Chat

MUDr. Milan Sova
Záznam chatu z pátku 23. března 2018
Petr Řehák: „Mám již několik let potíže se spánkem, časté buzení, snad co půl hodiny, spát chodím v cca 23 hodin a budím se již kolem 4.30. Je možno se do "spánkové ordinace" objednat ? A jak ? Jsem z vesnice poblíž Frýdku-Místku. Je i zde nějaká takováto ordinace_ Děkuji za odpověď.“
MUDr. Milan Sova: „Nejblíže budete nejspíše mít spánkovou laboratoř v Ostravě. Jinak seznam jednotlivých spánkových laboratoří naleznete na stránkách České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.“
STOPK: „Jaké jsou příznaky TBC?“
MUDr. Milan Sova: „Kašel, noční pocení, hubnutí, může se objevit vykašlávání krve. Často však TBC probíhá bezpříznakově.“
SAK: „Kolik existuje plicních nemocí?“
MUDr. Milan Sova: „Onemocnění plic a průdušek jsou tisíce“
STOP: „Jaká je nejlepší prevence plic. nemocí a TBC?“
MUDr. Milan Sova: „Všeobecně vzato nejlepší prevencí je zdravý životní styl“
STOP: „Mají plicní nemoc a TBC nějakou souvislost s psychiatrickými nemocemi?“
MUDr. Milan Sova: „psychosomatika je sice významný činitel, ale nebylo prokázáno, že by například pacienti s psychiatrickými onemocněními trpěli častěji TBC“
Tira: „Dobré ráno, často se mi stává že mě k ránu občas vzbudí hlas, vůně nebo dotyk aniž by se něco takového opravdu stalo. Vše je ale velmi reálné. Co to může způsobovat? Děkuji a přeji příjemný den.“
MUDr. Milan Sova: „Popisované sny se u některých osob vyskytují a souvisí s procesem probouzení. Nad ránem se častěji vyskytuje REM fáze spánku, kdy se častěji zdají sny s emotivnější tématikou.“
Mira: „Dobre rano, moje pritelkyne ma opacny problem se spankem. Spi moc. Je pravda, ze jeji zamestnani u filmu je narocne a nekdy je to pres den a nekdy v noci, ale i kdyz treba mesic zrovna nepracuje, dokaze prospat cely den. Jde spat terba ve 23:00 a stejne spi treba do jedne odpoledne. Nikdy se nestane, aby se probudila pred desatou. Ma nastaveno treba deset budiku po 5 minutach, jinak neni schopna vstat. Da se toto nejak zmenit treba chozenim spat drive? Dekuji za odpoved a preji hezky den. Mira“
MUDr. Milan Sova: „Každý člověk potřebuje různě dlouhou dobu spánku. Z dotazu není zcela jasné kolik hodin vlastně přítelkyně spí a zda dokáže spánku odolat, pokud je potřeba.“
Mira: „Dekuji za odpved. Pokud nemusi vstavat spi zhruba 12-14hodin. Ale jakmile ma spat mene, nedokaze hned vstat a az treba desaty budik ji vytahne z postele. Coz je samozrejme i pro me neprijemne. Spanku odolava dobre a pres den neusina. Dekuji“
MUDr. Milan Sova: „V tomto případě je u přítelkyně nejspíše přirozeně vyšší potřeba spánku a nemusí se jednat o patologii. S tím jak bude stárnou bude potřeba spánku a délka spánku postupně klesat“
Břetislav Klimovič: „Přeji hezké ráno.Je mě 52let.Já večer usnu bez problému už mezi 20-21 hodinou,ale budím se pravidelně v 1 hodinu po půlnoci a jsem vzhůru až do rána,popř.do doby než vstávám do práce.Zkoušel jsem chodit spávat později,ale nic se nezměnilo a pokud ano,tak k horšímu. Vzbudím se zase ve stejnou dobu. Přes den se pak cítím unavený.Tento problém mám od doby,asi před sedmi lety,kdy jsem byl po úrazu tři týdny v nemocnici.Dostával jsem tam nějaké léky na bolest,spánek a na uklidnění.Může to mít souvislost?A co bych podle vás měl dělat?Nejsem žádný pecivál a myslím že žiju dost aktivní život.Každý den chodím na min.hodinovou procházku se psem,3x týdně chodím vytrvalostně dvě hodiny plavat,jezdím na kole a doma mám posilovnu kterou celkem taky využívám.Celí život jezdím motocros,což je taky dost náročné na fyzičku.Děkuji za Vaši radu a přeji Vám krásný den.Břetislav Klimovič,Břeclav“
MUDr. Milan Sova: „Bez podrobnějšího vyšetření se obtížně radí. Pokud Vám Vaše potíže způsobují nadměrnou denní spavost, potom bych doporučil vyšetření ve spánkové laboratoři. Zkuste se zaměřit na správnou spánkovou hygienu.“
Václav: „Stáva se mi dost často, že se prvidelně v noci probouzím a chodim na toaletu a mam velky pocit hladu i přes večeři???“
MUDr. Milan Sova: „Časté noční močení bývá často způsobeno urologickými problémy. Také se tento příznak vyskytuje u syndromu obstrukční spánkové apnoe. Pocit hladu doporučuji překonat, jinak hrozí nadváha.“
Jana: „Dobré ráno, pane doktore, trpím nespavostí. Myslíte, že by mi mohl pomoct melatonin? Děkuji.“
MUDr. Milan Sova: „podle dostupných údajů má melatonin omezený účinek například u starších pacientů.“
Jitka: „Dobry den. Mam dotaz ...dcera (26 let) pracuje jako letuska jiz 5 let. Kdyz ma nocni lety napr. rano ve 2 , 3 , 4 hod nechodi spat aby nezaspala a tak nespi treba 2 az 3 dny a rezim spanku je znacne naruseny. Jaky dopad to muze mit na zdravi do budoucna? Dekuji :-)“
MUDr. Milan Sova: „Ideální tento režim samozřejmě není. Ale jak se projeví na zdraví Vaší dcery nelze říci, protože záleží na řadě dalších faktorů jako je zdravý životní styl atd....“
Martin: „Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledně náhlého přerušení spánku, například ve fázi REM vlivem vnějšího podnětu. Má to nějaké neblahé dopady na naše zdraví či kvalitu našeho spánku? Děkuji“
MUDr. Milan Sova: „pokud Vás někdo nebudí celou noc tak nemá“
Iveta Slobodová: „Dobrý den pane doktore. Prosím o radu ohledně spánku. Večer usnu hned, ale přes noc se často přetáčím z boku na bok. Vím tak o 15-20 otočení. Také se mi často stává, že se z toho otočení jakoby proberu a už neusnu. Většinou je to mezi 2-4 hodinou ráno. Také třeba vše slyším, šramocení klíče v zámku a takové drobnosti... Chci se zeptat, zda to mám nechat, nebo to začít řešit. Děkuji za odpověď. Iveta“
MUDr. Milan Sova: „Opět doporučím spánkovou hygienu, pokud nemáte potíže přes den, netrpíte nadměrnou denní spavostí (usínáte, když nesmíte) tak se o problém nejedná“
Květa: „Zdravím,již 20 let spím pouze 5 hodin denně.Přes den se necítím unaveně,zvládám normální práce doma i na pracovišti.Poslední dobou,jakmile se v noci vzbudím,okamžitě mi přiletí nějaká myšlenka a pak druhá a neumím zabrat,přestože se snažím na nic nemyslet,jen na příjemné věci.Co mi vadí,že se mi začínají dělat váčky pod očima.Tabletami to nechci řešit,zatím jen alternativně bylinkami a tinkturami(jenže se mi zdá,že spím méně než 5 hodin když beru bylinky)Před 15 lety jsem měla vtší stresy.Uvažovala jsem i spánkové laboratoři.Je mi 52 let a pracuji na 3 směny,na nic se neléčím.Připomínám,že se necítím unaveně .Děkuji za odpověď.Květa“
MUDr. Milan Sova: „Pokud se necítíte unaveně a to ani při 3 směnném provozu tak Vám mohu pogratulovat a váčky pod očima možno řešit estetickou medicínou“
Niky: „Dobrý den, mám chronický kašel, trvá asi 2 měsíce, dříve jsem vykašlávala hlen, ale ted už to ustalo. Rtg bez nálezu, zadýchávám se při námaze. Moc děkuji, mějte se hezky.“
MUDr. Milan Sova: „doporučuji navštívit praktického lékaře a eventuelně jednotlivé specialisty“
petra: „Dobrý den,poslední dobou mám potíže se spánkem,usínám dobře,ale pravidelně se kolem 2.30-3.oo budím,poté se více jak hodinu převaluji,než opět usnu,ráno se cítím unavená a nevyspaná,Co proti tomu mohu dělat?Děkuji za odpověd.“
MUDr. Milan Sova: „tyto potíže se obvykle vyskytují v případě náročného povolání, stresu, a dalších potížích psychosomatického charakteru. Zaměřil bych se tímto směrem“
Pavel: „Dobrý den, pane doktore, je mi 71 let, v noci chodím 1 x - 2x na WC/ BHP/. Zdají se mi sny-bohužel vždy negativní ve 100%. Je možné, že pocit diskomfortu nutícího mě k návštěvě WC v noci může toto zapříčinit? Sedativům se bráním, neužívám. Rána jsou rozladěná po zmíněných „špatných snech“, je to únavné. Předem děkuji za odpověď. Pavel“
MUDr. Milan Sova: „jak potíže popisujete tak Vás budí nucení na močení. Příčinu negativních snů možno hledat ve stresu.“
Leona: „Dobrý den pane doktore.Nekolik měsíců mám "obrácený" biorytmus.V noci vůbec nespim,ač zkouším všelicos.A pak jsem schopna tvrdě spát celé dopoledne.Co by mi mohlo být příčinou,nebo co by mi mohlo pomoci? Nemám žádné nové léky,ani změnu životního stylu atd.Jsem z toho nespaní vyčerpaná.Dekuji mnohokrát za odpověď.“
MUDr. Milan Sova: „tady mohou pomoci režimová opatření, jednoduše přes den spát nesmíte a Vaši příbuzní a přátelé Vás musí budit... také pomáhá dostatek osvětlení přes den, slunce nebo umělé osvětlení“
Michaela: „Dobrý den pane doktore. Když večer piji alkohol tak v noci nemůžu spát. I třeba po jedné skleničce bílého vína. Nikdo mi to nevěří, každý to má obráceně. Čím to je?“
MUDr. Milan Sova: „máte to tak "geneticky" nastavené, někdo je citlivější a ovlivnění spánku alkoholem je výraznější“
Jiřina Kuzikovská: „Dobrý den chtěla bych se zeptat vnuk má dvanáct roků v noci hodně chrápe. V minulosti měl operované krční mandle i vytrženou nosní mandli jde s tím něco ještě dělat. Děkuji Kuzikovská .“
MUDr. Milan Sova: „doporučuji vyšetření ve spánkové laboratoři a noční monitoraci specialistou na pediatrickou problematiku“
Míla: „Dobré ráno, já absolutně nesnesu mít zatažené žaluzie. I když jsem mimo domov tak si je musím otevřít, když jsem byla v nemocnici tak tam to nešlo a já nemohla spát. Poslední dobou se cítím unavená a usnu i ve dne před obědem a třeba znovu i odpoledne.“
MUDr. Milan Sova: „ne každá rada funguje pro každého, někdo má tyto "klaustrofobické" tendence“
ANNA: „Dobrý den, mám roční dítě, který mě rok budil každou noc pravidelně dvě hodiny, teď už spí celou noc, ale já nemohu spát ani to nemohu dopsat a přes den jsem mimo, vrátí se mi kvalitní spánek sám nebo to mám řešit nejakym zpusobem? Dekuji“
MUDr. Milan Sova: „spánek by se měl postupně upravit sám, opět vhodná spánková hygiena, přes den dostatek osvětlení (slunce nebo umělé)“
Yvetta: „Dobré ráno pane doktore, v posledních 4 měsících se mi často stává, že se v noci vzbudím např. ve 2 - ve 4 hodiny a nemohu 1 - 2 hodiny usnout. Když se převaluji téměř hodinu, tak vstanu a jdu něco dělat. Už si lehnou nejdu a odpoledne jsem velmi unavená. Můžete mi prosím poradit co mám udělat, abych opětovně usla při nočním probuzení? Velmi děkuji a přeji hezký den. Yvetta, 50 let“
MUDr. Milan Sova: „záleží v kolik chodíte spát. Pokud se probudíte ve 2. hodiny a už do rána nespíte tak bude pravděpodobně celková délka spánku nedostatečná. Běžte si po cca 30 minutách znovu lehnout. Důležité také je v tomto případě nespat po obědě, protože každý z nás má vlastní potřebu délky spánku a pokud si ji "vyspíte" odpoledne, nemůžete spát v noci“
Šebestová: „Dobrý den. Budí mne jakýkoliv pohyb či zvuk. Mám se nějak přitlumovat nebo spát trvale s ušními špunty ? Čím si vysvětlujete nárůst astmatu v populaci lidí ? Jaká bude kvalita života dětí, když si od mala do těla pumpují kortikoidy ? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Milan Sova: „než léky raději špunty. Na nárůst astmatu je několik teorií například znečištění prostření a sterilní prostředí ve kterém děti vyrůstají a tím se nesetkají s alergeny během doby, kdy se vyvíjí imunitní systém“
František: „Dobrý den. Pane doktore v noci cca od 1 do 4 do rána se budím a nemůžu spát. Zabírají mi akorát prášky, ale ty bych nejraději vysadil. Prosím o radu, co se tím dá dělat. Moc děkuji František“
MUDr. Milan Sova: „záleží, jestli máte potíže přes den, obecně lze doporučit: spánková hygiena, nespat přes den, jít spát později“
Monika: „Dobrý den, už více než rok mám velké problémy se spánkem. Usnu dobře a mezi 1 - 3 hod.se probudím, že se mi chce na WC. A jak projdu bytem, tak mě to probere a pak už vůbec neusnu. Celou dobu jdu po tmě a nikde nesvítím. Jen v koupelně malým světýlkem na čidlo. Zkoušela jsem i různé bylinky, všechno zabralo až druhý den dopoledne. Lék Melatonin vůbec nezabral. Co s tím mohu dělat. Děkuji. Monika 43 let.“
MUDr. Milan Sova: „obecně lze doporučit spánkovou hygienu, nespat přes den, jít spát později“
Yvetta: „Ještě jednou dobré ráno, děkuji za odpověď. K mému dotazu chci jen dodat, že si nechodím přes den lehnout a večer usínám mezi 22 - 24 hodinou. Když se mi toto začalo dít, že jsem se vzbudila v noci a už si nešla lehnout, tak jsem si říkala, že si půjdu lehnout odpoledne, ale téměř nikdy k tomu nedošlo. Děkuji“
MUDr. Milan Sova: „v tomto případě je nutná pravidelnost, choďte spát každý den ve stejnou dobu i o víkendech a stejně jak vstávejte ve stejnou dobu pravidelně, přes den dostatek světla,“
Tomáš: „Dobrý den pane doktore, budím se mezi 1-3 hod a do rána už neusnu. Chodím spát cca 22-23 hod., přes den nespím a v ložnici větráme celý den a netopíme tam. Na prášky si zvykat nechci. Co byste mi, prosím poradil? Předem děkuji za odpověď. Tomáš.“
MUDr. Milan Sova: „pokud nejste nadměrně spavý přes den (neusínáte pokud nesmíte), potom zkuste chodit spát ve 24h, každý den i o víkndech a ráno vstávejte vždy ve stejnou dobu (i o víkendech), také se zaměřte na odbourání stresu...“
Marcela Tomanová: „Dobrý den pane doktore, dcera má problémy ve spánku takové, že si třeba sedne a vyhazuje věci z nočního stolu, nebo ze skříní a tak podobně. Nemůže to vůbec ovlivnit. Bojíme se, aby si třeba někdy nechtěně neublížila. Nevíte, čím by to mohlo být. Za Vaši alespoň přibližnou odpověď předem děkujeme. S pozdravem Marcela Tomanová“
MUDr. Milan Sova: „děkuji za dotaz, existuje celá řada poruch chování ve spánku, které se takto mohou projevovat. Doporučil bych vyšetření ve spánkové laboratoři“
Tomáš: „Vážený pane doktore, krom toho, že jsem hematoonkol.pacient, tak cca 5let mám diagnostikovanou Torticolis spastica. tlakem svalů cítím "sevřený" hrtan i hltan. Domnívám se, že díky této skutečnosti důsledně "nedodýchávám" a myslím, že i proto se mi ukázalo zvýšení červených krvinek. Myslíte, že bych absolvovat vyšetření va Vaší laboratoři? Podotýkám, že před 3 měsíci jsem obdržel výsledky z genetic. vyšetření a zvýšení č.krvinek není způsoveno jiným onkologickým nálezem. Děkuji za reakci a přeji mnoho úspěchů.“
MUDr. Milan Sova: „mohlo by se jednat o syndrom spánkové apnoe, proto bych vyšetření doporučil“
Svatopluk Čech: „Dobrý den je pravdou, že muži po padesátce mají ve spánku méně fáze REMspanku a proto rychleji stárnou?“
MUDr. Milan Sova: „Množství REM spánku postupně s věkem klesá u obou pohlaví.“
Bohumila: „Dobrý den, je lepší spát od 20 hodin do půlnoci nebo od půlnoci do rána? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Milan Sova: „od půlnoci do rána“