Chat

PhDr. Ludmila Mrkvicová
Záznam chatu ze čtvrtka 13. června 2013
Dotaz: „Působíte přímo na dětských letních táborech osobně?“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Dlouhá léta jsem působila, dnes jsem to už přenechala mladším, ale kvalitním týmům.“
Dotaz: „Které dítě by nemělo jezdit na dětský letní tábor?“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Úzkostné, uzavřené děti by raději na tábory jezdit neměly. Když už, tak jedině s kamarády, které dobře zná.“
Dotaz: „Stávají se případy šikany na děts. let. táborech?“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Většinou ne. Ty se stávají spíše ve školních kolektivech, to proto, že na většině táborů se dětem věnují vedoucí daleko více, proto by na případnou šikanu přišli brzy a mohli ji řešit.“
Dotaz: „Víte, že jste zde na chatu byla přesně před rokem?“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Nevím, nesleduju to.“
Jiřina: „Paní doktorko, mohu poprosit o radu nebo návod, jak se mohu vyrovnat s tím, že nedokážu pomoci své 80tileté matce? Je hodně sama, obávám se, že s pocitem opuštěnosti.. Svým neustálým podsouváním viny druhým a výčitkami si od sebe odehnala nejen mě, ale i dospělé vnuky a vnučku.. Snášet "modré z nebe" nepomohlo - nespokojenost a negativní přístup ke všemu a kritika všech u mé matky je nevyvratitelná, stejně tak pocit její naprosté neomylnosti.. Spoléhala jsem, že moudrost ve stáří hroty otupí, neboť od svého dospívání mám s ní komunikační problémy, které se lety pouze prohlubují. Nedokázala a nedokáže být laskavá, většinou jen kontroluje a s nelibostí komentuje i mé dospělé syny, takže se jí vyhýbají.. Kamarádky nemá, svoje známé komanduje a mám pocit, že i ponižuje. Je tedy hodně sama. Dá se jí nějak pomoct? Sama to nedokážu a je mi jí velmi líto.. Děkuji za názor a přeji příjemný den :) Jiřina Vítová“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Je možné se s ní pokusit dohodnout, jestli by s ní nebylo možné navštívit psychoterapeuta. Většinou bývá terapie úspěšná. Druhá varianta je na ni působit, aby měla své zájmy, které třeba dřív měla, podporovat ji v tom, aby měla pocit, že je důležitá, užitečná.“
Mirka: „dobry den když rodiče sleduji dite každý den jak se ve skole uci a venuji se mu tak je prece vysvedceni nemůže překvapit je to tak“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Ano, s tím souhlasím.“
Jana: „Dobry den pani doktorko. V kolika letech si ma dite urcovat co si oblece na sebe? A co rikate na to že nekteří rodice oblekaji deti do obleceni ve stylu dospelych, zadne obrazky, čisla, atd?“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Dítě má trošku vyjádřit svůj názor, nejde říct v jakém věku, měli bychom plně respektovat jeho názor. V extrémních případech, kdy rodič je přesvědčen, že by dítě mělo chodit oblíkané podle jeho představ, je třeba si uvědomit, že dítě, které se moc odlišuje od svých vrstevníků, může být terčem šikany. Tohle by se mělo zohlednit.“
Leona: „Dobré ráno paní doktorko, prosím jen velmi stručně se zmíním o problému. Mám 5letého vnoučka, jediného od syna. Od miminka ho mám hodně často, během týdne ze školky, jinak vždy o víkendu na noc. Podnikám s ním různé akce, výlety, aby byl stále zabaven (bazén, muzea). Když jsme doma, vyžaduje cca 90 % pozornost, hrajeme si, stavíme, ale jakmile není po jeho, řekne mi, že mě nemá rád a nikdy nebude, je až zlý, ale po chvíli o tom neví. Vím, je to velmi zjednodušeno, ale hledám chybu u sebe, jenom nevím, kde ji dělám. Prosím alespoň malou radu. Děkuji a přeji pěkný den.“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „V takovém případě není třeba chybu hledat u sebe, dítě přiměřeně svému věku vyjadřuje, že se zlobí, klidně můžete dovolit, aby se zlobilo, nemusíte to komentovat, nechte ho vyjádřit svůj názor, nechte ho chvíli samotného, vzdalte se. Když to zlobení budeme moc potlačovat, mohlo by to mít vliv na vývoj dítěte - může mít v budoucnosti problém s vyjádřením vlastního názoru.“
Mirka: „dobry den mam dotaz muj syn si prošel hroznym domacim nasilim uz je to tri roky chtěla jsem ho dat aspoň na primestsky tabor ale nechce ani slyset i když jsem mu to dopodrobna vysvětlila jak mu to ještě vysvětlit aby tam chtěl jit“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Tam je bohužel zapotřebí, aby chodil na nějakou terapii, pak by to s ním mohl řešit terapeut, ale možná je dobrá varianta mu slíbit, že pojede, a v případě, že by se mu tam nelíbilo, že pro něj přijedete.“
Dana: „Dobrý den paní doktorko. Jaký máte názor na výchovu podle Naomi Aldortové? Děkuji.“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Jakékoliv alternativy jsou možné, ale musíme mít na mysli, že máme mít i kontrolu v tom, že nic nebudeme přijímat absolutně.“
Jana: „Dobrý den. Mám již několik let velké potíže se zažíváním, dle lékařů jsem zdravá. Může se prosím jednat o larvovanou depresi?Mám vyhledat psychiatra nebo psychologa? Jak se tato deprese léčí? Děkuji. Jana“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Nemusí se jednat o larvovanou depresi, může jít o psychosomatický příznak, doporučuju návštěvu psychologa nebo psychiatra. Jedná se o signály těla, které je lepší konzultovat s odborníkem.“
Karel: „Na základních školách se stále objevuje šikana. Ne mnoho učitelů tento problém řeší, přestože o něm ví. Neměli by kantoři se pravidelně a hlavně povinně zúčastňovat psychologických kurzů? Děkuji.“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Pokud jsem informována, tak na pedagogicko-psychologických poradnách jsou specialisté na šikanu a nepochybně každá škola má možnost organizovat školení na toto téma a já se velmi přimlouvám, aby ani rodiče, ani učitelé nebyli k tomu lhostejní, protože si pak následky mohou děti nést celý život.“
Tereza: „Dobrý den, naše dcera, 27 měsíců, je veselé a živé dítě, ale v kolektivu( kroužky za přítomnosti matky) často pláče a málo se zapojuje do společných činností. Bojím se nástupu do školky. Od září bychom jí chtěli dát do školičky na 1 den v týdnu, aby si pomalu zvykala. Je to vhodné? Nebude zbytečně ve stresu dříve, než je to nutné? Děkuji za odpověď“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „U dětí tohoto věku je nejvhodnější období pro adaptaci, zvykne si rychle, později by to bylo možná horší.“
Kateřina K. Liberec: „Dobré ráno paní doktorko, tento školní rok se velice změnil prospěch mého syna, šestá třída. Pravděpodobně i z důvodu, že se rozvádíme a žijeme odděleně. Prostě z dvojkaře je čtyřkař, z češtiny téměř propadá. Paní učitelka je toho názoru, že když mu dá reperát, donutí ho učit se a zlepší se. Nemyslím si to.“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Rozpad rodiny je pravděpodobně důvode zhoršení prospěchu vašeho syna, paní učitelka by to měla zohlednit.“
Jiřina: „Omlouvám se za otázku mimo téma (nebylo zde upřesněno) a děkuji za Vaši odpověď ohledně pomoci mé 80tileté matce, paní doktorko. Vyzkouším "průchodnost" obou variant :) Nevěděla byste o vhodném psychoterapeutovi v Praze? Ještě jednou děkuji a přeji krásný den. Jiřina Vítová“
PhDr. Ludmila Mrkvicová: „Bohužel, konkrétní jméno vám neřeknu, ale určitě jich tam bude spousta. Nemusíte se obávat, špičkových klinických psychologů a psychoterapeutů máme dost.“