Chat

primář Neurologického odd. Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně

MUDr. Jan Bartoník

Záznam chatu ze čtvrtka 17. října 2019

Irena Strachova: „Dobry den, existuje nejaka moznost, jak se zbavit fantomovych bolesti, kdyz nezabiraji zadne leky? Pry to je pamet nervu.“

MUDr. Jan Bartoník: „Fantomové bolesti jsou opravdu problém, pokud nezabírají léky existuje možnost implantace tzv. neurostimulátorů, které generují elektrické impulzy o určitých frekvencí, které pak snižují přenos bolestivých podnětů“

Slávka: „Dobré ráno pane doktore,ja obnovit nervy ,které se projevují neuropatickými bolestmi po onkologické léčbě?“

MUDr. Jan Bartoník: „Bohužel poškození periferních nervů po chemoterapeutické léčbě bývá většinou trvalé, léčba je obtížná, dokážeme ovlivnit subjektivní nepříjemné pocity s tím související, ale regenerace nervů je obtížná. Specifická terapie vedoucí k regeneraci nervů neexistuje, důležitý je stav organismu jako celku, jeho výživa. Někdy může pomoci vitaminoterapie. Důležitá je rovněž rehabilitační léčba.“

Iva Kratochvílová: „Tatínek trpí bolestí a pálením palců na nohou. Může se jednat o poškození periferních nervů? a dá se s tím v pokročilém věku něco dělat? Tatínkovi je 92 let. Moc děkuji“

MUDr. Jan Bartoník: „Může trpět tzv neuropatií, což onemocnění periferních nervů způsobené především metabolickými poruchami, nejčastěji diabetem. Bolesti tohoto typu lze léčit několika druhy medikamentů.“

Eva: „Dobrý den. Už cca ř měsíců mě bolí pravé nadloktí. Navštívila jsem traumatologa, který mě vyšetřil a poslal na odběry krve a moči. Všechny výsledky negativní. Přes snahu ruku šetřit mě bolest více či méně (dle námahy) stále provází. Zmíněný traumatolog mi říkal, že by to mohl být uskřípnutý nerv, a že by to mohla vyšetřit magnetická rezonance a pak by to mohla napravit pouze oparace, když mě to nepřejde samo. Nepřechází. Ráda bych se zeptala, jestli není ještě nějaká jiná možnost než operativní, případně jaká. A pokud by operace byla jediným řešením a já ji odkládala, tak jestli si nemohu uškodit nebo je to jen o žití s bolestí, která se nezhorší sama? Ještě mě napadlo vyšetření u ortopeda, jestli bych neměla absolvovat, protože mi při cvičení něco přeskakuje v pravém rameni. Děkuji za zodpovězení dlouhého dotazu. Eva“

MUDr. Jan Bartoník: „Uvažovat hned operaci asi není nejlepší, pokud Vás bolí ruka, je důležité i neurologické vyšetření, even. elektromyografické vyšetření, které by mělo vyloučit postižení nervů ruky. Pokud však jde o bolesti vycházející z loketního kloubu, pak je řešení zcela v rukou ortopeda.“

Monika Brigita: „Dobré ráno, je pravda, že po epileptickém záchvatu je dobré na odstranění brnění prstů u nohou, kouřit Canabis. Kamarádovi to bylo doporučeno, jelikož trpí opčasnými velkými bolestmi zad a poté má šíleně brnění prstů u nohou. Děkuji za odpověď. M. B.“

MUDr. Jan Bartoník: „Ne.“

Bára: „Dobré ráno pane primáři, říkáte, že glukóza je palivem pro neurony. Velmi modní je stravování cukrfree. Pokud je člověk velmi štíhlý, nemá tukové zásoby a striktně tento typ stravování dodržuje, odkud tedy tělo čerpá potřebnou glukozu k činnosti nervové soustavy. Mějte pěkný den, děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Bartoník: „Vyloučení cukrů ze stravy je v současnosti moderní. Organismus si glukosu dokáže vytvořit z tuků, pokud nejsou tukové zásoby, pak si bere energii z bílkovin, které se metabolismem rovněž přetvoří v glukosu. Pokud není dostatečný přísun živin, pak bere energii z bílkovin vlastních a to už je nebezpečné.“

Vanda Michalopulosova: „Dobry den pane doktore, chci se zeptat, na Vas nazor ohledne panickych uzkosti a depresi. Zda to muze zpusobit porucha autonimniho nervoveho systemu nebo je to zalezitost nejakych poruch mozkovych nebo u zen v prechodu ubyvani hormonu. Dekuji za odpoved. S uctou Vanda Michalopulosova.“

MUDr. Jan Bartoník: „Panické ataky a stavy úzkosti nejsou způsobeny poruchou autonomního nervového systému, ale poruchou rovnováhy určitých mozkových přenašečů - mediátorů. Existuje účinná léčba, která však spadá do jiné odbornosti.“

Lenka Langová: „Manžel mél operovanou vyhrezlou plotynku páteře ,kauda.Nyni rehabilituje,stále cevkovani/retence/.Jak je to s obnovou nervu,obnova činnosti močového měchýře. Provádi se kontrola po operaci?“

MUDr. Jan Bartoník: „Syndrom kaudy je vážné onemocnění, způsobené tlakem vyhřezlé ploténky na nervové kořeny, které vedou i vlákna pro močový měchýř. Tato vlákna mohou být, zejména trvá li tlak delší dobu, může být poškození nevratné.“

Lukáš: „Lze se nějak preventivně připravit na riziko mozkové příhody popř. prasklou výduť a následné krvácení do mozku, když mám genetické předpoklady.? Potkalo to v noci partnerku (63 let) a po helitransportu byla za 4 hodiny operována, přesto je už 2 měsíce v bezvědomí ma JIP. Přestěhovat se k fakultní nemocnici ?? Lze nepříznivou prognózu partnerky nějak zvrátit?“

MUDr. Jan Bartoník: „Tady je doporučení složité, neví přesně jaké genetické předpoklady máte, vyšší výskyt výdutí je u příbuzných v přímé linii, pokud je u nich výduť prokázána. V indikovaných případech je možné angiografické vyšetření, za výduť dotyčný má, nebo ne, pak podle typu rozsahu zvážit řešení. Operační řešení neprasklých výdutí je ale ojedinělé.“

Renáta Galová: „Dobrý den pane primáři, je nějaká možnost preventivního vyšetření na rizika postižení cévní mozkovou příhodou? Mám 48 let, jsem štíhlá, ale pořád mám zvýšený LDL cholesterol nad normu. Děkuji Galová, Bystřice pod Hostýnem“

MUDr. Jan Bartoník: „Mimo cholesterol je nutné v prvé řadě kontrolovat krevní tlak, nekouřit, vyřadit hormonální antikoncepci, dostatečná fyzická aktivita, celkově zdravý životní styl. Co se týká cholesterolu, pokud trvá přes všechny úpravy životosprávy jeho vyšší hladina, pak je nutno poradit se s lékařem o medikamentosní léčbě.“

Jan: „Mám neuropatii, dá se léčit jinak než analgetiky? Dá zcela se vyléčit ? Existují nějaké např. vitamíny,které pomůžou "opravit" bolestivé nervy?? Děkuji“

MUDr. Jan Bartoník: „Specifickou léčbu na opravu nervů nemáme, medikamentosně ovlivníme nepříjemné vjemy, které neuropatii doprovází. Pokud je známa příčina neuropatie, pak řešit tyto stavy, nutno vyloučit zevní škodliviny jako je alkohol, kouření, atd. Jistou úlevu mohou přinést vitaminy (upravené vitaminy skupiny B)“

Iva Kratochvílová: „Dobrý den, tatínek trpí bolestí a pálením palců u nohou. Může se jednat o poškození periferních nervů? a dá s s tím něco v pokročilém věku dělat? Tatínkovi je 92 let a netrpí cukrovkou. Moc děkuji.“

MUDr. Jan Bartoník: „Důvodů může být více, může jít o jinou příčinu neuropatie, může jít o problém kloubní - kloub mezi palcem a zánártím.“

Irena Strachova: „Dobry den, rada bych se zeptala, jak se zbavit fantomovych bolesti, kdyz nezabiraji zadne leky. Pry to je pamet nervu. Existuje nejaka moznost?“

MUDr. Jan Bartoník: „Fantomové bolesti jsou vážný problém, pokud nefungují léky, pak zde možnost implantace neurostimulátoru, který generuje elektrické impulzy o určité frekvenci, které dokáží zablokovat přenos bolestivých podnětů.“

Hana Synková: „Dobrý den, pane Primáři, prosím, chtěla bych se zeptat- mám mnoho let- asi 10- bolest na zádech v oblasti pravé lopatky, byla jsem na kožním, tam nic nenašly, na neurologii, dr. mi udělal mobilizaci, zakřuplo to tam, ale nepřestalo to bolet. Nechala jsem si v lázních udělat asi 3x plynové injekce, byla jsem na popáleninách,vzpomněla jsem si na kulový blesk v dětství, který se kolem mně prohnal a udělal mi bolák asi v tom místě. ti mi řekly, že po letech s tím nic nelze a není nic vidět, snad by pomohla akupunktura. V poslední době asi tak měsíc, mě začala bolet i v místě levé lopatky, to jsem ale měla asi před 20 lety pásový opar, který mi dr. vyléčila ambulantně B-vitamíny. Děkuji mám76 let. 4Ing Hana Synková“

MUDr. Jan Bartoník: „Přičin může být více, potíže mohou být od páteře, mohou však být i následkem oparu, k podrobnému vyjádření je nutné klinické vyšetření.“

Hana Synková: „Pane primáři, ještě bych dodala, že mám 33 let cukrovku. Děkuji za odpověď. H.S.“

MUDr. Jan Bartoník: „Nerozuměl jsem přesně co míníte termínem přehozený nerv. Cukrovka samozřejmě ovlivňuje činnost nervů a způsobuje neuropatii, ta pak projevy dalšího postižení nervů zhoršuje. Bylo by dobré zjistit stupeň postižení ulnárního nervu a ostatních elektromyografií. Brnění a nepříjemné pocity je možno ovlivnit medikamentosně.“

Irena Rozvodová: „Mám esenciální třes rukou, dá se nějak léčit? Je mi 60let. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jan Bartoník: „Esenciální třes je medikamentosně obtížné ovlivnit, pokud léky nejsou účinné, pak je možností (ale vyjímečnou a přísně indikovanou) tzv hluboká mozková stimulace. To je však nutno konzultovat s neurology na vysoce specializovaných pracovištích. Platí zde řada přísných indikačních podmínek“

Eva: „Dobré ráno, pane doktore, poslední dobou mě trápí divné pocity v nohou (obě stehna - přední a spíš jejich vnitřní strana). Jinak to nelze nazvat, není to bolest, ale tyto pocity mě budí i v noci. Ani nevím, jak bych to lékaři vysvětlila. Již jsem to měla i v minulosti. Co by to mohlo být? Děkuji!“

MUDr. Jan Bartoník: „Vyjádřit se bez klinického vyšetření je obtížné, principiálně by mohlo jít o vertebrogenní potíže (od páteře), nebo může jít po postižení periferních nervů charakteru neuropatie.“

Irena Rozvodová: „Mám esenciální třes rukou, dá se nějak léčit? Je mi 60let. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jan Bartoník: „Esenciální tremor je medikamentosně obtížně řešitelný, pokud léčba nemá efekt, možností je tzv. hluboká mozková stimulace (zavedení elektrod do mozku). Tato metoda má však řadu indikačních omezení, a je vyhrazena vysoce specializovaným centrům.“

Ilona: „Krásné ráno, pane doktore, poslední dobou pozoruji, jako by mi zmizely svaly. Mám pocit (slyším to), že mi lupe ve všech kostech a kloubech (nejen praská, ale lupe a přeskakuje). Zaslechla jsem, že jste říkal něco o cukrech. Musím se podívat na záznam. Cukr jsem omezila tím, že si nekupuji sladkosti, ale jím pečivo, čokoládu, ovoce, ovesné vločky, ořechy atd. Čím by to mohlo být a jak obnovit svalstvo (je mi 60 let)? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Bartoník: „Lupání a přeskakování v kloube je doprovodný zvuk při pohybu zejména šlach a není to nic patologického. Úbytek svalů může být způsoben buď nedostatkem pohybu, tzv. z inaktivity, nebo může být způsoben i svalovým onemocněním, což by mělo být vyloučeno elektromyografickým vyšetřením. Pokud nejde, nebo i pokud jde o svalové onemocnění, nevýznamnější je pohybová aktivita trénink pohybového aparátu“

iva jirošová: „Pane doktore, již 10 let mě bolí a mravenčí nohy.Vyšetření na MR, EMGnic neprokázala.Beru Neurontin, ale mám dojem, že nepomáhá, chodila jsem na kapačky thiogammy a nic .Paní doktorka tvrdí, že to bude neurogenní klaudikace. Vposlední době musím vždy honem na malou, abych se nepočurala.Chodím na akupunkturu, nevím zda je to vhodné.Na poslední kontrole jsm necítila vyšetření ladičkou. Z MR se zjistil výhřez ploténky, ale není útlak míšních kořenů. Mám problém s chůzí do kopce. Je mi 66 let.Co by mi mohlo ulevit? Na lékařských zprávách často stálo:polyneuropatie nejasné etiologie.Mám též křečové žíly, nemůže to mít spojitost? Děkuji za odpověď Iva Jirošová“

MUDr. Jan Bartoník: „Pokud je EMG negativní, těžko uvažovat o neuropatii. Můžete mít skutečně neurogenní klaudikace, pokud máte úzký páteřní kanál. Zátež zejména chůzí může pak vést k určitému zvýšení objemu nervových kořenů, které jsou pak utlačovány páteřními strukturami. To však lze posoudit jen po klinickém vyšetření a detailním zhodnocením MRI nálezu.“

Ilona: „Děkuji, pane doktore, ještě doplním k těm svalům. Asi šest týdnů jsem brala statiny a vím, že mohou poškodit svalstvo, je možné, že by k úbytku došlo jejich užíváním? Děkuji ještě jednou a přeji hezký den.“

MUDr. Jan Bartoník: „Teoreticky to možné je, ale užívala jste je relativně krátce“

Ilona: „Ještě tedy do třetice, pane doktore, prosím, jak obnovit v tomto věku svalstvo? Děkuji!“

MUDr. Jan Bartoník: „Opakuji znova, nejracionálnější je cvičení“

Lucie: „Prosím - může být příčinou rychlého zhoršení vidění na 1 oko nějaká porucha nervu / něrvů? Za poslední 3 roky se mi zhoršilo vidění tak, že již téměř nevidím, ale jen na to 1 oko a zatím mi nikdo z lékařů neřekl proč. Jsou na to nějaká vyšetření? Děkuji.“

MUDr. Jan Bartoník: „Na prvním místě je to vyšetření očním lékařem, pak je možno vyšetřit zrakové evokované potenciály (na doporučení očního lékaře nebo neurologa), které může blíže objasnit místo poruchy a podle toho doplnit další vyšetření“

František Vyhnálek: „Vážený p. primaři, dá se nějakým vyšetřením zjistit, jestli budu mít toho němce, toho, co zapomíná, píšu to takhle, protože ted nevím, jak se to spr.píše. Děkuji Vám moc za odpovědi Vyhnálek“

MUDr. Jan Bartoník: „Dopředu se říci přesně nedá, může se podrobit psychologickému vyšetření, které má řadu testů, kterými vyhodnotí jednotlivé složky paměti. Pokud tam bude nějaký deficit (mírná kognitivní porucha) pak existuje určitá pravděpodobnost (asi 50%) že může dojít k rozvoji Alzheimerovy nemoci. Rizikovým faktorem je zejména věk“

Pavla: „Dobrý den, pane doktore, mám 66 let, jsem 4 roky v důchodu, snažím se být aktivní - U3V, rychlá chůze aspoň hodinu denně, přesto pociťuji velký úbytek krátkodobé paměti. Je to fyziologické? Děkuji za odpověď. Pavla“

MUDr. Jan Bartoník: „Pokud to sama pociťujete a potvrzuje li to i okolí, je na místě nechat se vyšetřit neurologem, ev. psychologem. Pomocí testů paměti pak lze zjistit zda již je o patologickou poruchu, či normální stav.“

Martina: „Dobry den, pane doktore. Chci se zeptat, v prubehu zivota jsem mela asi 8 narkoz, ma toto vliv na mozek, zapominani.? Je mi 45 let, musim se casto vracet a vzpominat co jsem puvodne chtela, pro co jsem sla...Neda se uplne rict, ze bych mozek netrenovala, dalkove jsem studovala 2 skoly. Dekuji“

MUDr. Jan Bartoník: „Opakované narkosy mohou být rizikovým faktorem, ale riziko je minimální“

Gabriela: „Dobrý den mám dotaz ohledně roztroušené sklerozy...příznaky. Poslední dobou pociťuji různe brnění a pocity pálení převážně v nohou a rukou....takové neurčité pocity na kůži jako by necitlivost.... Tak jak většina z nas už se začínám víc pozorovat a hledat na sobě víc a víc příznaků.... Jsou příznaky roztroušené sklerozy nějak výrazné že by se nedaly přehlédnout..?“

MUDr. Jan Bartoník: „Příznaky roztroušené sklerosy jsou různé, v různé intenzitě v závislosti na místě léze mozkové tkáně. Od toho se odvíjí různorodost symptomů“

Alena: „Dobré ráno pane primáři na mobilu hraji hru u které musím přemýšlet jak udělat další tah. Tím taky trénuji nervové buňky nebo jenom mozek? Děkuji“

MUDr. Jan Bartoník: „Mozek je soubor mozkových buněk, tak de facto trenujete obojí“

Jana: „Dobrý den, maminka mívá časté záškuby nohy, které s věkem začaly být bolestivé. Není třeba schopná ani delší dobu sedět. Pozoruji toto i u mého dědečka. Oba mají neléčené. Doktoři jim prý řekli, že to není možno řešit. Teď se mi zdá, že podobný problém bude mít i dcera. Večer po usnutí začínají drobné záškuby. Řešit to? Opravdu nelze tyto leklidné nohy léčit? Děkuji“

MUDr. Jan Bartoník: „Syndrom neklidných nohou se dá řešit medikamentosně, bohužel léčba není vždy úspěšná. U dcery jde pravděpodobně o fyziologický záškub v rámci usínání a snížení svalového napětí“

Irena: „Vážený pane primáři, kdyz matka onemocněla v 75 letech Alzh. chorobou, je nějaká pravděpodobnost, že tuto chorobu nemusím mít, nebo v rámci genetiky se s ní setkám. Děkuji Irena“

MUDr. Jan Bartoník: „Určitá část Alzheimerových nemocí je geneticky podmíněná, je to však jen malé procento.“