Chat

MUDr. Martina Boháčová
Záznam chatu z pondělí 12. října 2020
Dagmar Třísková: „Dobrý den, byla mi diagnostikována cysta u kořene jazyka. Mám obavy z případných komplikací při chirurgickém zákroku. Jaké jsou, prosím, alternativní možnosti léčby?“
MUDr. Martina Boháčová: „Pokud se cysta nezvětšuje a nedělá vám obtíže, např. poruchy polykání, je možné cystu jen sledovat.“
Helena Vaníčková: „Dobrý den, několik let trpím pálením žáhy, nyní mám chronickou laryngitinu. Jaké jsou možnosti léčby? Děkuji Vaníčková“
MUDr. Martina Boháčová: „Velmi pravděpopodobně máte i tzv. krční reflux, důležité jsou režimové a dietní opatření event. nasazení léků "na reflux". Ale neznám Váš nález, některé změny se moc změnit nedají, ale určitě je třeba se starat, aby se nezhoršovali.“
SK: „Jaké je obecně nejlepší preventivní chování ohledně ORL potíží?“
MUDr. Martina Boháčová: „Konkrétně kterých? :-) Hodně široký dotaz, k prevenci u hlasu se určitě dostaneme :-)“
SK: „Můžou ORL problémy mít i psychické příčiny?“
MUDr. Martina Boháčová: „Určitě ano. Krční reflux se např. stresem zhoršuje, knedlík v krku, bolesti v krku, hlasové obtíže také mohou mít tento důvod.“
SK: „Je dobré chodit preventivně na ORL po čtyřicítce?“
MUDr. Martina Boháčová: „Pokud jste např. kuřák, zvláště silný kuřák, určitě je dobré na ORL čas od času zajít, zvláště pokud cítíte, že máte nějaké obtíže - bolesti v krku, zvláště jednostranné, chrapot.....Obecně třeba platí, že každý chrapot trvající déle než 3 týdny by měl být vyšetřen lékařem ORL či foniatrem“
Roman Bratislava: „Dobrý den , moje žena má 56 let , zpívá v divadle a často trpí na laryngitu je možná určitá prevence ? Děkuji za odpověď Roman“
MUDr. Martina Boháčová: „Vyhýbat se prašnému prostření, zakouřenému prostředí, klimatizovaným prostorám, pozor na prudké střídání teplot.... Léčit i lehké infekty dýchacích cest, např. rýmu než " sjede" na hlasivky.... Hlas nepřetěžovat, po hlas. námze preventivně inhalovat Vincentku... Obecně ale platí, že trofika , tj. stav hlasivek se věkem bohužel zhoršuje....“
Michal Souček: „Dobré ráno, Rád bych se zeptal jak kombinovat alergii na bakterie dýchacích cest a zpěv? Mám stále rýmu a “hlen” v krku a často dlouho trvá, než se rozezpívám, i když zpívám 2x týdně (tedy zpíval jsem). Můj ORL lékař mi nedoporučil žádné léky, protože mě nechtěl zatěžovat zbytečnou medikací. Děkuji“
MUDr. Martina Boháčová: „Já asi úplně nerozumím otázce- proč myslíte, že máte alergii na bakterie dýchacích cest?? Asi bych Vás musela podrobněji vyzpovídat a vyšetřit, abych vám dokázala správně odpovědět, event. poradit.... Neustálá rýma a hlen v krku může mít opravdu různé příčiny, nemusí to vždy být virový nebo bakteriální infekt nebo konkrétní alergie, někdy je to kombinace mnoha faktorů. Abyste mohl lépe zpívat, někdy stačí čistit sliznice lokálním přípravky, jako třeba proplachovat nos sprejem s mořskou vodou, používat jemná kloktadla na bázi šalvěje, inhalovat Vincentku...“
Vojtěch: „Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zahlenění. Dlouhodobě mě trápí zahlenění, kdy se to projevuje tak, že mám neustálý pocit "knedlíku v krku". Když sním něco sladkého, je, subjektivně, zahlenění větší. Samozřejmě, z krku vždy něco vykašlávám. Na ORL mi pan doktor řekl, že tam nic moc nevidí, nicméně dostal jsem kloktadlo, bohužel bez výsledku. Nevíte co s tím? PS. Jsem nekuřák, zdravě žijící. Děkuji za odpověď“
MUDr. Martina Boháčová: „Alespoň jste jeden z mála, který ví, po čem má zahlenění větší :-) I když žijete zdravě, můžete mít příznaky tzv. krčního refluxu, tzn. dráždění v krku žaludečními šťávami. Nemusíte přitom přímo pozorovat pálení žáhy. Pokud by to byl Váš případ, mohou pomoci tzv. režimová a dietní opatření "stran refluxu" event. i léky na snížení produkce žaludečních šťáv.“
Roman: „Paní doktorko , prosím , + - , co obsahuje preventivní koktejl ?“
MUDr. Martina Boháčová: „To právě není žádný preventivní koktejl :-) Pokud máte hlasové obtíže a musíte vystupovat a zpívat, je důležité, aby Vás vyšetřil ORL lékař nebo foniatr. Pokud změny na hlasivkách nejsou příliš výrazné a závažné, lze obecně užívat přípravky s Vincentkou, léky na jemné otoky, např. Aescin, Calcium s vit. C. Opravdu se dají jednorázově užít i jiné léky proti otoku, ale pokud máte např. bakteriální zánět na hlasivkách, určitě bych je nepoužila.“
Michal Souček: „Dobrý den, Děkuji za odpověď níže. Alergii na bakterie dýchacích cest mám potvrzené z imunologie, na kterou mě poslal můj ORL lékař. Proplachování vyzkouším-pěkný den a děkuji.“
MUDr. Martina Boháčová: „Nemáte zač, tak= přeji hezký den :-)“
Zdena: „Dobrý den,paní doktorko. Jsem učitelka, 58 let, poslední 3 roky, když učím, mě zlobí hlas. Jakoby se skřípne a zadrhne a nemůžu mluvit dál. Neporadil a byste mi, čím vylepšit, aby mi to mluvilo jako dříve?“
MUDr. Martina Boháčová: „Dobrý den, bohužel jako jiný orgán hlasivky "stárnou". Dochází k tomu, že se ztenčují svaly , které jsou součástí hlasivek, ty se pak optimálně neuzavírají a hlas je slabý, jakoby roztřesený. Zvláště u žen se v rámci menopauzy snižuje množství žlázek , které sliznice zvlhčují a ty pak více osychají. Některé věci můžete ovlivnit , jiné ne. Snažit se mluvit, hlas trénovat, klidně si i nahlas volně číst v krátkých časových intervalech, volně, bez tlaku do krku. Zkusit přípravky pro ženy v menoupauze a přechodu, mnohé jsou na přírodní bázi. Dodržovat pitný režim, zkoušet inhalace Vincentky.. V případě větší nedomykavosti hlasivek vlivem jejich ztenčování se dá v indikovaných případech provést i menší operační zákrok..“
Standa: „Jak bojovat proti kvasinkám v uchu přírodní cestou.“
MUDr. Martina Boháčová: „Pokud máte potvrzenou kvasinkovou infekci v uchu, raději bych si přimluvila za lokální léčbu přípravky proti danému typu kvasinek dle citlivosti. Pokud máte tyto obtíže opakovaně a léky užívat nechcete, můžete zkusit např. dezinfekční roztok Betadinu (pozor ale na zbarvení oblečení) nebo "přírodnější" Actimaris s aktivním kyslíkem.“
Petr Král: „Dobrý den byl mi diagnostikovan reflux žaludku a byl mi lékařem předepsaný lék zublex. Můj stav se zlepšil ale jak poznám že jsem vyléčený? Jak dlouho musím prášky brát? Děkuji“
MUDr. Martina Boháčová: „Dobrý den, je dobře, že Zulbex pomohl, ale určitě to není všelék. Je třeba dodržovat režimová opatření, kdy jíst, co jíst, jak jíst, dávat pozor na kávu alkohol, cigarety, určité druhy potravin....Reflux může a obvykle zhoršuje stres, pacienti mají velmi často zvýrazněné obtíže na jaře... Pokud se již cítíte lépe, můžete za dodržování výše uvedeného začít Zulbex vysazovat- pokud ho berete 2xdenně, tak nyní jednou denně a pak vysadit úplné. Ať vás to nepřekvapí- v prvních dnech po vysazení léků se obtíže mohou znovu objevit nebo zvýraznit.“
Jarka P.: „Dobré ráno paní doktorko- Moje neteř byla koncem dubna tohoto roku na operaci se štítnou žlázou a od operace nejprve nemluvila,teď velmi špatně. Chtěla bych vědět,jestli je ještě šance návratu do normálu. Děkuji“
MUDr. Martina Boháčová: „Určitě by bylo dobré, aby se na ni ORL lékař či lépe foniatr podíval. Pokud při operaci došlo k poškození zvratného nervu, které vedlo k parese, tj. nehybnosti hlasivky, je dost pravděpodobné, že toto se již po tak dlouhé době neupraví. Pokud ale mluví špatně, dá se s hlasem pracovat, aby se zlepšil“
Tereza: „Dobrý den paní doktorko, pravidelně při nemoci ztrácím hlas. Co s tím dělat prosím?“
MUDr. Martina Boháčová: „Jste typ, kterému bohužel každý infekt "sedne na hlasivky". Je třeba se pokusit tomu stavu předcházet - při rýmě kapat nosní kapky na splasknutí sliznic v nose a nosohltanu, proplachovat nos sprejem mořskou vodou, při bolestech krku používat jemná kloktadla např. na šalvějové bázi, nic agresivního. Možná i preventivně inhalovat Vincentku a používat Calcium s vitamínem C. Pokud cítíte, že hlas "ztrácíte", pak určitě dodržovat hlasový klid, ale pozor, nešeptat, tím jsou hlasivky více namáhány.“
eva: „Dobry den,prosim mam problem s uchem jsem mela zanet stredniho ucha pred rokem,ale problemy me trapi uz nekolik let i po prelaceni me vzdy zustava obcasna horkost tvare pod okem a casto zcervena ucho a horkost cele pulky hlavy mam to vzdy kdyz jsem pretazena. Nekdy i bolesti hlavy nejsou velke ale unava strasna spat bych mohla porat,ale nepoddavam se a funguju...prodelala jsem borelii limeskou prelecena 2x bez efektu....v likvoru oligo pasy a cisty. Dekuji pekny den Vam preji.“
MUDr. Martina Boháčová: „Dobrý den, obávám se, že i kdybych Vás vyšetřila, že bych na Vás nic specifického "nenašla". Vaše obtíže mohou při zátěži souviset s určitou větší citlivostí dané oblasti co se týče inervace, nevylučuji, že to může mít souvislost i s prodělanou boreliozou, kdy lidé i po léčbě mohou mít nespecifické obtíže různého charakteru. Je dobře, že se tomu nepoddáváte a fungujete :-)“
JOZEF SLOBODNIK: „Pokud zpívám, a to rád, jak se změní a proč hlas v sedmdesátce?“
MUDr. Martina Boháčová: „Jako každý jiný orgán, hlasivky stárnou. Hlasivka je vlastně ve své podstatě sval. A ten, pokud se necvičí nebo cvičí méně, se ztenčuje. Dále se věkem snižuje množství žlázek ve sliznicích a ty více osychají. Hlasivky se můžou hůře uzavírat, hlas se stává dyšnějším, méně nosným, může se zhoršit i vedení dechu a je jakoby roztřesenější. Vše je ale individuální, někteří mohou mít "stařecké změny hlasu" už po čtyřicítce, ale jiní se drží díky tréninku a péči o hlas i po sedmdesátce :-)“
Petr KRAL: „Když vsadím na konci léčby Zulbex a potíže s hlasem se vrátí mám vydržet nebo znovu Zublex nasadit? Děkuji“
MUDr. Martina Boháčová: „Pokud se nebavíme o přechodném zhoršení refluxních obtíží v rámci 1-2 týdnů po vysazení, raději bych nasadila zpět. Možná bude stačit i jednou denně. Co se týče léčby dlouhodobé, určitě bych se poradila s Vaším ošetřujícím ORL lékařem.“