doktorko, chtela bych se zeptat, jakym zpusobem by bylo mozne zamezit u manžela pri spani vrzani zubu a hodne hlasite chrapani Dekuji“

Kateřina Cajthamlová: „To chrápání potřebuje vyšetřit ve spánkové laboratoři. Skřípání zubů je problém....asi důsledek napětí během dne.“

Sara: „Dobry vecer , pani doktorko doporucuji vam caj na zklidneni duše ale dejte si ho jen kdyz teď den budete vedet ze nebude nic duleziteho. Pred tydnem jsem si koupila caj na uklidneni, jmenuje se flegmatik . ma v sobe hodne bylinek , a ucinkuje do hodiny , a to takovim zpusobem ze mi je uplne vsechno jedno, kdyz jsem dostala nedavno 5. Z testu vzdy to resim a ted mi to bylo jedno, meli jsme psat test ja se na tety ucim a bylo mi to jedno, neni to vtipne?:) Preji dobrou noc , a klidnou dusi“

Kateřina Cajthamlová: „Je to vtipné. Takhle fungoval kdysi čaj s bromem. Zklidňoval - až moc. Tak já nevím, jestli je dobré ho pít....stojí ta pětka za to? Držím palce ať jsou příště jedničky a přeji také klid.“

víťa: „Dobrý večer, madam Cajthamlová, jak pak, co nejlépe s bolestí mám se vypořádat, když, zdravotní problémy s krvácení pociťuji, při toaletě. Děkuji za radu“

Kateřina Cajthamlová: „Může jít o hemorhoidy. Chce to vyšetřit (chirurg) a pokud ano, tak dostanete čípky, léky a může pomoci koupel s dubovou kůrou. Ale krvácení při stolici musí vyšetřit lékař. A´T něco nezanedbáte!“

Honza Janout: „Omlouvám se, ale nevím jak se tam ta otázka dostala znovu? Děkuji za pochopení a za všechny Vaše odpovědi. Mějte se moc hezky a ať se Vám daří:-)“

Kateřina Cajthamlová: „To nic. V pohodě. Vám ať se také daří“

Anička: „Dekuji za odpoved , moc te profesi a oboru internistka nerozumim, . vim co dela cévař,chirurg, zubar , ale neumim si predstavit co dela internistka, to jste i nekdy operovala? Pod slovem internista/ka si predstavuji nekoho kdo kontroluje ty monitory na interne, ale i tak nejak tomu nerozumim Dekuji za odpoved a vysvetleni Prenoc dobrou no“

Kateřina Cajthamlová: „Aha, vysvětlím. Býval to obor lůžkových oddělení. Primář na interně (nemoci vnitřní) býval druhoatestovaný internista. Teď se už lékaři specializují postgraduálně do těch oborů, které zmiňujete, já se vydala cestou psychosomatiky a dostudovala jsem si psychoterapii. Té se věnuji teď hlavně. Obor vnitřní lékařství je zastřešující a NENÍ to chirurgie. Internisté neoperují, ale mohou dělat invazivní vyšetření (ale to dělají ti specialisté podle svých oborů a specializace)- jasné? Snad jsem vysvětlila.“

Míša: „Dobrý den, zajímalo by mě jaký sporttestr měl na sobě asistent Jakub při chození po schodech. Děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Reklamu tu dělat nemůžu...nezlobte se, jsou to pravidla chatu. :-)“

Sandra: „Paní doktorko děkuji za další skvělý díl. Mám na Vás trochu neobvyklou prosbu. Nelze to napsat v jedné větě. Bylo by možné Vám nekam poslat např.email? Moc dekuji za reakci“

Kateřina Cajthamlová: „Určitě mi napište mail - kcajthamlova@seznam.cz“

Eva: „Paní doktorko, mám 59 let, léčenou hypertenzi, sníženou fci štítné žlázy a 92 kg. Neustále se snažím zhubnout, ale je to stále trochu jako na houpačce. Myslíte, že byste mi mohla pod Vaším odborným vedením pomoci shodit 15 až 20 kg? Děkuji předem za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Myslím, že to můžeme alespoň zkusit. Objednejte se a rádi se pokusíme pomoci.“

Kateřina: „Dobrý večer, trpím silným premenstruačním syndromem. Mám jak fyzické, tak psychické "příznaky". Hlavně tedy převažuje vztek a netrpělivost. Mám 2 děti, 4 a 1 rok. Ještě kojím. Antikoncepci žádnou jíž 15 let neberu a teď jsem tedy začala na radu gynekoložky. Nic jiného na tento problém prý není. Co třeba homeopatika? Antikoncepci brát nechci. Moc děkuji za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Nu, homeopatii zkusit určitě můžete, další by mohla pomoci hormonální jóga nebo meditace anebo zkontrolovat, zda dostatečně jíte. Kojící maminky někdy podceňují množství jídla, vylučují přílohy...to může zhoršit PMS. Máte chuti na sladké v druhé fázi cyklu? a nehubnete náhodou po porodu? To vše mohou být příčiny zvýšené emoční dráždivosti a propadů nálad....“

Anička: „Dekuji za vysvetleni. Dekuji moc pani doktorko. Pochopila jsem to. Dekuji Dobrou noc a krasne sny“

Kateřina Cajthamlová: „Tak to jsem ráda, Aničko. Jmenujete se jako moje milá dceruška, ale ta už teď asi spí. Tak dobrou noc i Vám, Aničko!“

Majka: „Paní doktorko , je v 57 letech metabolizmus opravdu pomalý nebo je to mítus?Mám 166 cm a vážím 80 kilo,jde to ztuha... Díky“

Kateřina Cajthamlová: „Nu, vysazením hormonální činnosti se obrat opravdu přibrzdí. Ale lze to trochu "popostrčit" pohybem (chůze denně stačí), omezením živočišných tuků a koníčky, přáteli...nezavírat se doma zkrátka. Kolo je také dobrá metoda....Tak drží, palce! A je skoro půlnoc, moji milí diváci a chatující, tak já se srdečně loučím, děkuji za milá slova i zajímavé dotazy a všem přeji pevné zdraví, klidnou mysl a dobrou noc! Vaše DoktorKA :-)“