Chat

prof.MUDr. Miloš Táborský
Záznam chatu z úterý 22. září 2020
Ilona Pribylova: „Dobrý den pane profesore! Mam na Vas dva dotazy. První se jedná ohledně mého tatinka, je mu 78 let, minuly rok mu diagnostikovali plicní hypertenzi, nasadili mu léky, bohužel nevím jak se jmenuji. Léky mu hodně pomáhají, ale stejně má problémy že se mu pořád vytvářejí hleny a kasle, dvakrát se mu už stalo že měl v těle vodu, na to bere Furon. Chci se zeptat jsou u této nemoci nějaké omezeni třeba ve výživě, v cestování? Pravidelně letame k moři, letos jsme kvůli koronaviru neleteli, ale příští tok by jsme chtěli, tak nevíme jestli může? Teď v září jsme byli týden v lázních Karlovy Vary, měli jsme tam všechny procedury, táta měl i třikrát oxygenoterapii, hodně mu pomohla, tam vůbec nekaslal. Lazensky doktor při vstupní prohlídce mu řekl ze by bylo dobré kdyby tam jel opakovaně tak na tři neděle nebo měsíc. Zajímalo by mne jestli na tuto diagnózu má nárok na lázně? Muj druhý dotaz se týká mne. Před třemi lety jsem prodělala ošklivou chřipku, vůbec jsem se jí nemohla zbavit, pak jsem dlouho potom byla pořád unavená, zadychavala jsem se. Obvodní doktorka mne poslala na rentgen srdce, zjistili mi že jsem prodělala zánět srdce. Tenkrát jsem na to nic nedostala jen mne řekli že se mám šetřit, a za dva roky má přijít na kontrolní rentgen, jenže od té doby mne už tam nikdo neposlal. K tomu i zjistili kolisavy krevní tlak, řekli mi že mám nějakou poruchu, bohužel nevím přesně název, beru lék Cosyrel. Se srdcem se cítím dobře, ani se nezadychavam, jen když utíkám. Chci se zeptat musím jít na rentgen srdce a může mi se to srdce po tom zánětu vyléčit samo? Bojím se abych neměla nějaké následky.. Předem moc děkuji za rady Ilona Přibylová.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Dobré ráno, plicní hypertenze je nepochybně velmi závažné onemocnění, má být léčeno ve spec. centru ( VNF, IKEM, FNOL), má být kontinuálně sledován. Nárok na lázně je x za 2 roky, samozřejmě s přihlédnutím k vývoji klin. stavu. Pokud bylo vysloveno podezření na zánět srdečního svalu, měla byste být správně vyšetřena ve spec. kardiologické ambulanci /centru - ultrazvuk, biochemie, magnetická rezonance. Dále musí probíhat taktéž kontrola krevního tlaku, ideálně měřením v domácím prostředí se zápisem hodnot ( jejich průměru).“
Monika: „Dobré ráno pane doktore,mám blokádu levého raménka.Jsem pod kontrolou,jen mě zajímá,jak vážný je to stav.Polopatě vysvětleno. Moc děkuji“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Moniko, blokáda LRT není žádný problém, nemá izolovaně pro Vás žádná rizika či potencionální komplikace. Samozřejmě problém je u nemocných lidí, např. se srdečním selháním se sníženou funkcí levé komory srdeční, kde tato situace v kontextu s dg. je např. indikací k srdeční resynchronizační léčbě.“
Martin z Tachova: „Včera jsem byl na zátěžovém EKG a p. dr. mi pak řekl a napsal do zprávy že jsem měl 2x kuplet KES při zátěži 200 W - na vrcholu zátěže.... Prosím co to znamená..... Jsem 3 roky po operaci srdce... Náhrada srdeční aorty + mám kardiostimulator. Jsem rocnik 72... Děkuju a hezký den...“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Samozřejmě je vždy nutné posuzovat v kontextu nálezu echokardiografického, funkce levé komory srdeční a event. dalších přidružených onemocnění. Vámi popsaný nález by neměl pro Vás mít žádný prognostický význam a neměl by přinášet rizika. Jistě Vám kardiolog poradí, jak pokračovat dále.“
SK: „Může operace aorty vést k psychiatrickým potížím operovaného?“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Samozřejmě ano, a to minimálně ze 2 důvodů: 1. Otázka délky a šetrnosti mimotělního oběhu v rámci výkonu 2. Depresivní ladění, obava o živost a jeho kvalitu jsou běžné“
SK: „Jak kvalitní jsou léky Sandonorm, Betaxa a Lokren?“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Obecně lze říci, že veškeré registrované léky mají standardní kvalitu a ta je garantována na evropské úrovni Evropskou lékovou agenturou a v ČR SÚKLEm. Mezi betablokátory samozřejmě exitující rozdíly,asi nejširší indikace abezpečnostní profil má metoprolol ZOK, který je takév ČR nejvíce používán.“
MIlena: „Dobrý den, je mi 63 let, za poslední 2 roky se mi velmi zvýšil cholesterol (6,5 - HDL 1,28 a LDL 5,09, aterogenní index 5,06), přestože jsem už před rokem změnila výrazně jídelníček i pohybové aktivity, situace se zhoršuje. Moje matka i babička měly první mozkovou příhodu v 60 letech. Paní doktorka mi doporučila užívání statinu (Rosucard), které jsem nechtěla brát s obavy na vedlejší účinky. Zajímá mě, jak to s těmi negativy je a zda tyto léky budu muset brát doživotně. Děkuji za odpověď.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Jako první musíme vždy seriosně učit riziko KV onemocnění, ideálně dle tabulek skore ESC - kombinace krevního taku, celk. cholesterolu a kouření. Riziko v % určí léčbu - základem jsou vždy režimová opatření, pohyb, dieta, pravidelný životní styl a poté přicházejí statiny, ezetimib, inhibitory PCKS9. Léčba je celoživotní a přináší nepochybně výrazně více pozitiv, než pot. nežádoucích účinků, které jsou v řadě případů, zejména na laické úrovni, nadhod nocovány.“
SK: „Kdysi jsem byl operován kvůli koarktaci aorty, je to už 40 let, myslíte si, že bych měl docházet pravidelně nějak ke kardiologovi kvůli té někdejší mé operaci?“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Koarktace aorty patří mezi vrozené srdeční vady, operace je správným léčebných postupem. Doporučoval bych jistě kontrolu kardiologem - echokardiografické vyšetření, které jistě bude v pořádku.“
Marie: „Dobrý den. Už několik let se mi občas rozbuší srdce, v poslední době i několikrát denně, a přitom tep vynechává. Když si změřím tlak, který mám v normě nebo nízký, zobrazí se mi srdce jako arytmie. U paní doktorky na EKG se to nezobrazí, protože tam se mi srdce ještě nerozbušilo. Beru Bisoprolol 2,5 půlku denně. Nohy mě neotékají. Neměla bych podstoupit nějaké jiné vyšetření.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Určitě je indikováno komplexní kardiologické vyšetření - laboratorní, echokardiografické, EKG, EKG Holter - ideálně dlouhodobý - 7 denní, event. použití EKG karty, kterou přikládáme na hrudník v době obtíží - nepravidelného rytmu. Nejčastější příčinou je fibrilace síní, kterou umíme dnes dobře ovlivnit léky a léčit katetrizační nebo chirurgickou ablací.“
Marie M.: „Dobrý den pane profesore, v roce 2018 jsem prodělala fibrilaci síní. Jsem léčena Propanormem 3x denně a Nebiletem 1/4 denně. Už řadu let trpím občasnými arytmiemi. Vzhledem k tomu, že mám osteoporózu jsem léčena Aclastou, která je mi podávána v kapačce jednou za rok. Hlavním z nežádoucích účinků (1 pacient z 10) je právě fibrilace síní. Od té doby tuto léčbu odmítám. Dělám správně? Mám hrůzu z opakování záchvatu z roku 2018. Děkuji za odpověď.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Váš postup není zcela optimální, léčba fibrilace síní má být kontinuální a to z důvodu prevence zejména závažných komplikací - především cévní mozkové příhody a periferní embolizace. Doporučuji zvážit provedení katetrizační ablace fibrilace síní v příslušném kardiocentru.“
Vlastislav Zárybnický: „Dobré ráno pane Táborský. Moc si vážíme celá rodina vaší práce. Prosím, může acylpiryn pomoci po užití pod jazyk při začátku infarktu myokardu, popřípadě jiný lék? Děkuji s pozdravem Zárybnický Vlasta“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Sám si léky neaplikujte, existuje standardní postup takzvaného předléčení při podezření na akutní infarkt myokardu, moderní protisrážlivé léky má správně podat RZP a to na základě vyšetření pacienta a posouzení rizik, zejména krvácení.“
Ivan: „Dobrý den, pane doktore Poprosím Vás o doporučení preventivního chování. Mám blokaci navštěvovat lékaře. Zároveň mám chuť se chovat tak, aby jsem si zachoval zdraví. Je mi 53 let. Denně jezdím na kole, má práce je taky o pohybu. Denně tedy ujedu či ujdu tak 15 - 20 km. Dříve, před cca osmi lety, ale jsem měl sedavé zaměstnání se spoustou stresu. Nikdy jsem nekouřil. Asi váha není taky ideální, 93kg při 182 cm. Alkohol si dám, víno, pivo. Kdy jsem měl tvrdý alkohol si už ani nepamatuji. Jaká strava, byliny a pod. podporují udržování čistých cév? Děkuji Vám.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Určitě bychom měli vycházet ze stanovení rizika KV onemocnění ve Vašem případě - spočtení 10 letého rizika dle tabulek skóre a dle toho pak individuálně nastavit doporučení pro preventivní program. Základem je pohyb, redukce váhy ( 1-2 kg měsíčně), dietní strava - ideální je tzv. mediteránská dieta včetně ořechů, absence, resp. minim. dávky alkoholu ( pokud ano, lépe víno), pravidelný životní styl. Pokud by riziko bylo vysoké (> 5 proc.), pak zvážit léčbu statiny. Vždy dobře léčit přidružená onemocnění - vysoký krevní tlak, cukrovku, ischemickou chorou srdeční aj.“
Jirka: „Dobrý den pane profesore, děkuji za Vaše velmi zajímavé povídání.Je mně 68 let, od r.1970 jsem daroval krev, celkem více než 50 x, tlak se pohyboval v rozmezích 120/80 nebo 130/80, potom jsem daroval i plasmu, cca před rokem po tlaku, který se pohyboval v hodnotách 160/90, 140/90, mně předepsal praktický lékař lék Carzap, 1 x denně 1 cps, využíval jsem 3 bal. a upravil jídelníček, tlak se pohybuje opět v mezích 120/90, 130/90.Mám nadále brát lék Carzap?/Jiné léky neberu a ani jsem nebral./Děkuji za Vaši odpověď, přeji hezký den.Těším se na Vaše povídání dnes na Čro s X.Veselým...Jirka“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Vážený pane Jirko, ukončení léčby by vždy mělo být na základě konzultace s lékařem a ve vzájemné shodě, protože tzv. normální hodnoty tlaku nemusí být vždy výpovědné, existují další rizika aj. Tlak si pravidelně měřte ( stačí 3-5 x týdně) a především pečlivě zapisujte tak, abyste je mohl vždy ukázat Vašemu praktickému lékaři. Pokud by došlo ke zvýšení tlaku nad 140/90 ( opakovaně), pak je jistě na místě opětovné zahájení léčby. Nicméně mám řadu pacientů, které úprava životního stylu, redukce hmotnosti, abstinence a další opatření vedou k normalizaci tlaku. Problémem je ale dlouhodobá udržitelnost těchto poměrně tvrdých opatření.“
Marie M.: „Ještě jednou dobrý den, k mému prvnímu dotazu chci říct, že odmítám léčbu Aclastou. Kromě zmíněných léků beru léky na vysoký krevní tlak a Zyllt na ředění krve. Prodělala jsem vyšetření cév (přes zápěstí) v Třinci. Kvůli arytmiím jsem měla už mnohokrát holtra. Arytmie neprokázal. Nepravidelnost jen někdy cítím, někdy se ukáže na tlakoměru při měření tlaku.“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Ideální je i nová forma dlouhodobé monitorace srdečního rytmu, pacientům pak můžeme nabídnou miniaturní implantabilní záznamník EKG s automatickou detekcí a pacientským monitorem.“
Petra Zárybnická: „Dobré ráno pane Táborský. Prosím, jaké je riziko infarktu při výkonnostním sportu, běhu. Je nebezpečné běžet tzv.na krev? Děkuji, zvláště za vaši práci. Krásný den Zárybnická Petra“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Každý sportovec, zejména ve výkonnostním sportu, má být správně podrobně vyšetřen jednak před zahájením této aktivity ( ideálně v dětském věku) a dále pravidelně sledován - laboratoř, EKG, event. echokardiografie a další metodami. Pokud je vše v pořádku, můžete jít bez problémů do maximální TF ( výpočet dle stand. vzorce) a riziko infarktu není za této situace zvýšeno. Náhlá úmrtí u sportovců jsou v naprosté většině případů ze zcela jiných příčin.“
Lada: „Dobre rano,pred necelym rokem jsem prodelala infarkt.ZAchranou sluzbou nebyl rozpoznan a ani po 8hodinovem pobytu v nemocnici.AZ po te provedeno echo a prevoz na Homolku,kde uz neslo resit katetrem,neb jsem byla privezena pozde.Cholesterol cevy vaha vse v poradku.Slo pry o inarkt ze stresu.Jak dal s lecbou a jak se vyhnou opakovani.Moc dekuji za jakoukoli radu“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Vážená paní Lado, zcela jistě byste měla být komplexně vyšetřena kvalitním kardiologem, posouzena veškerá rizika a přidružená onemocnění a dle toho postupovat dále. Nejspíše se jednalo o IM typu MINOCA, nicméně bez zprávy z katetrizace ( konkrétní nález na srdečních tepnách) není možno posoudit. Pokud máte pocit, že Vám zdravotnické zařízení, které nepoznalo akutní IM, způsobilo újmu, pak se jistě můžete prostřednictvím právního zástupce obrátit na soud se žalobou na postup non lege artis.“
Jiřina: „Dobrý den pane doktore, mám vysoký cholesterol na který jsem dostala statiny.Po několika dnech mě začnou divně bolet svaly /stehna naposledy i ruce/. Prášky přestanu brát ,bolestí za nějakou dobu přestanou, ale při kontrole mi to p.dr.nevěří a já si připadám jako špatný pacient. Změní mi léky zase statiny a celé se to opakuje. Je mi 69. Děkuji za odpověď“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Vážená paní Jiřino, pokud máte tzv. statinovou intoleranci, je nutné ji dobře dokumentovat . Musí se vyzkoušet 2 různé statiny, dokumentovat klinické obtíže - bolesti svalů a kloubů a taktéž významný vzestup určitých laboratorních parametrů ( CK) a indikovat pak jiné léky - ezetimib, moderní inhibitory PCSK9 aj. Je to jistě řešitelná situace k Vaší spokojenosti.“
Marie Boltikova Naglmullerová: „Pozdrav panu profesorovi, z Horaždovicka.Moc vzpomínáme všichni na Vaši ochotu pomoct pacientum z naší oblasti..kdykoliv. Děkujeme za vše a přejeme pevné zdraví. 9“
prof.MUDr. Miloš Táborský: „Moc zdravím, nadále o pacienty z Horažďovicka a Strakonicka pečuji v mé pražské ambulanci. Plánuji realizaci moderní digitálně orientované ambulance kardiologie, PL a stomatologie v Horažďovicích.“