Chat

psycholožka

PhDr. Marta Boučková

Život ohrožující stres – právě takové je téma nejbližšího dílu našeho pořadu. Po skončení vám na vaše otázky bude odpovídat psycholožka Marta Boučková.

Záznam chatu ze středy 9. března 2016

Kamila: „Vážená paní doktorko, v září 2013 jsem prodělala akutní stavy deprese na podkladě syndromu vyhoření a předešlého úmrtí manžela. Obvodním lékařem mi byly předepsány antidepresiva - Elicea.Během 6 týdnů došlo vlivem léků a mého aktivního snažení o zlepšení k postupné úpravě stavu, nicméně na stavy silných úzkostí a paniky nelze zcela zapomenout a tak stále denně užívám 5mg Elicey, snad jako jakousi prevenci. Pracuji jako fyzioterapeutka a prosím o Váš názor, zda je pro mě tato stálá medikace nějakým způsobem škodlivá. Děkuji moc za odpověd a přeji Vám mnoho úspěchů, Kamila.“

PhDr. Marta Boučková: „Dobrý večer, vzhledem k tomu, že si v této době pokládáte otázku, zda v medikaci ještě pokračovat, doporučuji zkonzultovat s Vaším psychiatrem kognitivně-behaviorální psychoterapii, která by mohla ještě pomoci omezit případné stavy úzkosti i paniky či obavy z nich. To by pak mohlo případně umožnit i Vašemu ošetřujícímu psychiatrovi a Vám uvažovat o dalším snížení medikace.“

Iva: „Dobrý den poslední dobou jsem porad bez nálady nic mě nebaví mám najít pomoc psychologa??Jsem čtvrtý měsíc tehotna.Dekuji.Iva“

PhDr. Marta Boučková: „Ano, myslím, že by Vám mohl pomoci Vaše těhotenství prožívat s příjemnějšími pocity. Tak neváhejte, já bych to na Vašem místě určitě zkusila.“

Janka: „Dobry vecer. Moze mat permanentny stres vplyv na videnie? Zhorsuje sa mi videnie ale vysetrenie u ocneho lekara bolo v norme.“

PhDr. Marta Boučková: „Ano, může. Dlouhodobý stres s sebou přináší únavu, která se na kvalitě vidění může projevovat, např. tím, že kvalita vidění kolísá. Vím, že rada bude jednoduchá, ale doporučila bych trochu více odpočinku celému tělu, psychice i očím. Pokud to půjde, věnujte více času pobytu v přírodě.“

Irena Pánková: „Paní doktorko, sledovala jsem Vaše dnešní vystoupení. Žiji dlouhodobě v trvalém stresu, strachu, což se v poslední době projevuje především nekvalitním spánkem a zrychleným tepem. Jsem v začarovaném kruhu a nevím, co s tím.“

PhDr. Marta Boučková: „Strach, nekvalitní spánek i zrychlený tep, jsou v této kombinaci opravdu potíže, které patří do ordinace psychologa. Doporučuji zkonzultovat možnost návštěvy psychologa s Vaším praktickým lékaře, který by Vám mohl některého v blízkosti Vašeho bydliště doporučit. Pokud nebude tyto informace mít, pokuste se hledat sama. Věřte,že by kvalitní psychoterapie, nejlépe kognitivně-behaviorální (nazývaná také KBT) pomoci Vaše potíže zvládnout.“

Lea: „Dobrý večer může mít stres ze stráty partnera vliv na navázání novýho partnerského vztahu?“

PhDr. Marta Boučková: „Ano, může. V mé praxi jsem se s tím již několikrát setkala. Proto pokud máte tento problém, doporučuji konzultovat s psychologem.“

Hana: „Dobrý večer paní doktorko, ráda bych věděla, jak mám bojovat s dlouhodobým stresem jehož důvodem je dlouhodobá nezaměstnanost? Přišla jsem šeredným způsobem o práci v 52 letech, za 5 let jsem práci nenašla a zbývá mně do důchodu ještě 5,5 roku. Myslíte, že to je život, který má ještě smysl ho tady nějak přežít? Možná na to něco existuje, ale nevím co. Děkuji.“

PhDr. Marta Boučková: „Ztráta zaměstnání je velmi těžkou ránou pro většinu lidí. Existenční a materiální komplikace s sebou rozhodně nesou i velké starosti, ke kterým se samozřejmě přidává i ztráta životního optimismu a narůstající pocit beznaděje. A to všechno samozřejmě přispívá k navýšení rizika rozvoje deprese. Já jsem duší optimista, a tak musím napsat, že jsem přesvědčená, že má smysl o svůj život bojovat a žít ho, i když se k nám Štěstěna točí zády. Držím palce, aby se Vaše situace zlepšila a než se tak stane, rozhodně navštivte psychologa nebo psychiatra, aby případně pomohl s depresivním myšlením, které Vám teď ztěžuje život.“

Hana: „Vážená paní doktorko! Pracuji už 10 let jako ředitelka školy a obávám se, že stres mi způsobuje deprese a permanentní únavu. Vím, že bych měla cvičit, ale nemohu se donutit. Jak to mohu změnit? Děkuji.“

PhDr. Marta Boučková: „Je velmi těžké v našem každodenním životě nastolit změnu. Pro mnoho lidí bývá prospěšné, pokud si najdou pro změnu "parťáka". Mnohdy je totiž více žene pocit zodpovědnosti k "parťákovi" než k sobě samému. Zkuste najít někoho, kdo by se chodil hýbat s Vámi.“

Miluše: „Paní doktorko, v říjnu mi zemřel manžel a já nevím jak dál žít. Mám 3 děti 6 vnoučat které miluji ale mám pocit obrovské prázdnoty 6“

PhDr. Marta Boučková: „Vím, že je to velmi těžké, ale věřte, že smutek vyjadřuje vztah, který jste ke svému muži měla. Bude ještě chvíli trvat než se naučíte žít bez něho a než místo, které svým odchodem ve Vašem srdci uvolnil, postupně zaplní ti, kteří tady s Vámi stále zůstávají.“

Pavla: „Dobrý večer paní doktorko. Setkala jste se ve své praxi s tím, že by dlouhodobý pracovní stres měl na svědomí silnou alergickou reakcí - otok obličeje? A zda je možné, aby tato reakce způsobila dlouhodobě rozmazané vidění? Děkuji, Pavla.“

PhDr. Marta Boučková: „S tímto problémem jsem se ve své praxi nesetkala, nicméně i alergické reakce mohou mít psychosomatický původ. Doporučuji konzultovat tuto možnost s alergologem či lékařem specializujícím se na psychosomatiku.“

K2: „Mam stale stres, ktory sa prejavuje bolesťou brucha, najviac zaludka. Ako proti tomu bojovat? Stale Mam napatie v bruchu a nedokážem sa uvolnit. som v kŕči, bojim sa o seba. Stalo sa mi v zivote dost veci, ktore ma ubijaju po psychickej stranke, jednoducho stres je každodennou sucastou mojho zivota. Prosim o radu ktora mi mozno zachrani zivot.“

PhDr. Marta Boučková: „Naučit se uvolnit, tedy uvolnit své tělo tak, aby v něm člověk nepociťoval napětí je pro většinu lidí těžké. Nicméně není třeba "házet flintu do žita", ale přistoupit na fakt, že jde o umění nebo lépe řečeno dovednost, kterou je třeba se naučit nebo si osvojit. I když se to může zdát poněkud absurdní - učit se cíleně uvolnit, věřte, že je dobré mít dobrého učitele. Mám dobré zkušenosti, pokud oslovíte člověka, který umí pracovat s tělem a ví, jak tělo uvolnit. Naučíte-li se uvolnit tělo, pak se postupně přidá i uvolnění psychické. Učitele bych hledala mezi fyzioterapeuty nebo cvičiteli jógy, či odborníky, kteří se zabývají relaxačními technikami.“

Jitka B.: „Jak mohu pracovat s chronickým stresem? Mám bolesti v oblasti krční páteře, které po ošetření ortopeda neustupují. Kam se mohu případně obrátit?“

PhDr. Marta Boučková: „Já bych doporučila začít u fyzioterapie, kde by Vám mohli doporučit vhodná cvičení, pro Vaši krční páteř. Každodenní cvičení by mohla být první změna, která by alespoň částečně zmírnila bolesti a současně vložila do Vašeho život čas, který strávíte jen sama se sebou a dáte sama sobě. To bych považovala za dobrý začátek, jak bojovat proti chronickému stresu.“

Hanka: „Dobrý den paní doktorko, toto téma je pro mě velice zásadní. Celý můj život / 52 / let, je pro mě neskutečný stres. Napíšu Vám,co jsem zažila za poslední 3 roky. R 2013 - Rozhodla jsem se po 19 letech odejít z práce, kterou jsem měla ráda , dnes bych řekla, že jsem byla ve stavu vyhoření. - nastoupila jsem do nové práce - u manželově matce byla zjištěna nevyléčitelná rakovina. -dceři se narodila holčička - zdravotní stav mých rodičů se velmi zhoršil, nejsou se schopni o sebe postarat. 2014 - po půl roce jsem musela znova odejít z práce -svatba syna - začátek mého podnikání - ve 13 měsících umírá dceři holčička na syndrom náhlého úmrtí - manžel se po této události psych. zhroutí. 2015 od synovi a manželce se narodí chlapec. - dcera je těhotná a po úmrtí dcerky se jí narodí také další chlapec . - manžel je donucen zaměstnavatelem odejít z práce, kde pracoval 10 let. - manžel je nezaměstnaný - 2016 Stav mých rodičů a matky manžela je velice vážný , mohou kdykoli zemřít. - manžel má neustále psych. problémy. Ale tak jak jste říkala, teprve letos po 3 letech, se cítím lépe, asi jsem už překonala synd.vyhoření. Pracuji, zvládám péči o rodiče, raduji se z vnoučat, podporuji manžela a hlavně v noci spím alespoň 7 hodin. a ze života se nehroutím. P úmrtí vnučky jsem přehodnotila celý život. Snažím se na život dívat z nadhledu, netrápit se a neřešit věci ,co vyřešit nemohu. S pozdravem Hanka“

PhDr. Marta Boučková: „Děkuji za Vaše řádky :-), děláte to dobře, přeji ještě hodně příjemných chvil v životě i sil pro jejich prožití!“

Lenka Orackova: „Prajem Dobry vecer.Sledovala som vas v televizii a teras vam chcem nieco napisat o mojom zdravi.Us druhy rok trpim zavaznou chorobou schyzofrenia.Beriem nato tabletky ale mam pocit ze my nepomahaju.Robym vsetko preto aby som zila ako normalny clovek v beznom zivote.Mam dvadsat rokov.Ale neviem sa z toho dostat.Ak mozte poradte my ako mam pokracovat v zivote.Vopred dakujem“

PhDr. Marta Boučková: „Předpokládám, že jste v péči psychiatra a pokud je to možné, doporučila bych i psychoterapii pod vedením klinického psychologa-psychoterapeuta, který má zkušenost s pacienty se schizofrenií. Kombinace psychiatrické, psychologické a psychoterapeutické péče je rozhodně tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat. Zkuste se Vašeho psychiatra zeptat na takové možnosti.“

Bednářová Jaroslava: „Po smrti manžela přestala moje dcera se mnou naprosto komunikovat. Je mi 74 let, jsem ještě naprosto soběstačná a její pomoc nepotřebuji. Jen nevím, jak se k ní mám přiblížit. Prý ji psycholožka řekla,aby se od matky naprosto odpoutala a také do do puntíku udělala.“

PhDr. Marta Boučková: „Bohužel, nemám jednoduchou radu, co byste měla nebo neměla udělat, aby se Vám povedlo se k dceři přiblížit. Myslím, že úplně to vzdát a nechat to být je příliš těžké i bolestivé. Tak bych jen asi doporučila, zkusit si v týdnu vyčlenit nějaký čas, který věnujete tomu,že buď dceru zkusíte oslovit nebo jí jen pošlete ve Vaší mysli vzpomínku.Až to uděláte, tak se zkuste poohlídnout po nějaké pro Vás alespoň trochu příjemné činnosti. Vím, že nenabízím nic zázračného ani světoborného, jen chci napsat, abyste se netrápila věcmi, se kterými můžete dělat pramálo, příliš moc. Samota je pro většinu lidí tíživá, tak zkuste Váš čas věnovat těm, kteří budou za to rádi. Určitě okolo sobe takové lidi máte.“

Magda: „Dobrý večer, jelikož jsem vystavena velkému stresu jak v práci tak z mého dálkového studia VŠ a dalšího stresu s přibýváním na váze. Problémy s nadváhou řeším celoživotně. Také jsem někde slyšela, že i částečné přenastavení výčitek z něčeho snědeného se dá psychologicky odblokovat a přenastavit myšlení.? chci se zeptat, jestli s tím máte nějaké zkušenosti a zda mě případně doporučíte jakého odborníka navštívit. Jsem z Brna. Děkuji za odpověď a pěkný večer“

PhDr. Marta Boučková: „Je mi líto, ale nemám ve svém okolí žádného odborníka, který by se zabýval odblokováním a přenastavením myšlení. S lidmi s podobnými obtížemi pracuji v rámci kognitivně-behaviorální terapie, která je spíše vzhledem k charakteru obtíží dlouhodobější a trvá cca i několik měsíců.“

Pavel: „Dobry vecer, o vikendu spachal jeden z mych sousedu sebevrazdu, pote, co mu nebyla prodlouzena smlouva na byt a on se za mesic mel vystehovat. Bohuzel jsem mu toto sdelil JA - jsem zamestnanec majitele nemovitosti, jiz mesic jsem si delal obavy, aby si neco neudelal, porad jsem se ho snazil utesovat. Nyni si delam velke vycitky, ze za jeho smrt mohu ja, od te doby neni minuta, kdybych na to nemyslel. Vsechen ten stres se na me hrne ze vsech stran, jak v praci, kde delam praci za dve osoby a nikdy nejsem hotovy, tak i doma, kdyz koukam pres chodbu a vydim ve dverich klic, ktery tam zanechal a ja dva dny chodil okolo a nenapadlo by me neco takoveho strasneho (bylo bezne, ze byly klice ve dverich zapomenuty - soused byl castecne zavisly na alkoholu a dlouhodobe nezamestnany). Bohuzel mam spatne zkusenosti s psyhiatry, kde jsem se neuspesne lecil s depresi, po jejich prascich jsem jenom pribral a stav se zhorsil. Existuji nejaka prirodni leciva bez predpisu, co bych mohl vyzkouset pro uklidneni. Dekuji a preji pekny vecer Pavel N. 38 let“

PhDr. Marta Boučková: „I přesto, že nemáte dobrou zkušenost s psychiatry, přece jen bych doporučila se obrátit na odborníka buď psychiatra nebo psychologa. Nezatracujte tyto obory, protože jste nenašel takového odborníka, který by Vám vyhovoval. V těchto oborech důvěra a obyčejný pocit z člověka, hraje nemalou roli i v tom, jak může tento odborník pomoci. V současné chvíli je Vaše psychika skutečně zatížena, tak přece jen dala přednost konzultaci s odborníkem před jen obecnou radou a doporučením přírodního léčiva. Slovo někdy zmůže více bylinka nebo lék.“

Molly: „Dobrý večer je mi 14 let a mám prostě já nevím jak to mám popsat ale vždy před telocvikem kterého se sice bojím ale ne porad ale i tak vždy když mám hodinu nebo je přestávka a ma být tělocvik vždy mi něco je ale stane se mi to z ničeho nic bud me začne bolet (břicho,hlava ,nebo se mi chce i někdy brecet) stává se mi to častěji někdy se i zacnu strašně klepat a zrovna se mi to stává u mí oblíbený učitelky .když mi něco bylo zašla jsem stín za učitelkou asi tak 4 ale pak už jsem se bala a bojím do ted ze mi nebude věřit už si s tím nevím rady k psycholozce chodim ale to je protoze se bojím komunikovat v kolektivu chodim i na hypnózu ale me potíže před telocvikem nemizi rada bych to nejak učitelce vysvětlila ale bojím se ze mi nebude věřit a tím ze je to moje oblíbená učitelka tak už se bojím se ji podivat jenom do oči bojím a když se ji na něco zeptam ne cokoli tak se mi strašně rozbusi srdce a jsem strašně zpevněná omlouvam se za takto dlouhou zprávu ale už me nebaví jak se takto ničím děkuji za odpověď;)“

PhDr. Marta Boučková: „Určitě o svém strachu jít za paní učitelkou, řekni psycholožce, ke které chodíš. Můžete se o tom více pobavit i najít způsob, jak paní učitelce říct, co prožíváš. To, že s psycholožkou mluvíte o tvém strachu komunikovat v kolektivu, neznamená, že ostatní strachy i obavy bys jí neměla říkat. Tak na příštím sezení jí o tom rozhodně řekni.“

Helena Dlouhá: „prožila jsem dlouhodobý stres (péče o exmanžela po 3 operacích mozku), jeho agresi, násilí...v současné době je ve vyš. vazbě - přes 3 roky nemohu jíst, téměř stále zvracím, přidalo se odvolání z funkce v práci, nekonečné stání u soudu, ...nějak vše nezvládám, obv. lékař mi dal doporučení na psych. vyšetření, objednací lhůtu mají až v červnu...mohu si nějak pomoci sama?“

PhDr. Marta Boučková: „Vím, že až si přečte moje řádky, tak možná budete kroutit hlavou, že o taková rada Vám moc nepomůže. Máte za sebou těžké období, které příliš neušetřilo asi ani Vaše tělo ani psychiku. A tak jediné, co mohu doporučit, co můžete udělat sama pro sebe dříve než bude Váš termín u psychiatra, doporučuji zkusit zvážit i návštěvu u psychologa a hlavně se obecně více šetřit. Zkuste být vůči sobě hodná a ohleduplná, co Vám Váš běžný život dovolí zkuste sama sobě udělat něco, co Vás potěší. Jde jen o drobnosti, na které si člověk během těžkého období odvykl. Promluvit s někým, s kým si rozumíte, jít na procházku, kouknout se v televizi na film, uvařit si dobrý čaj, nazdobit si jídlo na talíři..... Jsou to samé drobnosti, ale z těch může skládat i pocit sice malé pohody, ale jsou chvíle,kdy je člověk rád i za ně, protože na ně v tom nelítostném kolotoči vlastně zapomněl. Přeji hodně sil i nápadů pro tyhle malé pozornosti!“

Bohdana: „Dobrý den,v létě jsme měli nečekané úmrtí v rodině, sestra mé maminky,bojím se o svou maminku -ročník 42-nškolik let má děsivé sny od smrti své matky a nyní se to zhoršilo, velmi se trápí a nemůže spát.Bojím se,aby se jí také něco nestalo.Stejnými nočními můrami prý trpí má 24letá dcera, která studuje a dlouho žila ve stresové situaci uvnitř rodiny. Jak jim oběma mohu pomoci?Poraďte mi prosím.Děkuji.“

PhDr. Marta Boučková: „Naveďte je na myšlenku, že by měly vyhledat odborníka - psychologa nebo psychiatra, který by jim mohl pomoci tuhle těžkou životní situaci překonat.“