Chat

ortoped, primář Ortopedického oddělení nemocnice Karviná – Ráj

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.

Záznam chatu z pátku 28. srpna 2020

Ilona Pribylova: „Dobrý den pane primári! Potřebuji poradit. Mam problém s botama. Muj problém souvisí s chozením, všechny boty seslapuju na pate na vnější straně. Dělá mi to jen práva noha, botu mám sesmajdanou na páté ven( snad jsem to dobře popsala). Chci se zeptat čím to může být, jestli se s tim dá něco dělat, jestli existuje na to nějaké cvičení? Na koho se mám obrátit doktora nebo fyzipterapiuta? K tomu mám ještě vysoký nárt, tak mám velký problém vybrat boty. Předem moc dekuju za radu. S pozdravem Ilona Přibylová.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, pro zhodnocení ortopedické vady nohy doporučuji návštěvu odborníka. Je třeba posoudit nohu komplexně. Ortoped vyšetří rozsah hybnosti, deformity a případně Vás odešle na rentgenový snímek nohy. Na základě výsledků pak navrhne možnosti léčby. Fyzioterapie je samozřejmě součástí léčby mnoha onemocnění nohy.“

DAYD: „Je dobré podle Vás chodit na ortopedii preventivně?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, preventivní vyšetření má velký význam pro děti. Takto můžeme včas zachytit vadu nejen nohy, ale i jiných oblastí pohybového aparátu.“

SK: „Čím je specifické Vaše ortopedické oddělení?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Na ortopedickém oddělení provádíme komplexní rozsah ortopedické péče. Současně se snažíme zavádět do praxe moderní materiály a operační postupy. Osobně dávám velký důraz i na kvalitní vzdělávání mladých kolegů a jejich operační průpravu. Ve spolupráci s klinickým pracovištěm rovněž provádíme i moderní miniinvazivní operace deformity nohy, mezi které patří například vbočený palec nebo kladívkový prst. Rovněž bych rád vypíchnul regionální spolupráci s diabetologem MUDr. Kolibou při léčbě diabetické nohy.“

Marcela: „Dobrý den, 1. definice nerovný terén? - oblázky, tráva... nebo "zvlněný" terén (chůze venku, mírné kopce...), 2. řešíme obuv- dítě začíná chodit (zatím kolem nábytku) - 10 měsíců, koupit barefoot nebo pevnou obuv nebo střídat?...(velikost cca o 1 cm větší než změřím?) moc děkuji za odpověď“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, nerovný terén je myšlen jako jakýkoliv venkovní terén. Je to protiklad umělého povrchu ve vnitřních prostorách. Barefoot obuv je do venkovního terénu ideální. Pevná obuv naopak do vnitřních prostor. Nadměrek je ideální zhruba 10 mm.“

Marcela: „...k předešlému dotazu: jaká je celkově vhodná obuv pro dítě od cca 1 roku do 3 let? Děkuji“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Jak jsem již zmiňoval, pro vnitřní prostory je ideální pevná obuv, pro venkovní přírodní prostory můžeme použít barefoot obuv. To platí obecně, nejen pro věk 1-3 roky.“

Andrea Hanáčková: „Dobrý den, syn má 18 měsíců a při chůzi strká špičky nohou dovnitř. Je to normální u tak malého dítěte nebo máme navštívit ortopedii? Děkuji.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, jedná se o jeden z nejčastějších důvodů, proč mě rodiče navštěvují v ambulanci. Příčina je většinou v tom, že děti mají větší sklon krčku stehenní kosti v kyčelním kloubu. Toto postavení se s růstem dítěte postupně upravuje. Částečně větší vnitřní rotace kyčlí může samozřejmě přetrvávat i do dospělosti. I zde bych doporučoval návštěvu ortopeda k přesnějšímu posouzení příčiny obtíží.“

Hanka: „Dobrý den p.primáři, Co se týče dámské obuvi na vysokém podpatku, je občasné nošení takovéto obuvi nezdravé? Předem Vám ďěkuji za odpověď.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, dámská obuv na vysokém podpatku je na jednu stranu velmi elegantní a proto tolik vyhledávaná. Na druhou stranu poškozuje nohy dvěma způsoby. Zvýšení paty vede k přetížení přední části nohy a úzká špička boty stlačuje prsty nohy s palcem k sobě. Při dlouhodobém nošení to většinou vede ke vbočenému palci a poklesu hlaviček středních zanártních kůstek. Pokud je deformita již hodně rozvinutá, omezuje chůzi, pak je vhodné operační řešení.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, má mít dítě (1,5 let) botku s vložkou, kde je již klenba tvarována? Některé botky totiž mají vložku rovnou a jiné již s tvarem pro klenbu. A dále by mě zajímalo, jakou značku bot preferujete? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, u takto malého dítěte ortopedické vložky většinou nepředepisuji. Noha u takto malého dítěte se tvarově lehce odlišuje od nohy dospělého, což může evokovat plochou nohu. Přitom stav je ortopedem zhodnocen ještě jako fyziologický. Nicméně pokud zakoupíte botu s ortopedickou vložkou, rozhodně to není na škodu. Stran značky jsou vhodné zdravotně nezávadné a certifikované boty.“

Zuzana: „Dobré ráno, pane doktore, 15 měsíční dcerka má již od narození mtt adducti na levé nožce. Stav se nezlepšil ani po Vojtově metodě (cvičení z důvodu úklonu hlavičky - úklon taktéž stále přetrvává). Je v tomto věku naděje na samostatné zlepšení nebo už je potřeba zásahu odborníka např ortéza? Co můžu pro dcerku udělat? Děkuji mnohokrát“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, v tomto věku dítě začíná chodit nebo již několik měsíců chodí. Vzpřímená chůze sama o sobě napomáhá nápravě ortopedické vady nohy. Pokud by byla vada velmi rigidní a dlouhodobě odolávala dosavadní léčbě, pak přichází v úvahu ortézy nebo sádrování nožiček.“

Lida: „Dobrý den, syn bude mít v říjnu dva roky, při chůzi vytáčí pravou nohu dovnitř, podle pediatričky má mírnou valgozitu, doporučila jízdy na odrážedle a kvalitní obuv. Kdy zpozornět, že už syn potřebuje vyšetření u specialisty? Děkuji“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, vtáčení špiček dovnitř je většinou způsobeno zvětšenou vnitřní rotací v kyčelních kloubech. Dítě pak kompenzačně staví nohy do postavení, které odpovídá obrazu ploché nohy. Tato postavení se růstem upravuje. Pediatři vědí, jak postavení nožiček u dětí odborně posoudit. Pokud se Vám situace nezdá, pak doporučuji návštěvu ortopeda, který může dítě v pravidelných ročních intervalech preventivně sledovat.“

Denisa Vinařská: „Dobré ráno, moc děkuju za zmínku o Pes equinovarus a hlavně Ponsetiho metodě“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, není zač, jedná se samozřejmě o výbornou metodu léčby tohoto onemocnění.“

Barbora: „Dobré ráno, syn má plochou nohu a kotniky co má padlé jak kdyby dovnitř. V lednu mu bude 5 let. Od doby co chodí nosil zdravotní pevnou obuv a v létě lítá po dvoře a zahrade bos. Naše Dr. na tříleté prohlídce nic nerikala. Mám obavy,aby v dospělosti neměl problémy. Navštívit tedy Dr? Nebo rozvoz fyzioterapeuta? Dá se nějak zachránit? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký zbytek dne“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, plochá noha může mít několik stupňů, které mezi sebou volně přecházejí. Mírnější stupně nevyžadují léčby, střední se řeší ortopedickými vložkami a fyzioterapií, těžké deformity operačně. Ve věku 5 let bych byl ještě trpělivý, je zde velký prostor pro úpravu růstem.“

Tomáš Adamčík: „Vážený pane primáři Karvinské nemocnice, v dnešní době je docela moderní chůze na boso, říká se, že je to zdravé pro naše nohy. Je možné toto doporučit i dětem, kdy se noha vyvíjí? např. bosé chození po zahradě, louce, lese můžete to doporučit, nebo naopak jaký k tomu máte názor? Převelice děkuji za Vaší odpověď“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, určitě chůzi na boso venku v přírodním terénu doporučuji, alternativou je barefootová obuv. Tato varianta má velmi příznivý efekt na vývoj chodidla.“

Veronika: „Dobrý den, prosím jakou zvolit obuv když máma v okolí povrch pevný (asfalt) i travnatý?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, pokud dítě střídá venku terény, můžete klidně použít barefootovou obuv. Naopak, pokud by se dítě pohybovalo jen po umělém povrchu, pak bych doporučoval pevnou zdravotně nezávadnou obuv.“

SK: „Jaký je stav české ortopedie v současnosti?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, stav je výborný a použité materiály a operační postupy jsou srovnatelné s vyspělými západními zeměmi. V naší republice máme současně i výrobce totálních endoprotéz kloubů, které se rovněž vyváží i do zahraničí. Za to vděčíme již od minulosti u nás poměrně rozvinutému průmyslovému zázemí a odborníkům v oboru, jejichž práce má daleký zahraniční přesah.“

Jan Dudek: „Dobrý den pane doktore, uvedl ste, že máte ambulanci, mohl bych se zeptat, kde působíte, případně zda příjmáte nové pacienty? Děkuji za informace“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, nové pacienty určitě přijímám. Najdete mě v ortopedických ambulancích nemocnice Karviná - Ráj (nemocnice Karviná, nemocnice Orlová). Současně mě můžete navštívit i v ortopedické ambulanci v centru Ostravy. Objednat se můžete po telefonu nebo emailem.“

Eva Holinková: „Dobré ráno pane doktore, můj nejstarší syn má ve 36 letech skoliózu, je možné ještě v tomto věku nějak pozitivně ovlivnit tento stav? Nedávno při manipulací s lednicí se mu zamotala hlava a zkolaboval, není to díky tomu že se mu obratle tlačili na míchu?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, v případě chronických bolesti zad bych doporučoval pravidelné preventivní cvičení a sezení na dynamicko-směrové podložce.“

Tomáš Gilg: „Dobrý den pane doktore, naše dcera se narodila s polydaktylií, tj. má šest prstů na noze, může tento stav negativně ovlivnit chůzi? doporučujete nebo existuje nějaké chirurgické řešení, či tento stav není nikterak závažný a není třeba se jim příliš zabývat?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Tomáši, pokud je všech šest prstů založeno správně, bez deformity a nijak neovlivňuje způsob chůze, pak budete pravděpodobně potřebovat pouze širší obuv. Samozřejmě, pokud je tato vada spojená s deformitou nohy, pak doporučuji vyšetření u ortopeda.“

Tomáš Adamčík: „Vážený pane primáři Karvinské nemocnice, v dnešní době je docela moderní chůze na boso, říká se, že je to zdravé pro naše nohy. Je možné toto doporučit i dětem, kdy se noha vyvíjí? např. bosé chození po zahradě, louce, lese můžete to doporučit, nebo naopak jaký k tomu máte názor? Převelice děkuji za Vaší odpověď“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Tomáši, jak jsem již zmiňoval, chůze na boso v přírodním terénu má jednoznačně příznivý efekt na vývoj nohy. Současně to můžu doporučit i u dospělých.“

Carla Rykalová: „Dobré ráno pane doktore, chtěla bych se prosím zeptat, zda je možné při totální endoprotéze sportovat, tj. posilovat, lyžovat, běhat apod. Carla Rykalová 33let“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobrá ráno Carlo, děkuji za otázku. Moderní konstrukce endoprotéz to samozřejmě dovoluje. Nicméně je třeba sportovat s rozumem. Rozhodně bych nedoporučoval rizikové a velmi náročné sporty, které by mohly endoprotézu poškodit. Současně by si pacienti s endoprotézou měli dát velký pozor na pády. Zlomeniny v oblasti totálních endoprotéz někdy bývají velmi vážné a poměrně složité k opětovné operační rekonstrukci.“

Aneta: „Dobrý den, prosím o radu. Neteř, 10 let, žijící v USA chodí neustále po špičkách. Její lékař tvrdí, že je to v pořádku. My jsme přesvědčeni, že ne. Jak děvčátku pomoci, aby se naučila došlapovat na celou plochu nohy? V tomto věku mi to přijde už opravdu pozdě, obávám se, že má zkrácené šlachy a tím pádem i definovanou nohu. Děkuji za radu.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, jako příčina obtíží mě na prvním místě napadá zkrat Achillových šlach. V deseti letech rozhodně není pozdě na nápravu. Nejjednodušším způsobem je procvičovat jejich protahování. Způsoby jak protahovat Achillovu šlachu se dají jednoduše najít na internetu. Nicméně příčina může být i jiná. Rozhodnutí o příčině tohoto problému je v rukách specialisty.“

Honza: „Dobrý den, rok a půl stará dcera už 3 měsíce sama chodí. Má palec na nožičce směrem dovnitř. Rehabilitační lékař o tomto problému ví, ale neřeší ho. Po návštěvě fyzioterapeuta nám byla doporučena ortéza, protože na tejpování už je pozdě. Při návštěvě ortopeda, který dceru ani pořádně neprohlédl, nám jen řekl, že děti do tří let se vyvíjí a není to třeba řešit. Co bychom v této situaci měli dál dělat?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Honzo, je pravdou, že dětská noha se vyvíjí a spoustu menších odchylek od normálu se nemusí řešit. Dětská noha má velký potenciál k úpravě během růstu. V této situaci doporučuji pravidelné roční kontroly u specialisty, které bude vývoj nohy sledovat.“

Michaela: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na první obuv pro batole, tedy pro první samostatné kroky. Co říkáte na tzv. barefoot obuv. Děkuji.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Michaelo, osobně bych zvolil typ obuvi podle terénu, kde se bude dítě v daný den většinou pohybovat. Na umělé povrchy v interiérech i exteriérech bych zvolil pevnou a zdravotně nezávadnou obuv. Pro přírodní terén naopak barefootovou obuv.“

Radek Gotwald: „Dobrý den pane doktore, je řešením při artritidě na prstech endoprotéza malých kloubů - článků prstů? Případně poskytujete tuto péči také ve vaší nemocnici?“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Radku, pokud je artritida malých kloubů ruky provázena deformitou kloubů, omezením hybnosti a bolestí, pak je nejlepším řešením jejich náhrada. Tento typ péče rovněž nabízíme u nás v nemocnici.“

Lucie Pavlonková: „Pane doktore, mockrát vám děkuji za dnešní vystoupení v pořadu a za vaše rady, přeji vám dobré ráno :)“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Lucko, rovněž i Vám děkuji za shlednutí pořadu a přeji Vám úspěšný den.“

Marek: „Dobre ráno pane primaři. Chci se zeptat na problematiku noh do tvaru X jak u malých děti od 3 let tak dospěli cca 35 let. Jak se řeší tento problém u děti a dospělých? Často se setkávám ze u děti to lékař téměř vůbec neřeší a tento problém bagatelizují.. Děkuji za odpověď. Hezky den“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Marku, u 3-letých dětí můžeme nohy do X do určité míry považovat za součást fyziologického vývoje. Rovněž u dospělých nejsou důvodem nějaké intervence, pokud není ovlivněn způsob chůze. Na druhou stranu, v pokročilejším věku mohou být nohy do X nebo do O projevem artrózy kolenních kloubů. Tato situace se řeší následně totální endoprotézou.“

Novotná Denisa: „Dobrý den přeji. Chtěla bych se zeptat. Mám dceru 2 roky a stáčí mi levou nožičku dovnitř. Srovná se to samo? Děkuji za odpověď. Novotná Denisa“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobrá ráno, jak jsem již zmiňoval, příčina je nejčastěji ve zvětšené vnitřní rotaci v kyčelním kloubu. To je dáno postavením krčku stehenní kosti. S růstem dítěte dochází k postupné úpravě. Na druhou stranu je vždy lepší, když dítě v takovém případě vyšetří ortoped.“

Zdeněk Posila: „Dobrý den.Jaká může být příčina tendence chodit po špičkách u malého chlapce. Je to jen takový výstřelek nebo to může ukazovat na nějaký problém od kterého si tím ulevuje ? děkuji.“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno, příčinou může být nejčastěji zkrat Achillovy šlachy. Příčina může být rovněž v oblasti kostí nártu. Vždy je lepší, když dítě vyšetří ortoped a posoudí možné důvody, které k tomu vedly. Součástí vyšetření je i zhodnocení rentgenových snímků.“

Ivana Zahradníčková Praha: „Dobré ráno, pane doktore, jak se dnes řeší " šmajdání" vtáčení chodidla u dvouletého dítěte? Pediatr navrhl nosit obráceně boty, dítě to nemá rádo. Děkuji“

MUDr. Martin Holinka, Ph.D.: „Dobré ráno Ivano, vtáčení špiček dovnitř má nejčastěji příčinu v kyčelních kloubech. Doporučuji návštěvu ortopeda, který posoudí zdravotní stav dítěte.“