Chat

psychiatrička

MUDr. Tatiana Fabíniová

Další díl pořadu DoktorKA se věnoval i depresím. Stejné téma nás tak čeká v pravidelném chatu!

Záznam chatu ze středy 29. dubna 2015

SK: „S kterou nemocí duševní se deprese nejvíc vyskytuje - komorbidita?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Nejčastěji se spolu s depresí objevují různé úzkostné poruchy.“

Simona: „Dobrý den, již 14let se léčím s depresemi, 1x denně beru Fluzak. Přibližně i stejnou dobu se u mne "tříbil"zlozvyk "nočního jezení" s dohromady tak 4-5 přestávkami, měsíčními,kdy se mi dařilo potlačovat noční návyk. Bohužel vždy to dopadlo stejně,sklouzlo zpět. Nyní již 4 měsíce spím hůře a hůře,když se nenajím a budím se i 3x za noc. Naučeně mé tělo vyžaduje něj.potravu,ale už ani po ukojení této navyklosti neusnu,takže jsem již 4měs.permanentně nevyspalá a řekla bych,že se to stále zhoršuje. Je nějaká pomoc v podobě přidání léků či upravení hladiny něj.hormonu,nevím si rady. Testy na štítnu žl.byly v pořádku. Přidružila se bolest v podžebří a již jsem za 1/2roku měla 2 "asi"žlučníkové záchvaty. Vím,že je to o vůli a sebezapření,ale to mi jaksi schází. Bojím se chodit spát...je to uzavřený kruh. Již při své výšce 161cm vážím 96kg :( Děkuji za jakoukoliv pomoc či radu Simona“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Myslím, že úpravou medikace by bylo možné stav ovlivnit. Rovněž bych doporučovala zkusit psychoterapii, kde se člověk může některé věci naučit a některé zase odnaučit, pochopit sám sebe, své pohnutky chování.“

SK: „Je správný název maniodepresívní syndrom?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Je to starší název poruchy, která je dnes v mezinárodní klasifikaci chorob označována jako Bipolární afektivní porucha. Podstatou jsou opakované změny nálady chorobné hloubky. Nemocný může trpět jak depresí, tak mánií.“

Lidka: „Dobrý den. Pozorně jsem poslouchala Váš rozhovor o příznacích deprese. Mám občas takové stavy, ale netrvají 14 dní, ale cca 2 dni jednou za půl roku. Stačí, abych vysadila a pořádně se vyspala. Takový stav mám většinou vždy po slovním napadení tchánem, který je despota a tyran. Je mu 70let. Týrá mne 10 let a svoji manželku 40 let. Byla mi doporučena návštěva psychiatra, aby mi dal nějaké léky. Byla by toto cesta z celého problému? Podle mne ne. Prosím poraďte co mám dělat, abych se tchána tolik nebála. Stěhování nepřichází v úvahu. A po právní stránce se psychické týrání nedá dokázat. Chci dodat, že denně musím jezdit autem min., abych dopravila děti do školy, protože nemáme autob. spojení. S pozdravem Lidka“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Doporučila bych nejdřív návštěvu psychologa nebo psychoterapeuta. Popovídat o problému, zkusit věci v rodině změnit. Zkušený terapeut pozná, zda je stav natolik závažný, že by vyžadoval intervenci psychiatra. Nebo můžete zkusit obojí, ale podle toho, jak to popisujete, považuji psychoterapii za nejlepší řešení.“

Martina Radková: „Dobrý den, se zájmem jsem sledovala Váš pořad a s hrůzou jsem zjistila , že mám všech 5 znaků deprese, nespavost,podrážděnost, nechutenství, častá nemocnost, s páteří jsem i po operaci, teť mám vážné problémy se žaludkem .Určitě bych měla navštívit odbornou pomoc . jak takové vyšetření vypadá , v případě předepsané prášky nemůžou mě ovlivňovat při práci ?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Vyšetření u psychiatra je v podstatě rozhovor. Vy řeknete svůj problém, lékař se případně vyptá na další věci, které jsou důležité (tělesné nemoci, jaké léky užíváte, výskyt psychických nemocí v rodině, užívání alkoholu, drog a podobně. Potom s Vámi probere možné alternativy léčby, event. naordinuje další vyšetření, pokud jsou potřeba - krevní testy, event. neurolog. vyšetření a podobně. Někdy lékař s Vámi udělá i testy k upřesnění závažností některých příznaků - existují posuzovací škály např. na depresi, na demenci a podobně.“

Madalena: „Dobrý den, léčím se se žaludkem, dvě malé děti a žádné hlídání, náročná práce...a samozřejmě ambice jít s dobou a dobře vypadat, vzdělávat se, sportovat, cestovat...dnes jsem se poznala v diagnóze deprese, ale není to jen obyčejná únava? Nemožnost ještě pár let vypnout? Děkuji :-)“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „To se opravdu dá poznat jen při klinickém pohovoru. Tkhle z jedné věty Vám to nedokážu říct.“

SH: „Dobry den, jsem z Bolivii a bydlim česko uz 10 let. Mam vsechny priznaky co jste zmenila v televize. Mohla jste mi dopurucit kde muzu najit nejaky lekar ktery muze mi pomahat s depresi a hlavni ze bude mi chapat jako cizinka? Moc dekuji.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Na internetu určitě najdete nejbližší psychiatrickou ordinaci. Většinou v každé poliklinice bývá i psychiatrická ordinace.“

Pavla: „Dobrý den, po porodu jsem nejspíše trpěla depresemi. Celé šestinedělí jsem myslela, že se zblázním. Nic mě nebavilo, teleze, knížky, pořád jsem brečela, ke svému dítěti jsem v té době neměla žádný citový vztah (právě naopak, měla jsem pocit, že jej nechci, že mě netěší ho mít). Poté jsem naštěstí s pomocí své maminky situaci nějak překonala. V budoucnu bych chtěla druhé miminko, hrozí, že se tyto stavy budou znovu opakovat? Jak se jim vyvarovat? Lze se dopředu nějak připravit? Předem děkuji za dotaz.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Ano, tento stav se může a nemusí opakovat. Spolehlivá prevence asi neexistuje. Někdy se doporučuje zastavit laktaci, tedy přestat kojit, ale taky to nemusí být spolehlivé řešení a deprese může přesto přetrvávat. Pokud se potíže objeví, ihned bych doporučila navštívit psychiatra. Možná by bylo dobré zajít k psychiatrovi už v průběhu gravidity, popsat stav, který byl po prvním porodu a spolu s lékařem potom "hlídat" stav po dalším porodu.“

Zdenek: „Dobrý den mám silnenpsychycke ataky co mám delat“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Objednat se k lékaři.“

Kristýna Pravda: „Dobrý večer, nemám žádný dotaz. Chci Vám jen poděkovat za Vaší péči. Vaše pacientka. :-)“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Dobrý den Kristýno, moc děkuji! Ještě Vám napíšu email, tak se prosím zítra podívejte do schránky.Děkuji!“

Lea: „Dobrý večer, můj muž má všech 5 znaků deprese. Už dlouho vím, že není něco v pořádku. Z ničeho nemá radost, nesměje se, má problémy se žaludkem a většinu víkendu prospí, reaguje podrážděně. Muž je takový ten správný chlapák, všechno vydrží a vlastně mu nic není. Prosím poraďte jak ho dostat k lékaři. Děkuji.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „To je těžká věc, když někdo odmítá pomoc psychiatra. Někdy už v rámci depresivních příznaků je přítomná taková beznaděj, že nic nemá cenu zkoušet, že to lepší nebude. Antidepresiva může ale ordinovat i praktický lékař. Mnoho praktiků se v této problematice celkem dobře orientuje. Možná by bylo schůdnější ho nejdřív dostat k obvodnímu lékaři.“

Táňa: „Hezký večer paní doktorko, chtěla jsem zeptat, jestli se dá deprese úplně vyléčit a být bez antidepresiv? Je dle Vašich zkušeností s přibývajícím věkem i při léčení deprese tendence prohlubování či naopak umírňování depresivních epizod? Děkuji“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Průběhy depresivních nemocí jsou různé. Taky není deprese jako deprese. Některá deprese souvisí s nějakou životní událostí, některá s tělesnou nemocí a podobně. Šance, že se deprese vyléčí a už se nevrátí určitě existuje. Je nutné to probrat s odborníkem.“

Zdena: „Dobrý večer,mám všechny uváděné příznaky i když se léčím-přes 5 let jsem brala Argofan 150mg,pak "slábly"účinky.Nyní jsem dostala Aurorix 150mg,ale stále jsem v slzavém údolí.Je potřeba zvýšit dávky nebo řešit jinak?Děkuji moc.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Je potřeba podrobně rozebrat příznaky, příčiny, efekt léčby, souběžnou jinou mediakci a podobně. Každý člověk je jinky na léčbu neexistují, Budete to muset projednat s Vaším lékařem.“

zdenek: „Byl sem u psychiatra předepsal mi léky dlouhodobě ale nechci je brát mám z nich strach a potřebují fungovat v práci..potřebují pomoc je mi zle už sem si volal 5 sanitku nemůžu dýchat vynechává mi srdce kóta se mi hlava a upadam do bezvědomí...můžete mi něco poradit beru neurol 0.5 a někdy mi pomůže ale nemůžu na něm porad fungovat já zesilim bojím se o zivot“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Podle toho, co popisuje bych řekla, že trpíte panickými ataky. Neurol je lék, který ataku může zastavit, ale nezabrání tomu, aby se stav neopakoval. Určitě bych doporučila návštěvu psychiatra. Lékem volby jsou antidepresiva, ale jak jsem říkala v pořadu, léčbu lze nastavit tak, že léky "nebudete cítit", prostě jen budete "normálně fungovat". Není čeho se bát, myslím, že s lékama to nemůže být horší než s panikou. Chce to jen trochu trpělivosti a důvěru v léčbu.“

Ivana: „Dobrý večer, všechny jmenované příznaky a mám a ještě spoustu dalších:-) , poslední dva roky obíhám různé lékaře jak na běžícím pásu a cítím se stále hůře ! Psychicky náročná práce již doslova se šikanou mě ničí ,ale co naplat . Mám spoustu krásných koníčků , ke kterým se již dva roky nemohu donutit a připadám si jak bez motoru , bez šťávy a bez radosti ze života a to jsem byla naopak velice aktivní člověk , stihla jsem toho za den tolik , že se nyní až divím !Bojím se navštívit lékaře z důvodu ztráty zaměstnání :-( . Hlavně mě zajímá , jestli by byla léčka k něčemu , když jsem vystavena dlouhodobému stresu , který mě bohužel asi dlouho neopustí :-( ?! Děkuji.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Návštěvy lékaře se nemusíte obávat, lékařské tajemství je v dnešní době pořád něco, co lékaři respektují. Lékař neposílá žádnou zprávu o Vás Vašemu zaměstnavateli. Návštěvy psychiatra nebývají jen o tom, že dostanete do ruky recept, ale probere celou aktuální situaci a možná spolu najdete způsob, jak aktuální tlak zmírnit. Někdy se člověk opravdu točí v bludném kruhu a sám není schopen vidět jinou cestu, kterou by mohl jít a byl by šťastnější.“

Jonák Milan: „Dobrý večer chtel jsem se zeptat ,jsem často unavený i když se dlouhodobě starám o nemocnou manželku a jsem sní doma,dlouhodobě mě bolí záda,občas nemohu spá a někdy spím až 14 hodin tak jsem se Vás chtěl zeptat zda bych neměl vyhledat odbornou pomoc děkuji .“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Dlouhodý stres jako je péče o nemocného partnera může být spouštěčem deprese. Mám hodně takových pacientů. Návštěva psychiatra by mohla být užitečná.“

Hana: „Dobry vecer, obávám se, ze asi mám 3 typické varovné příznaky deprese a je mi 52 let. Mám se objednat opravdu k odborníkovi?Děkuji!“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Pokud máte pocit, že s těmi 3 příznaky nevíte rady a nějak Vám komplikují život, je na místě navštívit odborníka.“

Gábina: „Dobrý večer, paní doktorko, dají se mezi příznaky deprese řadit i srdeční extrasystoly?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Ano, extrasystoly můžou být projevem deprese nebo úzkosti. Je nutno to vyšetřit kardiologem a ten by měl posoudit, zda se jedná nebo nejedná o tzv. psychosomatický příznak.“

Irena: „Dobrý večer. Paní doktorko je možné se objednat do vaší ordinace? Potřebuji doporučení od praktického lékaře?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Je možné se objednat, podívejte se na stránky psychiatrie-fabiniova.cz Já ale momentálně nové pacienty nepřijímám, objednala bych Vás ke kolegyni, která pracuje v mojí ambulanci.“

Kájina: „Dobrý den, prosím, nevím zda mám vyhledat a zda mi pomůže pomoc psychologa? Byla jsem u něj a dělal mi test deprese (mám 13 bodů), ale měla jsem hodnotiti pouze posledních 14 dní. A je normální, že já sama nejsem sama se sebou spokojena, nemám zdravé sebevědomí, nevěřím si, neumím vůbec jednat asertivně a hlavně jsem věčně nervozní a z většiny věci vynervována -bojím se, že udělám danou práci-úkoly- špatně. Připadám si neschopná ve všem a v zimě je to ještě horší, rozlobí mě skoro každá neuklizená věc. Takže nevim, jak správně vychovávat sve ditě, aby nebylo takové jak já. Hodně lidí ze mně vycítilo, že si nevěřím a zneužívali toho-projevilo se to v práci. Předem děkuji Krásný večer“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Psycholog by Vám byl určitě k prospěchu. Zkušený psycholog nebo terapeut by měl být schopen rozpoznat, zda je nutná i intervence psychiatra.“

Vladislava Milotova: „Paní doktorko, již delší čas nemohu večer usnout, užívám 1/3 Stilnoxu, vím, že je návykový. Je jiné řešení? Je mi 64 let, jsem alergická astmatička, užívám na toto léky.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Určitě jsou i jiná řešení. Zajděte k lékaři.“

Michal: „Dobrý večer, mohu se zeptat jaký je rozdíl mezi depresí a úzkostí? A jaké jsou příznaky úzkosti?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Deprese je smutná nálada, úzkost je napětí. Často se ale můžou vyskytovat i spolu.“

Jana: „Dobrý večer, psychoterapii praktikují kteří lékaři? (psycholog, psychiatr, ještě někdo další?). Děkuji.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Psychoterapii praktikují buď psychologové, nebo psychoterapeuti, kteří nemají vysokoškolské vzdělání, ale mají tzv. psychoterapeutický výcvik. Je to cca 5-letý vzdělávací program, ukončený zkouškou.“

Michal: „Dobrý den, jaký vliv má sport na deprese? Mám pocit že dnes je doba kdy se lidé s depresemi neobejdou bez léků. Je možné doporučit sport jako alternativní léčbu? Když mi umřeli rodiče krátce po sobě tak jsem zažíval obrovský stres a právě sport konkrétně běh mi pomohl toto období překonat. Neni na místě hovořit s pacienty i na toto téma jako možnou součást léčby?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Při sportu a vůbec při fyzickém pohybu mozek produkuje tzv. endorfiny, jakési naše vlastní hormony štěstí". Lehčí formy deprese určitě lze zvládnout sportem, nebo úpravou režimu. Je spousta věcí, které člověk může udělat sám, aby se depresi vyhnul, či se jí zbavil. Jsou ale stavy, které bez léků nejde ovlivnit.“

Blanka: „Paní doktorko, mám velkou prosbu. Manžel po zarmutku ma velke zdravotni problemy, vsechny priznaky, vyhledal pomoc na psychiatrii, antidepresiva 3x zmenil, protoze se stavy naopak zhorsovaly. Po 2 letech leky vysazeny, ale stavy pretrvavaji. Moc prosim o radu kam se obratit, obvodni lekarka ani psychiatr nevedi. Dekuji B.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Neví, co všechno se už v léčbě zkusilo. Pokud stav nelze zvládnout ambulantně, ke zvážení je hospitalizace.“

Andrea Letková rod. Vrastiakova: „Dobrý večer pani doktorka, pozdravujem z Bratislavy, možno si ešte spomenies na spoluštudentku:-) vidím, že sa Ti darí a to ma teší, ešte raz Tá srdečne zdravím. Andy“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Ahoj Andrea, veľmi ma těší, že si sa ozvala! JAsné, že sa pamatám. Napiš mi na adresu psychiatrie-fabiniova@seznam.cz. Určitě sa ozvem! Díky!“

Jana: „Dobrý večer, potřebuji k návštěvě psychologa (nebo psychiatra) doporučení praktického (nebo jiného) lékaře?“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Nepotřebuje žádné doporučení, můžete se rovnou objednat.“

Petr: „Dobrý večer, dá se maniodeprese úplně vyléčit? Děkuji“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Je to cyklická nemoc, kterou neumíme vyléčit, ale umíme ji léčit. Tzn. pokud pacient dodržuej léčbu, může relativně normálně žít.“

Jan Ritter: „Dobrý večer, paní doktorko, také bych Vám rád poděkoval za Vaši pomoc v loňském roce. Hlavně za radu, abych vše bral s nadhledem. Jsem rád, že jsem Vás zase viděl. Jsem úplně v pořádku.“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Dobrý den, moc děkuji! Těší mě, že se Vám dobře daří!“

Petra: „Dobrý večer paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, proč mi byla na psychiatrii diagnostikována disthymie, když mám všechny příznaky deprese. děkuji“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Dalo by se říct, že dysthymie je určitý druh deprese, nebo depresivní poruchy.“

antonín mohyla: „dobrý večer, můj dotaz zní kolik se platí u psychiatra a zda se tam musím objednat přes svou doktorku všeobecnou . moc dík“

MUDr. Tatiana Fabíniová: „Pokud má lékař smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou, tak neplatíte nic. Obejdnat se můžete přímo v ambulanci, nepotřebujete doporučení prakt. lékaře.“