Chat

Mgr. Matouš Bilík
Záznam chatu ze středy 15. května 2019
Lukáš: „Dobrý den. Dokáže dnešní medicína vyléčit závislost na alkoholu? Například jako chřipku?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Léčba závislosti jen psychofarmaky není úplně dostatečná. Nejlepší cesta je spojit spolupráci psychiatra a psychologa, tzn. psychofarmaka, pokud jsou potřeba a psychoterapeutickou práci.“
SK: „Jak vidíte spolupráci psychologa a psychiatra?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Jako důležitou. Závislost je vícefaktorová záležitost, tzn. nejlépe, když se léčí více odborníky (psychiatr, psycholog, sociílné pracovník,...)“
SK: „Jak může psycholog pomoci psychiatricky nemocným?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Pomoci psychoterapie, která je velice důležitá. Psychofarmaka řeší jen projevy psychiatrického onemocnění, psychoterapie pak pracuje s příčinami onemocnění a pomáhá nemocnému žít co nejstandardnější život.“
ANTI: „Jak vidíte nebezpečnou věc - pokud psycholog udělá ve své práci chybu?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Bohužel tohle riziko tu je. Nikdo není dokonalý. Aby se minimalizovalo riziko chyby u psychologa, měl by psycholog pravidelně docházet na supervize, kde konzultuje svoje pracovní postupy, když je v něčem nejistý, apod. Také kontinuální vzdělávání je zásadní pro profesi psychologa.“
Tereza Sobková: „Dobré ráno, pane psychologu, co můžu udělat proto, abych předcházela bažení? Tomu, abych předešla touze se napít? Děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobré ráno paní Terezo. Předcházet bažení lze, ale ne úplně. Taková základní opatření jsou vyhýbat se rizikovým místům, mít doma suchou domácnost (domácnost bez alkoholu), atd. Důležité je ale pak se i naučit, jak bažení zvládat (nosit s sebou nealko nápoj, nějakou sladkost). V neposlední řadě je důležité vědět, že bažení netrvá věčně, takže takový základ je prostě vydržet s vědomím, že to bažení skončí (trvá cca 5-10 minut)“
Honza: „Dobry den, rodice piji kazdy den (nekde jen vecer, o vikendu od poledne) minimalne jednu flasku kazdy uz takovou dobu, ze je u nich hladinka “normalni”. Vsechny nas to kolem ovlivnuje, nemuzeme se na ne spolehnout s detma a nicim obecne. Oni si nechteji priznat, ze jakykoliv problem maji a kdykoliv to vytahneme, vznikne hadka. Tak nam nezbyva nic jineho jak je to nici zdravotni a nas to odlucuje. Poradte co s tim? Nutit je k odbornikovi? Do lecebny? Dekuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den Honzo. Bohužel u léčby závislého je alfa a omega fakt, že dotyčný musí chtít se svou situací něco dělat. Všechny formy léčby jsou dobrovolné, takže je nemůžete donutit jít se léčit. Pokud pak závislý léčbu odmítá, je nejlepší přestat se o něj starat a starat se o sebe, svoje bezpečí a pohodlí. Rozumím ale, že situace, kdy pijí rodinní příslušníci je náročná, proto bych Vám doporučil návštěvu odborníka (adik. ambulance, poradny pro závislé,...) Nevím, odkud jste, proto Vám nemohu nabídnout konkrétní služby, nicméně na Drogy-info.cz je tzv. "mapa pomoci", kde si můžete vyfiltrovat potřebnou službu ve vašem bydlišti.“
Ivana: „krásné ráno , nejsme úplně spokojená v práci, co mám dělat“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Pokud nejste spokojená v práci, vyměnte ji“
Lenka: „Hele, myslíš si, že široká veřejnost ví, že je zrovna 6 znaků závislosti....:-):-):-) ale jinak dobrý !!!!“
Mgr. Matouš Bilík: „nojo, hlavně, že jsem si to ráno opakoval :D“
petr: „jak řešit závislost na sexu a porno stránkách?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Určitě tím, že navštívíte odborníka - psychologa, terapeuta, ideálně toho, který má zkušenosti se závislostí. Na stránkách drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci", kde si můžete vyfiltrovat odborníky ve vašem bydlišti.“
hana: „dobré ráno, , moje matka je chladná a nevídáme se často i když žijeme v jednom městě. chybí mi láska, s mužem jsme 15 let a děti jsou jediné co mám a denně mazlím.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Doporučuji Vám návštěvu odborníka - psychologa“
Ivana: „Dobrý den, jak mám budit respekt ? aniž bych sem mračila na kolegy ? děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den, na to je velice těžké jednoduše odpovědět v chatu. Doporučuji Vám vyhledat psychologa - psychoterapeuta, se kterým můžete svůj problém probrat.“
Milan Alexa: „Dobrý den, moje manželka je alkoholička (až 2 litry vína několikrát týdně). Chce s tím přestat , ale nechce k lékaři. Jaké abstinenční příznaky můžeme očekávat a jak dlouho budou trvat? Případně kdy mám volat rychlou, nebo ji odvézt na léčení i proti její vůli? Děkuji, Alexa“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Pokud chce přestat je to první krok k úspěchu. Nemusí hned k lékaři, v každém kraji by měli fungovat i tzv. sociální služby, které bývají anonymní. Na Drogy-info.cz je tzv. "mapa pomoci", kde si můžete vyfiltrovat služby dle Vašeho bydliště. Otázka taky je, zda to vaše manželka zvládne sama - úplné vysazení. Je ale dobře že se ptáte na abstinenční syndrom. Já nejsem schopen říct s jistotou, zda bude absťák nebo ne, popřípadě jak závažný. Obecně přichází abstinenční syndrom druhý až třetí den po vysazení a trvá 3-5 dní. Projevuje se třesem, pocením, nevolností, slabostí. Podle intenzity a dlouhodobosti pití se ale pak projevuje intenzita toho abstinenčního syndromu. Je tedy dobré při abstinování být ve střehu, protože se mohou objevit i deliria, deliria tremens, epileptické záchvaty, apod. Doporučoval bych Vám tedy volat rychlou v situaci, kdy budete vnímat, že už to není dobré. Je lepší volat 3x "zbytečně" než jednou nevolat a dopadne to špatně.“
Gábina: „Dobré ráno, mám dotaz nebo spíše mne zajímá názor odborníka na jednu věc. A sice mám kolegyni, známou a ta je matkou tří dětí, vlastně žena středního věku, ale má tendenci na sociálních sítích sdílet snad vše co jí v daném dnu potká. Chápu to u mladých, ale u ženy jejího věku a matky mi přijde úsměvné když denně vkládá na svůj profil tu fotku jídla, které právě konzumuje, tu fotku teploměru z výší horečky jedné z dcer či téměř denní informace co vše jí potkalo. Není samozřejmě jediná, jen nevím co si o takovém člověku myslet. Předem děkuji za Váš názor.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. závislost na sociálních sítích je novodobá záležitost. Je ale důležitý vnímat, zda to nějak negativně ovlivňuje danou osobu. Pokud jen sdílí a nenarušuje ji to běžný život, pak je to její volba. Pokud Vám to vadí, vy máte zase volbu vymazat si ji z přátel ;)“
Štěpánka: „Hezké ráno, mám třináctiletého syna a od druhé třídy hledám odbornou pomoc, aby jeho záliba v pc hrách nepřerostla v těžkou závislost. Myslím si, že zákazy hře ještě přidávají sladkou příchuť zakázaného ovoce. Ptřebuji mu pomoci nalézt jeho regulační mechanismus, aby dokázal najít rovnováhu mezi plněním svých povinností a hrou. Jsme z Prahy 11, poradíte mi na koho se obrátit?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Doporučuji Vám navštívit web drogy-info.cz a tam v "mapa pomoci" vyfiltrovat odborníky ve vašem bydlišti. Myslím, že pokud se někomu ozvete, měl by být případně schopný Vám v případě, že nepracuje s danou cílovou skupinou, doporučit odborníka, který se touto problematikou zabývá.“
Marta: „Dobré ráno,nemám dotaz,spíš konstatování.Hodně se mluví o závislosti na alkoholu,tvrdých drogách...myslím ale,že se málo mluví o závislosti na lécích,psychofarmakách,konkrétně na benzodiazepinech. V mé rodině je člověk,který s touhle závislostí přežívá hodně let.Minimálně dvakrát začal ústavní léčbu-nedokončil...Slabá motivace a hlavně,ví,že jeho praktický lékař(přesto,že o jeho těžké závislosti velice dobře ví) mu benzodiazepiny opět předepíše. Je velice smutné,když se lékař podílí na závislosti svého pacienta :-( Upozornění a domluvy lékaři nepomáhají(dokonce ani změna praktika)“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Máte naprostou pravdu, závislosti na psychofarmakách je závažná a mělo by se o ni mluvit. Odborníci věnující se závislosti jsou většinou schopni pracovat i s touhle závislostí. Nicméně pro každou léčbu závislosti je nejdůležitější motivace daného člověka, pokud není motivovaný, doporučuje se přestat se starat o daného člověka a nechat na jeho zodpovědnosti, kam až to chce nechat dojít. Pokud požádá o pomoc, tak určitě pomoct, ale nepřebírat zodpovědnost.“
Jana Svobodová: „Mám mentálně postiženého bratra (43let), před sedmi lety jsme se s tatínkem vystřídali v péči o něj, tatínek šel do důchodu a já do práce. Bohužel tatínek začal omezovat kontakt s námi, tvrdí, že se nemůže o bratra starat, když není s ním, přitom mu nechává naprostou volnost ve výběru činnosti a vše řídí podle něj. Přestal se naprosto bavit s vnoučaty, mě řekl, že se mnou nebude pod jednou střechou. Domnívám se, že si snad ani neuvědomuje, jak nám všem ubližuje, že je nemocný, ale nevím, na koho se obrátit pro pomoc. V rodině už nikoho dalšího nemám.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den, vyhledejte psychologa - psychoterapeuta a sním proberte svoji záležitost. Buď můžete vyhledat ambulanci klinického psychologa, kde probíhá léčba, kterou platí pojišťovna nebo soukromého terapeuta, kde si platíte službu sama.“
Lenka: „Jak mám najít dobrého psychologa a kolik stojí taková služba? děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Ideálně podle recenzí, nejlepší reklama je ústní doporučení, popř. můžete na netu vyhledat recenze na dané odborníky. Nikdo Vám ale nikdy nezaručí, že Vám daný psycholog sedne, každý má proto možnost terapeuta vyměnit. Služby jsou hrazeny buď pojišťovnou (ambulance klinického psychologa) nebo si platíte sama (tam se sazby pohybují nejčastěji v rozmezí 400-1000 Kč za sezení - většinou 50 minut)“
Šárka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je člověk alkoholik když pije denně 8 piv někdy k tomu si dává rum nebo vodku ale tak že to pije tajně třeba ve sklepě nebo garáži. A když se mu řekne jsi alkoholik řekne nejsem ukaž mi jednoho člověka který nikdy nepil. Děkuji za odpověd“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Podle toho, co píšete, tak pití vašeho partnera už jednoznačně není v pořádku. Pokud s tím sám nechce nic dělat, pak bych Vám doporučoval vyhledat pomoc u odborníka. Na drogy-info.cz najdete "mapu pomoci", kde si můžete vyfiltrovat odborníky a služby v místě Vašeho bydliště. My jako Modrý kříž nabízíme například poradenství i pro rodinné příslušníky.“
Martin: „Již 18 let abstinuji a jak jste správně zmínil je to člověk od člověka.....pokud to nemá srovnáno v hlavě tak nepomůže nic...držím palce všem kteří s tím bojují a vyhrají“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Děkuji za zprávu a moc Vám držím palce ve Vaši abstinenci :)“
Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak řešit závislost na jídle. Nejsem sice nijak extrémně obézní,ale prostě psychicky zátěžové situace hodně řeším jídlem a vadí mi to. Děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Určitě ji řešit s odborníkem, ideálně s psychologem, či službou, která má zkušenosti s léčbou závislosti. Odborník Vám pomůže naučit se řešit zátěžové situace zdravě a ne přejídáním se, či jinou patologickou formou.“
Milan Alexa: „Moc Vám děkuji za odpověď, manželka nepila 2 dny, hlídám ji a zatím žádné třesy atd. nemá. Kontroluji ji alkohol-testerem – sama jej koupila a poprosila mě o to. Nyní mluvíte ve vstupu o suché domácnosti, tu máme. Jen se bojím těch absťáků. Za pití se stydí a k lékaři nechce, řekla mi, že končí a pokud nebude na umření, tak ať lékaře nevolám, chce to zvládnout sama. Chtěla nakoupit hromadu vitamínů, které nyní bere, nepije, dávám jí dýchat. Chtěl jsem Vám poděkovat za odpověď a mějte se moc hezky. Alexa“
Mgr. Matouš Bilík: „Děkuji za zprávu, jsem rád, že moje odpověď k něčemu byla. Moc Vám držím palce, ať to dobře dopadne.“
lea.csomorova@seznamcz: „Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda je clovek(pritel) zavysly kdyz kazdy vikend padne lahev tvrdeho alkoholu, za vecer. Jeho chovani se samozrejme od toho odviji..a nedele jsou strizlive a "lecebne"....vysvetluje to, cisteni hlavy, vypnuti. Pres tyden se lahve nedotkne, chodi do prace, ovsem od pondeli do patku je zavysly zase na cviceni“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Nemůžu uplně říci, zda je přímo závislý, nicméně lahev tvrdého alkoholu za večer není uplně v pořádku. Jak jsem říkal, pokud pití zasahuje už do jiné životní oblasti (vztahy, peníze, zdraví, volný čas, práce), je vhodné začít to řešit. Na Vás také je rozmyslet se, kam až s partnerem chcete zajít, co by pro Vás případně byla už ta stopka a hranice, u které byste si řekla, že to už nebudete tolerovat. Závislý totiž s sebou stahuje k pomyslnému dnu i svoje blízké a na nich pak je pustit se a neklesat s ním. V neposlední řadě plno služeb a odborníků nabizí pomoc a poradenství i pro rodinné příslušníky, neváhejte je tedy kontaktovat. Na drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci", kde si můžete najít služby ve vašem bydlišti.“
Lukáš: „Dobré ráno Matouši, zajímal by mě toxikologický dopad na lidský organismus? a může se lidské tělo zregenerovat při abstinenci? do jaké míry?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Samozřejmě dopad na lidské tělo je, protože samotný alkohol jako takový je pro tělo jed a to se s ním potom musí vypořádat. Největší funkci v tomhle plní játra jako přirozený čistič v těle. Játra mají největší schopnost regenerace, nejsou ale nezničitelné. Pokud ale člověk přestane pít, dokáže se celkem dobře zregenerovat (pokud už je člověk nemá zdevastované). Alkoholem však netrpí jen játra, dalo by se říci, že dopad je na celý trávící systém, může trpět kůže, mozek (v těch nejtěžších případech může dojít i k fyziologické deformaci mozku, což pak může vést k alkoholovým demencím, psychózám, apod.)“
Mirek: „Dobrý den. Dneska je mi 51 a v mládí jsem se chytil party, se kterou jsem chodil jak se říká na pivo. Postupem času jsem začal zjišťovat, že mám závislost, že už jsem se začal třást, když se blížil konec pracovní doby a že už potřebuju do té hospody. Naštěstí jsem dostal povolávací rozkaz a dokonce k pohraniční stráži, kde se člověk nedostal z kasáren, protože byly obehnané úplně stejně jako hraniční čára. Prodělal jsem si tam v utajení detox a navíc jsme dostávali 3 měsíce ve výcviku tak do těla, že jsem ten alkohol vyloženě vypotil.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. I to je možné, ze závislosti se dá dostat i svépomocí, takže pokud momentálně fungujete a nemáte problém s alkoholem, pak je to jedině dobře a v mládí to pro vás byla zkušenost :)“
Marcela: „Dobrý den, mám skoro 30ti leteho syna a ten kouří marihuanu. Zcela nepravidelně, v práci má kontroly, tak věřím, že není tak hloupý, aby ho ev. vyhodili. Manžel na něj občas uhodi, on nám přizná, že občas si zakouří, ale nemá problém s tím přestat, ovšem se tak neděje. Měl by jste pro mě nějakou radu? Předem děkuji za odpověď. Hezký den.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Pokud mu to kouření negativně neovlivňuje život v jiných životních oblastech (práce, finance, zdraví, vztahy,...), pak není důvod mu to zakazovat. Nehledě na to, že Váš syn je dospělý a má svoji zodpovědnost, takže pokud se rozhodne kouřit marihuanu, je to jeho volba. Vy pak máte možnost rozhodnutí, zda mu to budete tolerovat, zda ho v tom budete podporovat, atd. Plno služeb a odborníků nabízí poradenství i pro rodinné příslušníky. Na drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci"“
Slávek: „Mám známého který je léčený alkoholik, abstinuje 14 let, normálně chodí do společnosti doma alkohol mají a klidně při oslavě i naleje. Ale své blízké nemá rád opilé ,ani třeba při oslavách kdy začíná být společnost v ráži nejraději odchází. Říká že někdy opravdu dostane chuť dát si panáka nebo skleničku vína. Myslíte že je to začátek že znovu začne pít? Nebo se to přeléčenýmu alkoholikovi stává?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Nemusí to nutně znamenat to, že se začíná vracet k závislosti. Naopak to může znamenat, že si dokáže uvědomovat rizika a pozná, kdy je potřeba odejít a dokáže se v tomhle o sebe postarat. Jinými slovy bažení neboli chutě na alkohol jsou běžnou součástí abstinence a jejich výskyt apriori neznamená předzvěst rozpití se.“
Lukáš: „Jak bych mohl co nejúčinněji šířit abstinenci v naší společnosti? Samozřejmě jít příkladem, ale zajímala by mě základní hesla, které šířit. Děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Domnívám se, že žádná základní hesla neexistují, jelikož na každého může platit něco jiného. Nejlepší cesta k šíření abstinence je tedy jít příkladem a pozitivně motivovat (tzn. abstinence mi přináší tato a tato pozitiva,...)“
Věra: „Dobrý den, manžel si téměř každý den dá jedno, dvě piva. Když jdeme posedět s přáteli začnou kolovat panáky. Vždy to někdo vyprovokuje a pak je to lavinové. bohužel i ženy.Já zase téměř vůbec nepiji. V okamžiku kdy společnost opustíme, je z něho úplně jiný člověk. Protivný, urýpaný. Léčení je možné pouze případě, že si přizná pijáctví ?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. V podstatě ano, pokud daný člověk se nechce léčit, pak jeho názor moc nezměníte. V takové chvíli je dobré se zaměřit na sebe a pečovat o sebe a svoje bezpečí. Adiktologické služby nabízí i pomoc pro rodinné příslušníky, na drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci", kde si můžete vyhledat služby dle vašeho bydliště.“
Kristína Skoupilová: „Sme rodičia a máme 27.ročného syna závislého od alkoholu. Túto zimu žil s nami v Tatrách, robil inštruktora lyžovania v Tatrách. Predtým žil v zahraničí a v Prahe, kde sa rozvinula jeho závislosť. Boli sme s ním aj na návštevu v liečebni na Prednej hore a rozprávali sme všetci 2 hodiny s p.Stanislavom, ale syn nechcel zostať na liečebnom pobyte. Odišiel do Prahy, kde si chcel nájsť prácu a bývanie so svojou priateľkou a zatiaľ býva u svojich sestier. Oni nám avizovali, že stále pije, tak sme poňho včera prišli do Prahy, ale on bol opitý a odmietol ísť s nami domov. Nevieme, čo robiť ďalej, pretože nechceme nechať syna u jeho sestier. Spíme v hoteli a čakáme, kým vytriezvie, aby sme sa s ním porozprávali, lebo si nevieme predstaviť, že pôjdeme domov a necháme ho tu na starosť sestrám. Vôbec nevieme čo robiť. Viete nám poradiť? Ķristína a Vladimír Skoupilovci“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Vyhledejte odborníka, adiktologickou službu. Na drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci", kde si můžete vyfiltrovat odborníky v dané lokalitě. Krátce řečeno, pokud je váš syn dospělý, moc s tím neuděláte, všechny formy léčby jsou dobrovolné, takže daný jedinec musí chtít sám. Je dobré si potom vyhledat pomoc alespoň pro sebe, ať můžete pracovat s případnými pocity viny.“
Maruška: „Dobré ráno, jak si mohu sama poradit s bažením? Děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „bažení netrvá věčně, takže první pomoc je vydržet. Dále je dobré s sebou vždy nosit nealko nápoj a při bažení se napít, také mohou pomoci cukry, tzn. něco sladkého (tyčinka, ovoce, sladké pití,...)“
Adéla: „Dobrý den, právě jsem opustila manžela s tříletou dcerou z důvodu jeho neléčení alkoholismu. Asi půl roku dochází k psychiatrovi, avšak byl tam všeho všudy 5x , léčebnu i terapie odmítá, chce to zkoušet "sám". Abstinence se mu daří tak týden a pije znova. Bojuji však s pocitem, že ničím dceři rodinu. Že už se to nedá vrátit ten rozvod. On se k tomu staví tak, že se přece snažil a že je v této situaci oběť. Kde se prosím nejlépe obrátit, abych se v tom sama zorientovala? Muzete mi napsat pár vět k této situaci?“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Z mého hlediska je lepší jít od sebe než zůstávat ve vztahu, ve kterém to nefunguje. Pokud by partner dál pil a dcera to viděla, může předávat negativní vzor dceři. Na drogy-info.cz najdete "mapu pomoci", kde si můžete vyfiltrovat služby a odborníky dle vašeho bydliště. Většina adiktologických služeb nabízí i poradenství pro rodinné příslušníky.“
Rudolf: „Dobrý den, mohl by jste mi prosím napsat adresu webu kde se zabývají alkoholizmem, přeslechl jsem ... mkv 10 nebo tak nějak. A ještě dotaz, jak je správné označení pro abstnujícího alkoholika. Abstinující alkoholik, nebo notorik ? Děkuji“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. MKN 10 je diagnostický manuál pro diagnostikování nemocí. Na internetu je plno webů zabývajících se alkoholem, když do vyhledávače zadáte třeba alkoholismus, určitě něco najdete. A správné označení pro abstinujícího alkoholika je abstinující alkoholik :)“
Penkavová Iva: „dobrý den,jsem neštasná,manžel,bývalý horník,dnes je mu 69 let celý život,po šichtě si dal 2-3 piva,teď,co je v důchodě pije denně 4 piva,ale několikrát za den,a několik krát jde do hospody .vždy .slibuje,že už nebude,pak ho musím dotáhnout domů,kde zůstane venku na lavičce atd..musím?chci ?už néé.ale mám ho stále ráda,jsme spolu 50 let,co mám dělat,sám už abstinenci nezvládne,i když tvrdí ,že jo.“
Mgr. Matouš Bilík: „Dobrý den. Vyhledejte odbornou pomoc a rozeberte svoji situaci. Na drogy-info.cz najdete tzv. "mapu pomoci", kde si můžete vyfiltrovat odborníky a služby dle vašeho bydliště.“