Chat

Ladislav Špaček
Záznam chatu ze čtvrtka 4. srpna 2016
DAYD: „Po listopadu 89 jsme měli 3 prezidenty, jací byli ohledně etikety?“
Ladislav Špaček: „Vávlav Havel byl skvěle vychovaný muž, pocházel z dobré měšťanské rodiny, uměl si uvázat kravatu na několik způsobů, bezvadně stoloval. Václav Klaus byl dokonalý gentleman, vždy perfektně oblečený, s vybranými způsoby. Miloš Zeman bohužel nenaplňuje představu o důstojném prezidentovi...“
DAYD: „Kdy jste vy sám porušil nejhruběji etiketu?“
Ladislav Špaček: „Myslíte, že jsem někomu podal špatně ruku nebo jsem omylem vzal do ruky dezertní příbor? Takových maličkostí se stává každému z nás hodně, mně moc často ne, hlídám si to a jsem docela trénovaný. Za velký prohřešek bych považoval nějaký projev bezohlednosti, nedostatku taktu, to jsou hrubé chyby. Na takový případ si nevzpomínám.“
petr: „Dobry den pane Špačku, vyhovují Vaše ponožky etiketě ve vztahu k Vašemu obleku šedé barvy?Děkuji předem za Vaší odpověď.“
Ladislav Špaček: „Ano, vzal jsem si je záměrně. Korespondují s kapesníčkem v saku a dodávají mému obleku odlehčený tón - to proto, abych se příliš nevzdaloval stylu a prostředí tohoto pořadu. Petr má na sobě košili, to je velký kontrast, proto jsem ho záměrně zlehčil. Happy socks šokují a rozveselují, do Národního si je neberu, ale na odlehčené akce, návštěvu ke kamarádům, na večírek, klidně.“
Zdeněk Müller: „Dobrý den Půjdu dceři na promoci ale mám jen černý oblek můžu si ho vzít Děkuji“
Ladislav Špaček: „Ano, na promoci se hodí černý oblek nejlépe, je to slavnostní a konzervativní akce.“
Irena: „Proč si ženy nepodaváji ruce ? Žádná nechce přiznat ze je starsi“
Ladislav Špaček: „Ruku podává ta žena, která je výrazně starší, to musí být vidět na první pohled, pak nemají co skrývat. Jestli mezi nimi není viditelný rozdíl, je jedno, která ruku nabízí. Dnes se kamarádky častěji zdraví políbením na tváře.“
Marie S.: „Dobré ráno,chtěla bych se zeptat,co si má žena i muž obléknout,když je předepsané neformální oblečení.Děkuji a přeji pěkný den.“
Ladislav Špaček: „To nezvládnu v krátké větě tohohle chatu. Podívejte se do mé Obrazové etikety, tam je spousta námětů, jak to řešit, jsou tam vzory dress codů, najdete ji na www.ladislavspacek.cz.“
marie: „Pane spacek proc nenosite plnovous moc vam slusel skoda moc vas pozdravuji jste perfektni.“
Ladislav Špaček: „Vousy jsem nosil, když jsem potřeboval vypadat starší, teď už potřebuji vypadat mladší:-)“
Karina: „Dobré ráno. Po letech jsem spolupracovala s profesorem ze střední školy, je starší odhadem o 10 let. I v tomto případě, bych měla nabídnout tykání já, jako žena? (nabídl mi ho on) Děkuji.“
Ladislav Špaček: „To je trochu jiná situace, přece jen on byl profesor, Vy studentka, byť to asi bylo už po opuštění školy. Asi jste se necítila k tomu, abyste si dovolila nabídku tykání učinit, je dobře, že Vám to usnadnil on.“
Zdeněk: „Dobrý den půjdu dceři na promoci ale mám jen černý oblek můžu si ho vzít Děkuji“
Ladislav Špaček: „Ano, černý oblek se hodí na nejslavnostnější události, to promoce rozhodně je.“
DAYD: „Sledoval jste tv pořad s M. Moravcem o etiketě?“
Ladislav Špaček: „Nevím, o jaký pořad mělo jít, neznám ho. M. Moravec? Nespletl jste jméno?“
SK: „Co v ČR v etiketě nefunguje a co naopak funguje?“
Ladislav Špaček: „Lidé se už umějí slušně oblékat, naučili se i kontaktní situace (zdravení, podávání ruky, oslovování), ale nejhorší složkou etikety je stolování, s tím mají problémy vlastně všichni. Neumějí držet správně příbor, nevědí co s ubrouskem, s pečivem, jak držet skleničku apod.“
Květa: „Vážený pane Špačku, můžete mi prosím poradit jak společensky slušně zareagovat, pokud mladší muž odmítne mou nabídku na tykání a dále - je vůbec možné odmítnout nabídku tykání muži, který je 2x starší než já? (je mu 85 let). A jak "starému muži" ještě mohu nabídnout tykání já? Sleduji Vaše pořady a čtu knihy o etiketě, a už mnohokrát mi v běžné životě Vaše rady pomohly. Děkuji.“
Ladislav Špaček: „Nabídku tykání od společensky významnější osoby není možné odmítnout, to je hrubá neomalenost. To nikdy nedělejme. Vy můžete nabídnout tykání i staršímu muži, snad jen výrazně staršímu a zasloužilému byste to mohla jen naznačit (třeba mu "nedopatřením" tyknete) a nechat to na něm.“
Dana: „Dobrý den pane Špačku, byla jsem na pohřbu exmanžela, jeho sourozenci a příbuzní si to přáli, máme pěkné vztahy. Přišel za mnou náš syn a řekl, co tady děláš?Slušně jsme žádal, abys na pohřeb nešl. / důvod exmanželova družka./Překvapilo mně, že paní uvedla, že si pozůstalí nepřejí kondolovat. Je to etické? Nevím jestli tato otázka patří Vám. Děkuji za odpověď“
Ladislav Špaček: „Je velmi nevkusné dávat někomu najevo, že by neměl přijít na pohřeb. O tom, kdo se chce rozloučit se zesnulým, by neměli rozhodovat pozůstalí. Pohřeb nebývá jen pro zvané. Přání nekondolovat (místo toho se někdy podepisuje do kondolenční knihy) se objevuje často. Pozůstalí jsou třeba natolik rozrušeni, že by neunesli sérii kondolencí, nebo je návštěvníků tolik, že by to bylo psychicky náročné.“
Jarmila: „Pane Špačku dobrý den, prosím o radu. Mým šéfem je mladý muž šlechtického rodu,já jsem 50ti letá žena. Kdo v tomto případě navrhne tykání?“
Ladislav Špaček: „Vždy žena. Dnes už šlechta nepožívá žádných výsad.“
hana: „pane Špačku, jak se cítíte znovu v Ostravě ,jímá se Vás nějaká nostalgie? děkuji a moc Vás obdivuji za to, co jste dokázal v oblasti etikety.“
Ladislav Špaček: „Nostalgie taky, ale především je mi smutno, Ostrava byla za mého mládí živé město, dnes je centrum města pusté a prázdné. Včera jsem po příjezdu šel na večeři (na Stodolní, kam jinam), mezi Imperialem a Stodolní jsem potkal asi pět lidí. Mrtvé město. Je mi to moc líto, nevím, co se stalo, ale je to tragedie.“
František Vyhnálek: „Dobrý den, co říkáte na dnešní dobu v nošení ponožek při sandálích? Děkuji Třeba, prdne mi na kalhotách část u zadnice, a já si přes to vezmu svetr, abych mohl si dále zatancovat? Co Vy na to? Děkuji a krásné léto Franta“
Ladislav Špaček: „Ponožky se do sandálů nenosí. Ten svetr přes zadnici je skvělé řešení. Hlavně nenápadně!“
Marta V.: „Dobrý den p. Špačku, může to fp udělat i malé dítě? Děkuji“
Ladislav Špaček: „Dítě už ve čtyřech letech ví, že některé věci se u stolu nedělají, proto může udělat faux pas, vědomě i nevědomě, že si to neuvědomí. Je úlohou rodičů, aby je vedli a upozornili, to je princip výchovy.“
Jiří Kroček: „Dobré ráno,chci se zeptat na úskalí při stolování,když jsem levák, a většinu součástí příborů držím obráceně?“
Ladislav Špaček: „To je v pořádku, leváci si přizpůsobují příbory tak, jak jim to vyhovuje.“
Georg: „Manželka neumí a nejde jí to správný uchop vidličky při jídle, co byste jí poradil, je to důvod k rozvodu“
Ladislav Špaček: „Kupte jí knihu etikety na www.ladislavspacek.cz“