Chat

předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie

MUDr. Jaroslav Matýs

Záznam chatu ze čtvrtka 16. října 2014

Dotaz: „Ve 13-ti se mi objevila nemoc - OCD - kontrolní a už v 6-ti ruminační - ale na psychiatrii jsem se dostal až v 18-ti... Co vy na to?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, je to škoda,že je tak dlouhá prodleva, nicméně OCD se dá léčit v dospělosti, bez léků proti úzkosti a bez psychoterapie u klinického psychologa to nepůjde.“

Dana: „Dobrý den, muzu se prosim zeptat na dcerku? Zda je to normální?jsou ji dva roky. Každý den chodíme ven,mezi malé děti. Ona se ale velmi stydí. Jiné děti jsou takové bezprostřední a ona se stydí. Koukne po dospelem ,zda ji pozoruje? Je velmi přemýšliva. Bystra a podle me rozumná. S detmi se moc nezapojuje. Bude to lepší?děkuji moc.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, to co popisujete vypadá, že Vaše dcerka je citlivé dítě, jinak řečeno je úzkostnější proto potřebuje ještě hodně Vaši podpory v neznámém prostředí. Měla by jste s ní chodit mezi lidi, děti, učit ji překonávat úzkosti“

Vera: „Mohl byste mi napsat alespoň tři jasně znaky autismu? Moc děkuji.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, je to hlavně porucha sociální komunikace, opakující se chování a sklony k rituálům. Autisti obecně nerozumí sociálním situacím. Je to ale složité v tak krátkém prostoru více sdělit.“

Helena: „Zeptam se. Ovlivnuji podle vás látky v očkování dětský mozek a jeho následně chování? Co si o tom myslíte? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý večer, v odborných retrospektivních studiích nebylo prokázané, že by samotné očkování nějakým způsobem měli kauzální vliv na vznik duševních poruch, zvláště dnes tak často dává do souvislosti s autismem. Není pravdou, že očkování je příčinou autismu. Nicméně je pravdou, že samotná imunitní reakce na očkování může poškodit mozek a způsobit kupříkladu nadměrné úzkosti.“

Radek: „Doplneni meho dotazu: da se pomoci leky i u autismu?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, léky na jádrové symptomy autismu nejsou, protože to bychom museli mít léky které by byly schopny opravit závažnou neurovývojovou vadu geneticky podmíněnou.Máme ale léky, které šetrně a efektivně řeší úzkosti, deprese, ADHD nebo agresivitu u těchto dětí. Tím se zlepšuje jejich sociabilita a jejich sociální dovednosti.“

Denisa: „Ma cenu mlátit dítě s adhd? Znám matku co si neví rady...“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, z dnešního pohledu mlácení dětí s ADHD je vědomé týrání dítěte a jistým způsobem i zanedbání rodičovské péče. Máme dnes vypracované efektivní způsoby léčby léky ale jenom v kontextu se změnou výchovy, změnou rodinných vztahů. Často agrese matky vůči dítěti s ADHD je bezmoc, snad ADHD i u jednoho z rodičů, protože se to dědí. Takže měla by navštívit pedopsychiatra“

emilie: „Prosím , je v severomoravském kraji nějaký psychiatr který se zabývá downovým syndromem“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, pro M. Down nemusí být specialista pedopsychiatr, protože se u těchto dětí léči nejčastěji úzkostnost, nebo ADHD.“

Blanka: „Co podle vás způsobuje autismus? Vždyť tu byl vždy, jen nebyl pojmenován...“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, autismus je geneticky podmíněna porucha vývoje mozku, který má jinou strukturu, jiné, dysfunkční neuronová síť. Příčiny jsou hlavně genetické, z 1/3 po linii matky, 1/3 v linii po otci, a 1/3 vlivy prostředí. U mužů je jednou z příčin věk nad 35 let což je dnes častý jev“

Zdeňka: „Dobrý den, pracuji 30 let jako učitelka v MŠ a za tu dobu jsem měla ve třídě několikrát dítě s ADHD. Myslím, že symptomy dokážu už po několika dnech přesně poznat. Vždy mi dá docela práci přesvědčit rodiče, aby navštívili poradenské zařízení, ale nikdy odtud nepřijeli s doporučením medikace. Zpravidla to psycholog řeší návrhem odkladu školní docházky. Ovšem od 1.třídy pak už dítě medikují, aby prý nerušilo výuku. Můžete mi tento postup vysvětlit? Vždyť v mateřské škole dítě s ADHD zpravidla narušuje celý program dne, pokud se mu nevěnuje učitelka přednostně (a zkuste to v počtu 28 dětí).“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, máte plnou pravdu. Problém je v tom, že školská poradenská centra nejsou zdravotníci a psychologové nejsou psychologové kliničtí tedy nejsou absolutně vdělaní - ale ne všichni v biologické problematice duševních poruch, proto jsou i v názvu "školská" zařízení. Kdybych to přirovnal - nepošlete přece někoho s podezřením na slabý zrak nebo sluch dítě do pedagogického poradenského centra ale, k oftalmologovi, nebo lékaři ORL, a až pak když je lékařem stanovena diagnoza pak je dimitováno do SPC, PPP. Bohužel i přes opakované přednášky a osvětu pedopsychiatrie se psychologové a spec. pedagogové v PPP chovají tak jek se chování a doslovně s pedopsychiatry bojují. Svým postojem ale výrazně poškozují dítě, protože adekvátní plnohodnotná léčba s léky má skutečně největší efekt hlavně v tom předškloním a ranně školním věku. Lékaři nečekáme až se to pokazí, tedy než to bude strašné, ale chceme aby to bylo hned od začátku v pořádku i s kupř ADHD. Proto dodnes chodí k nám rodiče s dětmi spotnánně, bez ohledu na doporučení PPP.“

Jaroslava Teufelová: „Pane doktore, mám 2 vnuky, 4 roky. Od září jsou ve školce a ten prvorozený je jak vyměněný. 1x za 14 dní je mám na víkend.Je dost neposlušný, kope do všeho i do mě, když se mu něco nelíbí nebo zakáže. Nechci být zlá, nerada vidím děti brečet, ale bojím se, abych nedělala chybu mou reakcí na jeho zlobení. Přesto mám pocit, že mu něco vadí, že mi chce něco říct, a to třeba sám nechápe a sám sobě nerozumí. Pak Nechávám ho, snažím se toho nevšímat, pak ho k sobě přitisknu a začne se semnou mazlit a někdy i brečet. Nechci aby se něco podcenilo, zanedbalo. Když je v klidu, je hodný, zpívá si a do školky oba chodí rádi. Můžete mi prosím napsat, jestli to může se školkou souviset a proč? Děkuji, Teufelová“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, to co popisujete je těžké rozklíčovat. Nicméně je v první řadě skutečně je nutno nastavit laskavou ale důslednou výchovu a jednotné výchovné vedení. Jinka bych odkázal na klidnické dětské psychology.“

Jana: „Jsem babička tříletých dvojčat. Od září chodí do školky. Holčička se ve školce asi před 14 dny při spaní začala počůrávat a tento týden se počůrává i v noci doma. Maminka už mluví o tom, že nebude dávat děti do školky. Je možné, aby až po měsíci se začala nějaká anomálie projevovat? Chlapeček je v pohodě. Děkuji.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, u úzkostných-citlivých dětí s fixací na maminku je období adaptace na odtržení od matky. Je ale důležité dítěti pomoct v adaptaci na předškolní zátěž - program, kolektiv, jiná autorita... Je vhodné pomoct v připadě, že by se tam dělo něco mezi dětmi - někdy jiné hyperaktivní dítě je nepříjemné a rušivé pro Vaši citlivou vnučku. Je ale důležité v tom pokračovat, adaptační odbobí je cca do 3 měsíců. Pak by se to mělo usadit, je to sociální zkušenost a je dobré v tom pokračovat“

pavla: „Mohu se zeptat,zda se platí u psychiatra? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, u psychiatrů tedy i dětských se neplatí, je to z veřejného zdravotního pojištění,“

Zlata: „Pane doktore,je normální,že je dítě fixovane na matku? 2 roky,holka. Moc děkuji.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, v tomto věku je to ještě normální fixace ale už i dnes je nutné takové dítě vést k samostatnosti, zvládat krátkodobě nepřítomnost maminky ale zase s podporou některé další blízké rodinné autority - tatínka. DO budoucna to ale predikuje úzkostné povahové vlastnosti dítěte.“

Jana: „Dobrý den. Váš názor na leky(antibiotika)podává do 3let dítěte? Preji krasny den“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, medikace je skutečně jenom když je indikovaná. Necháte dítě umřít na zánět mozkových blan, které můžou být komplikaci při běžné angíně....? Dle mého je nutno v tomto udržet zdravý selský rozum.“

Dana: „Děkuji vam moc za odpověď. / ještě se zeptam , Co jste dnes snidal :-) a jakse vam libi ve studiu?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, děkuji za optání, nesnídal jsem, v noci jsem se vrátil ze Špindlu a spal jsem 4 hodiny:-), studio- velká pohoda“

K11: „Zdravíme ze Špindlu a děkujeme za podporu v růstu.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dětičky, nezlobte já Vás vidím:-)“

DAYD: „Je dostatek dětských a dorostových psychiatrů u nás v současnosti?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, v současnosti chybí cca 130 dětských psychiatrů do optima, do základní sítě chybí 30. Proto jsou objedávací doby 3-6 měsíců.“

Nikola brno: „Dobre rano, setkavate se stydlivymi detmi?2,3 roky. ? Změní se to? Nezapojuje se do kolektivu.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, ano máme je v ambulancích, snažíme se to řešit hlavně vztahově, spolupráce s klinickými psychology, někdy v lehkých stavech jenom přirodní "léky" - třezalka, meduňka. DO 4 let jsme významně limitování v možnostích bezpečné medikace. Klíčem jsou ale vztahy v rodině, jistota matky a učení zvládání situací kde se ten strach a bázlivost objevuje. Prostě výchovně a vlastním vzorem učit děti, že strach se dá ovládat, zvládnout a sebezkušenostně tak naučit věřit vlastním schopnostem“

Igor: „Dobrý deň. Hovoríte o tom, aké doležité je s dieťaťom trpiacim poruchou navštíviť pedopsychiatra. Realita je však taká, že keď chcete svoje dieťa objednať na sedenie, ste objednaný o pol roka. S dcérou sme boli na testoch DACH, dopadli pozitívne na niečo viac ako 60% (je tam podozrenie na Aspergera). Navštevujeme klinickú psychologičku a pedopsychiatričku v Novém Jičíne. Psychiatričku by sme chceli zmeniť, obvolali sme snaď všetkých pedopsychiatrov v Ostrave. Nových pacientov buď nepríjmajú, alebo objednávajú o pol roka. Dcéra berie Medorisper, stále má však panické stavy. Desia ju hlavne hlasné zvuky a prechod cez cestu pri hustej premávke. Mladšia dcéra bude mař v prosinci 3 roky. Od zhruba 9 mesiacov jej veku je abnormálne vzdorovitá. Od tohto veku nám robila problémy pri prakticky všetkých činnostiach. Napríklad odmieta jesť vtedy, keď ideme jesť my. Keď ju neháme s tým, že jesť nemusí a sadneme k stolu, odrazu chce aj ona. Odmieta si vymeniť oblečenie... Keby som mal uviesť všetky príklady, bolo by to na menší román. Mudr. Lichnovská povedala, že ide pravdepodobne o obdobie vzdoru. Nie som sice Mudr., ale dovolím si nesúhlasiť s jej názorom“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, tady bych doporučil počkat i ten půl rok a zařídit revyšetření u jiného pedopsychiatra. Nevím kdo dělal DACH, nicméně měl by to dělat buď klinický psycholog, nebo pedopsychiar. Ve školském poradenském centru to nemusí být validní výsledek. Je nutno se taky podívat na jeho sociabilitu a zvyklosti úZkosti bych určitě řešil Prothiadenem,nebo chloprotixenem. Úzkostnost někdy vyprovokuje i medikace Medorisperem- Risperdal účinná látka, proto tento lék u dětí s úzkostí moc nedávám.“

DAYD: „Na jaké úrovni byla dětská a dorostová psychiatrie z a komunismu a nyní - srovnání - ČR?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, dětská psychiatrie je mladý obor a bez ohledu na režim v období před 89 byla ještě v plenkách. V ČR - české republice ale byla jako obor na dobré úrovni - Reprezentanti a zakladatelé moderní dětské a dorostové psychiatrie pani doc. Malá i prof. Paclt v Praze, pani prof. Drtílková v Brně - všichni ve věku kolem 70 let. Až posledních 10-15 let je vyšší zájem o pedopsychiatrii mladých lékařů. Je to obor málo atraktivní, neskutečně náročný hlavně na práci s rodiči... ale taky složitý vzhledem k věkovému rozmezí 2-18 let, kde je dětská - lidská psychika v bouřlivém rozvoji a duševní poruchy mají proto výrazně odlišné projevy v predškolním věku proti adolescenci“

David: „Jak pomoct 11 letému klukovi,který si moc nevěří,ma nadváhu ale je chytrý,ma koníčky. Bohužel ho svazuje sebevědomí. Vázne komunikace. Může na tom mít podíl i vychová rodičů.??“

MUDr. Jaroslav Matýs: „V této situaci je v popředí individuální systematizovaná psychoterapie, korekce jídelních návyků v rodině, sociální nácviky a až pak eventuálně medikace proti úzkostnosti kterou jistě má“

Radek Talafous: „Co autismus? Dekuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Autismus - dnes "Porucha autistického spektra" je skupina poruch se společnými základními příznamy ale s velice pestrými klinickými projevy ve smyslu míry závažnosti v jednotlivých třech oblastech. Problémové okruhy jsou Narušena komunikace - řeč Narušena sociabilita - emoce Sklony k ulpívavosti, rigiditě, ke stereotypiím - opakujícímu se chování. Velice časté jsou u autismu mentální retardace - až 2/3. Je skutečně jenom mediálním mýtem, že autisti jsou geniální (film Rainman). Časté jsou komorbidní úzkosti, ADHD. Bohužel léčím autisty u kterých vypukla maniodepresivita, nebo psychoza schizofreního okruhu. O to je těžší tyto poznat“

Vera: „Doporučil byste mi dobrého psychiatra pro děti v Praze?prosím.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, v Praze v ambulanci pani MUDr. Schmidtová, pan prof. Paclt,as. Dr. Goetz, ale taky ambulance při FN v Motole. V poslední době bylo v Praze otevřeno centrum zastřešující i pedopsychiatry a tak dle jmen jsou to odborně velice kvalitní pedopsychiatři. V Praze je jich tam ale hodně, co umí dobře pedopsychiatrii“

Andrea: „Dobrý den, synovi ve třetí třídě diagnostikovali na PPP ADHD. Žádné léky nebral, ve škole jenom většinou seděl v první lavici. A byly pořád stížnosti, že vyrušuje a nesoustředí se. Jsou nějaké lehčí a těžší formy ADHD, které se dají řešit i bez léků. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno dnes je přijatý celosvětově koncept že ADHD rušící sociabilitu nelze léčit a zvládnout bez medikace. Věřte, že výchovou nezměníte narušenou vývojovou poruchu mozku, která u ADHD je. TO jako kdyby jste chtěla vychovat cukrovku dietou a výchovou tak, že si tělo řekne a začne produkovat inzulin. Dnes se ví, a je to skutečněš bezpečně prokázáno (jsou z toho už i fotky), že dlouhodobá medikace podporuje vývoj mozku a vzájemné propojování s neuronů v mozku při ADHD. Taky je prokázáno, že lidi medikovaní s ADHD maji v dospělosti výrazně nižší riziko depresí, úzkostí, poruch chování, jsou podstatně lépe úspěšnější v životě, protože využijí naplno svůj intelektový potenciál. Bez medikace se to prostě neděje. Podívejte se na stránky wwww.nepozornidospeli.cz, je tam o tom i film“