Chat

MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.
Záznam chatu ze čtvrtka 1. listopadu 2018
necrony: „Co byste jako primář vaskulárního centra radil člověku, který byl operován s koarktací aorty a měl perzist. hypertenzi?“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Předpokládám, že operace byla provedena v raném dětském věku a úspěšně. Hypertenze bývá velmi často s koarktací aorty úzce spojena a i po vyřešení koarktace často přetrvává. Jako pacient po operaci koarktace aorty by jste měl být pravidelně sledován u odborníka, buď angiologa, který se touto problematikou zaobírá či kardiologa, který jednak vám musí kontrolovat a léčit vysoký krevní tlak a musí taktéž kontrolovat aortu v místě operace, protože v určitém, i když malém procentu může dojít ve stejném místě k vzniku opětovné koarktace č tzv. aneurysmatu - rozšíření aorty, které při dosažení určitých kriterií by mělo být řešeno. V našem Vaskukárním centru Vítkovické nemocnice je specializovaná ambulance pro pacienty s postižením hrudní aorty, takže se na nás můžete s důvěrou obrátit.“
Zdena: „Dobrý den,pane doktore,tatínek měl 3 roky nehojící se defekt na patě, měl i bércový vřed a letos v červnu zemřel na plicní embolii. Mě je 56 let, mám křečové žíly, občas bolesti nohou. Mám strach, abych nedopadla jako otec, sprchuji si večer nohy střídavě studenou a teplou vodou, polohuji,co bych ještě mohla udělat pro to, abych nedopadla jednou stejně?Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Nejlepší bude, pokud vyhledáte cévního specialistu, nejlépe angiologa, který vám cévy vyšetří, zhodnotí závažnost postižení a navrhne ev. opatření, aby jste nedopadla jako tatínek.“
Josef: „Dobrý den. Mám problém s nadměrným pocením mohou a to i když jen ležím u televize a jsem v klidu. Jak zmírnit nadměrné pocení nohou. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Pocení nohou bývá velmi často spojeno s rodinou dispozicí a ve většině případů není známkou nějakého závažného onemocnění. Ovlivnění je velmi problematické, léky, které by to mohly ovlivnit mají dosti závažných vedlejších účinků. V dnešní době má velmi dobrý efekt zákroky estetické medicíny, především aplikace botoxu, což ale sebou přináší finanční náklady.“
MORTAR: „Řešíte jako vaskulární centrum i lymfosarkomy?“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Ne, ve Vaskukárním centru problematiku lymfosarkomů neřešíme, je to specifická problematika, kterou řeší onkologická centra“
MORTAR: „Jaké je Vaše vaskulární centrum ve srovnání s obdobnými pracovišti v ČR a v zahraničí?“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Naše centrum patří mezi největší a nejvýznamnější vaskulární centra v České republice a je plně srovnatelné se špičkovými pracovišti ve světě. Provádíme kompletní spektrum endovaskulárních a cévně chirurgických výkonů a co se týče endovaskukární léčby ischemické choroby dolních končetin, je naše centrum v České republice největší“
Dana: „Hezky den. Pane doktore, nekde jsem slysela babskou radu na zahrani studenych nohou. Dat si do bot par kulicek pepre. Je mozne, aby to pomahalo? Jeste jsem to nezkusila.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „zkušenosti s tímto postupem nemám, ale ve své podstatě to může fungovat, jelikož vám plosky budou dráždit jak kuličky pepře, tak látky, které jsou v pepři obsažené a efekt bude, že se mám kůže nohou reflexně prokrví a budou teplejší. Jak jsem ale podotknul, zkušenosti s tímto postupem nemám :-)“
ANTI: „Co v budoucnu bude řešit Vaše vaskulární centrum? - mám na mysli to, co dosud neřešilo.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Naše Centrum řeší kompletní problematiku tepen a žil v celém těle, takže něco vysloveně nového v plánu nemáme. Spíše se v našem oboru neustále objevují nové přístroje a metodiky, které pravideleně zavádíme do praxe a což nám umožňuje s větší úspěšností řešit případy, které jsme řešit nemohli“
MORTAR: „Co nejsložitějšího řešilo Vaše vaskulární centrum?“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Naše centrum, které je nadregionálním centrem v oblasti Moravy, řeší povětšinou nejkomplikovanější případy postižení cévního systému. Asi nejkomplikovanější a nejkomplexnější problematika je léčba disekcí aorty - tj. natržení hlavní tepny v těle zavedením stentgraftu, poté výkony při mozkové cévní příhodě, kdy se z mozkových tepen snažíme odstranit krevní sraženinu a poté pacienti s diabetickým defektem a postižením tepen dolních končetin.“
Lucka: „Dobrý den, manžel má cukrovku, píchá si inzulín . Asi před půl rokem mu začali modrat dolní končetiny. Může to být suchá gangréna? Lékařka nám řekla , že má s končetinami cvičit, ale nepomáhá to. Manžel špatně chodí, má nemocné srdce, takže pohybu má málo. Jak se léčí toto onemocnění? Děkuji a přeji krásný den.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Problém promodrávání dolních končetin může mít různé důvody ať už srdeční, plicní, ale i problém s ucpáváním tepen dolních končetin či závažnou žilní nedostatečností. Pokud chcete vyloučit cévní příčinu, doporučuji navštívit cévní- angiologickou ambulanci a podstoupit zde komplexní vyšetření.“
Ivana: „Dobrý den, pane doktore, neměl byste nějaké doporučení, jak přírodní cestou ředit krev? Stačí, když budu hodně pít? Děkuji za odpověď. I.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Dostatek tekutin je jedna ze základních opatřeních, které udržují krev v optimálním tekutém stavu, ale krev vám nenaředí. Pokud trpíte onemocněním, které vyžaduje naředění krve, musíte bohužel užívat k tomu příslušné léky.“
Balatka Miroslav: „Dobre rano, mam pocit, že mě zebou palce u nohou. Pri vyšetření v nemocnici v Kolíně mi lékař pomačkal žíly na noze a řekl dobrý. Někdy je pocit až nesnesitelně bolestivý hlavně v zimě, na podzim jen lehce zebou.:-) Děkuji za odpověď balatka.miroslav@seznam.cz“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Pokud jsou potíže značně obtěžující, vyhledejte si cévního specialistu, nejlépe angiologa, který vám cévy vyšetří a zjistí, jestli se jedná o problém vyžadující další opatření. Jsou to vyšetření jednoduchá a nebolestivá. Většinou ultrazvukové vyšetření tepen“
Ivana: „A ještě bych se chtěla zeptat, jestli nějaké potraviny čistí cévy, slyšela jsem , že je dobré třeba pít meltu, že je to "kartáč na cévy". :-) Děkuji.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Potraviny, které mají prokázaný vliv na čištění cév neexistují. Tepny,které jsou jednou postižené aterosklerosou, již nejdou účinně a významně vyčistit. Lze pouze omezit jejich další ucpávání. Zde prokazatelně funguje dieta s omezením cholesteru a vysloveně vhodné potraviny, bojující proti ucpávání tepen je zelenina a poté potraviny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin jako mořské ryby a samozřejmě další preventivní opatření jako optimální hmotnost, nekouřit, pouze omezené množství alkoholu, pravidelný pohyb a dobře léčené onemocnění jako cukrovka, vysoký krevní tlak.“
Ivana: „Pane doktore, když jdu na odběr, sestra mi řekne, že málo piju, že mám hustou krev. Domnívala jsem se, že když budu víc pít, bude krev OK:-)“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Je to spíš subjektivní hodnocení sestřičky, pokud by byla krev hodně zahuštěná, my tomu říkáme koncentrovaná, projevilo by se to ve vyšetření krevního obrazu. Pokud krevní obraz je v normě, poté je vše v pořádku.“
Míla: „Dobré ráno, jsem po sklerotizaci žil ,někdy se mi noha zbarví do fialova v okolí vpichů. Obyčejně po dlouhém stání nebo chůzi, nevím proč nesnesu mít na nohou ponožky ani opravdu někdy v zimě. Když už je mám jak jdu ven tak po příchodu domů první je musím sundat.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „To fialové zbarvení v okolí vpichů není nic vážného, je to pravděpodobně důsledek nahromadění krve ve zbylých metličkových žílách, které se nepodařilo sklerotizovat a zvýrazní se především při dlouhodobém sezení a nebo stání. Co se týče snášení kompresivních punčoch, je to věc velmi individuální. Bylo by dobré je mít na sobě alespoň v době, kdy musíte právě dlouho stát a nebo sedět, pokud přijdete domů a máte možnost si dát nohy nahoru, můžete je sundat :-).“
Milan: „Jak poznat trombozu v noze? Je to stejně nebezpečné jako infarkt? Díky“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „hluboká žilní trombosa se ve svém typickém případě projeví bolestivým otokem končetiny v různém rozsahu. Neléčená hluboká žilní trombosa, pokud není správně léčená, je velmi nebezpečná, jelikož až v 1/3 případů je komplikována plicní embolií, která již může člověka usmrtit. Pokud se tedy vyskytne především jednostranný, bolestivý otok končetiny, je třeba neprodleně vyhledat lékaře, který by měl zajistit potvrzení či vyloučení trombosy a pokud je trombosa přítomná, nasadit adekvátní léčbu“
Jarka: „Já kvůli operaci žil chodím jen v kalhotách nohy mi zůstaly nehezké, ale mívala jsem úplné jak se říká provazy. Mám problém po kotníky někdy mám nohy červené a někdy pálí chodím naboso i v zimě a nemám problém jít ometat sníh v nazouvácích.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Pravděpodobně trpíte těžkou formou žilní nedostatečnosti a i když se křečové žíly odoperovaly, může i dál přetrvávat těžká porucha žilní funkce, která ve svém důsledku může vést k tvorbě bércových vředů. Pokud pozorujete barevné změny především v oblasti bérců a máte otoky končetin, bylo by vhodné, aby jste byla sledována v ambulanci cévního specialisty, nejlépe angiologa. Těžší formy žilní insuficience jsou někdy spojené s překrvenými, teplými dolními končetinami, což je dáno zhoršeným odtokem žilní krve z dolních končetin“
ladislav: „jdu na operaci kolena a léčím se s cévami, nehrozí ucpávání cév.“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Je třeba vědět, jestli se léčíte s tepnami či žílami a jaký typ operace kolena podstupujete. Tepenné postižení může ovlivnit hojení rány při totální náhradě kolena, žilní postižení může mít vliv na vznik žilní trombosy a plicní embilie. Váš ortoped musí zhodnotit, jak na tom jste a dle toho ev. požádat cévního odborníka- nejlépe angiologa a vyjádření ke stavu vašeho cévního systému a navrhnout opatření, které zabrání komplikacím.“
Milan: „Může vzniknout sraženina i když není vysoký tlak ani cholesterol?A proč. Díky“
MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.: „Muže. Pokud myslíte problematiku žilní trombosy, ta je dána především zpomaleným tokem krve v žílách a nezávisí od hladiny cholesterolu v krvi a krevním tlakem. Provokující faktory pro trombosu jsou především pacienti staří, špatně pohybliví či upoutaní na lůžko, pacienti se srdečními či plicními onemocněními,pacienti s nádorovými onemocněními či vrozenými poruchami krevní srážlivosti tzv. trombofilní stavy.“