Chat

Miloslava Čechová a Vladislav Pružina
Záznam chatu ze čtvrtka 18. dubna 2013
InnerS: „Jak dlouho spolu spolupracujete?“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Kurzy pořádáme od roku 2006.“
InnerS: „Co je přesně kurz Letání beze strachu?“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Je to v podstatě návod pro každého, jak zmírnit své obavy z létání. Tento návod je možné během kurzu specifikovat, neboť každý trpí jinými syndromy.“
InnerS: „Řešíte často fobii z létání u klientů?“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „U klientů kurzů se vlastně jedná o potlačení vlivu fóbií na jednotlivce, ať již je to aviafobie, klaustrofobie, sociofobie, agrofobie atd. Za letu se potom musí řešit již konkrétní vzniklé případy chování cestujících, které často souvisí se strachem z létání. Na každého tato obava působí jinak - někdo je agresívní, někdo naopak sklíčený, ale vše může mít příčinu v obavě z letu. Na palubním personálu poté leží úloha tuto příčinu odhalit a s cestujícím individuálně pracovat.“
InnerS: „Vy dva spolu spolupracujete nějak?“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Spolupracujeme v kurzech strachu z létání a samozřejmě jsme se potkávali služebně na palubě letounu a při práci na Středisku výcviku posádek letadel.“
Hana Bártová: „Je skutečně nutné volné oblečení do letadla a léky proti embolii? Ptám se na let dlouhý více než 10 hodin. Děkuji“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „URCITĚ!!! doporučujeme volné oblečení z přírodních materiálů. Pokud jsou problémy s varixy, je vhodné (samozřejmě po poradě s lékařem) si vzít léky na ředění krve atd. Vše je způsobeno odlišnými podmínkami (atmosférou) v kabině za letu (nižší tlak jak na zemi, sušší vzduch atd.) a omezeným prostorem a pohybem. Proto se doporučují různá cvičení, která lze nalézt v palubním časopise. Rovněž je vhodné a nutné(čas od času) se v letadle projít - což dálková letadla umožňují.“
Lili: „Znovu se ptám na knihu, kde bych jí mohla sehnat, mám o ní opravdu velký zájem, jsem fanda do létání a jistě v knize najdu mnoho odpovědí na mé otázky.“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Napište si o ní přímo do nakladatelství. www.smartpress.cz Určitě Vám rádi vyhoví.“
Lili: „Kdy a kde budu moci koupit knihu?Všude je vyprodaná:-(“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Můžete si ji objednat prostřednictvím svého knihkupce www.smartpress.cz“
Monika: „Jsem kardiak beru betablokátor, tachykardie a komorová extrasystologie mám toto před letem hlásit personálu. Snažím se létat max do 3 hodin letu. Děkuji“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Především je důležité vše před letem konzultovat případné problémy svým ošetřujícím lékařem. Bude i vhodné po nástupu do letadla upozornit palubní personál, nejlépe vedoucí kabiny na tuto skutečnost. Při případné indispozici mohou potom palubní průvodčí lépe diagnostikovat a poskytnout první pomoc.“
Lili: „Děkuji za odpověď, právě na Smart Pressu je kniha beznadějně vyprodaná, tam jsem ji již sháněla. A nemají ji ani nikde jinde. Zkusím jim ale napsat, zda se nedá ještě nějak doobjednat. Děkuji a přeji ještě mnoho šťastně nalétaných mil.“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Pokud se toto nepodaří, dejte mi, prosím, vědět, pokusím se to zařídit. miloslava.cechova@seznam.cz“
Iva: „Dobré ráno, existují nějaké volně dostupné léky jak zmírnit úzkost a strach z létání?“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Náš přístup spočívá v kognitivně-behaviorální terapii a tedy zásadně nejsme pro požívání jakýchkoliv psychofarmak. Zázračná pilulka neexistuje. Je možné se zajímat o homeopatika, Váš homeopat podle Vaší aktuální zdravotní situace Vám může naordinovat příslušné homeopatikum. Po poradě s Vaším psychologem, ev. psychiatrem!!! možno uvažovat o alprazolamu či jiném anxiolitiku třetí generace. Nemusíte pilulky ani požít, stačí je mít u sebe pro všechny případy jako podpora psychiky.“
Setničková Věra: „Dobré ráno, mám devítiletého vnuka s mentálním postižením,rád létá,ale nesnáší změnu prostředí,takže při vstupu do letadla je nadšený, ale postupně během letu pláče, neumí ovládnout únavu, takže přestane plakat až když letadlo přistává, zde je asi těžká rada, že?ale i přesto děkuji !“
Miloslava Čechová a Vladislav Pružina: „Zřejmě se u něj projevují i rysy autismu. Vy sama (resp. jeho rodiče)ovšem nejlépe víte, jak vnuka uklidnit, jak například reagoval v podobných situacích a co pomáhalo. Nevím zda užívá nějaké léky, zde by určitě pomohla nějaká vhodná medikace, předepsaná samozřejmě specializovaným psychiatrem. Nejvíce postiženému pomáhá kontakt s blízkou osobou, tzn. uklidní se pouze s Vaší pomocí, na cizí podněty mnoho reagovat nebude. Mimo jiné se snažte mu poskytnout i jeho oblíbené předměty, hračky, hry atd., nerušit jeho obvyklé rituály atd., Příliš ho neokřikovat tzn. "Tohle nesmíš, jsi v letadle!", "nekřič", "neplač" atd. Spíše trpělivě komunikovat s vnoučkem. Jinak se nemusíte obávat reakcí palubního personálu (z toho, že letíte s postiženým), je velice empatický a může být i nápomocen.“