Chat

oční lékař

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA

Záznam chatu z pondělí 15. dubna 2019

SK: „Je dobré chodit preventivně k očaři?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Prevence je vždy velmi důležitá, nejen v očním lékařství, protože chorobám je lépe předcházet, event. je léčit v počátečním stadiu, kdy jsou léčebné výsledky často lepší. První vyšetření by měli lidé absolvovat již před nástupem do školy, poté dle vývoje a případného nálezu. Důležitá je prevence u seniorů, zásadní je pak u nemocných s celkovými chorobami - např. diabetem, hypertenzí, apod.“

SK: „Jak nejlépe pečovat o zrak mezi 40 - 45?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dodržovat obecná pravidla zrakové hygieny - používat správné hodnoty brýlové korekce, dostatečné osvětlení, nejlépe denní, při práci dlouhodobé zátěži vidění na blízko si dělat přestávky a podívat se do okolí, do dálky, navštěvovat pravidelně očního lékaře.“

DAYD: „Můžou psychické věci, psychiatrické nemoci mít nějaký negativní vliv na zrak?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Jakákoliv psychická nepohoda může ovlivnit vnímání přijímání informací i zrakem, pokud má organickou příčinu, může mít v rámci souvislosti se zrakovou dráhou mít i oční projevy, také existují psychiatrické projevy - halucinace, naopak také vzácná porucha zraku - slepota - oko vidí, ale nemocný pro psychiatrickou diagnozu to odmítá přijmout.“

Petra: „Dobrý den, je mi 40 let a mám problém s tím, že vidím stále častěji rozmazaně a když se dívám na bílou plochu, vidím černé tečky či čárky, které se s pohybem oka pohybují také. Byla jsem vyšetřena očním lékařem a sdělil, že mám zrak v pořádku a dal mi jen kapky na unavené oči. Mám jít raději k jinému očnímu lékaři, který mi udělá podrobnější vyšetření? Děkuji za váš názor a přeji hezké ráno“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, uvedené obtíže nejspíše souvisí se zákalky ve sklivci, které vznikají přirozeným stárnutím oka, u někoho již ve 20, u jiného později. Důležité je vyloučit poruchu na sítnici - trhlinu, což předpokládám, že Váš oční lékař vyloučil. Pokud se objeví zákalky v nové intenzitě, budou provázené záblesky, případně poruchou vidění, je vhodné nechat se bez zbytečného odkladu vyšetřit znovu. Rozmazané vidění - zde záleží či do dálky, nebo na čtení - může to být přirozený proces stárnutí lidské čočky a její ztráty akomodace.“

Jozef Lorinc: „Mám syndróm suchého oka. Prejavuje sa v určitých cykloch. Napríklad, hodinu mi viečka priam škrípu a potom 2 hodiny je to v poriadku. Očné kvapky keď kvapkám, tak to ešte zhoršujú. Akoby vyschly v oko. Aktuálne používam fyziologický roztok. Bol som u očného lekára, on mi poradil tie kvapky. Je možné to riešiť? Existujú kvapky, ktoré by stimulovali tvorbu sĺz.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, syndrom suchého oka je svízelný problém, pokud jsou obtíže výrazné, je vhodné nechat se vyšetřit očním specialistou na tuto problematiku - např. v rohovkové poradně. Pak je vhodné omezit rizikové faktory prostředí a najít optimální kapky, může to trvat i několik měsíců.“

Jana Stonáčková: „Dobrý den pane doktore, prvně bych začala tím, že mám již 10.rokem biologickou léčbu kvůli Ulcerozni kolitide. Od loňského září chodím na oční každý měsíc s e zarudlyma očima, které mám ráno zlepšené.... Dostanu na 10 - 14 dnů antibiot. Kapky, pak jsem týden dobrá a týden s priznakama prezivamm a pak jdu opět pro kapky... Paní doktorka mi říká, že to je mou sníženou imunitou, kvůli biologické... Dnes jsem asi desátý den po dokapani a oči mi opět slzi, jsou červené napuchle a ráno zalepene...... Je nějaké vyšetření kterým by se zjistilo, proč se mi to pořád opakuje nebo to je opravdu tou imunitou.... Děkuji za odpověď a omlouvám se za chyby, píšu z mobilu... Hezký den“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Otázkou je, zda je Váš zánět infekční, teče Vám z oka hnis, či zda jsou "jen" červené. V každém případě k vyloučení infekce po delší době a poté, co nezabírají antibiotika, tak bych doporučil odebrání stěrů na kultivaci. Pokud je to negativní, tak je třeba se zaměřit na jinou příčinu - alergii, syndrom suchého oka (ten je u ulcerozní kolitidy velmi častý - pak je cílem najít vhodné umělé slzy).“

Jana: „Dobré ráno. Myslíte, že je slečna moderátorka Veronika v těch lodičkách naboso? Děkuji a hezký den:-)“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Určitě ne. Pěkný den.“

Hana: „Dobrý den, pouze v levém oku mě trápí tlak, navíc pocitově "jako by mi do oka něco spadlo"také během dne mi v oku začne cukat. Stává se mi to i vícekrát denně. Co by jste mi doporučil? Děkuji a přeji krásný den.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, může se jednat o větší psychické vypětí, stres, nedostatek hořčíku, pokud se stav neupraví, je vhodné navštívit odborníka a vyloučit přítomné cizí těleso. Pěkný den.“

Alena Vodrazkova: „Dobre rano.Pane doktore mam problem s jednim okem ,ktery trva uz asi 14 dni.Ze dne na den se mi zacaly pred levym oken mihat cary a smouhy a obcas zablesky,ty vetsinou jen rani a vecer.oci mi intenzivne slzi,ale to trva jiz dlouho,zejmena v chladu a vetru,nyni uz i bez priciny.Byla jsem na ocnim,lekarka me vysetrila,rekla,ze je to degenerace sklivce a neda se s tim nic delat.Nyni mne oko boli,i hlava nad nim a pripada mi ,ze mi pres oko obcas prebiha jakasi blanka,kterou mrkanim rozezenu.Rano je oko zalepene.Neni cervene.Dekuji za odpoved“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, záblesky, čáry a šmouhy jsou vážným příznakem, je třeba vyloučit trhlinu sítnice a odchlípení, což předpokládám Vaše lékařka učinila, šmouhy a zákalky časem možná přestanete vnímat, pokud by se objevily nové, v nové intenzitě, nebo pokud by byly provázeny zhoršením vidění, je třeba bezodkladně si nechat oči opět vyšetřit. Pokud je oko zalepené, ale není červené, může to být počínající známka zánětu spojivek.“

Helena: „Dobrý den, pane doktore! Uvažuji o čočkách, pustila jsem si Vás pozdě. Kde je v Ostravě možnost si čočky nechat změřit a udělat? Je mi 58, to snad není problém. Jsem z Bílovce. Mnohohrát děkuji a přeji úspěšný den.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, čočky je optimální si nechat změřit, naučit se aplikovat, apod. v aplikačním centru - jsou často při každé větší optice v nákupních centrech, někdy to bývá i u očních lékařů - můžete zkusit např. polikliniku v Bílovci. V každém případě je pak důležitá prevence - pravidelné návštěvy očního lékaře.“

SK: „Jaká je obecně nejlepší prevence ohledně zdraví zraku?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Obecně dodržovat principy zrakové hygieny - viz jedna z předchozích odpovědí.“

Zdeňka: „Dobrý den mám suché oči je to vyléčitelle nebo je to napořád beru kortikoidy“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, většinou se jedná o chronické onemocnění, které Vás s menšími či většími obtížemi bude provázet napořád, otázkou je, zda budou k dispozici šetrnější a novější léky - tady bych určitou šanci viděl. Pěkný den.“

Zdeňka Kafkova: „Dobrý den beru kortikoidy a můj neurolog mi prorokoval šedý zákal děkuji za odpověď“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Při dlouhodobém užívání kortikoidů opravdu vzniká dříve šedý zákal, naštěstí dnes máme velmi dobré a šetrné možnosti, jak jej vyřešit operací, vhodné by u Vás byly pravidelné kontroly očním lékařem.“

standa: „Při operacích šedého očního zákalu nabízí provádějící různé druhy čoček. Je pro pacienta rozdíl mezi druhy čoček? Kdy je možné operaci převislých očních víček čerpat na zdravotní pojišťovnu?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, dnes máme širokou paletu nitroočních čoček, které mají jednak různé materiály, jednak různé optické vlastnosti - především tzv. monofokální čočky - po operaci vidíte ostře na jednu vzdálenost, nejčastěji do dálky, nebo tzv. bifokální, trifokální či multifokální čočky - umožní vidění jak do blízka, tak na střední vzdálenost či do dálky bez brýlí. Často to ovšem bývá za cenu určitého kompromisu, samostatná kapitola je pak úhrada prémiových čoček - nejsou hrazeny z veřejného pojištění. Operaci převislých očních víček pojišťovna hradí, pokud je nález tak pokročilý, že významně omezuje zorné pole - tzn. musí být nález na perimetru.“

Míla: „Dobré ráno, je pravda, že na některé onemocnění sítnice pomáhá zvýšená konzumace červené a oranžové zeleniny a ovoce formou odšťavňování? Jak často by se měla takováto šťáva konzumovat? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, jako prevence onemocnění žluté skvrny ve vyšším věku - věkem podmíněné makulární degenerace - je vhodné užívat lutein, zeaxantin, dále běžné oxidanty, jako vitamin C, selen, zinek, apod - nejlépe ve formě přirozené stravy (listová zelenina, např. špenát), oranžová a červené zelenina jsou bohaté na karoten, ze kterého si organizmus tvoří vitamin A, který je také důležitý pro sítnici. Stačit by ovšem měl přirozený běžný přísun v rámci selského rozumu - tzn. odšťavnit 1x denně.“

Tom: „Dobrý den. Moje mamka(85) měla na každém oku již od mala cca 14 dioptrií,které ji před 4 roky byly upraveny na cca 4. Každé oko mělo ještě anomálií, že se jí před očima několikrát denně dělala žlutá hvězda, která ještě měla kolem sebe mlhu jasnější barvy. Také viděla danou věc jako"stereo", čili objekt je vedle sebe. Po operaci se tyto problémy částečně odstranil, ale již rok má tyto problémy zpět. Navíc špatně odhaduje hrany schodů, nebo obrubníky. A pokud ji potkám na ulici, vidí mě až tak od metru. Chtěl bych se zeptat, jestli by znovu pomohla operace, nebo se jedná o trvalý stav. Děkuji.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz, Vaše maminka trpěla vysokou krátkozrakostí, což není jen problém dioptrií, ale celkového stavu oka. Pokud Vás nyní vidí se současnou korekcí až z metru, tak by v tomto případě bylo vhodné vyšetření oftalmologem, také posouzení stavu sítnice a navržení optimálního postupu.“

Alena: „Dobré ráno, velmi mi slzí oči. Dříve to bylo jen při větru, nyní stačí, když je chladno, ale někdy i za normálního počasí. Alergie nemám. Dá se s tím něco dělat? Děkuji.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, nejspíš trpíte syndromem suchého oka - kvalita Vašich slz je zhoršená, proto oko paradoxně více slzí (teče jen voda, ne kvalitní hustá slza), proto bych doporučil užívat umělé slzy několikrát denně, pokud se obtíže neupraví, vyhledejte prosím očního lékaře.“

Jirka: „Dobré a krásné ráno pane doktore.Jaké máte zkušenosti a komu Vy doporučujete fullerenové brýle Tesla LightWear, které se asi před necelým rokem objevily u nás na trhu.Jsou doporučovány jako náhrada za sluneční brýle pro ochranu před UV zářením a vysoce energickým modrým slunečním světlem i pro možný relaxační účinek, zlepšení rozhodovacích procesů a ochranu proti škodlivé části modrofialového světla vyzařovaného LCD a LED obrazovkami jako náhradu za brýle zadržující modré světlo. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, ochrana před modrým světlem, zvláště u vnímavých jedinců je dosti důležitá, zejména večer a před spaním. Stále se objevují nové technologie, které tuto ochranu lépe zabezpečí, osobní zkušenost s uvedeným produktem nemám.“

Marie B.: „Dobré ráno. Chtěla jsem brýle na práci na počítači a na čtení dokumentů na stole, takže něco jako bifokální. Na stůl jsem v té době viděla dobře, tak na čtení jsem nechtěla žádné dioptrie. Paní doktorka mi přímo vnutila, že na čtení musím nějaké dioptrie mít. Je to takto správně? Jednu dobu jsem s těmi dioptriemi na čtení viděla, teď už je to zasle lepší bez nich, tak na čtení musím stále dokola brýle sundávat, nebo koukat spodem pod ně.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, je vhodné užívat brýle s takovou korekcí, abyste s nima viděla na tu vzdálenost, kterou potřebujete - tzn. např. monofokální na práci pouze na stole, pouze na počítači, pouze na čtení, případně bifokální - do dálky a na střed, nebo do dálky a na blízko, případně multifokální. Určitě není nutné Vás do něčeho nutit, ale snažit se vyhovět Vašim potřebám.“

Vladimír: „Dobrý den, je mi 70 let . Dioptrie na dálku 0,5 a blízko 3,5. Doporučil byste multifokální sklo ? Děkuji.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, multifokální skla jsou určitě vhodná pro Vaši věkovou skupinu, je třeba se připravit, že však poskytují trochu odlišný zrakový vjem a je třeba se s nimi tzv. "sžít" - bližší informace Vám jistě poskytne Váš oční lékař, případně optometrista či optik.“

Míla: „Děkuji za odpověď, dělám šťávu tak 2-3 za týden 250ml, manžel bere ještě Ocutein Brillant 25mg. Má podrobné vyšetření od očního lékaře. Štávy jsem myslela jako podpůrný prostředek. Tak by to mělo takhle asi stačit.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Ano, určitě.“

Lucka: „Prosím o informaci, jak je vhodné a pro které situace používání multifokálních brýlí. Nemůže jejich používání zhoršit zrak, když si člověk zvyká dívat se jiným způsobem na jiné vzdálenosti, podle toho, kde v brýlích je ten příslušný úhel pohledu? Děkuji“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Používání multifokálních brýlí si řada pacientů velmi pochvaluje, zrak nezhoršují a lze je doporučit, poskytují však trochu jiný zrakový vjem, než na který byli dosud zvyklí a je třeba se s nimi naučit pracovat.“

JANA: „Dobrý den pane doktore,v koutku levého oka se mi dělaly záblesky, bylo to nepříjemné, na určitou dobu záblesky přestaly, ale oko je choulostivé a někdy i bolí, ne moc ,ale je citlivé a mám ráda ruční práce a moc dlouho to nejde..děkuji za odpověď....“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud jste zpozorovala záblesky před okem, je vhodné provést bez odkladu oční vyšetření a vyloučit trhlinu a odchlípení sítnice.“

Alena: „Dobrý den. Poslední dobou mám problém, že když čtu, tak napřed v pohodě a po chvíli se mi začne rozmazávat text, až to skoro nemůžu přečíst. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, nejspíš se u Vás začíná projevovat vetchozrakost - tzn. budete potřebovat brýle na čtení, případně (dle Vašeho věku) skrytá dalekozrakost.“

Marcela Sousedíková: „Dobrý den pane doktore, několik dní mne už pálí oči, nejsou zarudlé, pálí i po odpočinku. Beru i protialergení léky, také nepomáhá. Co s tím mohu dělat? Děkuji.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, záleží na dalších příznacích, zda berete nějaké léky, Vašem celkovém stavu, apod., ale mohlo by se jednat o syndrom suchého oka.“

Jana: „Krásné ráno. Chtěla bych se vás zeptat, když si namaluju oči, tak potom mám takový nepříjemný pocit a nutí mě to mrkat a slzí mi oči. Ale ráda bych se zkrášlila. Čím to je a co pro to můžu udělat. Děkuji.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, záleží jednak na technice malování a nanášení - zda nedojde k nějakému poranění citlivých struktur oka, dále na samotném materiálu - kosmetice. Doporučil bych používat kvalitní nedráždivou kosmetiku, často méně je více, více pak při ojedinělých příležitostech - ples, apod.“

Ilona: „Škodí očím při práci v kanceláři, kdy je denní světlo a zároveň se svítí halogenovými zářivky? Není pro oči lepší jen denní světlo?“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, určitě je lepší denní světlo.“

Eva Radlova: „Šedý zákal a na jednom oku sklivce doporučuji operaci mam obavy doporučujete". Dekuji“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Jakákoliv operace má svá rizika, důležité je, aby potenciální přínos tato rizika převážil, pokud Vám oční lékař doporučil operaci, tak to jistě zvážil.“

Eva Radlova: „Operaci sklivce jaká je prognoza“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, vždy záleží na diagnoze. Např. u operací chorob vitreoretinálního rozhraní (makulární díra, epiretinální membrána) je úspěšnost před 95%, u operace odchlípení sítnice okolo 90%, u diabetiků záleží na nálezu, apod.“

Zdena: „Dobré ráno, pane primáři. Ráda bych se Vás zeptala, zda trifokální čočky eliminují nežádoucí záblesky známé u čoček multifokálních. Děkuji a přeji krásný den. Zdena“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, trifokální čočky jsou dnes velmi populární, také proto, že vedlejší optické fenomeny jsou menší než u multifokálních čoček.“

Kocourková: „Dobrý den p.Němčanský, na trhu jsou tzv. Dírkované brýle pro posílení zraku a relaxaci očí. Zlepším si díky nim zrak? Mám 47 let, nosím brýle na dálku 1 a zdá se mi, že začínám hůř vidět na blízku. Děkuji. Přeji pěkný den“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, tyto brýle Vám bohužel nepomůžou, jen simulují tzv. stenopeické vidění.“

Zdena: „Dá se tupozrakost oka zlepšit nebo odstranit v dospělosti a případně kde? Přeji Vám hezký den. Zdena“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, v dospělosti se bohužel odstranit nedá.“

Jiřina Vincenecová: „Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat, jestli už je nějaká možnost léčby suché formy makulární degenerace děkuji za odpověď. Vincenecová“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, zatím se pouze zkoušejí léky v rámci klinických studií, existuje pouze prevence, v pokročilých stadiích pak speciální optické pomůcky, případně nitrooční implantáty.“

Eva Reilová: „Dobrý den, stále odkládám návštěvu očního lékaře. Je mi 52 let do dálky vidím velmi dobře, jen večer mám zhoršené vidění na blízko, ale jen někdy, jsou dny kdy vidím velmi dobře a dny kdy ne. Mohu si já sama zlepšit vidění bez brýlí očními cviky? Každý den se dívám na vzdálený obzor, čímž oku určitě prospívám. Doporučil byste mi prosím nějakou literaturu k procvičování oka? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, oční cviky Vám pouze mohou snížit únavu, ale vidění Vám nezlepší, pomohla by Vám korekce brýlemi, nemá smysl se jim bránit, rozhodně se Vám vada jejich používáním nezhorší.“

Martina V.: „Dobrý den, co si myslíte o laserových operacích očí v případě 4 a více dioptrií? Vidím, že Vy sám máte brýle.“

MUDr. Jan Němčanský Ph.D., MBA: „Dobrý den, je to individuální rozhodnutí, v případě 4 dpt bych operaci zvážil, sám mám okolo 2dpt.“