Chat

MUDr. Dagmar Dittrichová
Záznam chatu z úterý 6. března 2018
Martina: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, zda zvysene mnozstvi hormonu stitne zlazy v krvi muze mit vliv na ovulaci, respektive anovulaci. Děkuji a přeji pěkný den.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „zvýšené množství jodu není vhodné celkově pro fungování organismu, vliv na ovulaci nemá, ale je možně , že zvýšené množství vyvolá onemocnění štítné žlázy, které na reprodukci není dobré.“
Hanka: „Prosím je v sladkovodních rybách jód a vitamín D? Děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „bohužel sladkovodní ryby neobsahují jod.“
ANTICYKLON: „Jak poznám, že mám endokrinologické potíže?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „klinických příznaků je spousta, je vhodné s potížemi navštívit lékaře.“
SK: „Je dobré nějak preventivně se nechat vyšetřit u endokrinologa?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „preventivní vyšetření u endokrinologa není vhodné, v první řadě navštivit praktického lékaře, pokud se ptáte na onemocnění štítné žlázy, základní vyšetření hormonů štítnice se provádí v rámci preventivních vyšetření.“
SK: „Jsou souvislosti mezi endokrinologickými potížemi a psychiatrickými problémy?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Psychické potíže se mohou vyskytovat v rámci různých klinických příznaků u nekompensovaných nemocných s chorobami orgánů s vnitřní sekrecí, ale enokrinologická onemocnění nezpůsobuje psychiatrická onemocnění, ale může zhoršit i stavající onemocnění.“
Alenka: „Dobrý den, je mi 53 let, trápí mě už cca 2 roky plačtivost v ranních hodinách a velká únava a ospalost po 17. hod., zlobí mě hlasivky (změna hlasu/chrapot). Hodnota TSH:6,54. Praktik mi nechce dát doporučení na endokrinologii a tvrdí, že o nic nejde.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „tato hodnota je hraniční k léčbě, vhodné doplnit protilátky , ultrazvukové vyšetření štítné žlázy k posouzení charakteru a velikosti štítnice, a vyšetření ušní nosní, krční k vyloučení onemocnění hlasivek . Vhodné kontrolovat hodnoty TSH v pravidelných intervalech.“
Martin, 38 let: „Dobrý den.. 1. Jste velmi atraktivní žena a usměv Vám velmi sluší :) 2. Dítě 7 let, tlustoušek, ale přitom jí zdravě a sportuje ale velmi ho to trápí že není tak hbitý jako ostatní děti, vylučují ho z kolektivu a přitom nepřejídá se, nejí nekvalitní věci, sám ví že tuky apod baštit nechce. Vždy dá radši přednost vařenému. Dělají mu vyšetření na štítku, co může dělat? Jak mu pomoct? Děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Z otázky není jasné , zda se u Vašeho syna jedná o onemocnění štítné žlázy. Pokud je štítná žláza v pořádku , a Váš syn nemá žádné jiné onemocnění, je nutno se zamyslit nad energetickým příjmem a výdejem, ev. navštívít v rámci pediatrie, obezitologii.“
Vlasta: „Krásné dobré ráno paní doktorka. 1. V roce 2009 mi byla odstraněna celá štíhlá žlázy. Cítím se celkem dobře, léky mám nastavené podle odběrů krve. Občas jsem unavená, snažím se každý den hýbat. Nachodím denně minimálně 6 km a přesto cítím jak se můj metabolismus zpomaluje a já tloustnu. Tloustnu ze všeho. Každý rok je to o nějaké kilo víc. Je mi 67 let, ale nechci být jako koule. Co mám dělat, aby se to nestalo. 2. Při operaci mi byl porušen hlasový nervy a nehýbe se mi jedna hlasivky. Od té doby mám astma a v zimě a při smogu nemohu dýchat. Přesto podle lékaře nemám nárok na bezplatnou lázeňskou léčbu. Je to pravda ? Moc děkuji za odpověď. Mějte hezký den. Vlasta Barabášová“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „po operaci -odstranění štítné žlázy mate nárok na lázeňskou léčbu do 6 měsíců po operaci. Pokud je dobře kompensována štítná žláza, není to tento problém. nutno hlídat energetický příjem a výdej. Samozřejmě problém s dušnosti je tižívý, na ev. lázeňskou léčbu se musíte zeptat lékaře ORL a plícního lékaře.“
Ala: „Dobre den pani doktorko! Prosim Vas o radu: jaky je rozdil mezi lekem Letrox a Euthyrox. Jsem kratce po TTE. Letrox 100 nasazen na ORL po op., endokrinolog se priklani k puvodnimu uzivani (13 let) Euthyroxu 50. Vysledek histologie: koloidni nodosni strums. Predominantly dekuji za Vas nazor.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Rozdíl mezi Letroxem a Euthyroxem není, obojí obsahuje stejnou učinnou látku. Pokud jste krátce po TTE, titruje se dávka , která je pro pacienta vhodná. Určitou dobu toto trvá.“
Helena Kremsová: „Paní doktorko, je mi 60 a od 30 let se léčím s hypotyreóza. V současné době beru 175 mikrogramů. Euthyroxu ,ale stále se potýkám s obezitou, s únavou, s vysokým cholesterolem a precukrovkou . Dæ se pomoci,? Dėkuji H. K.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „onemocnění štítné žlázy, se jako jiná onemocnění mohou vyskytovat v souběhu s jinými onemocněními. dobře substituována štítná žláza není důvodem propuknutí cukrovky zvýšené hodnoty cholesterolu, pouze částečně ovlvnuje její hladinu, pokud nejsou hladiny hormonů v krvi v normě.“
Klucká Mirka: „Dobré ráno.Jsem po operaci přístitného tělíska kvůli zvýšenému množství vápníku.Chtěla bych se zeptat jak moc je toto tělisko důležité v těle.Prý mám štěstí že nebylo aktivní a mužů být ráda že to tak je.Pan doktor se jen zmínill že se s tim ještě nesetkal ,povětšinou bývá aktivní.Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „příštitná tělíska jsou v těle důležitá pro metabolismus vápníku, v těle jsou 4 přištitná tělíska. Zvýšená hladina vapníku v krvi je velice problematická pro fungovaní a tvorbu ev.ledvinových kamenů. takže je dobře, že se hladina normalisovala. Další příštitná tělíska funkci metabolismu vápníku zvládnou.“
Petra: „Dobré ráno paní doktorko, nejdřív musím napsat, že Vám to velice sluší ;) Je mi 38 let a sama patřím mezi ty, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy a užívám Euthyrox 100 (1-0-0). Problémy se štítnou se objevily po prvním těhotenství (před 7 lety), nyní se již pár let snažíme o dalšího potomka, ale vždy těhotenství skončí v 9tt zamlklým potratem. Dle mého gynekologa je tzv. "na vině" právě štítná žláza. Domníváte se, že (v případě včasného podchycení dalšího těhotenství a navýšení dávek Euthyroxu) by těhotenství mohlo být bezproblémový průběh a hlavně šťastný konec? Děkuji za odpověď“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Ano, v případě včasného zachycení těhotenství, a správné úpravě dávek v graviditě, není u hlediska endokrinologa důvod k problémům.“
Tomáš Didymos: „Dobrý den, Z důvodu vysoké hladiny vápníku v krvi podstoupím za měsíc operaci (odstranění) jednoho příštítného tělíska. Bolí mne občas kyčel a v zádech mi chrastí a praská - souvisí to nějak s tělískem? Děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Neznám Váš celkový zdravotní stav, bolesti kloubů mohou souviset s opotřebením chrupavek kyčelních kloubů, stavu meziobratlových plotének.“
Eva: „Krásné ráno přeji asi před měsícem jsem byla u endokrinologa a poslal mě tam gynekolog našel něco v krvi .Jenže endokrinoložka nic nenašla a poslala mě ještě na dva odběry krve a sbírala jsem moč. Co z toho lze určit ještě myslím z těch dvou krví a sběru moče děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „pravděpodobně je jedná o zpřesnění diagnostiky nemoci štítné žlázy.“
Dagmar Polášková: „Dobrý den, paní doktorko. Prosila bych informaci k uzlíkům na štítné žláze. Děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Uzliky ve štítné žláze se vyskytují, nemusí to znamenat rakovinové postižení štítné žlázy, vyskytuje se v převážné většině v benigní formě. Pacienti s tímto problémem jsou pravidelně sledováni pomocí ultrazvuku, ev. se provádí cytologické vyšetření uzlů štítnice pomocí tenké jehly.“
iveta: „Dobrý den , byla mně odstraněna 2 příštitná tělíska. Zajímá mě jestli ty zbylé 2 utáhnou ukládání vápníku , je potřeba doplňovat vitamíny? Pak s chci zeptat, když dojde k odstranění štítné žlázy , odstraní se s tím i příštitná tělíska ?Děkuji“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Většinou další tělíska spotřebu vápníku zvládají, sleduje se hladina vápníku po operaci, k další otázce- pokud se odstraní štítná žláza, přištiná tělíska se nechávají na místě, neodstraňují se.“
Petra: „Dobré ráno, paní doktorko, chtěla jsem de zeptat, zda-li je možné zjistit nádorové onemocnění štítné žlázy z rozboru krve na běžné preventivní prohlídce u praktického lékaře? Děkuji Vám a přeji krásný den, Petra“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Nádorové onemocnění štítné žlázy se z krevního rozboru nezjistí.“
Irena: „Dobry den, mohou byt občasne zavrate spojene se snizenou funkci stitne v žlázy, byt by lecene? Dekuji Irena“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Závratě nejsou příznakem onemocnění štítné žlázy.“
Jolana Szczková: „Dobrý den paní doktorko,před 2lety při krevním odb.byly hodnoty S hTSH 8,360.Byla jsem na sonu-št.žláza v normě.Lékař doporučil užívat selen a zinek.Kontroly jsou 2×roční, hodnoty se nemění. Stačí užívat selen a zinek?Cítím se lépe,nejsem tak unavená.Děkuji Jolana Szczuková.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „jistě selen je stavebním kamenem hormonů štítné žlázy, dostatek zinku je nutné pro růst vlasů, nechtů.“
Milada: „Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, jestli potíže se štítnou žlázou může zapříčinit člověk sám, když vůbec několik let nesnědl vůbec žádnou rybu. Jedná se o člena naší rodiny, který má nyní zcela nefunkční štítnou žlázu a denně musí užívat léky, které funkci nahrazují. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Zdarvím, tím že človek nejí ryby , nezapříčiní si onemocnění štítné žlázy, dostatek je s jodované soli, mléku. Nefunkčnost štítné žlázy má více příčin.“
Tomáš: „Dobrý den, jak se bránit tvorbě ledvinových kamenů při hyperkalcemii? (do doby operace PT). Předpokládám že zvýšeným přijmem tekutin, na druhou stranu nechci ledviny přetěžovat. Občas si jako placebo dám trochu plzeňského piva - má opravdu blahodárné účinky jak se říká?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „určitě před operací je nutno vypít hodně tekutin, ledviny nepřetěžíte.“
Jirka: „Dobrý den paní doktorko,už několik let beru Letrox.Mám na jedné straně štítnou žlázu asi jen 2mm.Může do budoucna zmizet úplně?Stačí léčba Letroxem?Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Štítná žláza nezmizí uplně, může se postupně zmenšovat, léčba dostatečnou dávkou letroxu stačí.“
Maděrová: „Dobrý den. Co znamená hyperplazie nadledvinky a co ji způsobuje. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Hyperplazie nadledvinky znamená lehké zvětšení.“
Lucie: „Dobrý den, jsem 2 roky po porodu dvojčat a zjistili mi sníženou funkci štítné žlázy. Hodnoty jsou jen mírně snížené ale musím brát 1/2 Letroxu 50. Je šance, že se léku časem (třeba nějak přírodní cestou) zbavím, nebo je to léčba už na celý život? Děkuji za odpověď!“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Nedostatek hormonů nelze nahradit přirodní cestou, léčba sledování hladin v krvi je doživotní.“
Iva: „Dobrý den, paní doktorko, mám odstraněnou štítnou žlázu a dr. mi řekl, že mohu chodit jen k praktickému lékaři, je to tak, nemusím chodit k endokrinologovi? A dále - mám zjištěný nedostatek vápníku a vit. D, předepsán vápník (uhličitan vápenatý), nebude se usazovat v cévách? Mohu k tomu ještě brát přírodní estrogen (přípravek)? Stačí k tomu hořčík v podobě minerálky? A není lepší Ca v jiné formě, aby se více využil (organický)? Děkuji!“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „U totálním štítné žlázy se hlídá hladina hormonů , a upravuje se dávka. Pokud máte v těle nedostatek vapníku a vit D, je nutno ho dodat. Vápník je samozřejmě obsažen vpotravinách, v mléce, , v máku, luštěninách. V cévách je neusazuje, pokud je hladina vapníku v krvi v normě. jiště můžete užívat přírodní estrogen, minerálky.“
Nikol: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat kdy je nutné léčit štítnou žlázu,pokud je zvýšené tsh v krvi?Mamince je 60 let,je zdravá a má pouze zvýšené tsh a cholesterol,žádné obtíže.Je nutné brát léky?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „je nutno vědet jaká je hladina v krvi“
Ilona: „Dobrý den, jsem již několik let po TTE, je vhodné užívat jód ve formě mořských řas? Od operace mám vysoký cholesterol a dr. mi nechce při odběrech zjišťovat T3, mám na to nárok? A ještě jeden dotaz - brát Letrox před odběrem nebo až po odběru krve?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Hladina T3 nemá výpovědní hodnotu pro určení hladiny hormonů v krvi. Nemá toto význam. Letrox je třeba užít až po odběru krve.“
Jana: „Vážená paní doktorko, je nutné po odstranění štítné žlázy dělat sono, případně jak často?“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „pokud je odstraněná štítná žláza, Uz vyšetření v pravidlených intervalech není nutné, pokud se nejedná o karcinom štítné žlázy.“
Vendula: „Dobré ráno paní doktorko, narodila jsem se bez štítné žlázy, takže celý život beru Euthyrox. Zajímalo by mě, jestli je možné užívat hormonální antikoncepci, jaký mají léky na sebe vliv? A jestli je možné, že bude mít moje diagnóza vliv na otěhotnění? Je možné, že budu mít problémy s otěhotněním? Nebo je to individuální a záleží na více věcech... Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dagmar Dittrichová: „Můžete užívat hormonální antikoncepci, není to problém, a a otěhotněním z hlediska endokrinologa také není problém.“