Chat

neurolog, vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění FNO

MUDr. Vilém Novák

Záznam chatu ze středy 4. ledna 2017

BRAINKB: „Ráno musím brát každý den lék - neuroleptikum - má to nějaký vliv na spánek?“

MUDr. Vilém Novák: „Neuroleptika patří mezi léky ovlivňující psychiku. Je to skupina léků. Obecně mají neuroleptika spíše zklidňující účinek. Některá mění také strukturu spánku.“

Zuzka: „Dobry den, pane doktore Novaku, minuly patek jsem se vratila z USA a stale si nemohu zvyknout na casovy posun a posledni tyden se v noci neustale budim a nadmerne potim. Muzete mi prosim poradit? Dekuji a preji hezky den. Zuzka K.“

MUDr. Vilém Novák: „Vaše potíže odpovídají tzv. jet lag syndromu. Cesty na východ se snášejí hůře, než cesty na západ. U zdravého člověka nejsou farmaka potřebná, počkejte až potíže odezní. Pokud by trvaly déle než měsíc, obraťte se na lékaře“

SK: „Užívám před spaním léky předepsané psychiatričkou, jaký to má na spánek vliv podle Vás?“

MUDr. Vilém Novák: „Z Vaší otázky není jasné, jaké léky Vám paní doktorka na psychiatrii píše. Obecně psychofarmaka v řadě případů spánek zlepšují a užíváme je i my - lékaři spánkové medicíny“

Petra: „Dobré ráno pane doktore,je porucha spánku pokud usínám každý den o půlnoci,ve dne nespím a ráno jsem jak po flámu?Přeji Vám moc hezké prožití dnešního dne.“

MUDr. Vilém Novák: „Zarazilo mě, že se ráno cítíte jak po flámu. TO ukazuje, že Váš spánek je buď krátký, nebo nekvalitní. Anebo jste opravdu po flámu?“

Lenka: „Dobre rano pane doktore, mam naruseny spanek, kazdou noc spim v prumeru sest hodin i mene. Mam dvouleteho syna, ktery spi se mnou v posteli. V noci se budi, nekdy i na dve hodiny. Tudiz mam na vas dve otazky. Proc se dvoulete dite v noci vzbudi s placem a nechce dal spat treba po sesti hodinach spanku? Musim si s nim vetsinou treba dve tri hodiny hrat. Spi v noci kolem deviti hodin a pres den dve. Nemuzeme ho dat ani moc brzy spat, jelikoz pak vstane klidne i pred patou. Druhy dotaz se tykal me. Asi sama tusim, proc je naruseny muj spanek, coz byla moje druha otazka. Navic jsem tehotna, tak mi i dost busi srdce a nemuzu spat temer v zadne poloze. Je mozne pouzivat nejake pripravky na uklidneni pro me i i pro syna? Obcas piju caj z medunky. Dekuji moc za zodpovedeni mych dotazu. Zdravi Lenka“

MUDr. Vilém Novák: „Vezmu to od druhé otázky: farmaka u těhotných nastávajících maminek máme velmi neradi s ohledem na nenarozené dítě. Takže u Vás jenom opravdu v krajním případě. Asi by bylo rozumnější Vás tak trošku oddělit od Vašeho staršího dítěte - mám pocit, že Vás ruší a to přispívá k Vaší poruše spánku. 2 letý chlapeček už může spát sám ve vlastní postýlce. Zažil jsem to sám jako otec - můj nejstarší syn se v noci pořád dožadoval pozornosti svojí maminky a už to začínalo být nepřiměřené - nastoupila do jisté míry moje "ráznost" - prostě jsme chlapečka nechali chvíli plakat- nakonec 3. noc se zajel lepší systém. Samozřejmě rodičovskou ráznost musíme dávkovat přiměřeně. Pokud jde o farmaka pro Vašeho chlapečka - v zásadě je možné dát dítěti něco na spaní (opět spíše v krajním případě) - připadá mi to rozumnější, než užívání farmak v těhotenství.“

DAYD: „Poradíte mi i ohledně problematiky snů, kt. se mi v noci zdají?“

MUDr. Vilém Novák: „Sny jsou vědecky obtížně uchopitelné, protože nemáme žádný objektivní způsob jejich hodnocení - tj. jediná možnost zjistit o čem se Vám zdá je zeptat se Vás. Možná máte na mysli nějaké nepříjemné sny - čas od času máme nepříjemné sny všichni - pokud máte pocit, že Vaše sny jsou opravdu výrazně obtěžující - asi by bylo dobré probrat takový problém s praktickým lékařem a případně s psychiatrem. Ještě předtím je dobré zamyslet se nad svým životním stylem - řešení stresových situací atd a nad dodržováním zásad spánkové hygieny“

iknakuty: „Dobré ráno pane doktore,mám problémy se spánkem.V noci se často budím a pokud jdu spát např. ve 21 hod. vzbudím se např. ve dvě hodiny a již nemohu spát.V průměru spím 4-5-hod. a po spánku se cítím unavená.Máte radu? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Takový vzorec spánku není normální - spíte přerušovaně, doba spánku je zkrácená a navíc se cítíte unavená. Myslím, že byste měla konzultovat lékaře - praktického lékaře případně některé ze spánkových center (www.sleep-society.cz). Přerušovaný spánek je typický například pro pacienty se spánkovou apnoe“

Emil: „Dobré ráno pane doktore. Je mi 50 let, mám asi nějaký kilogram nadváhy. Spím převážně na pravém nebo levém boku, hlavu podloženou polštářem (válec), hlava je teto poloze v jedné rovině s páteří. Při usínání se mi naprosto čistě dychá nosem. Ale stejně v této poloze začnu chrápat. Pokud mám rýmou ucpaný nos a musím dýchat ústy, tak nechrápu. Chrápu, tak silně, že si žena musí dát špunty do uší.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, poruchy dýchání ve spánku (kam řadíme prosté chrápání i obstrukční spánkovou apnoe) jsou častý problém. Rizikové faktory jste pěkně popsal ve svém dotazu - mužské pohlaví, střední nebo vyšší věk, nadváha... Doporučuji Vám konzultovat některé ze spánkových center - součástí vyšetření by měla být monitorace vašeho spánku (krabička, která měří dýchání a množství kyslíku v krvi) a také ORL (ušní,nosní,krční) vyšetření. Lékařský postup by se řídil podle toho, co se najde. Píšete o nadváze - ta také asi přispívá k Vašemu chrápání. Určitě byste si redukcí váhy pomohl.“

Eva: „Dobrý den pane doktore, prosím kolik stojí monitorink spánku? Můj vnuk je cizinec, proto otázka na částku.Vnuk chrápe tak silně, že budí všechny kolem svého bytu.Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Cena jednoduché polygrafie je kolem 1000 Kč - často ji provádíme tak, že pacientovi půjčíme krabičku domů - odpoledne si vyzvedne, večer nasadí, spí ve vlastní posteli a ráno přinese krabičku k vyhodnocení. Měla by následovat lékařská konzultace, jejíž cena by se také měla vejít do 1000 Kč. Smyslem takového vyšetření je určit, jestli pacient jenom chrápe, nebo má zmíněné výpadky dýchání ve spánku (apnoe a hypopnoe). Obecně není v našich zdravotnických zařízeních problém vyšetřit platícího cizince. Jiná je otázka léčby - to bývá obvykle řádově dražší.“

jana: „dobry den ,prosim je mi 48 let jsem po 2 operacich kecni patere ajsem v castecnem invalidnim duchode.Zrejme me ceka dalsi operace ale bederni patere.Spim zhrube 8 i vice hodin ale rano se vzbudim a mam pocit ze jsem nespala a jsem unavena a jako bych vubec nespala.Co s tim dekuji. Prasky si brat nechci.“

MUDr. Vilém Novák: „Popisujete pocit nekvalitního spánku (ranní únava). Navíc máte asi bolesti - nabízí se úvaha, že Vás ruší bolesti páteře (i když to jednoznačně nepíšete). Také není vyloučeno, že součástí Vašeho problému je také psychika - ta je ve hře u chronických onemocnění vždycky (kdo by měl dobrou náladu, když jej pořád něco bolí, že?). Takže možností je více. Zdá se mi rozumné Vaše vyšetření ve spánkovém centru (www.sleep-society.cz - obsahuje seznam akreditovaných center). Probíhá to tak, že na začátku je lékařská konzultace - a v našem centru by asi následovalo polysomnografické vyšetření.“

Lucie: „Pane doktore, lze a jakou cestou se zbavit návyku na prášky na spaní?“

MUDr. Vilém Novák: „... tohle je asi na delší rozhovor. Asi máte na mysli nějaká hypnotika (například léky obsahující účinnou látku zolpidem). Máte pravdu, že takové léky se mají užívat maximálně 1 měsíc. Z Vaší otázky jsem pochopil, že ta doba bude asi delší. Na druhou stranu některé léky zlepšující spánek je možné užívat i chronicky. Existují také psychoterapeutické postupy - nácvik relaxace, kognitivně-behaviorální terapie poruch spánku. Pokud chronicky užíváte hypnotika, měla byste diskutovat - nejprve s Vaším praktickým lékařem/lékařkou a asi by mělo následovat vyšetření ve spánkovém centru. U řady pacientů může pomoci také psychiatr. Přiznávám, že čekací doby jsou bohužel docela dlouhé (i u nás :-(). Na druhou stranu Váš problém nějakou dobu už trvá - doporučuji Vám kontaktovat některé z center pro poruchy spánku.“

Daniel Hradec králové: „Dotaz na paní z pojišťovny Jak postupovat když pojišťovna nechce plnit“

MUDr. Vilém Novák: „Ptáte se lékaře... asi nemáte na mysli zdravotní pojišťovnu, ale asi odkazujete na diskusi s paní z asociace komerčních pojišťoven. .... laická rada lékaře: rozmyslete si, jestli Vaše přesvědčení o neoprávněném neplnění ze strany pojišťovny je skutečně silné a hlavně zdůvodněné. Pokud ano, zkusil bych se domluvit v pojišťovně - a předložit dostatečné argumenty. Pokud to k ničemu nevede, zbývá jediná možnost - právní spor. Tuto možnost si opravdu dobře promyslete - může to být velké zklamání a spousta peněz za účty právníků...“

jana: „Ano boleti mam jak krcni i bederni resim to aulinem,surgamem ,apo-diclo,dorziflex v nejhorsich pripadech kdy jsou bolesti a do toho brneni prstua dlani (vypadato na karpalni tunely)ale momentalne resime s lekarem Fnsp-poruba pater.Dekuji“

MUDr. Vilém Novák: „Vypadá to, že berete spoustu léků proti bolesti. To dává ve Vašem stavu smysl. Možná by se mohlo uvažovat i o lécích ovlivňující psychické zpracování Vaší bolesti - takto mohou pacientovi s chronickou bolestí pomoci některé léky původně určené k léčbě deprese. Zkonzultujte se svým lékařem, pokud by vzniklo podezření, že Vaše porucha spánku je způsobena něčím jiným, než bolestí - doporučuji vyšetření spánku. Vypadá to, že se léčíte v naší nemocnici. Můžeme Vám vyšetřit i ten spánek.“

masramkova@seznam.cz: „Dobrý den, pane doktore, prosím Vás, jaký lék na nespavost je možno užívat dlouhodobě - maminka 83 let se neobejde před spaním bez Hypnogenu. Děkuji Šramková“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, Vaše maminka užívá chronicky hypnotikum - zcela určitě taková situace není ideální, na druhou stranu u takové pacientky bych uvažoval komplexněji: má nějaké nežádoucí účinky? má její hypnotikum alespoň dostatečný efekt? Jaké jsou léčebné alternativy? Zvládla by maminka případné vyšetření? Nepropaguji chronické užívání hypnotik, ale za sebe tvrdím, že někdy je to cesta menšího zla. Závažná nespavost (která by se možná po vysazení hypnotik rozvinula) by mohla mít na Vaši maminku devastující účinek (zejména na psychiku). Takže bych Vám doporučoval - nedělat žádné prudké změny chronické medikace - se starší paní je potřeba zacházet opatrně. Pokud na uvedené medikaci nemá maminka žádné problémy (tj. spí dobře, nemá nežádoucí účinky a užívá normální dávky tolerance) považoval bych v 83 letech takový stav řekněme v rámci širší tolerance. Pokud má maminka reálné problémy se spánkem i na medikaci - doporučuji Vám konzultaci - nejdříve s praktickým lékařem případně ambulantní vyšetření ve spánkovém centru. Vyšetření ve spánkové laboratoři v 83 letech je možné (měli jsme již pacienty v tomto věku) ale je potřeba posoudit individuálně přínos takového vyšetření. Ještě jedna důležitá otázka na závěr: chrápe Vaše maminka, případně má výpadky dýchání ve spánku.“

Michaela: „dobrý den, dcera 6 let každou noc skřípe zubama. Co s tím? Co může být příčinnou, jaké jsou vaše zkušenosti. Děkuji a přeji pěkný den.“

MUDr. Vilém Novák: „Takzvaný bruxismus je většinou neškodný (někdy může poškozovat zuby). Léčebné ovlivnění farmaky je možné, ale ne vždy potřebné (důležité je, jestli to dítě nějak obtěžuje). Pokud skřípání neobtěžuje, asi bych neléčil. Jedna důležitá otázka na závěr: Situace by byla zcela jiná, kdyby kromě skřípání zuby mělo dítě nějaké křečové projevy (tj. ztuhnutí celého těla, promodrání atd) - ale o tento případ se podle Vašeho popisu se v případě Vašeho dítěte nejedná.“

Jana: „Dobrý den pane doktore, do jakého věku dítěte je ještě možno tolerovat ( neřešit) noční pomočování . Je normální, že ve věku 4 a půl let se dítě ještě občas v noci pomočí? Děkuji za odpověď“

MUDr. Vilém Novák: „Noční pomočování je normální do 4 let. Takže 4,5 je vlastně ještě docela normální, zvlášť když jak píšete je pomočení jen občasné. Pokud nemá dítě jiné potíže, neřešil bych event. vyšetření vzorku moči u paní doktorky na obvodě. Pokud má nějaké jiné obtíže se spánkem (chrápání nebo jiné), je vyšetření na místě. Ještě jedna podstatná poznámka: závažnější je tak zvaná sekundární enuréza, tj člověk se začne pomočovat druhotně (bylo delší období bez pomočování). Tato sekundární enuréza bývá pravděpodobněji signálem nějakého problému“

Petra Šírová: „Dobrý den, dceři je 5.měsíců a od narození je na tom se spánkem špatně. Spí tak v průměru 20-30 minut 3 x denně, v kuse opravdu zcela výjimečně. Je časový prostor pro změnu nebo se mám přes pediatra obrátit na specialistu? Nedokáže usnout v postýlce pouze na někom. U syna tento problém nebyl. Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Některá miminka spí špatně a maminky z toho bývají unavené. Myslím, že spouštěčem vyšetření u lékařů by mělo být buď: 1) dcera má nějaký další problém, jeví se unavená, máte pocit, že ji ve spánku ruší nějaká choroba atd. 2) maminka je už z nespánku svého dítěte silně unavená. Pokud je dcera v pohodě a vy její spánek relativně snášíte, vyčkal bych - většina dětí se nakonec spát naučí. Doporučuji Vám vydržet třeba do roku. Konec konců, větší děti se i lépe léčí.“

Kateřina: „Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se lze objednat k vyšetření do spánkové laboratoře : je nutné mít doporučení praktického lékaře nebo stačí pouze zavolat do spánkového centra ? Manžel má již delší dobu problémy se spaním, v noci se pravidelně kolem 2. hodiny budí a již nemůže usnout. Zkoušel různé přípravky z lékarny (Neospan, Dormeo), ale bez většího efektu ... Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Doporučení praktického lékaře je vhodné. Seznam akreditovaných spánkových center najdete na www.sleep-society.cz - jsou tam i telefonní čísla, adresy atd. Čekací doby jsou bohužel delší.“

Marek F.: „Dobrý den,chtel bych se zeptat,co delat když 11lety syn pritelkyne nam posledni dobou zacina v noci chodit po byte a havne k nam do ložnice.rano když mu to říkáme,nevi o tom.dekuji za odpověď“

MUDr. Vilém Novák: „V 11 letech je to méně obvyklé, zatímco u předškolních dětí běžné. Doporučuji Vám konzultaci u dětského neurologa nebo v některém ze spánkových center.“

Marta: „Dobrý den, v noci mě budí několikrát za noc bušení srdce a další nepříjemné projevy bylo to jen při změně počasí nyní je to i každou noc - příčina nebyla zjištěna - může se řešit a případně zjistit příčina ve spánkové laboratoři?“

MUDr. Vilém Novák: „V prvé řadě bych vyloučil kadiologický problém - nějakou poruchu srdečního rytmu atd. Další možností je třeba panická porucha (psychika?), spánková apnoe (chrápání?), nebo gastroezofageální reflux (pálení žáhy?)... záleží na kontextu. V zásadě je vyšetření ve spánkové laboratoři vhodné“

MIREK: „Dobrý den. Je dobré když se můj syn 14 let dostává do postele i v 11 hod. Kdy nejpozději by toto dítě mělo chodit spát. Škodí mu to?“

MUDr. Vilém Novák: „Je to trochu pozdě, zejména když uvážím, že asi v 6:30 vstává do školy, že. Znamená to, že mu zbývá 7,5 hodiny spánku a to je přece jen málo ve 14 letech. Dospívající by měli spát kolem 9 hodin (jejich potřeba spánku je vyšší). Pravdou je, že dospívající mají tendenci chodit spát pozdě“

eva vosova: „Ráno se probouzím po 3.hod.ranní a nejpozději po 4.hod. vstávám. Večer usínám kolem 9.hod. Ráda bych to změnila abych spala ráno déle... šlo by to a jak? díky za odpověd.“

MUDr. Vilém Novák: „Spíte 6 hodin. To je na dospělého celkem málo. Otázka je, proč tu jednu hodninu mezi 3-4 nemůžete již spát. Konzultace vhodná.“

Zdeněk: „Dobrý a skvělý den přeju, mám dotaz co dělá s člověkem nedostatek spánku. Protože již od 18 let dělám noční směny někdy 8 většinou 12 hodin, člověk si sice tzv. zvykne, ale organismus podle mně dostává hodně zabrat. Hlavně ať na vyšších místech nebo někteří chytří neříkají, že si máme najít jiní místo, protože se to týká hodně lidí aˇje to pekař nebo lékař, atd.“

MUDr. Vilém Novák: „Směnný provoz je zátěž. Řada lidí podstupuje tuto zátěž. Někteří to tolerují, jiní ne. Ti, kteří netolerují si asi mají hledat jinou práci. Asi to nejde jinak.“

Eva: „Dobrý den, dcera 7 let. nosní mandle vytrhnuty květen 2015. letos asi v září zčala hrozně chrápat a všimli jsme si že v noci špatně dýchá, jako kdyby s přestávkami. Ted je to tak dva týdny vše ale ustalo. Chtěli jsme ji nechat vyšetřit na orl. pokud nemá potíže máme počkat a co by to mohlo být. Nachlazená nebyla. děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Popisujete spánkovou apnoe - chrápání a přerušované dýchání. Asi není trvalá. Pokud dcera nyní potíže nemá, doporučuji vyčkat (ve shodě s názorem lékaře na ORL). POkud se bude vracet chrápání a zejména pokud bude mít dcera přerušované dýchání, doporučuji vyšetření ve spánkové laboratoři“

Michaela: „Dobrý den pane doktore,mam osmiletého syna který po usnuti chrápe.Později v noci je to uz lepsi.Je to normální?“

MUDr. Vilém Novák: „Chrápání není normální, i u dítěte je to rizikový faktor. Zásadní otázka: má i přerušované dýchání? Zašel bych s chlepčkem na ORL. Nejčastějším důvodem takových potíží je zvětšená nosní mandle.“

Jana: „Dobrý den, asi před 9 lety mi začaly problémy se spaním-rozchod s přítelem. Přestala jsem spát úplně,nakonec pomohly antidepresiva..ovšem táhne se to se mnou pořád. Jakmile řeším vztahove problémy, něco co mě rozhodí, nespim. Chodila jsem na psych.terapii, i k psychiatrovi, opět antidepresiva a prášky na spaní, zolpinox,stilnox,zolpidem..Teď docela spím ale jsou noci kdy nevím důvod, jsem v klidu a musím vzít prášek. Jelikož jsem z těch rán kdy nespim vystresovana raději vezmu prášek. Vedle druhé osoby pro mě také velký problém spát,někdy neusnu ani po prášku a nevím proč. Nechci moc prášky brát,ale prostě beru protože po nich spím. Poradíte jestli je pro mě nějaké řešení? Moc nevěřím že by se to někdy spravilo..moc děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Vaše problémy se spánkem mají nejspíš psychický základ. Z Vašeho dotazu se mi zdá, že jste celkově psychicky zranitelnější. Psychofarmaka (antidepresiva), pokud nemáte nežádoucí účinky a pomáhají Vám byste asi měla užívat déle. Horší je to s hypnotiky (zolpidem).“

Dana Šimicová: „Dobrý den, mám celoživotní problém se spánkem. Spím málo, pozdě usínám, opakovaně se budím nebo nespím vůbec. Jsem přes den unavená. Měla jsem hyperthyreózu, štítná žláza odstraněna. Mám bolesti kloubů, zad, svalů. I přes únavu přes den funguji. Jen mě to velmi zmáhá. Jedu spíš z povinnosti. Občas mám pocit, že už to nemohu ustát. Spát se mi chce v momentě, kdy musím být bdělá.“

MUDr. Vilém Novák: „Přerušovaný spánek a denní únava jsou jasné důvody pro vyšetření ve spánkovém centru.“

Petra: „Dobrý den,pane doktore, syn od 6 do 10 let trpěl nočními děsy. Vždy je vyvolaly horečky, ale přetrvávaly i několik týdnů po uzdravení. Byl vyšetřen na neurologii s konstatováním nočních děsů a že z toho vyroste. Teď je mu 14 let a opravdu od 10 let byl klid. V současné době prodělal chřipku s horečkou 39.5 a děsy se vrátily. Naštěstí jen v době nemoci a zase odezněly. Je toto normální, nebo mám řešit? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Ve 14 letech jsou noční děsy již poněkud neobvyklé, na druhou stranu syn má potíže jen vázané na infekty. Pokud je celkově zdráv, obvykle spí dobře, cítí se dobře, asi bych neřešil. Pokud jej takové stavy obtěžují, je možné při horečkách podávat tlumivou medikaci. Mimo tato období bych mu rozhodně farmaka nepodával,“

Marek F.: „Dobrý den,chtel bych se zeptat,co delat když 11lety syn pritelkyne nam posledni dobou zacina v noci chodit po byte a havne k nam do ložnice.rano když mu to říkáme,nevi o tom.dekuji za odpověď“

MUDr. Vilém Novák: „V 11 letech to neobvyklé je. Vyšetření doporučuji - asi hlavně video-EEG noční záznam (k vyloučení záchvatů, které se mohou s náměsíčností plést).“