Chat

vysokoškolská pedagožka předmětu Společenský protokol

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.

Záznam chatu ze čtvrtka 24. ledna 2013

Michaela Krauze: „Dobrý den paní doktorko, díky svému pokročilejšímu věku už se mi bohužel nepodaří přiučit se společenskému protokolu na vysoké škole, tak bych se ráda zeptala, zdali vaše škola nabízí nějaké večerní kurzy pro nás, děti odrostlé, či vy sama poskytujete individuální kurzy. V případě že ano, moc bych Vás chtěla poprosit o kontakt na Vás, téma společenského protokolu mě velmi zajímá. Děkuji za odpověď a přeji spoustu tvárných studentů.“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, kurzy etikety připravuji také pro dospělé, děti, či zaměstnance firem se zaměřením na jejich profesi, kontakt je možné získat na mých webových stránkách: wwww.katerinamakova.cz. Hezký den“

tonda: „Dobrý den, trošku se peru s podáním ruky. S chlapama to zvládám, ale ženy to je komplikované. Snažím se čekat až ona podá, ale mnohdy to nejde. Při loučení by to zůstalo bez podání a to si myslím, že vztah je OK. Mám důsledně čekat na podání od ženy, či mohu být iniciátor? A když se Vás bude Petr ptát, na co se diváci ptají tak - co si myslíte o narážce na ženy, jejich vlasy a prachové částice ve vysílání? To mi příjde fakt přes čáru.“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, obecně platí, že lepší je nedodržet společenský protokol, než si nepodat ruce vůbec. Iniciátorem podání ruky by dle společenského protokolu měla být žena, osoba starší nebo nadřízený. Hezký den“

Jan Kovařík: „Dobrý den, jak je to s předností při nástupu a výstupu u výtahu. Díky“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, výtah není považován za prostředí "nebezpečné", tudíž do něj jako první vstupuje a vystupuje žena.“

Mortar: „Co si myslíte o tv pořadech o společen, chování - ten který uváděl herec M. Moravec a ten, ve kterém vystupoval L. Špaček?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, myslím, že mohou nenásilnou, zábavnou formou přibížit téma etikety širší veřejnosti. Je škoda, že DVD s danými ukázkami už nelze v obchodech najít, ale můžeme je shlédnout na youtube.“

Jitka: „Dobrý den , chtěla bych se zeptat(jsem totiž takové prasátko), dost často se mi stane, že v restauraci pokydám sebe nebo stůl, a nevím jak se mám v této situaci chovat.Když jsme s rodinou tak se mi začnou smát a ještě před večeří/obědem padají sázky jestli zůstane vše okolo mě čisté.Od rodiny mi to nevadí, ale byl by to asi velký trapas kdybych byla u stolu s někým ,,cizím"např.:šéfem, svým milým,..... Prosím o radu co mám v této situaci dělat. Předem děkuji a přeji příjemný den :)“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, je pravda, že při formálním stolování bychom se měly snažit chyb vyvarovat. Obecně platí neobjednávat si jídlo, které se nám špatně jí (špagety, vybrané mořské plody) nebo u kterého váháme, jak ho konzumovat. Tréningem se zlepší vše, tak s chutí do toho... Hezký den“

Jana: „Dobré ráno. Máte moc pškné boty. jste v nich naboso? A paní Gábina je naboso?Děkuji za odpověď. Jana“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, děkuji, součástí správného odívání jsou právě také silonky, takže je mám...“

marie kobourová: „Dobré ráno.Mohu vyzvat muže k tanci,i když není dámská volenka?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Výzva k tanci by měla vycházet od muže, v méně formálním prostředí můžeme říct naše přání...“

JANA: „CHci se zeptat když jdou do restaurace dvě ženy stejného věku které ženě má dát muž přednost řídí se to společenským postavením žen či nikoli?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Ano, platí, že přednost dáváme ženě společensky výše postavené. Hezký den“

Mortar: „Zajímá Vás diplomacie a diplomatika?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, zajímá, častěji chtějí lidé ale poradit v rámci bežného společenského styku.“

Mortar: „Je anakolut velký prohřešek proti Společen. protokolu?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Anakolut patří mezi nejčastější stylistické chyby, umění správné konverzace předpokládá mluvit bezchybně, drobné vybočení nám ale může být, pokud není příliš časté, prominuto.“

Jiří: „Dobré ráno,zajímalo by mě ohledně nabídky tykání platí-žena muži,starší mladšímu výše postavený níže postavenému, ale jaká je posloupnost například-mladší žena a starší muž,stejného anebo různého spol.postavení,může v tomto případě nabídnout tykání starší anebo vždy první žena a pokud možno jsou nějaké vzorové příklady, děkuji za odpověď a hezký den“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, u Vámi uvedeného příkladu - mladší žena a starší muž - je vhodné, pokud mezi osobami není příliš velký věkový rozdíl, když nabídku tykání vysloví žena. Rozdílná by byla situace velkého věkového rozdílu, př. profesor a mladá slečna. Hezký den“

Petra Horáková: „Pěkný den chtěla bych se zeptat a myslí že by nebylo špatné dát do osnovy základních škol základy společenského chování mnohé děti zapomínají se chovat slušně vůči starším i svým rodičům myslím že by se to opět mělo vrátit do osnov jsme k sobě čím dál hrubější a arogantní . Pěkný den Petra“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, s výukou etikety by se opravdu mělo začít už u dětí, zařazení do učebních osnov by bylo vhodné, etiketu se dítě začíná učit už v brzkém věku také v rodině.“

Radim: „Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak je to s představováním lidí sedících u jednoho stolu třeba na plese, kde se znají třeba pánové. Zda se představuje jako první pár který právě přišel, nebo pár který již u stolu sedí. Děkuji za radu“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, jako první by se měl představit pár společensky méně významný, muž nejdříve představí sebe, poté svou partnerku a nakonec se ve stejném pořadí představí také společensky významnější pár.“

helena: „Prosím ještě k mailům. V oslovení psát příjemí, titul nebo funkci?“

Ing. Kateřina Maková, Ph.D.: „Dobré ráno, oslovujeme tím, co je vzácnější, např. ve firmě může být pět inženýrů, ale pouze jeden ředitel, tedy např. Vážený pane řediteli,...“