Chat

MUDr. Martin Haluzík
Záznam chatu z pondělí 25. května 2015
Iself: „Mám docházet na endokrinologii pravidelně??? - byl jsem kdysi operován pro srdeční vadu...“
MUDr. Martin Haluzík: „Pokud jste byl operován pro srdeční vadu pak spíše na kardiologii. Endokrinologie se zabývá nemocemi žláz s vnitřní sekrecí například štítné žlázy, nadledvin atd.“
WM: „Jak často endokrinolog průměrně zjistí nádor při endokrinologickém vyšetření?“
MUDr. Martin Haluzík: „Velmi vzácně. Nejčastější endokrinní zhoubné nádory jsou nádory štítné žlázy a těch se v České republice diagnostikuje asi 600 ročně.“
Marie Praha: „Dobrý den pane doktore, jsem hodně unavená,celý život jsem takové stavy neměla,mám 66 let,je to věkem nebo potřebuji lékařské vyšetření? hezký den Marie“
MUDr. Martin Haluzík: „Samotným věkem by to být nemělo, 66 let není dnes žádný vysoký věk. Celkové vyšetření u praktického lékaře či internisty k vyloučení nedostatku červených krvinek či jiných příčin únavy včetně snížení funkce štítné žlázy by jistě bylo vhodné.“
Michaela Balogova: „Dobrý den pane doktore mám dotaz jsou příznakem štítné žlázy i vypouklé oči?“
MUDr. Martin Haluzík: „Ano, v některých případech zvýšení funkce štítné žlázy je příznakem exoftalmus tedy posun očních bulbů dopředu což budí dojem "vykulených očí".“
Katerina: „Dobry den pane doktore, mam snizenou funkci stitne zlazy. Rika se ze bych mela mit tendenci pribyvat, ale po druhem porodu mam spis tendenci hubnout, je to bezne? A jaky mate nazor na homeopatika? Myslite ze pomoci nich je mozne stitnou zlazu uplne uzdravit?“
MUDr. Martin Haluzík: „Při snížení funkce štítné žlázy, které není léčeno se váha může mírně zvyšovat, ale při správné léčbě se spíše nemění. Snižování hmotnosti tak bude spíše něčím jiným. Někdy také může snížená funkce štítné žlázy přejít do funkce zvýšené, pak by k hubnutí dojít mohlo. Vše se pozná z vyšetření krve na endokrinologii. Nemyslím si, že by šlo štítnou žlázu uzdravit pomocí homeopatik.“
WM: „Co vše řeší endokrinolog?“
MUDr. Martin Haluzík: „Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí tedy štítné žlázy, nadledvin, hypofýzy (podvěsku mozkového), poruchy tvorby pohlavních hormonů a dosti často také cukrovku.“
jp: „matka po operaci st z.dg c73.mela by dcera i vnucka jit na vysetr“
MUDr. Martin Haluzík: „Onemocnění štítné žlázy je skutečně zčásti dědičné, ale vyšetřovat preventivně není obvykle nutné. Význam by to mělo při zvětšení v oblasti krku případně při zvýšené únavě nebo naopak zvýšeném pocení a dalších jinak nevysvětlitelných obtížích.“
Petr: „Dobrý den před 2 lety mě byla zjištěna cysta na štítné žláze a to úplně náhodně. Nemám žádné potíže , lékař mi řekl , že je to docela normální. Tak s tím nic nedělám a nikam nechodim. Co si p tom myslíte prosím Vy ?“
MUDr. Martin Haluzík: „Je to skutečně častý nález, zejména u žen ve věku nad 50 let. Ale přece jen by bylo vhodné zkontrolovat jednou za čas (cca 1x za 1-2 roky) ultrazvukovým vyšetřením. Záleží to také na tom, jak byla cysta velká. Minimálně jednorázové vyšetření u endokrinologa s rozhodnutím o dalším postupu bych doporučoval.“
Tibor: „Dobré ráno pane doktore, proč jste neuvedl na otázku od kdy se u nás používá jód v soli, že to bylo v padesátých letech minulého století, nebo to nevíte?“
MUDr. Martin Haluzík: „Přiznám se, že jsem nepostřehl, že bych dostal přímo otázku od kdy se jod používá, jinak bych na ni jistě odpověděl :-).“
Michaela Balogova: „Takže bych mněla pro jistotu zajít na vyšetření? A kam nejdříve k praktickému lékaři nebo přímo k Vám?“
MUDr. Martin Haluzík: „Začal bych u praktického lékaře. Nekomplikované onemocnění štítné žlázy může diagnostikovat a léčit praktický lékař. V případě komplikovanějšího onemocnění Vás jistě sám odešle k endokrinologovi.“
Kateřina S.: „dobré ráno pane doktorce, doposud jsem neměla žádné problémy se ŠŽ, nicméně v dospělosti jsem si nahmatala bulku, následovala operace a léčba. V rodině podobné problémy nebyly. Mohl byste říci příčinu mého onemocnění? Může jej vyvolat například i dlouhodobý stres? Děkuji za odpoveď.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dlouhodobý stres může být jistě jednou z příčin, dále může být tato nemoc vyvolána například některými léky, ozářením oblasti krku, nedostatkem nebo naopak nadbytkem jodu atd. Příčin je mnoho a zdaleka všechny bohužel přesně neznáme.“
Mirek: „Dobrý den, chci se zeptat zda je ještě pravděpodobnost, že půjdu do práce (svařeč). Prodělal jsem operaci úplného odstranění štítné žlázy a byl na ní nalezen karcinom papilární. Jsem po 1. léčbě radiojódem a čeká mě v blízké době ještě další. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Martin Haluzík: „Abych mohl odpovědět konkrétněji, musel bych Váš zdravotní stav znát přesně. Obecně ale platí, že u tohoto typu nádoru je vysoká pravděpodobnost úplného vyléčení a tedy i toho, že žádná dlouhodobá omezení nebudete muset mít.“
Věra Kolín: „Dobré ráno přestala jsem užívat lék Thyrozol, ale příznaky přetrvávají ,a snad se i stupňují .Při léku jsem tloustla půl kg Týdně . nechci se opět vrátit k léku . Jaké potraviny pomohou ke zmírnění příznaků ? Děkuji“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, obávám se, že potraviny nepomohou. Asi by to chtělo probrat s Vašim endokrinologem další možnosti léčby. Pokud by Vaše funkce štítné žlázy byla dlouhodobě zvýšená a toto onemocnění by nebylo správně léčeno, mohou být zdravotní důsledky horší než mírné zvýšení váhy.“
Petra: „Dobré ráno, kojim a z těhotenství mi zbyly prášky JÓDU. Mohu je dobrat? Žlázu mám už v pořádku.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, při kojení klidně berte dál. Potřeba jodu je stále ještě o něco vyšší.“
Alena Přikrylová: „Mám dva roky po operaci rakoviny št.žlázi a po dvou radio jodovích terapiích.Cítím se unavená a bolí mě klouby opravdu hodně,kolena,kyčle.Může to souviset s onemocněním.Děkuji za odpověd.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, souviset to může a nemusí. V každém případě by to chtělo celkové vyšetření, aby se zjistily případné jiné příčiny.“
Lenka: „Dobrý den. Setkal jste se kalcifikáty uvnitř ramenních kloubů jak důsledkem poruchy činnosti příštítných tělísek ? Jsem po operaci obou kloubů, příčina vzniku kamene o průměru 0,75 cm nebyla zjištěna. Děkuji za odpově´d.“
MUDr. Martin Haluzík: „Kalcifikace v těžkých případech být mohou, přímo v ramenních kloubech jsem se s nimi nesetkal. V každém případně by bylo dobré vyšetřit Vaše hladiny vápníku a fosforu a zvážit možné další příčiny kalcifikací.“
Honza 42let: „Dobré ráno, rád bych se Vás zeptal, přítelkyni zjistili, že má sníženou funkci štítné žlázy, a mě nedávno minulý týden řekli, že mám rovněž sníženou funkci. Je možné, že "lidově řečeno" mohl jsem to chytit? Vir, infekce, plíseň. Děkuji Vám“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, to je pouze náhoda, onemocnění štítné žlázy se takto "chytit" nedá.“
Věra H.: „Dobrý den pane doktore, jsem několik let po operaci ŠŽ a občas mě škrábe v krku až na kašlaní a neustále pokašlávám a občas těžko vykašlavám minimum hlenu. Děkui za odpověd.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, myslím, že to spolu nemusí souviset. Záleží na tom, jakou operaci jste přesně měl. Váš endokrinolog Vám poradí a případně provede ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a další vyšetření k odhalení jiných možných příčin.“
naďa: „Dobré ráno pane doktore, bylo mi sděleno, že jsem předávkovaná Letroxem, pocity na zvracení, třes celého těla, horké dlaně a chodidla a píchání kůže jako tisíce jehličkami, pocit brnění nohou, stažené svaly a brnění okolo sanice, bolest hlavy, knedlík v krku. Lékař mi pouze snížil dávku ze 100 na 75, ale stav se ani po 10ti dnech nelepší. Loupe mi v kloubech a jsem zoufalá. Dostala jsem jako podpůrnou léčbu xanax, ale to nic neřeší. Jsem senzitvní, na léky a jakékoliv i malé odchylky reaguji. TSH 0,43, TF4 22,5 a TF3 2,95. Děkuji za radu, co mám dělat.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, to je mi líto, ale dejte tomu ještě čas. Obvykle trvá 4-6 týdnů než se změna dávky projeví.“
Martina: „Dobrý den, v roce 1991 jsem prodělala operaci basedowy strumy... Od té doby by mám problémy s váhou.. Je mi 45, výšku mám 168cm... pracuji v nepřetržitém provozu, tím pádem mám nepravidelnou stravu i spánek... Můžete mi poradit, jak zhubnout a dostat se na svou váhu..?? Mé dceři je 14,5 let, kdy by bylo v jejím případě nejvhodnější vyšetření?? Děkuji“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, někdy to tak bohužel může být. Asi bych doporučoval poradit se s obezitologem, případně s jiným lékařem probrat podrobněji co zlepšit stran diety a zvýšení fyzické aktivity. Dceru není nutné preventivně vyšetřovat, postačí pravidelné celkové prohlídky, které jistě má u své dětské lékařky.“
EVA: „Dobrý den, náhodou se z krevních tretů přišlo na zvýšenou funkci šž, TSH 0,00. Lekarka rekla, ze se s tim v teto fazi neda nic delat a musi se pockat, až se šč zničí svou funkcí sama, teprve pak nasadí léky. Problémy žádné nemám, jen musím odkládat těhotenství....je tento postup v pořádku a není možno tomu nějak pomoct vlastními silami? Děkuji moc.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, nerad bych dával nějaké zásadní rady přes internet, když jsem Vás osobně nevyšetřoval a neviděl Vaše výsledky. Obecně platí, že zvýšenou funkci štítné žlázy obvykle léčíme, existují ale výjimky, kdy je funkce zvýšená pouze krátkodobě např. při akutním zánětu a zde je skutečně možné s ovlivněním funkce štítné žlázy vyčkat. Vlastními silami můžete pomoci obecně zdravým životním stylem, minimalizací stresů a dostatkem spánku.“
irena: „Dobrý den, na podzim mám podstoupit operaci štítné žlázy, jelikož ji mám celou zauzlovanou. Je běžné, že štítnou žlázu operují i na ORL? Děkuji za odpověď. Irena D.“
MUDr. Martin Haluzík: „Ano, je to běžné. ORL je vlastně oddělení ušní, nosní, krční takže sem štítná žláza také do jisté míry patří.“
Yvetta: „Dobrý den, je mi 52 let a již několik let mám uzly na štítné žláze. Asi 4 roky jsem sledována. Histologie - negativní, odběry v normě. Lékařka mi doporučuje odstranění, které odmítám. Zajímal by ,mě Váš názor. Velikost uzlu cca 6 mm (ten největší). Děkuji“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, omlouvám se za trošku obecnou odpověď, je těžké přesněji radit, aniž bych Vás vyšetřím a vidím výsledky. Je-li uzlů více, je pravděpodobné, že jich může přibývat a existuje určité (byť velmi malé) riziko vzniku nádoru. Z tohoto důvodu se operace doporučuje, byť v této fázi spíše preventivní.“
Alena: „Dobrý den pane doktore,po vyšetření mi byla zjištěna sn.funkce št.žlázy Hashimotova typu,nic jiného jsem se nedozvěděla pouze že se nemoc bude časem zhoršovat.Původně jsem šla k lékaři s depresemi prý to ale souvisí.Je nějaký rozdíl mezi sn.funkcí št.žlazy a Hashimotovou nemocí?děkuji“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, Hashimotova nemoc se skutečně projevuje sníženou funkcí štítné žlázy, změny nálady tedy i deprese k ní mohou patřit. Většinou se funkce štítné žlázy s časem dále snižuje. Je ji ale možné velmi snadno upravit podáváním hormonů štítné žlázy, takže se zhoršování není třeba vůbec obávat.“
Martin: „Dobrý den, je normální, když obvodní lékař zjistil, že mám něco se štítnou žlázou, ale neví, co to je? Poslal výsledky endogrinologiovy???“
MUDr. Martin Haluzík: „V tom případě je jistě dobré, aby Vás vyšetřil endokrinolog.“
FRantišek: „Zdravim chci se zeptat když jsem po jidle srašně unaven a ospaly, trva to asi tak hodinu muže to mit souvislost děkuji.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, únava v souvislosti s onemocněním štítné žlázy většinou není závislá na jídle. Spíše bych si tedy myslel, že to se štítnou žlázou nesouvisí.“
jaroslava: „Dobrý den pane doktore, prosím jaký je rozdíl mezi léky Euthyrox a Letrox.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, prakticky žádný. Oba léky obsahují hormon thyroxin, jen je vyrábějí dvě různé firmy.“
Magdaléna: „Dobré ráno pane doktore, chtěla jsem se zeptat, jestli má vliv snížená funkce štítné žlázy na menstruační cyklus. V prosinci loňského roku mi byla zjištěna snížená funkce štítné žlázy. Začala jsem brát euthyrox 50 a v lednu jsem naposledy menstruovala. Byla jsem u své gynekoložky a ta nevidí žádný problém. Bude mi v srpnu 38, tak jsme zvažovaly i menopauzu, ale to paní doktorka taky vyloučila. Předem moooc děkuji za odpověď“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, pokud je funkce štítné žlázy výrazněji změněná, může to vést i k poruše menstruačního cyklu. Ale předpokládal bych, že pokud je léčba účinná, již by Vaše funkce měl být zlepšená. Takže bych se zamyslel nad dalšími možnými příčinami. Co třeba těhotenství?“
Miluše P.: „Dobrý den, je správně, když jdu na kontrolu, lékař mi předepíše léky na základě odběru krve z minulé kontroly? A když mi zase bere krev, nedozvím se výsledek... Léčím se se sníženou funkcí.“
MUDr. Martin Haluzík: „Ideálně by to mělo být spíše tak, že třeba týden před kontrolou jdete na odběr a podle aktuálního výsledku se léčba upraví. Někdy se to dá udělat i telefonicky, pokud třeba k lékaři nemůže přijít osobně.“
Lenka Konderlová: „Asi před 16 léty jsem následně prodělala ozařování Hodkin.syndromu v krční oblasti,načež se během let začaly objevovat zdrav. problémy..bolesti horních končetin, polyneuropatie dol. končetin, únava. Po delší době se zjistilo, že toto zapříčinila štítná žláza. Do normálu se hodnoty upravovaly 1,5 roku, bolesti ustály, polyneuropatie zůstala, ale souč. době nepadám:). Chci se zeptat, proč můj imunitní systém nadále bojuje proti nefunkční štítné žláze. Mockrát Vám děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Lenka K.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, bohužel mnoho věcí ještě ani ve dnešní době vysvětlit neumíme. Obecně ale platí, že ozáření v oblasti krku zvýší pravděpodobnost vzniku onemocnění štítné žlázy a ovlivní imunitní systém. Protilátky proti nefunkční štítné žláze vznikají dlouhodobě prakticky u všech pacientů s její sníženou funkcí.“
Markéta: „Dokáže obvodní lékař zjistit zvýšenou činnost štítné žlázy?“
MUDr. Martin Haluzík: „Určitě ano, kromě klinického vyšetření jde funkci zjistit pomocí krevních testů, které jsou poměrně jednoduché a dobře dostupné.“
Zdeňka: „jaké onemocnění štítné žlázy dokáže odhalit dětský obvodní lékař?“
MUDr. Martin Haluzík: „Měl by umět správně vyslovit podezření na jakékoliv onemocnění štítné žlázy a buď jej sám diagnostikovat a léčit nebo včas odeslat na podrobnější vyšetření k specialistovi.“
Antonín: „Dobrý den, moje žena se po těhotenství zpravila asi o 15kg, má někdy problémy s dýcháním a "ženské problémy". V rodině mají zatížení na štítnou žlázu, nemocnou štítnou žlázu má její matka i sestra. Byla u lékaře na náběrech a to vše bylo v pořádku, měla by vyzkoušet ještě nějaké jiné vyšetření na štítnou žlázu? Děkuji.“
MUDr. Martin Haluzík: „Dobrý den, při běžných odběrech se štítná žláza nevyšetřuje, jde tedy o to, zda byla vyšetřena. Jinak ale štítná žláza za takto výrazné zvýšení váhy obvykle nemůže. Po těhotenství se váha někdy bohužel může takto zvýšit i bez onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, a pak dá hodně práce váhu zase snížit.“