Chat

angiolog, Nemocnice Ostrava-Vítkovice

MUDr. Vladimír Jetmar

Záznam chatu z pondělí 30. listopadu 2020

ANTI: „Se kterými lékařskými obory angiolog nejvíc spolupracuje?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Dobrý den. Nejčastěji spolupracuji s kardiology, neurology, cévními chirurgy, internisty. Nicméně je to individuální dle pacienta.“

SK: „Jak může angiologie pomoci v boji s coronavirem?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Bojem bych tento aktuální stav nenazýval. Ale určitě může pomoci s osvětou a informovaností směrem k pacientům aby mohl snížit všeobecný strach , případnou paniku a přispět k tomu aby lidé tento problém vnímali s respektem a měli co nejvíce informací kterým rozumí. Případně věděli co mají dělat v této situaci kterou zde máme.“

Petr M.: „Dobrý den, pane doktore. přítelkyně (45) v noci omdlela a upadla. mám podezření na velmi nízký tlak. stále trpí studenýma rukama a nohama, nemůže to být něco od srdce? Jaké vyšetření byste doporučil? Děkuji za zprávu, Petr“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Nelze doporučit konkrétní vyšetření . Ale je jistě třeba s tímto problémem navštívit lékaře co nejdříve. Popřípadě pokud se situace bude opakovat pak nelze otálet s vyšetřením na pohotovosti.“

Jana Urbanova: „Dobry den pane doktore! Mam na Vas otázku. Od dvou let se léčím s autoimunitním.onemocnenim štítné zlazy ( autoimunitní thyreoitida s hypothyreozou) beru Letrox 100. Mam porad zmrzlé ruce a nohy, kolikrát se mi i stane že mne není ani zima ale ruce mám ledové a zpocene. Mamka říká že to jsem měla vždy i jako miminko. Když mne je takto zima tak mi hodně pomaha když si dám kafe a nabalim se. Už tři roky se léčím na kolisavy krevní tlak, beru na to lék Cosyrel, je to mnohem lepší, ale stejne to mám pořád. Mamka mi říká že to mam od štítné žlázy. Co si o tom myslíte? S pozdravem Jana Urbanová Mělník.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Jak jsem uvedl v rozhovoru zde bych vyšetření u angiologa viděl hlavně jako ujištění že se nejedná o závažnější stav stran prokrvení, ale vzhledem k tomu že tyto potíže máte dlouhodobě pak se spíše nebude jednat o závažný stav. Pokud víte co vám pomáhá a funguje to tak tyto režimová opatření můžete dál dodržovat.“

SK: „Jak se jako angiolog díváte na nemoc COVID?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „S respektem a pokorou.“

Hana: „Hezky den. Prosim o radu. Posledni roky, obzvaste v zime, me modraji ruce, ale zimou to byt nemuze, nosim teple rukavice. Take mi strasne studi konecky prstu. Tento stav se projevuje pravazne venku. Jsem sledovana na revmatologii pro SLE. Je mozne ze to s touto chorobou souvisi? Dekuji“

MUDr. Vladimír Jetmar: „S velkou pravděpodobností jsou to projevy vašeho onemocnění. Potvrzení by dalo vyšetření v angiologické ambulanci .“

Lenka: „Dobrý den, pane doktore. Je mi 30 let a dá se říct, že prakticky od mala se potýkám se studenými končetinami (ruce i nohy). Končetiny mívám studené během celého roku, i v letních měsících. Mohu se zeptat, zda toto může souviset s nějakým onemocněním? Dá se říct, že na tento problém jsem si již zvykla, naopak je pro mě nezvyk, když mám končetiny výjimečně teplé. Mockrát Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Ano mohlo by se jednat o projev nějakého onemocnění , Takto ale pokud potíže máte dlouhodobě je velmi nepravděpodobné že by se jednalo o závažnější stav. Vyšetření v cévní ambulanci by bylo vhodné ne však urgentně.“

SK: „Máte víc práce jako angiolog kvůli COVIDU?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Ano, ale spíše v rámci akutního provozu všeobecné interny v nemocnici.“

SK: „Má nějakou souvislost angiologie s psychiatrií a psychologií?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Spolupráce těchto oborů není častá ale občas se může stát že i angiolog se s těmito odbornostmi musí poradit či se na ně obrátit. Platí to i naopak.“

SK: „Jaká je česká angiologie obecně?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Velmi dobře . Jak z pohledu evropské tak světové angiologie nezaostáváme téměř v ničem.“

DAYD: „Je dobré někdy zajít k angiologovi na preventivní vyšetření?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Ne, pro toto vyšetření by měl být vždy nějaký medicínský důvod.“

SK: „Jak se jako angiolog díváte na nemoc COVID?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „S respektem.“

Jana: „Dobré ráno, někdy mívám tak studené nohy, že mě až bolí. A to většinou nosím punčocháče, tenké ponožky a na ně ještě hrubě pletené. Je to tedy většinou doma, kde je průměrná teplota cca 21C. V práci tyto problémy nemám, tam je teplota okolo 23C. Snažím se to řešit např. sprchováním nohou střídavě teplou a studenou vodou, občas to pomůže, občas ne. No a studené ruce jsou klasika. Je to už to nějaký větší problém? Děkuji.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Zde bych vzhledem k pocitům bolestí již doporučil vyšetření v angiologické(cévní) ambulanci.“

Jaroslav: „Dobrý den pane doktore. Lze léčit operací chronickou žilní nedostatečnost. Je mi 66 let, nohy jsou od kolen dolů středně hnědé, ale stále tmavnou. Detralex beru, ale zdá se mi, že nemá patřičnou účinnost. Děkuji.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Žilní nedostatečnost bohužel operativně řešit nelze. Detralex je lék který nemá za cíl tento proces zastavit nebo zlepšit nicméně zhodnocení efektu této terapie či nutnosti dlouhodobého užívání by měl zhodnotit lékař který vám tento lék nasadil . U žilní nedostatečnosti hraje zásadní roli rizikový faktor věk a dědičná predispozice. Zásadní je ovlivnění případných otoků a předcházení poranění na nohou v oblastech které jsou tmavé.“

Petr: „dobrý den, mám již několik stemtů, beru prášky Sortis, Vasopirin, Prestarium a Orcal Neo. Stále mám studené konce rukou a nohou. Je to v návaznosti na ty léky? Před zákrokem jsem měl konce končetin normální. Děkuji za info a přeji hezký den Petr Pavlíček“

MUDr. Vladimír Jetmar: „S těmito léky velmi pravděpodobně vaše potíže nesouvisí. Nicméně pokud se tyto potíže objevily po nasazení této medikace měl by ev. tuto možnost zhodnotit lékař který je vám indikoval. Pokud máte implantované stenty pak záleží kde a v jakém aktuálním stavu jsou. Jsou nutné pravidelné ultrazvukové kontroly ev. kontroly při změně potíží nebo nových potížích.“

Šárka: „Dobrý den pane doktore, mám na nohách viditelné malé žilky, myslím, že se tomu říká metličky. Je to nějak nebezpečné? A jak se to dá léčit bez chirurgického zákroku. Děkuji.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Ne metličky nebezpečné nejsou . Ve většině případů se jedná o estetický problém. Dají se ošetřit ambulantně sklerotizací či laserem nebo tkzv. radiofrekvenční ablací. Tyto metody si ale hradí pacient.“

Josef Šulc: „Dobrý den, podle vyšetření mám raynaudův syndrom. Nevíte zda už lékaři objevili nějaké příčiny, které tento syndrom způsobují. Objevil se mi cca před 3 lety a vypadá, že se pomaličku zhoršuje (větší citlivost na menší chlad).“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Příčin je vícero a některé z nich mohou být ovlivnitelné terapií. Jedná se o vazospastické onemocnění nebo také poruchu mikrocirkulace. Bohužel samotné projevy jsou velmi špatně ovlivnitelné pokud se jedná o primární příčinu tj. že příčina není jasná. Pokud se vaše potíže zhoršují pak na prvním místě je třeba případně zkusit zjistit příčinu a pak ji zkusit ovlivnit pokud toto lze. V opačném případě alespoň zkusit symptomatickou léčbu k úlevě od potíží.“

Tom: „Dobrý den. Již dávno jsem si diagnostikoval za pomoci Googlu Raynaudův syndrom :-) Trpím tím desítky let, je mi 50 a mám pocit, že se to zhoršuje. Stačí , když jedu na zahradu a při 10 stupních sáhnu holou rukou na zámek brány, tak mi okamžitě prsty "zmrznou", zbělají. Existuje na tuto nemoc již nějaká účinná léčba nebo mi nezbývá, než si na to zvyknout a prostě s tím žít ? U žádného lékaře jsem s tím zatím nebyl.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Je možno zkusit tyto symptomy léčbou ovlivnit pokud jsou limitující či obtěžující. Diagnozu od Googlu bych bral s rezervou a spíš bych doporučil vyšetření v cévní ambulanci k vyloučení jiné příčiny která by se třeba dala vyřešit.“

Zdena: „Dobrý den, pane doktore. Mívám poslední dobou takové divné pocity u srdce, jako bušení a asi 2 měsíce mě bolí nohy, hlavně lýtka. Byla jsem na vlastní žádost vyšetřena na cévním, pan doktor říkal, že problém v žílách ani v cévách není. Beru léky na tlak a vysoký cholesterol, mám strach, abych třeba neměla ucpané cévy (otec zemřel na rozsáhlou embolii plic)...nevím, zda bych neměla podstoupit ještě nějaké vyšetření..._?!? Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Velmi vhodné by bylo ještě doplnění kardiologického vyšetření v případě že na dolních končetinách se nenašel závažnější problém. Rozhodnout by to měl váš praktik který zná komplexně váš zdravotní stav a vaši rodinnou anamnézu.“

Iva z Frýdlantu: „Dobré ráno pane doktore, souvisí se špatným prokrvením končetin také to, že mám často mravenčení končetin? Když třeba sedím na tvrdé židli - velmi rychle mi ztuhnou nohy - pak dochází k nepříjemnému mravenčení.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Cévní příčina zde může být , ale na prvním místě bych pojal podezření na neurologická problém. Čili neurologické vyšetření. Pak až uvažovat o dalších možných příčinách tohoto problému.“

Jana Simonová: „Dobré ráno. Chtěla bych se vás zeptat na problém, který trápí zetě....... když je chladno, teď v zimě velmi často dá se říci pokaždé když jde ven, mu úplně zběleji ruce i nohy. Jsou úplně bílé.... jako odkrvene.... vypadá to velmi hrozně. Při vyšetření v Šumperku mu nezjistili žádný problém. .... Mohla bych poprosit o Váš názor . Děkuji předem za odpověď.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Touto formou vám asi erudovaný názor nemohu poskytnout. Bude se možná jednat o složitější zdravotní problém, kdy by bylo třeba pacienta vidět a zhodnotit dosavadní vyšetření a jejich výsledky. To že to vypadá hrozně ale nemusí nutně znamenat závažný stav.“

Renata: „Dobrý den pane doktore, můj vnuk(23 let) sportovec a nekuřák měl už v dětství bolesti nohou při chůzi( a nebyl líný!),řekli mu tehdy že má ploché nohy. Před úpár lety už nedošel bez přestávky ani 500m, pře 2 roky mu po dalších problémech diagnostikovali Bürgerovu chorobu. Prý to mívají spíše staří muži a kuřáci - což on není. Ptám se hlavně kvůli výhledu do budoucna . Je to prý spíše postižení nervu? Patří tedy nově mezi autoimunní choroby, nebo jaký je důvod vzniku a co můžeme očekávat dál?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Toto onemocnění se může projevit i v mladším věku. Onemocnění postihuje cévy středního a malého kalibru typicky na končetinách. Je velmi dobře že nekouří - zde by to mohlo mít katastrofální následky stran ohrožení končetin. Jedná se o onemocnění postihující hlavně cévní systém. Předpovídat individuální vývoj u jedince lze těžko a touto formou nejsem schopen se blíže vyjádřit.“

Eva: „Dobré ráno, pane doktore. Často mám studené nejen ruce, nohy, ale i nos, zadek, prostě jsem celá studená, mám i promodralé rty. Praktická dr. to vždy odbyde tím, že to je špatné periferní prokrvení. Mám i nízkou tělesnou teplotu, kolem 35°C. Tyto potíže mám od TTE, předtím jsem je neměla, může to souviset? Stejně tak i vysoký cholesterol, předtím naprosto v normě, po operaci stále vysoký, ale nikdo nechce připustit, že to souvisí s hormony štítné žlázy.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „V rámci tohoto formátu vám mohu potvrdit že hladina cholesterolu a funkce štítné žlázy spolu souvisí. Například nelze léčit cholesterol bez toho aniž by byla dobře zaléčeno onemocnění štítné žlázy. Měla by jste být sledována u endokrinologa ten by na prvním místě zhodnotit zdali máte správně nastavenou terapii hormony štítné žlázy protože vaše potíže s tímto můžou souviset. Pokud terapie je správně vedená pak teprve pátrat po jiné příčině.“

Tomáš: „Může brnění nohou souviset s jaterní cirhózou?“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Spíše se jedná o neuropatii která ale může mít příčinu stejnou jako cirhoza.“

Jaroslav: „Dobré ráno byl mi diagnostikován Reynoldsův fenomén, k výraznějším projevům začalo docházet po absolvování léčby (chemo- "platina"). Projev je již při styku prstů s chladným kovem třeba při okolních 12 C... Je možnost léčby, nebo bude lepší se přizpůsobit .... ? Díky a fajn den. JH“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Myslel jste Raynaudův syndrom - je možnost zkusit tyto potíže zmírnit léky ( ne vždy ale je efekt). Je zde ale možnost že tyto potíže odezní pokud byly vyvolány výše uvedenou terapii. V případě limitujících potíží nebo špatně se hojících ran na rukou je pak vhodné vyšetření v cévní ambulanci k zhodnocení prokrvení a ev. možnosti ovlivnění stavu.“

E. Kulhavá: „Dobrý den, vidíte nějaký problém, pokud má 18ti letá vnučka neustále červené ruce? (dlaně, nárty..) K lékaři jít nechce. Děkuji. E.K.“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Výhledově by bylo vyšetření v cévní ambulanci vhodné, ale je pravděpodobné že se nebude jednat o závažný stav. Nicméně pokud by se přidaly nějaké jiné potíže tak by bylo vyšetření nutné dříve.“

Jana: „Dobrý den, otec 63 let, aktivní, sportující, nekuřák, celý den v pohybu. nemá žádné jiné nemoci, neber žádné léky. nemá vysoký krevní tlak, ani cukrovku.. prostě nic. Během dne má teplé nohy, ale jakmile si lehne do postele, tak ho nohy začnou studit, má je zmrzlé, a ani po 2h. se mu samy pod peřinou nezahřejí. poté si již zapne elektrickou vyhřívací dečku, aby se alespoň zahřál. může to signalizovat nějakou poruchu? mám ho poslat k nějakému lékaři? děkuji“

MUDr. Vladimír Jetmar: „Nutit k lékařskému vyšetření je těžké. Nemůžeme říci že by se nemohlo jednat o první projevy cévního onemocnění už jenom vzhledem k věku. Možná by stačilo vyšetření u praktika zdali jsou hmatné pulzace na periferních tepnách nohou. Hmatné jsou za vnitřním kotníkem a na nártu, pokud ne pak by bylo vhodné cévní vyšetření, ale za účelem spíše vyloučení patologického nálezu.“