Chat

advokát

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.

Záznam chatu z úterý 19. ledna 2016

Gabriela Lancová: „Lze nějak rozumně postupovat proti otci, který dluží na výživném částku přesahující v celku 7násobek běžného výživného a tento dluh umořuje měsíčně částkou 500 korun, takže dluh splatí až poté, co dcera nastoupí na VŠ a tuto současně ukončí státní zkouškou v magisterském studiu. Navíc dluh vzrostl o další částku po zpětném navýšení výživného, takže tento dodatkový dluh dosahuje více než 3násobku dluhu starého. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobré ráno, pokud máte pravomocné rozhodnutí a dohoda není možná, pak je možno řešit věc exekucí. V rámci exekuce může exekutor pozastavit řidičské oprávnění, postihnou mzdu, apod.“

michal: „Dobre rano. Ako je to s vyzivnym v pripade, ze obaja byvali partneri maju novu rodinu? Mne to totiz prijde tak, ze ak si beriem zenu aj s dietatom, tak sa financne postaram o obe.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, i v případě nové rodiny je rodič, který dítě nemá ve své péči, povinen hradit výživné.“

Irena: „Dobry dem chtela bych se zeptat: syn neplatil alimenty byl rok zavreny , ted ho pusti,dluzi 25tis . Jak ted bude tu dluznou castu muset zaplati?Velice dekuji, prosim nezverejnovat dekuji za pochopeni.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, předem doporučuji dohodu. V případě, že by neměl z počátku finanční prostředky, je možné sjednat splátkový kalendář“

Miška: „Kdy budete mít vstup v dobrém ránu?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, 6:31, 7:04, 7:38 a 8:07“

Eva Machová: „Bývalý partner mé dceři neplatí výživné již druhý rok,soudně určenou částku 1800,- neplatí.Nepracuje,není v evidenci pracovního úřadu.V loňském roce byl odsouzen,ale dostal podmínku.I přesto neplatí.Má dcera nějakou šanci na výživné“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobré ráno, v tomto případě bych se pokusil poptat služeb exekutora, on má více nástrojů, jak může dlužné výživné vymoci. Může pozastavit řidičské oprávnění, zpeněžit movité věci, apod.“

Ota: „Jak je to s nárokem na výživné pro dítě a partnerku, když spolu partneři nebyli oddáni a ve společné domácnosti žili jen krátce, např půl roku.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, pokud partnerka vychovává vaše díte, má nárok na výživné pro dítě. V případě partnerky záleží na jejich majetkových poměrech“

Petra: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, kamarádka se rozvádí, děti bude mít manžel, na tom se domluvili, ale co se týká výživného, musí platit na děti, nebo je to na dohodě partnerů? Děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, v případě rozvodu musí soud předem upravit výchovu a výživu dětí. Pokud má kamarádka vyšší příjem, soud by zřejmě neakceptoval dohodu, kdy by výživné nehradila (jde o výživné na dítě a soud sleduje zájmy dětí).“

kašparová eva: „Dobré ráno,dostávám výživné na syna,který bude mít letos 18 let a zatím stále studuje.Budu výživné od těch 18ti dostávat já,nebo přímo syn ? Nerada bych,aby všechny peníze utratil.Děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobré ráno, v případě zletilosti dítěte (18 let) se hradí výživné přímo k rukám dítěte (nikoli matky). Můžete se však dohodnout se synem.“

Pavlína: „Dobrý den, pokud dítě dosáhne 18 let, může otec začít posílat výživné na účet dítěte bez nějakého rozhodnutí soudu a aniž by to nějak řešil s matkou?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, ano může. Jde o platbu pro dítě, nicméně ideální je uzavřít dohodu.“

Jozef Mader: „Vážený pane magistře, může si člověk sám spočítat jak vysoké výživné by měl platit s ohledem na své příjmy, majetek a závazky?Jaký je postup výpočtu výživného. Postačí mi i odkaz na WWW stránky. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý de, existuje tabulka ministerstva financí, která stanoví rozmezí od 11% do 25% (podle věku dítěte) z čisté mzdy.“

Martin: „Dobré ráno,dcera si ve svých 18nácti letech odmítla založit bankovní účet. Výživné jsem jí tedy poslal poštovní složenkou. Dcera si hotovost nevyzvedla a ta se mi tudíž vrátila. Jak mám dále postupovat,když vím,že se to bude opakovat. Děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, zkuste se s dcerou dohodnou. Pokud by to nepomohlo, je možné zvážit složení peněz do soudní úschovy.“

Pavel: „Dobré ráno. Chtěm bych se zeptat na jednu kuriozitu. Před dvěma lety jsem pracoval v jedné nejmenované fyrmě za běžnou mzdu, psanou ve smlouvě né x Kč za hodinu, nýbrž za měsíc, ale... Zaměstnavatel měnil smlouvy na x Kč za hodinu, ale u mě si nevšiml, že mi nezměnil i peníze na hodinu. Tudíž z toho vzešlo něco jako 16500Kč za hodinu. To jsem samozřejmě nikdy nedostal, ale bylo by zajímavé vědět, jestli se s tím dá něco dělat :)“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, představa odměny ve výši 16500,- Kč za hodinu je sice lákavá, ale domnívám se, že v případě sporu by soud konstatoval, že jde o chybu v psaní a vůle zaměstnavatele vyplácet takovou mzdu zde nebyla.“

Aleš Přikryl: „Dobré ráno, na koho se má obrátit matka dítěte, když její přítel z Ostravy -otec dítěte žije někde v cizině a doposud posílá jen občas malé částky, děkuji Aleš Ostrava“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, jako první krok doporučuji kontaktovat otce s návrhem dohody, případně se obrátit na orgán sociálně právní ochrany dětí (na městském úřadě). Pokud uvedené bude neúčinné, pak doporučuji věc řešit soudně. Příslušný bude český soud a tento si zjistí příjmy a majetkové poměry otce.“

Nikola Siegelova: „Dobry den mam dceru 10 mesicu oten ceni v rodlem liste uz bylo vyjadreni patermity a utvrdilo se ze vyzivne nebude davat a majetek prepsal na rodice je mozne ze mu soud priklepne k neplaceni ?dekuji ?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, pokud otec přepsal majetek na rodiče, lze toto napadnout s námitkou, že uvedené jednání bylo s cílem výživné nehradit. Takováto námitka by mohla být úspěšná.“

roman: „dobrý den,vydělávám 20000 čistého měsíčně,kolik bych měl mít stanovené výživné,děkuji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, musíte přihlédnout k potřebám dítěte, ale obecně lze konstatovat, že cca 3000 až 5000 dle věku, školy, apod.“

Eva: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je otec povinný přispívat dětem na jejich spoření které jsme jim zakládali ještě v době našeho manželství jeho právník mi řekl že je to nadstardantní služba kterou děti nemusí mít. Děkuji za odpověď“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobré ráno, záleží na majetkových příjmech. Pokud by otec neměl dostatečné příjmy, může to být bráno jako nadstandardní. V případě vyšších příjmu lze o uvedeném uvažovat.“