Chat

psí psycholog

Rudolf Desenský

Záznam chatu ze středy 23. srpna 2017

SOD: „Co vše může vyřešit psí psycholog?“

Rudolf Desenský: „Může člověku rozklíčovat nepochopené chování psa, nebo naopak naučit člověka být srozumitelným vůči svému psu.“

DIS: „Co nesmí řešit psí psycholog?“

Rudolf Desenský: „Neměl by zasahovat do vztahů mezi lidmi, i když se oba starají o stejného psa.“

Jitka: „Dobré ráno, je pravda že by pejsek neměl spávat v posteli s člověkem, že pak ho neuznává jako autoritu, ale bere ho za sobě rovného? Děkuji a pěkný den. Jitka“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, všechny moje fenky, dokonce i velká Míňa mi může do postele, ale obvykle je jí tam horko. Nemůže tam, když je zablácená. Jediné, co psům nedovolím, mou postel si přivlastnit.“

Eva Polaskova: „Mám dva maltezacky,psa a fenku,jsou vychování,jenže když odejdu do prace asi mi najust počítají některá místa v bytě,sami nejsou déle než dvě az tri hodinky takze nemyslim ze by nevydrzeli ..nevím co s tim“

Rudolf Desenský: „Předpokládám, že píšete z mobilu přes T9 a sloveso mělo být "počurají". V tomto případě se jedná o nedotažení výchovy, kdy psi fungují jen tehdy, kdy je člověk bezprostředně přítomen. Osobně bych fingoval odchod a sledoval psy například přes nějakou webovou kameru a ve chvíli konání nežádoucí činnosti bych okamžitě zasáhl.“

Vratislav Šálený: „Dobré ráno pane Desenský, chci se Vás zeptat, jaký způsob výciviku prvků základní poslušnosti u psů preferujete. Když jsem byl na vojně psovod, cvičili jsme chůzi u nohy trháním vodítkem, později, když jsem se setkal s civilním výcvikem psa, cvičilo se toto především na pamlsek. Preferujete první nebo druhý způsob, nebo kombinaci. První způsob je jistě pro oba - psa i psovoda méně příjemný a druhý zřejmě posiluje kontakt mezi psem a psovodem. Zajímalo by mě, co doporučujete. Děkuji a velmi fandím vašemu přístupu a osvětě ohledně psů. Vratislav :)“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, v prvé řadě je nejprve u pejska potřeba dostat do rovnováhy důvěru s respektem. Z toho důvodu bych první způsob nevolil u štěňat nebo nově pořízených a bázlivých psů, výjimkou je nový, dospělý, hodně neukázněný pes. U výcviku je všeobecně vhodnější způsob pozitivní motivace, ovšem na výchovu tento způsob zcela nestačí.“

Monika: „Dobry den máme 5 letou fenku berňáka, boji se ran ( bourka strelba ohnostroje) věkem se to zhoršuje už se boji i malych ran. Je možné s tim něco dělat, nebo už je pozdě. Děkuji“

Rudolf Desenský: „Ano, reakci na nárazový zvuk lze zlepšit nebo zcela odstranit speciálním přístupem. Odbourání strachu psů je mé hobby. Můžete mi zavolat v době uvedené v kontaktech na mém oficiálním webu www.psycholog-psu.com , pak si můžeme pohovořit o podrobnostech.“

Bohumil Žáček: „Máme fenu 5 měsíční husky, máme s ní chodit na cvičák a od kolika měsíců? Při hraní má snahu jako kousnout, jak ji to odnaučit? děkuji za odpověď í“

Rudolf Desenský: „Spíše bych se zabýval výchovou, je mnohem důležitější než výcvik. Na většině cvičáků se výchovou nezabývají.“

Lenka S.: „Dobry den, pane Desensky, mam nejspis takovy tradicni problem. Bydlime s dcerou samy v Praze (dceri je 12 let) a obe po psovi touzime uz hrozne dlouho. Posledni dobou jsem hodne nalomena nejakeho poridit. Samozrejme jsem si ale dobre vedoma toho, ze i kdyz je dcera zatim jedno z nejhodnejsich deti, ktere znam a doma funguje i co se domacich praci a pece o krecka tyce, tak blizici se puberta muze vse zmenit. Vychazim tedy radeji z toho, ze bych mela bych schopna se o psa postarat pripadne sama. Mam tudiz tri dotazy: 1) Ma podle Vas vubec smysl porizovat psa do prazskeho bytu? 2) Jak dlouho je podle Vas mozne, aby pes vydrzel doma bez venceni (je mi jasne, ze je to individualni, ale nejaka prumerna doba) 3) jsou podle Vas nejaka plemena, ktera jsou pro tento model vhodnejsi? Dekuji mnohokrat za odpovedi. Porad nejsem rozhodnuta, zda to vubec mam delat, ale pokud psa poridim, tak to chci udelat co nejvice spravne. Jeste jednou dekuji a preji hezky den! Lenka S.“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, lze pořídit psa i do pražského bytu. Je však nezbytné pořídit si naprosto klidnou povahu, která nevyžaduje neustálý pohyb, jako bývá často u border kolií, jack russelů a podobně. Hyperaktivní psi bývají při dlouhém pobytu bez přítomnosti člověka problematičtí.“

honza: „mám asi rok a půl tříletého psa z utulku který byl zatím bez problémů,poslouchá,ale po zatmění slunce v americe a novu u nás začal v noci výt a začal přeskakovat asi dvoumetrový plot,na zavolání zase překočí a přiběhne.po celou dobu byl navolno po celé zahradě,od včerejška je uvázaný a nelíbí se mu to.“

Rudolf Desenský: „Pokud mi pes utíká raději volím kotec než úvaz. Na dlouhodobějším úvaze vznikají psychické poruchy, často nevratné.“

Karel: „Dobrý den,máme 8-mi měsíčního švýc.ovčáka kříženeho se západní sibiřská lajka.Má psí boudu, žije v oploceném prostoru.Celkem si zvyká na základní povely.Máme dostatečně velkou zahradu,kde se i vyběhá.Problém s ním je,že když je puštěnej,tak všechno kouše(boty,prádlo na sušáku a dokonce začal vytrhávat i prkýnka z boudy Nikomu neubližuje,naopak je to mazel a pořád si chce hrát.Můžete poradit,jak ho zbavit toho kousání?Jídla má dost,dostává i pamlsky za odměnu. Děkuji za radu Karel“

Rudolf Desenský: „Každý pes dělá jen to, co je mu umožněno. Ničení je obvyklé kvůli tomu, že se pejsek nudí. Z toho důvodu je dobré dát psů pořádné vyžití, jelikož hračky a možnost pohybu je málo.“

Eva Polaskova: „pane Desensky,myslíte,te by jsem se s Vámi mohla telefonicky spojit,teď jsem se dočetla,te se specializujete na strachy psů,ten můj pejsek se bojí bouřky,ohňostroje,a všeho co bzuci (vosy,mouchy..)když byl malý postipal ho roj včel a od te doby se vseho boji a pak prave nasleduji ty epilepticke zachvaty.“

Rudolf Desenský: „Ano, na mém webu www.psycholog-psu.com najdete kontakt na mne i optimální dobu, kdy se mi dá dovolat, pokud tedy zrovna netočím s TV.“

Karolina: „Dobré ráno Pane Desenský, již 10 let nám dělá společnost Howavard, který je vychovaný, hodný a trpělivý, dalo by se říct, že rozumí úplně všemu co se po něm chce. K němu jsme si před půl rokem pořídili šťěnátko křížence čuvače a velkého švýcarského psa, se kterým si rozumějí a i štěně si hned zvyklo na pravidla domu, nicméně teď už asi pomalu přichází do puberty a začíná být občas agresivní na starého psa, zejména u krmení. Nechceme ho trestat, ale zároveň nechceme, aby si navzájem ublížili, starý pes je velmi trpělivý k jeho kousavým hrám a je na něm vidět že má štěně rád a přijal jej, ale nedá si líbit projevy agrese, které teď štěně občas má. Co dělat, aby se štěně například u jídla uklidnilo a nebylo agresivní a co dělat, jakmile by došlo na souboj až štěně vyroste do velikosti starého psa?“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, staří psi jsou u mne "chránění" a nenechám jim ubližovat. V případě, který popisujete, je lepší spíše jednat než mluvit, okřikovat apod.“

bara524@seznam.cz: „Dobre rano,můžete mi poradit jak od naučit psa skákat na příchozí návštěvy,mame ročního Bernskeho salašnika.Dekuji Barbora“

Rudolf Desenský: „Naučil bych pejska povel "dolů". Lze naučit lehkým zatáhnutím chlupů na zádi vteřinu po vyslovení povelu.“

Šárka Vitásková: „Dobré ráno, mám biewer yorkshire terriera 5 let.Na vodítku stále tahá (má široký obojek,okamžitě po vyražení ji zatáhnu zpět se slovem NE,ale není žádné zlepšení). Vyjíždí po psech a pak se běží schovat za mě.Držím ji u nohy,mluvím na ni ,ale jde li kolem pes je v tranzu a nevnímá mě.Zkouším vše co jsem viděla ve vašem pořadu,ale nedaří se nám .... Děkuji za radu“

Rudolf Desenský: „Tah vodítka způsobuje protitah. Už z toho důvodu bych v tomto případě použil rychlé trhnutí vodítkem, a pokud pes tah zopakuje, pak bylo trhnutí slabé nebo nesprávně načasované.“

Petr: „Náš pes který je s lidmi bez problému reaguje ovšem útokem na opilce kteří se vravoraji a mluví nesmysly. Mám to řešit?“

Rudolf Desenský: „Vy musíte vědět, co svému psu tolerovat a co ne. Své psy učím jen držet mi tyto lidi dál od těla, ale nesmí se mi ho dotknout a už vůbec ne zubem.“

Klára: „Dobrý den, mám půl ročního pejska Papillona, když se něčeho bojí neustále štěká, zvědavost ho neopouští, jde se na danou věc podívat, ale pořád štěká, zvládne to velmi dlouhou dobu. Jak zamezit jeho štěkotu?“

Rudolf Desenský: „Každý povel lze naučit operačním podmiňováním. Vydám povel, po vteřině psu povel názorně předvedu. Nepoužívám okřikování nebo zákazy, ty psu neřeknou, co má dělat. Příklad: řeknu "ticho" a po vteřině přidržím pejskovu tlamičku, ale tak, aby mohl dýchat. Štěkne, lehce zmáčknu, ztichne, pomalinku povoluji. Do dvou psi umí. Potom je třeba socializovat, což je řízený kontakt a tem by měl být pro pejska příjemný, obzvláště ze strany objektu, na který se socializuje.“

Vratislav Šálený: „Dobré ráno pane Desenský ještě jednou, protože jste velmi zkušený co se týče počtu druhů psů, se kterými jste měl možnost pracovat, tak bych se Vás chtěl ještě zeptat, zda považujete některé druhy psů více nebezpečné v rukou diletantů než jiné. Typicky Dobrman, Bulteriér,.. . Míněno, zda některé druhy při diletantském vedení mají tendenci tak dominovat, že začnou být agresivní a nebezpeční pro okolí i při jinak slušném zacházení ze strany pána - diletanta. Nebo musí být k agresivitě vyloženě veden. Jestli se tedy raději držet dál, když vidím, že se blíží majitel diletant s Dobrmanem, Bulteriérem, atp. Děkuji. Vratislav :)“

Rudolf Desenský: „I jezevčík po agresivních předcích v rukách amatéra umí být nebezpečný.“

Nikol: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala, co byste mi poradil na separacni úzkost u 10 měsíčního krizence, kterého jsem si odvezla s tím, ze předchozí majitelka s ním byla 24 hodin denne (paní na mateřské, která ho nezvladala). Zkoušeli jsme snad všechny rady. Vyje a štěká, zrychlený dech, slintani. Děkuji moc“

Rudolf Desenský: „Na mém webu www.psycholog-psu.com najdete mnoho odpovědí na téma "nesamostatnost".“

Marie: „Dobré ráno, může se ještě naučit 4 letý pes Selty chodit " na záchod" na jedno misto na zahradě? Dekuji. Marie.“

Rudolf Desenský: „Ano, můžete ho to naučit vhodnou metodikou, nebo za pomoci jiného, už naučeného pejska.“

Zuzana: „Dobre rano, pane Desensky:) Mam rocniho psa, ktery je hodny, posloucha, vse bez problemu az do chvile, kdy venku potkame jineho psa. Chce si hrat, taha a nemuzu si ziskat jeho pozornost (zkousela jsem chytani za ocas, zmenu smeru chuze, pamlsky...) Vetsinou to konci tim, ze druhy pes na meho vyjizdi.. mate nejakou radu, prosim?Absolvoval i nekolik vystav, ale tam na ostatni psy takto nereaguje, prochazi kolem nich bez problemu. Dekuji a preji krasny den:)“

Rudolf Desenský: „Obávám se, že nemáte v rovnováze důvěru s respektem, což vzniká nesprávnou metodikou výchovy.“

Zdenka Černa: „Dobrý den, mohl byste mi poradit jak odnaučit lézt psa do odpatkového koše v naší nepřitomnosti? Už se o to pokoušíme 5 let, Děkuji“

Rudolf Desenský: „Doma mám koše bezpečně schované, aby se k nim psi v mé nepřítomnosti nedostali.“

Jana: „Dobry den, mame svycarskeho ovcaka (5let). Kdyz byla bourka nebo ohnostroj tak vzdy zpozornel, ale posledni dobou pri bource uplne vysiluje. Nedavno proskocil oknem (nastesti bez urazu), rozkousal drevenou boudu (to si bohuzel vyrval zub). Jindy vyrval privarenou zeleznou tycku z voliery. Musime ho zavirat aby neutekl :( ma rychly tep a rychle dycha. Snazime se pri bource byt s nim, aby se nebal, ale bohuzel to nepomaha. Muzete nam prosim poradit? Bojime se, aby si neublizil. Dekuji“

Rudolf Desenský: „Obávám se, že psa pravděpodobně utěšujete, což problém se strachem rapidně zhoršuje. Jestliže se pes při strachu už zraňuje, bylo by lepší mi zavolat v době uvedené v kontaktech na mém webu, abychom dostali strach psa pod kontrolu, než si nevratně ublíží.“

Jirka Ústí n/L: „Dobrý den. Máme 2,5 letou fenku RR a od 1 roku nám při hrátkách spadla do bazénu a od té doby se bojí vody a neumíme jí toho zbavit..Bojí se i větší misky na pití.. Děkuji a zdravím“

Rudolf Desenský: „Měl jsem před lety psa s podobným problémem. Byl krmen masem, kdy jsem využil uvařených plic. Ony totiž na vodě plavou. Potom jdu do vody se psem, aby věděl, že se jí nebojím. Nevolím pro začátek hlubokou vodu, ale mělké brody, písečné pláže a podobně.“

Andrea Ivanová: „Dobrý den pane Desenský, děkuji za všechny Vaše knihy. Pomohly mi ke změně myšlení pro vztah se psem. Pes je můj opravdový přítel, který mě respektuje a tím pádem se mnou může být téměř kdekoli. Pěkný den“

Rudolf Desenský: „Děkuji“

Jana: „Dobrý den, mám fenku francouzského buldocka po dvojitem výhřezu bederni páteře. Po návratu z kliniky, kde strávila týden je jako proměněná. Nic se ji nechce, nemá chuť cvicit, nechce zrat. Je psychicky uplne zlomena. Pamlsky, hračky nefungují. Potřebuju s ní cvičit, protože na zadní nohy už se nepostaví. Je nějaká možnost?“

Rudolf Desenský: „S podobným problémem může pomoci akupunktura v kombinaci s uklidňujícími bylinami.“

Dominika: „Dobrý den pane Desenský, brzy se nám narodí miminko a máme doma 2 devitilete civavky. Jak na první kontakt? Děkuji za odpověď. Hezky den.“

Rudolf Desenský: „Pokud čivavky poslouchají na první povel a jsou na malé děti zvyklé, nehledal bych někde problém a zůstal v klidu.“

Monika: „Dobré rano máme fenku labradora krizeneho z oharem venku ani musíme bit jen na vodítku kdyz ji pustíme tak uteče a uz se nechce vratit je ji 1rok da se to ješte nějak napravit aby mohla bit venku bez voditka“

Rudolf Desenský: „V prvé řadě bych si dal na nejvyšší prioritu výuku přivolání. Správné postupy najdete na mém webu nebo v knize, která lze sehnat prostřednictvím stránky www.kockanenipes.cz“

Veronika Matoušková: „Dobrý den, máme tříletého křížence labradora a pudlpointra. Marně řešíme jeho agresi vůči slepicím, již několik zabil,ačkoliv jsme ho od mala učili "fuj", avšak pudy jsou silnější...jme nuceni ho vždy, když jsou slepice na blízku, zavírat, což není úplně ideální řešení. Podobně je na tom na procházce, když uvidí v dálce slepice, je jako pominutý. Dá se to nějak odnaučit? Děkuji“

Rudolf Desenský: „Slovo "Fuj" nepovažuji za povel. V povelech je konkrétní zadání a řešení k tomu, co má pes udělat. Navíc povel lze názorně předvést. Jestliže pes nežádoucí činnost provádí opakovaně, stává se z činnosti "sport" a je nutno používat opravdu silné a srozumitelné argumenty, aby se psu nevyplatilo v nežádoucí činnosti pokračovat.“

Michal: „Dobrý den. Máme pejska fenku Westika. Ráda se vozí autem a v autě je v klidu. Problém začne když zastavíme a máme vystoupit, začne nedočkavě poskakovat a když ji pustíme ven tak lítá okolo auta, štěká a skáče na něj. Nevíme jak jí to odnaučit. Děkuji za radu.“

Rudolf Desenský: „Pokud vezu autem psa, který se neumí správně chovat, má pořád připnuté vodítko, abych s ním mohl mechanicky manipulovat a naučit ho správná pravidla.“

Veronika: „Dobrý den, mám bílého švýcarského ovčáka 4 roky a začal mi vyjíždět po lidech. Když projdu kolem lidí, nic se neděje, ale pokud k němu někdo přijde a vztahuje k němu ruku,aby si ho pohladil, tak po něm klapne zuby. Doporučil by jste mi jak toto zmírnit ? Začalo to, když mu operovali packu a asi ho to bolelo, protože dnes jdeme po roce na další operaci, protože mu tam ty šrouby vadí. a nebo to může být úmrtím člena rodiny ? děkuji“

Rudolf Desenský: „Obávám se, že jste nedokončili správnou socializaci vůči lidem. Zlom mohl nastat v době po operaci, kdy jste s ním pravděpodobně pracovali více s lítostí než podle pravidel, která by měl dodržovat. Více vám mohu povědět telefonicky nebo osobně, když přijedete.“

Jiří: „Zdravím,máme fenku NO 4 roky stará, dělám s ní procházky kolem 8 km denně, přesto je její jediná myšlenka na házení míčku, což stále vyžaduje. Jak tuto aktivitu omezit jen na chvíli kdy je hraní vhodné ?“

Rudolf Desenský: „U hyperaktivních psů je problém v tom, že nejsou-li pořádně unavení, budou dělat cokoli, aby se unavili.“

Maria: „Sousedům se má narodit miminko, mají československého vlčáka,zcela nevedeného, problematického. Jak zvládne to miminko, jaká hrozí nebezpečí?“

Rudolf Desenský: „Nezvladatelný a nesocializovaný pes a dítě = velký problém.“

Sabina: „Dobrý den chtěla bych se zeptat máme doma pražského krysaříka 3 roky, stále nám značkuje na dveře i když jsme doma nevíme už co dělat. Prosím poraďte nám Sabina z Nového Boru“

Rudolf Desenský: „Každý pes dělá jen to, co je mu umožněno. Pakliže psa jen okřiknete, vnímá to jen jako neškodný komentář a podle toho se zachová. Také platí, že co nestihnete hned ve chvíli provádění chyby, už nedořešíte.“

Alena Krejčí: „Dobré ráno, máme čivavu - nejhodnější čivavu ve Střední Evropě, miluje lidi ale strašně se bojí psů a to i štěňátek menších než je sama. Má už 10 roků. Dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji za odpověď.“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, psy v tomto věku převýchovou a resocializací už příliš netrápím. Změnu názorů na jiné psy by zvládli už jen psy, kteří se s jinými kamarádí.“

jan Tylčer: „Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jak náročné je plemeno belgického ovčáka malanois, když jsem jej viděl poprvé tak mě naprosto uchvátil. Zatím žijeme v bytě, tak nad tím nepremyslime, že bychom si jej pořídili. Ale snad někdy :)“

Rudolf Desenský: „Do bytu bych zvolil naprosto flegmatického, nebo až líného pejska tohoto plemene. Ovšem takový se hledá velice obtížně.“

Ala: „Jen zdravim a děkuju za srazik v Lužankach .. Minušce posilam podrbani za uchem :-)“

Rudolf Desenský: „Děkujeme“

Michael Veverka: „Dobrý den, máme pejska Westíka. Je to pohodový pejsek. Avšak pokaždé když přicházíme do známé společnosti (např k rodině) kde probíhá výměna větších emocí (vřelé vítání, ale i bouřlivá výměna reakcí), si začne až histericky kousat levou přední tlapku (hlasitě dýcha a útočí na ni). Dříve jsme tento problém řešili pomocí náhubku . Tím se nám částečně podařilo toto jeho chování omezit, avšak chtěli by jsme ho to odnaučit úplně.“

Rudolf Desenský: „Tento typ chování je způsoben tím, že pejsek neví, co má dělat a vše kolem něho na něho působí chaoticky. Napověděl bych mu, co má dělat, nebo bych ho trošku zapojil do vítání návštěv.“

Milada Braunová: „Náš boxer 7 let nedokáže prolézat průlezem ve dveřích na zahradu. Když vidí oknem něco zajímavého a zapomene, že to neumí, tak průlezem proběhne v pohodě ven, ale už se nedokáže vrátit. Nebo venku stojí u průlezu a čeká až za ním někdo přijdeme a pak projde. Měli jsme tu psí psycholožku z Brna, ale neporadila. Máte nějaký návod? Děkuji“

Rudolf Desenský: „Pokud mi na pracovní mail (najdete na mém webu) pošlete video, jak situace probíhá, potom mohu poradit, co s tím.“

Dáša Ď.: „Dobrý den, co by jste nám radil, když je náš roční pes ničitel.Má volný výběh po zahradě,mimo to s ním chodíme i na delší procházky, aportuje... Přesto ve volné chvílí, třeba přes noc, jako dnes,si stáhne botu z parapetu a rozcupuje ji. Kousal i všechny rohy na domě až na perlinku. Pokud ho u toho nepřistihne,tak jej netrestá mě,ale když ano,tak jej vytaháme za kůži na krku. Děkuji za každou radu.“

Rudolf Desenský: „Tvrdím, že znuděný pes je horší než odjištěný granát. Tahání za kůži na krku patří k předpotopním metodám komunikace se psy a jen zhoršuje vzájemné vztahy. Volil bych pořádně psa unavit a znepřístupnit předměty, o které nechci přijít.“

anna: „Dobry den pane Rudolfe, naši pratele maji psa ( 6 let ), ktereho po celou dobu navstevy musi majitel drzet, jinak okamzite pes zaútočí. A i kdyz u majitele sedi, tak staci jakýkoliv pohyb kohokoliv od stolu a pes vyskoci a parkrat i kousl. Jinymi slovy, jakakoliv navsteva bez přítomnosti majitele neni temer mozna nebot i k rodinnym prislusnikum je velmi zly. Nejde o nemoc psa? Anna“

Rudolf Desenský: „Jedná se o asociální chování a nevychovanost. Nejhorší by bylo, kdyby s tímto chováním majitel byť tiše souhlasil.“

Anna Rosinová: „Dobrý den. Jak naučit 5-ti letou fenku ( lovecké plemeno ), která je přes noc venku na zahradě, aby neštěkala v noci a nebudila sousedy? Děkuji“

Rudolf Desenský: „Přehnané noční štěkání je způsobeno strachem. Také tím, že není fenka dostatečně unavená.“

Jarka: „Dobrý den,vzala jsem si fenku z útulku,máme ji doma již 6 let,zkraje se strachy i počůrávala,stále je úzkostná,nervózní,ze všeho vystrašená,štěká na lidi,často kňučí,což se zesiluje při bouřkách,ohňostrojích,velkém množství lidí atd.Nevím,jak na ni?Děkuji.“

Rudolf Desenský: „Je nutné úplně změnit přístup a věnovat se resocializaci a správné výchově.“

Hana K.: „Dobré ráno, máme doma křížence, který má 5 let. Když jde naše babi ráno do obchodu, povídá si se sousedkou, dává něco přes plot někomu, odchází k popelnici či pro poštu, nebo ke slepicim, pes štěká, jak pominutý!!! Agresivně. Když ale jdeme my někde atd... pokud vůbec s tímto zacne, tak upozorníme psa a on přestane nebo vubec nezačal. Co máme dělat? Říkáme bábi ať je důsledná a od plotu ho vyhodí, ale on ji neposlouchá. Pritom ji miluje, když jde poklízet, jde celou dobu s ní a zná každý její krok... Nechápeme toto chování... Děkuji za odpověď.“

Rudolf Desenský: „Pejsek paničku miluje, ale nerespektuje.“

Lucka: „Dobré ráno. Nevím, jestli poradíte, takhle po chatu. Můj téměř 3letý ridgback tahá na vodítku, nemůžu ho téměř udržet, pokud potkáme psa, nebo ten pes je za plotem. Pokud je na volno, psovi neublíží, bez problémů se dá odvolat. Jen na tom vodítku... Děkuji za odpověď. Lucka“

Rudolf Desenský: „Zkuste si sehnat originální Halti ohlávku velikost 3, psu ji dobře dotáhněte a učte, že napnuté vodítko není správně a budou následovat nevýhody. U volného vodítka by měly následovat výhody. Do dvou psi počítat umí.“

Jana S.: „Dobry den, Mam dotaz, zda pes pozna, že jsem těhotná?“

Rudolf Desenský: „Ano, pozná“

Helena Kopecká: „Rudo, děkuji za vše, co děláte. Moc Vám fandím.“

Rudolf Desenský: „Děkuji. Dělám, co mne baví.“

Veronika: „Dobrý den, rádi bychom Vás poprosili o radu. Máme 1,5 roku starého Bernského salašnického psa. Žije s námi od jeho dvou měsíců. Když jsme si ho přivezli, bylo to velmi mazlivé štenátko. Postupem času jsme si ale všimli, že se bojí lidí (více můžů než žen). Nedokážeme si vysvětlit proč ani jak ho naučit být více přátelský. Nepřijde k lidem ani za pamlsek. Nejdříve jsme si mysleli, že nechodí jen k cizím lidem, ale třeba mé rodiče si ho dodnes nepohladily. Naopak s dětmi si hraje a doráží na ně. Moc Vás prosíme o radu. Je nám pejska líto. Děkujeme a přeji hezký zbytek dne, Veronika“

Rudolf Desenský: „Přijeďte k nám někdy na tzv. Free sobotu. Informace i termíny najdete na našem webu vlcary.cz S tímto problémem si hravě poradíme, ale je lepší praxe než jen teorie.“

Lucie: „Hezký den, chtěla bych se zeptat k té nesamostatnosti o které jste před chvílí mluvil. Co když svému psovi dám najevo, že se mi to nelíbí a jen zavřu dveře pokračuje v štěkání a hrabání?“

Rudolf Desenský: „Potom byl argument nesrozumitelný nebo nesprávně načasovaný.“

Marcela Škrabánková: „asi dvouletý pes z útulku celou procházku prokadí už ho máme skoro tři měsíce a stále to trvá jinak je v pořádku podle veterináře to prý psi z útulku dělají“

Rudolf Desenský: „Změnil bych krmivo“

Kateřina: „Dobrý den, Ráda sleduji váš pořad a moc mě baví. Studuji a přítel též, rádi bychom si pořídili pejska k přítelovi domů, který má velkou zahradu, ale zatím o tom jen mluvíme, protože jako studenti bychom na pejska neměli moc času. Proto zatím vymýšlíme zda by bylo lepší adoptovat z útulku mladšího pejska nebo sledovat internetové prodejny...Jsou ještě nějaká místa, kde se dá koupit pejsek? Konkrétně stránka Bazoš.cz je známá prodejem pejsků ze kterého nám je velmi nevolno a neradi bychom něco takového podporovali...Líbí se nám pejsci jako belgičtí vlčáci, různé druhy retrívrů, stafordi, borderky...“

Rudolf Desenský: „Jmenujete samá plemena psů, jejichž jedinci bývají zpravidla hodně aktivní. To bývá v bytě docela problém. Lze si vzít už dospělého psa z nějakého dobrého útulku, kde je osobní přístup ke psům a vědí o nich úplně vše.“

Marcela: „Dobré ráno,náš pes pudl 3.měsíce na zavolání jde jinam na jméno slyší ale na zavolání nikdy nepříjde děkuji za odpověď“

Rudolf Desenský: „Správné postupy výuky přivolání najdete na mém webu, v mé knize nebo v pořadu "Kočka není pes". Všechny díly první série najdete na stránkách České televize.“

Pavel: „Máme vlčáka z útulku.Občas ochutná co z něj vypadne.Nedaří se nám to odnaučit. Prosím poraďte.Dík.“

Rudolf Desenský: „Je nutné zvolit správné krmivo. Příliš "nadupané" úplně vhodné není, jelikož je v očích psa poněkud "recyklovatelné".“

Jana Horáková: „dobrý den, dá se ještě u 2-letého čuvače cvičit poslušnost na přivolání , stačí na vlastním pozemku.Strašně nás brání u plotů se sousedy a nedá se v té chvíli odvolat, naskakuje na ploty a chová se velmi nebezpečně!!!“

Rudolf Desenský: „Přivolání by měl pes zvládat vždy, všude a za všech okolností.“