Chat

primářka Krevního centra, Fakultní nemocnice Ostrava

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 3. listopadu 2020

SK: „Jaké problémy mimo covidu nyní řeší Vaše krevní centrum?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, obecně řešíme dostatek dárců, protože na jedné straně sice ubylo plánované operativy, na druhé straně ale jsou nemocní i dárci, kteří k nám na odběry chodívají a zároveň transfuzní přípravky jsou v mnoha případech důležitou a nezbytnou součástí léčby v mnoha indikacích.“

SK: „Co vaše krevní centrum a COVID?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Naše pracoviště funguje i v době Covidu...., potřebujeme dárce rekonvalescentní plazmy, ale i ostatních transfuzních přípravků.“

Iveta Novakova: „Dobrý den paní primarko! Od mládí mne hodně zajímá problematika darování krve a krevní plázmy, ale bohužel že zdravotních problémů darovat nesmím. Alespoň mi to takhle bylo řečeno. Od dvou let mám autoimunni thyreoitidu s hypothyreozou beru Letrox 100. Tuto stejnou nemoc zjistili před rokem i bráchovi, ale tomu krev darovat dovolili, řekli mu ze to nevadí. Tak teda nevím jak to je? Zajímalo by mne jestli u tohoto onemocnění se darovat krev může? Mne ještě zjistili před čtyřmi lety autoimunni onemocneni jater- primarni biliarni cirhozu, beru Ursosan. U tohoto onemocnění se darovat krev může nebo nejde? Mam ještě jednu otázku, těd se hodně mluví o darování krevní plázmy u lidí po coronaviru? Jaké tam jsou podmínky na darování, s těma mýma nemocemi to asi nejspíš nejde že? Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Iveta Novákova Dvůr Králové.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den paní Nováková, zdravotní stav se těžko hodnotí takhle na dálku, nicméně z toho, co jste vyjmenovala bych Vám dárcovství krve nedoporučovala.“

SK: „V čem je Vaše krevní centrum specifické?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Naše pracoviště je jedním z největších transfuzních oddělení v ČR co do počtu odběrů transfuzních přípravků, vyrábíme široké spektrum TP, jsme jedním z krizových center, které je povinno držet optimální zásoby TP pro případné havárie, hromadná neštěstí......“

Vojtěch: „Dobrý den, zajímalo by mě, když mluvíte o darování krevní plasmy, zda ji může darovat i člověk, který prodělal v roce 1979 infekční žloutenku.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „POKUD jste prodělal žloutenku typu A, pak darovat můžete, samozřejmě pokud tam nejsou další limitace ve Vašem zdravotním stavu.“

Eva: „Dobrý den, jen jsem se chtěla zeptat, jestli Já taky mohu darovat mojí krev , a jak mohu darovat krev Děkuji moc za odpověď Eva Mašterová“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, pokud jste zdravá, krev darovat můžete, doporučuji podívat se např. na webové stránky našeho Krevního centra, které Vás navedou...“

Jana T.: „Dobré ráno . Četla jsem že ženy které už mají za sebou porod nemůžou darovat plazmu po covidu .Rodila jsem už x let zpátky tak prosím o objasnění. Děkuji“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobré ráno. ano -po porodech či potratech se tvoří protilátky proti bílým krvinkám - leukocytům, které v plazmě žen přetrvávají a přesto, že ženě žádným způsobem nevadí, u příjemce mohou být příčinou závažných potransfuzních reakcí. Proto se u žen plazma pro klinické účely nebere.“

Jana: „Dobré ráno paní primářko, v televizi jsem zaslechla, že krev pro tyto účely nemají darovat ženy, které kdy v životě rodily...............PROČ? Je-li zdravá a neměla transfúzi připadá mi to nelogické. Děkuji a přeji hezký den!“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, ženy mohou darovat všechny ostatní transfuzní přípravky, nicméně plazma pro klinické účely není vhodná, protože u žen se po porodech či potratech tvoří protilátky proti bílým krvinkám, které jsou přítomné v plazně žen, jim neškodí, nicméně u příjemců by mohly vyvolat závažné potransfuzní komplikace.“

Gabriela Krátká: „Dobrý den paní docentko, zajímalo by mě proč nemohou darovat plazmu ženy, které byly těhotné? Děkuji za odpověď“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, ženy, které byly těhotné, vytvářeji tzv. anti-HLA protilátky (protilátky proti bílým krvinkám), které zůstávají v plazmě ženy, jí samotné neuškodí, nicméně v případě podání této plazmy pacientům by u nich mohly vyvolat závažné potransfuzní komplikace.“

Veronika: „Dobrý den paní docentko. V reakci na uvedenou informaci (týkající se vytvoření protilátek v těle ženy po porodu a nevhodnosti pro darování rekonvalescentní plazmy) by mne zajímalo, co se tedy děje s plazmou žen, které již mají za sebou porod a chodí pravidelně darovat (Covid neprodělaly). Používá se pro pacienty? Děkuji za odpověď“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Zdravé ženy jsou vítány jako dárkyně transfuzních přípravků - krve (červené složky), krevních destiček, protože v rámci výrobního procesu se plazma odděluje. Co se týká plazmy žen ta se používá jako plazma pro frakcionaci - tedy výrobu léčiv, což je samozřejmě také velmi důležité.“

Romana Šťastná: „Dobrý den, Mohu darovat krevní plazmu nebo krev když mám Leidenskou mutaci ( heterozygot) . Po zdravotní stránce jsem v pořádku. Děkuji za odpověď.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „...ano, můžete...“

Iveta D.: „Dobrý den, do kolika let se může darovat krev?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, do 65. let, pokud jste zdravá....“

Vlastimil: „Dobrý den, kdysi býval velký problém v těhotenství, když měla žena Rh negativní. Jak se to řeší teď?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, tohle se řeší podáním anti-D imunoglobulinů po porodech.“

Jiří Gajda: „Vážená paní primářko, je mi 66 let, nebyl jsem na testech, ale podle všech příznaků jsem prodělal Covid (měli ho oba synové i manželka) s lehkým průběhem. Prodělal jsem boreliózu v r. 2010. Mohu být dárcem plazmy? S přáním hezkého rána Jiří Gajda“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, horní hranice pro darování krve je 65 let, bohužel tedy nemůžete...“

Vlastimil: „Je dneska dost dárců?Platí se za darování krve?Vím, že dřív ne (etika), ale dnes je asi situace jiná.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, placené dárcovství je v rozporu s legislativním rámcem, a to napříč EU.“

Jan: „Dobré ránko, právě prodělávám C19 (5. den izolace), střední průběh (bez teplot, čich ne, chuť ano, slabá rýma a hleny v krku, občasné zakašlání). Byl bych vhodným dárcem krevní plasmy na protilátky, když mám cukrovku II typu (pod kontrolou, inzulín), věk 62?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, ano mohl byste být vhodným dárcem , zkuste kobntaktovat transfuzní oddělení,“

Lukáš: „Dobrý den, byl jsem vyřazen z dárců krve kvůli diagnostikované hemachromatóze. Můžu i přesto darovat plazmu? Zatím jsem nemoc Covid19 neprodělal, ale pokud by tomu bylo, rád bych pak plazmu daroval. Děkuji“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, hemochromatóza je onemocnění a z podmínek dárcovství krve plyne, že pacientům nelze krev a krevní složky odebírat. Bohužel tedy nemůžete být dárcem krve a krevních složek.“

Kamila: „Dobré ráno, jak dlouho mají krevní tranf. přípravky expiraci a dají se po době exp.jeste nějak využít? Děkuji MK“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den - pro jednotlivé složky je to různé: červené krvinky exspirují po 42 dnech krevní destičky po 5 dnech krevní plazma se uchovává v mraženém stavu a takto se uchovává až 3 roky. Po době exspirace se TP nedají použít.“

Iva: „Zítra jdu na běžnou kontrolu na diabetologii, kde mně i berou krev. Sdělí mně , jestli jsem prodělala Covid? Dělá se dnes automaticky i rozbor na tento vir?“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, ne automaticky se toto vyšetření neprovádí.“

Vojtěch Pešek: „Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu darovat krev či krevní plazmu i v případě, že se léčím na astma? Jinak jsem zcela zdráv. Děkuji za odpověď.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den - záleží na závažnosti onemocnění a zda berete léky, dop. obrátit se na lékaře trans. onemocnění.“

Jan: „Dobrý den.Jsem dlouholetý dárce a chci se zeptat.Momentálně bohužel procházím nemocí Covid 19 s lehkým průběhěm a určitě chci po uzdravení v dárcovství pokračovat.Budu potřebovat nějaký kontrolní test,že už jsem negativní,nebo mohu po 14ti dnech od nemoci prostě přijít a darovat.Děkuji Vám za odpověď.Jan K.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, 14 dní po úzdravě můžete přijít darovat.“

HAjdik Adam: „Dobry den prodelel jsem covid-19 a byl jsem hospitalizovany po dobu 5 dni. v nemocnici mi podavali ATB + leky na srazeni horecky a roztok na doplneni iontu. Chtel jsem darovat plasmu ale bylo mi napsano, ze pokud jsem byl hospitalizovany (9~14.10) tak darovat nemuzu. je to finalni rozhodnuti nebo dle typu lecby v nemocnici jsem mozny darce? Dekuji AH“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, z dotazu není jasné, s jakým onemocněním jste byl hospitalizován.“

Jan: „Dobrý den.Jsem dlouholetý dárce a chci se zeptat.Momentálně bohužel procházím nemocí Covid 19 s lehkým průběhěm a určitě chci po uzdravení v dárcovství pokračovat.Budu potřebovat nějaký kontrolní test,že už jsem negativní,nebo mohu po 14ti dnech od nemoci prostě přijít a darovat.Děkuji Vám za odpověď.Jan K.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, 14 dní po úzdravě můžete přijít darovat.“

Vlasta: „Dobré ráno, jsem volnočasový sportovec a dárce krve.Je pro mě lepší darovat krev nebo plazmu? Děkuji s pozdravem Vlasta“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, můžete darovat obojí, zdravý organismus se s odběry vypořádá poměrně rychle, nicméně v každém případě se doporučuje spíše klidový režim bez větší fyzické zátěže 24 hodin po odběru.“

Petra Jandová: „Dobrý den. Prodělala jsem Covid-19 a ráda bych darovala krevní plazmu, ale ještě kojím. Už jen minimálně (pouze v noci). Mohu jít na odběr? Moc děkuji za odpověď. Hezký den.“

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den - ve Vašem případě není vhodné darování rekonvalescentní plazmy ze dvou důvodů - a) těhotenství, b ) - kojení.“