Chat

ušní lékař

prof. Pavel Komínek

Záznam chatu z úterý 18. srpna 2015

Ondra z Prajzske: „Dobrý den, Chtěl by jsem se zeptat, co mam dělat pokud mam věcně v uších tzv. Ucpavku a někdy až mam zalehle v uších?“

prof. Pavel Komínek: „Nejspíše jde o tzv. cerumen, ušní zátku z mazu. Řešením je výplach na ORL ambulanci. Někteří pacienti tímto trpí.“

SK: „Jsou vatové tyčinky vhodní na čištění sluchu, nebo sluchu škodí?“

prof. Pavel Komínek: „Ano, je možné je používat, ale pouze pro odstranění nečistoty a mazu ve vchodu do zvukovodu. Často totiž mohou způsobit zatlačení mazu do zvukovodu a vznik mazové zátky. Takže s používáním opatrně.“

SK: „Kolik procent veřejných hudebních produkcí v ČR škodí sluchu?“

prof. Pavel Komínek: „Nemám informace. Škodí hlučné produkce - různé technoparty apod. duktovů. r blízkosti reproduktorů.“

SK: „Může psychiatrická nemoc, psychiatrické nemoci poškodit sluch?“

prof. Pavel Komínek: „Domnívám se že ne, psychiatrické onemocnění se ale může podílet na potížích nemocného, tedy na příznacích.“

Alena: „Dobré ráno, celý rok mne velice svědí ucho ve vnitř. Když jsem šla k lékaři, řekl, že to nic závažného není. Dostala jsem mast, která moc nepomohla. Mohlo by to být tím, že mi léčí astma kortikoidy ve sprey?“

prof. Pavel Komínek: „Domnívám se že souvislost s léčbou kortikoidy ve spreji není, tyto léky působí především místně a celkový účinek je zcela zanedbatelný. Podobné potíže mívají často lidé trpící kožními nemocemi. Doporučuji znovu navštívit ORL lékaře.“

Alžběta: „Dobrý den, cca před 2 měsíci jsem měla na ušnim lalůčku klíště, po odstránění velký otok, léčba ATB, následně vyloučena. Nyní občas prudká bolest ve zvukovodu, která brzy odezní a slabá závrať. Může to být následek ? Děkuji Vám za odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Nelze to vyloučit. Teoreticky by se mohlo jednat i o projevy boreliózy, kterou klíště může přenášet. Poraďte se, prosím, s lékařem.“

Karel Lahodný: „Trpím již 28 let trvalým zněním v pravém uchu. Návštěvy lékaře jsem vzdal před 20 lety. V poslední době se intenzita znění značně zvýšila a je provázena tupou bolestí, Mám dotaz, zda existují modernější diagnostické prostředky k vyšetření středního ucha a kam je možno se případně obrátit. Je mi 63 let a jsem z Prahy.“

prof. Pavel Komínek: „Zřejmě se jedná o tzv. tinnitus, tedy hučení (pískání v uších). Jeho léčba může být svízelná, mnohdy je neúčinná. Pokud se intenzita zvýraznila, doporučuji opakovat vyšetření, protože může jít i o příznak závažnějšího onemocnění, které mohlo nově vzniknout.“

Pavel: „Dobrý den, chystáme se na dovolenou letadlem - manželku trápí, zejména při přistávání, silné až bolestivé zaléhání v uších. Nepomáhá vyrovnávání tlaku "zaručenými" metodami. Neexistují nějaké léky (kapky, prášky), které by se daly užít před letem?“

prof. Pavel Komínek: „Bohužel nic speciálního neexistuje. Obvykle se doporučuje vyrovnávání tlaku tím, že se žvýká a polyká (žvýkačky), někdy je doporučováno i provzdušňování pomocí autoinsuflace (balónek), kterou si může pacient provádět i sám. V lékárnách bývá prodáván pod názvem OTOVENT.“

Lenka Herálecká: „Dobrý den pane profesore, můj 16.letý syn má často v učích sluchátka s hlučnou hudbou. Nehce si nechat vymluvit, že mu hrozí dle mně trvalé poškození sluchu. Nevím co s ním.Děkuji. L.H.“

prof. Pavel Komínek: „V tomto vám bohužel neporadím. Hlasitá hudba sluch může poškodit.“

Blanka Šmerdová: „Dobré ráno.Prosím,manžel má dlouhodobé potíže se sluchem.Navštívili jsme mnoho odborníků... Pocit zalehnutého ucha,špatně slyší,i občas pískání,či šumění.Někdy lepší,někdy horší stav.Už si nevíme rady.Děkuji.“

prof. Pavel Komínek: „Takto na dálku Vám bohužel nemohu pomoci, neznám výsledky provedených vyšetření. Musím Vás odkázat na odborného lékaře. Jsou bohužel i pacienti, kteří mají problémy a léčba je bohužel neúspěšná.“

Alžběta: „Omlouvám se za nedokončenou větu : následně vyloučena borelioza.“

prof. Pavel Komínek: „Je dobře,že vyšetření je negativní. Potíže nejspíše nebudou způsobeny klíštětem a jde nejspíše o časovou shodu. Doporučuji navštívit ORL lékaře, opakovat vyšetření a hledat další možné příčiny.“

Zdeněk: „Tatínek od vojny na jedno ucho neslyší. Dlouhá léta s tím nikde nebyl. Mohli bychom se k Vám objednat na vy šetření? 725 258769. Děkuji“

prof. Pavel Komínek: „Pokud porucha sluchu trvá dlouhodobě, léčba (návrat sluchu na nemocné straně) není nejspíše možná. Je ale možné, že se jedná pouze o nedoslýchavost a nějaký sluch je zachován a bylo by jej možné kompenzovat pomocí sluchadla. Domnívám se, že nejlepší by bylo vyšetření na foniatrické ambulanci.“

Jana: „Dobrý den, co si myslíte o účincích rostliny gingo na nedoslýchavost či hučení v uších? Děkuji za odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Účinky těchto léků jsou považovány za účinné a patří mezi nejužívanější léky u pískání v uší, takže lze doporučit.“

Míša: „Dobrý den, jedna dětská ušní lékařka radí, že když přichází bolest uší př.začínající zánět stř.ucha apod.je prý dobré začít používat fenistil kapky je to individuální nebo se k tomu též přikláníte.Maminky s tím mají dobré zkušenosti.“

prof. Pavel Komínek: „Někteří lékaři tuto léčbu doporučují. Cílem je snížit prosáknutí sliznic. Na našem pracovišti obvykle při vzniku bolesti ucha bez teplot doporučujeme analgetika (např. ibuprofen či paracetamol) a analgetické kapky (Otipax či Otobacid nebo boralkoholové kapky).“

Marie: „Chtěla jsem se Vás zeptat, zda jste se někdy setkal s tím, že se poškodil sluch po magnetické rzeonanci. V březnu t.r. jsem měla MR páteře dvou úseků 40 minut a bylo mi v ní teplo, pálila mě záda, obličej jsem měla poté rudý,spálený,pálilo mě v hlavě i v očích,dodnes kapu oční kapky a docházím na oční, měla jsem i poškozenou rohovku a vše více z levé strany. Dříve jsem výborně slyšela,nyní mi dcera říká, že si dávám TV velice nahlas a stále se ptám, co mi říká. Byla jsem už na ORL a opravdu mám zleva horší sluch,půjdu ještě na BERA vyešetření. Mohl se sluch vysokým teplem poškodit a je možná ještě náprava?“

prof. Pavel Komínek: „Vyšetření MR je sice hlučné, nicméně s poškozením sluchu v souvislosti s vyšetřením MR jsme se nesetkali. Každý rok absolvují vyšetření tisíce pacientů bez následků. Velmi pravděpodobně jde pouze o časovou shodu a zcela jinou příčinu potíží.“

Lara: „Dobré ráno,moje babička 78 let,má problém s uchem,hodně jí v něm píská a hučí,většinou v noci,doktoři jí nepomohli,prášky nezabírají,chodila i na nějaký laser a nic nezabírá.Od čeho to může mít?Nevim jak jí pomoci?Děkuji“

prof. Pavel Komínek: „Příčina je velmi často "centrální", tedy v oblasti centrálních analyzátorů v mozku. Nemocných s hučením v uších přibývá se zvyšujícím se věkem. Pomoc je často nemožná nebo obtížná. Protože příčin těchto potíží může být celá řada, musím odkázat na odborného lékaře, sám bez znalostí výsledků vyšetření nemohu více pomoci.“

danarezna: „Dobry den pane dokore,mam permanentni problem zahleneni krku a zvoneni v usich“

prof. Pavel Komínek: „Vhodné jsou zpravidla minerální vody, které působí příznivě na sliznice dýchacích cest (např. pacienti se cítí obvykle lépe po pobytu u moře, kde je větší vlhkost vzduchu). Příčin zvonění v uších je celá řada, stanovení léčebného postupu vyžaduje odborné vyšetření.“

Helena M.: „Dobře rano, Mám perforací bubinku a hůř slyším. Doporučil by jste plastickou operaci? Děkuji za odpoved“

prof. Pavel Komínek: „Obecně je perforace bubínku indikací k operaci. Má-li ale dojít ke zlepšení sluchu, je potřeba, aby i další části středního ucha byly v pořádku (kůstky...). Ke zhodnocení toho, co lze očekávat od operace je třeba vyšetření - audiometrické vyšetření a další. Rozhoduje i věk a další faktory. Toto vše by měl posoudit ORL specialista.“

Lebdušková Zuzana: „Dobrý den pane profesore, mé dceři (6let) již 5x píchali ouško, pouze jednou z toho dostala antibiotika. Bohužel ani jednou jí to numrtvili a dcera má z orl lékaře již patologický strach, existují nějaké kapičky které by se při rýmě dávali do oušek, aby se předešlo zánětu? Velice děkuji a přeji hezké ráno. Lebdušková Zuzana“

prof. Pavel Komínek: „Ano, bubínek lze umrtvit. Nicméně i aplikace je pro dítě nepříjemná a víceméně "srovnatelná" s píchnutím ucha bez umrtvení, které je velmi rychlé. Při počínajícím zánětu středního ucha jsou analgetika (ibuprofen, paracetamol) a kapky analgetické do ucha (Otipax...). Anemizační kapky do nosu jsou používány při neprůchodnosti nosu. Používání Pamykonu do nosu je bez účinku.“

Martin Sojka: „Asi po neléčených příušnicích jsem přišel o sluchový nerv v pravém uchu. Neexistuje nějaká metoda, jak sluch zase navrátit. Děkuji.“

prof. Pavel Komínek: „Ne, poškození sluchu je trvalé. Pokud je porucha sluchu částečná, lze použít sluchadlo. Neznám ale Váš konkrétní stav.“

Jana Švarcová: „Dobrý den, jaký máte názor na přítomnost dětí (někdy i miminek) na koncertech populární hudby?Pracuji při org. koncertů a nedokážu jim vysvětlit, že je to nevhodné ( i pro lidi kolem.) Co hlasitá hudba udělá s dětským sluchem? Děkuji.“

prof. Pavel Komínek: „Domnívám se, že pobyt dětí v hlučném prostředí je nevhodný, může dojít k poškození sluchu. Bohužel je to vše na odpovědnosti rodičů.“

petra cenigrová: „Dobrý den, manžel měl na dovolené v Chorvatsku zánět zvukovodu. Dostal kapky Maxitrol. Teď je to 14 dní a stále špatně slyší, ucho má zalehlé. Je to normální? Mají opakované záněty vliv na kvalitu sluchu a může se zánětům nějak předcházet? Děkuji.“

prof. Pavel Komínek: „Doporučuji jednoznačně navštítit ORL lékaře, zánět vyžaduje čištění zvukovodu, což si sám člověk udělat nemůže. Záněty zvukovodu samotné by neměly mít vlit na kvalitu sluchu.“

Ilona: „Dobrý den,chtěla jsem se prosím zeptat na muj problem syčení místy pocinkávaní mého levého ucha.Problem začal před rokem.Beru léky Betaserc 24 a mám jít na kapačky do nemocnice i kdyš jsem loni na nich byla ale omoc se to nezlepšilo i na ucho méně slyším.Vyšetření mozku je v požádku.Mám domění že je to od páteře krční nebo i myslím psychické.Je to prosím možné?Stále nevím čím si od toho odpomoci.Děkuji Ilona tel.č.723518142“

prof. Pavel Komínek: „Vyšetření sluchu a mozku je nezbytné, aby se vyloučily organické příčiny potíží (např. nádor). Potíže mohou být i psychického původu. Abychom toto mohli říct, je třeba provést zmíněná vyšetření.“

Oldřich: „Dobrý den. Již více než 5 roků mi nestále píská v uších.Nejhorší to je dopoledne. Lékařka mi diagnostikovala, že mám tinnitus. Dostal jsem nějaké léky, a nic se nezlepšilo. Bylo mi sděleno, že se to nedá léčit. Někdy to je pro mne velmi deprimující. Jsem 64 letý muž. Děkuji.“

prof. Pavel Komínek: „Ano, léčba tinnitu je často velmi svízelná, někdy i deprimující. Někdy může být příčina odhalena, někdy ne. Doporučuji toto znovu diskutovat s ORL lékařem.“

Jana K.: „dobré ráno, pane doktore, je mi 61 let a zhoršil se mi sluch, je podle Vašeho názoru možná léčba farmakologická? Děkuji Vám za informaci a přeji hezký den“

prof. Pavel Komínek: „S největší pravděpodobností se jedná o "stařeckou nedoslýchavost (presbyacuse), u které je farmakologická léčba neúčinná. Doporučuji ORL nebo foniatrickou ambulanci.“

Emilie: „Dobrý den pane doktore, přes den si to asi neuvědomuji, ale když si lehnu a usínám, šumí mi v uších, je mi 58 roků, neužívám žádné léky, tlak mám v normě, jaká může být příčina? Může to být i dědičné, moje maminka měla také problémy, když si zdřímla po obědě, tak pak nám říkala nemluvte na mě, hučí mi v uších. Děkuji za odpoveď. Přeji hezký den.“

prof. Pavel Komínek: „Podobných potíží přibývá s věkem. Mělo by být provedeno vyšetření u odborného lékaře, které může přinést vysvětlení. Pokud ne, pak třeba jen uklidnění velmi, že je "vše v pořádku". I toto může být důležité.“

Jarmila: „Dobré ráno,je mi 67 let a píská mi v levém uchu.což je nepříjemné.Je možné to vyléčit nebo zmírnit lékem Tinnitus Stop,který užívám 1 měsíc a výsledek zatím nulový?Poraďte a děkuji za odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Dobrý den, protože jde o jednostranné problémy, mělo určitě provedeno odborné vyšetření, aby byly vyloučeny organické vady (např. neurinom sluchového nervu...). Navštivte odborného lékaře.“

Blažena: „DOBRÝ DEN ,pane profesore mám dotaz na SUCHÝ MAZ,hůř slyším a a dělají se mi velké suché zátky.DĚKUJI ZA ODPOVĚDˇ“

prof. Pavel Komínek: „Někdo trpí vznikem sluchové zátky. Tyto zátky mohou být "vlhké" neb o "suché". Ve Vašem případě doporučuji používat olejové kapky (např. Vaxol), nejspíše ale bude nezbytné čas od času i navštívit odborného lékaře a zátku odstranit.“

Veronika K.: „Dobrý den, pane doktore, prosím mám problémy s pravým uchem, které je extrémně citlivé/bolestivé na zvukové podněty jako je buchnutí dveří, zakřičení, telefonovat na něm vůbec nemohu. Je mi 38. Slyším dobře. Na veškerém vyšetření ORL jsem byla, vč. audia a nebyli mi schopni pomoct, natož říct, oč jde. Děkuji Vám.“

prof. Pavel Komínek: „Někteří pacienti mohou být extrémně vnímaví na zvuky, aniž se zjistí příčina. Jediným doporučením může být vyvarovat se expozici těmto zvukům.“

Lenka: „Vážený pane doktore, velice často se léčím se záněty dutin, téměř pravidelně dvakrát v zimě, jednou na jaře, léčeno bohužel antibiotiky. Pracuji ve školství, nejdříve MŠ, teď učím na gymnáziu, kam dochází 600 studentů plus potřebný počet vyučujících. Je možné, že mi toto prostředí nevyhovuje, protože je zde vyšší koncentrace ,,bacilů"? Jsem těhotná a mám velké obavy z nástupu do školy. Jak se chránit? Děkuji velice za odpověď!“

prof. Pavel Komínek: „Vaše potíže mohou souviset s pobytem v prostředí s větším počtem studentů. Příčinou může být i zvýšená vnímavost. Doporučuji toto řešit s Vašim odborným lékařem. Řešením může být i používání imunomodulačních léků zlepšující imunitu organismu.“

Iva Danková: „Dobrý den, prosím, jak mám postupovat,když mě ruší hluk letadel při spaní, nemohu mít otevřená okna. Letiště odpovědělo, že je to jen můj pocit, hluk je v normě. Děkuji za odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Toto je bohužel otázka mimo mou odbornost, jde o právnickou probelmatiku. Doporučuji se obrátit na Váš úřad v místě bydliště.“

Marie: „Ještě doplním k dotazu ke zhoršení sluchu z levé strany po vyšetření MR, podstoupila jsem MR kvůli páteři již víckrát,vždy bez problémů,ale tentokrát mi bylo horko-jindy v něm proudí studený vzduch. Nešlo o hluk, ale o veliké teplo,jako kdybych byla v mikrovlnce,horko mě poškodilo.Asi se to stává mimořádně-málokdo tomu věři.., z MR mi odepsali, že bylo všechno v pořádku,ale na německých i amerických stránkách mi moje dcera překladatelka našla spoustu podobných případů,kdy MR pacienty popálila, jde mi o to, zda může sluch poškodit vysoké teplo?Přikládám i odkaz na podobné případy v cizině. http://www.ourhealth.com/conditions/skin-conditions/skin-hypersensitive-hurts-burns-after-mri-electromagnetic-hypersensitivity“

prof. Pavel Komínek: „Dobrý den, nikde jsem se s tímto problémem nesetkal, abych se mohl fundovaně vyjádřit, vyžadovalo by to prostudování odborné literatury.“

dita: „pane profesrose operace krčních mandlí se provádí odebráním celých mandlí nebo dají se mandle jen zmenšit děkuji za odpověd“

prof. Pavel Komínek: „Pokud byly v minulosti přítomny záněty mandlí, odstraňují se mandle celé. Částečné odstranění se provádí výjimečně, obvykle poruchách spánku u dětí.“

Jana: „Dobrý den, pane doktore, poslední dobou se mi zdá, že lidé, kteří se mnou mluví, špatně artikulují, protože je sice slyším, ale ne vždy dobře rozumím. Ale současně připouštím, že chyba může být i na mé straně a že moje sluchová ostrost se zhoršuje. Je mi 61 let. Můžu udělat něco pro zlepšení? Děkuji za odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Pro zvyšující věk je typická "stařecká" nedoslýchavost (presbyacuse).Charakteristické je zhoršení rozumění. Velmi často řeší tento stav použití sluchadel. Navštivte foniatrickou ambulanci.“

Martina: „Dobrý den,pane profesore,syn 3,5 roku,má dle náletu zvětšenou nosní mandli.Na přelomu zima/jaro prodělává virové onem. s rýmou trvající cca 6T(pouze lokál.ANTB),jinak nemoarodí.Při posledním onem.přestal slyšet,nyní dlouho bez obtíží.Jsme doporučeni na extrakci mandle.Je tento zákrok nezbytně nutný?Nebo je možné,že mandle časem "zakrní".Moc děkuji za odpověď:-) Martina H.“

prof. Pavel Komínek: „Pokud se odborný lékař domnívá, že je souvislost mezi potížemi Vašeho syna a zvětšenou nosní mandle, pak bych odstranění doporučil. Nejde ale o "nezbytný zákrok. Na druhé straně neprovedení operace může vést také k poškození zdravotního stavu Vašeho syna.“

Petr: „Dobrý den, dlouhou dobu mám napůl ucpanou levou nosní dírku. Během dne to ani příliš nevnímám. Ve čtvrtek jsem objednán na ORL, co můžu od takového vyšetření čekat? Nezlobte se zda to není Váš obor. Díky za Vaši odpověď.“

prof. Pavel Komínek: „Jednoznačně doporučuji odborné vyšetření. U jeddnostranných problémů se musí vyloučit závažná onemocnění jako např. nádory. Navštivte ORL lékaře.“

Alena: „Hezký den,pane profesore,máte nějakou zkušenost s homeopatiky při zvětšených mandlích?“

prof. Pavel Komínek: „Ne, nemám.“

Ružena Loukotová (prosím neuvádzať meno ): „Dibré ráno,mám pán profesor takýto problém.Už od unora mi vyteká z nonej dierky čírí sekrét.Lekár mi diagnostikovalal alergia na chlad.Avamis mi nezaberá preto som sa obrátila na iného lekára.Košice .Diagnoza ...mozgovomiechový likvor všetky príznaky tomu nasvedčuju prosím Vás ako sa mi dá pomôc resp. zákrok ,ktorý by mi pomohol v mojom trápeni.Ďakujem zúfala pacientka“

prof. Pavel Komínek: „Pokud se jedná o mozkomíšní mok, jde o velmi nebezpečný stav, který Vás ohrožuje (riziko zánětu mozku). Doporučuji dovyšetřit, stav by se měl řešit operačně.“

Lenka: „Děkuji a připojím ještě jeden dotaz ohledně léčby zánětu dutin - je vhodná inhalace? Bývá mi doporučena Vincentka. Jde vlastně zánět dutin vyléčit jinak než antibiotiky? Imunologii jsem také navštěvovala, dostala jsem nějaké léky plus vitamíny, ale v těhotenství se již užívat nesmí. Děkuji ještě jednou za odpověď!“

prof. Pavel Komínek: „Inhalace jsou obecně vhodné u neakutních stavů, působí příznivě na sliznice, čistí je a zvyšuje místní imunitu. Pokud se jedná o hnisavé záněty, pak je léčba antibiotiky nezbytná. U opakovaných jednostranných zánětů může být příčinou anatomická změna v oblasti ústí dutiny. Pak je indikována léčba operační.“

Monika Koppová: „Mám cca 20 let problém s nedoslýchavostí leveho ucha. 3x mi odstranili jakousi tekutinu z okoli bubinku. zlepseni cca na týden. Lze vás navštívit? Je mi 43 let a je mi velmi nepříjemné si pri hovoru přidrzovat ucho , abych lepe rozumela. dekuji za odpoved“

prof. Pavel Komínek: „Můžete se objednat do naší otologické ambulance (597373275), dle nálezu bude doporučena vhodné léčba či řešení.“

Eva: „Dobrý den, pane doktore, pred dvěma roky mi začalo hučení v uších. Byla jsem na rehabilitacich, kdy mi na par dnů hučení odeznelo. Nyní je intenzita silnější, ale ne každý den. Přes den nevnímám, spíše k večeru nebo rano. Může mi úplně prestat. Dekuji“

prof. Pavel Komínek: „Vyšetření je třeba nejspíše opakovat, rehabilitaci rovněž. Pro hučení bývá typické zintenzivnění hlavně večer v klidu.“

Hana Prochazkova: „Dobry den pane Doktore, Ma dcera (nyni 3,5) rok trpela na neustale rymy a nasledne kasle zpusobene zatekanim rymy do prudusek. Po roce doktori doporucili odstraneni nosnich mandli. Vetsinou, jak jste rikal, se mandle odstranuji kvuli zanetum stredniho ucha. Bohuzel zanety stredousi se zacaly objevovat poprve jiz 14 dni po odstraneni nosnich mandli. Nasledne po ctyrech mesicich. Dcerka uz se sama boji chodit do bazenu, aby ji nezateklo do usi. Je ten stav po odstraneni nosnich mandli bezny? Je mozne udelat nejakou prevenci proti zanetum strednich usi? Dekuji.“

prof. Pavel Komínek: „Odstranění nosních mandlí se provádí u zánětů středního ucha a infektů dýchacích cest. Odstranění mandle neznamená, že zánět nemůže vzniknout. Je-li odstup od operace krátký, zatím vyčkejte s hodnocením. Obecnou prevencí zánětů středního ucha je vyvarovat se infektům dýchacích cest“