Chat

MUDr. Adam Vašura
Záznam chatu ze středy 27. listopadu 2024
Anna: „Co gastroenterologie a psychiatrické potíže?“
MUDr. Adam Vašura: „V gastroenterologii se obecně zkoumá vliv mezi gastroinstestinálním traktem a funkcí mozku, tzv. osa mozek-střevo, kde mnoho vztahů a souvislostí ještě nevíme (zkoumá se to). Obecně však víme, že psychické potíže ovlivňují funkci zažívacího traktu, existují psychosomatické potíže, mnoho projevů se zažíváním (bolesti břicha, průjmy atd.) právě souvisí s naším psychickým stavem, nemluvě o vlivu stresu (může vyvolat u pacientů s určitou vlohou manifestaci onemocnění např. nespecifické střevní záněty). Naopak víme, že špatně fungující zažívací trakt může vést k ovlivnění psychiky, depresím. Zajímavým vlivem je poškození správné funkce mozku tzv. encefalopatie při stavech selhávání jater ať už akutního jaterního selhání nebo u pokročilé jaterní cirhóze“
jana2: „DOBRÝ DEN,JSEM DIABETIK A MÁM DOTAZ ZDA JÁTRA LZE SPRAVIT ÚPLNĚ OSTROPESTŘESCEM OD LÉKŮ A ČAJ NA DIABETES A LÉKY POUŽÍVAT BĚHEM DNE MÁ SMYSL. DĚKUJI“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, záleží jakým způsobem máte játra poškozená, jelikož máte cukrovku, předpokládám 2. typu, pak je velmi pravděpodobné, že můžete mít játra ztučnělá. Nejvíce jím pak pomůžete snahou o pravidelný pohyb a úpravou diety (tzv. zdravá dieta), vyhýbat se alkoholu a tyto opatření jsou mnohem více efektivní.“
Elen: „Dobrý den, mám dotaz na alkohol při vaření - víno do omáčky, rum do buchet apod. Také škodí játrům či organismu? Nebo tím, že se alkohol odpaří je to ok. Děkuji.“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, alkohol je těkavá látka, tedy při vaření a pečení se odpaří, pak se ve výsledném produktu nenachází či jen ve velmi malém nepodstatném množství“
BOŽENA: „dobry den pane doktore je mne po 70 a čim sem starši mam chut na sladke , a našla sem připravek Guarana jako doplněk stravy,obsahuje to ze je to ze semen te guarany-. kofein obsahuje,nejakou celulozu,fosforečnandivapenaty,hydroxypropylmethylceluloza,, obsaala sem jeho obsah..Co vy na toto řikate,,,“
MUDr. Adam Vašura: „Jako doplněk stravy tento a řada dalších preparátů nemusí deklarovat prokazatelně jednoznačný efekt na různá onemocnění, pak je otazné, zda tento preparát opravdu užívat. Pokud mám říct, zda je zcela bezpečný, nikdy nevíme jak byla tato látka zpracovaná“
Soňa: „Pěkné dobré ráno, pane doktore, navázala bych na předešlou debatu v TV na téma "játra" a jejich detoxikace. Jelikož se řadím mezi labužníky, miluji jídlo a bohužel i to nezdravé, občas užívám Ostropestřec. V lékárně mo doporučili také Essentiale tobolky, které se mohou také užívat preventivně. Mohu se zeptat na Váš názor? Jaký je rozdíl mezi účinkem Ostropestřce a tobolek Essentiale? Zda mohu opravdu jen jako prevenci... Děkuji Vám. Soňa“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, problém těchto preparátů je, že jejich účinek na ochranu jater není paušální, tzn. že nemusí pomáhat na jakékoliv jaterní onemocnění, ale jen v určitých případech, dále jako lékaři tyto preparáty chápeme jen jako pouhou podporu - v ambulanci říkám, že to je jen maličká berlička. Pokud člověk chce pro své zdraví a zdraví svých jater udělat dobře, pak je zásadní se snažit žít co nejzdravěji, pokud máte ráda dobré jídlo a občas i to nezdravé, tak nám to naše těla odpustí, pokud to nebudeme jíst tak často, dáme si třeba menší porci a vykompenzujeme kalorický příjem dostatečným pohybem“
Jirka: „Přeju pěkný den.letos v létě mi zjistili baretuv jicen. Chci poradit zda.krom leku mohu nějak pomoci v léčbě .dekuji“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, toto onemocnění chápeme jako tzv. prekancerózu. V budoucnu hrozí vyšší riziko vzniku rakoviny jícnu, zde je tedy zásadní užívat účinné léky, chodit na pravidelné gastroennterologické kontroly a gastroskopie (jak dle nálezu doporučí Váš gastroenterolog). No a jelikož toto onemocnění vzniká na základě refluxu, tak dodržovat protirefluxní opatření a dietu, tím tomu můžete i sama přispět“
Radovan: „Dobré ráno přeji,pls je možné ,že mám dědičné hodně železa v krví,že to škodí játrům? Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, to je možné, jedná se však o poměrně vzácné genetické onemocnění, kdy se tělo neumí zcela zbavit nadbytku železa, to se následně hromadí v různých orgánech, může poškodit játra, ale také slinivku či jiné orgány. Naštěstí toto onemocnění umíme odhalit, praktický lékař vám může vyšetřit tzv. metabolismus železa (nejedná se jen o hladinu železa ale další speciální proteiny) z čeho lze poznat, jestli toto u Vás hrozí. Pokud výsledky budou podezřelé, lze následně vyšetřit na genetice, zda máte mutaci, která toto onemocnění může vyvolat“
Martina: „Dobrý den, pane doktore. Nevadí, že chodím vícekrát denně 2-3× na velkou stranu? Kolonoskopie i gastroskopie letos v pořádku. Děkuji.“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, frekvence stolice je značně individuální, většinou se uvádí že od 3 stolic/den až po stolici co 3 dny je normální rozmezí. Někdy však pacient má svojí individuální frekvenci, pokud je na to celý život zvyklý, nic se neděje, především když je stolice formovaná. Také záleží na množství přijaté vlákniny v potravě“
Alena: „Dobrý den,mám ztučnělá játra,nepijí alkohol,tučné maso nesnáším,maso jim občas,jediný hřích je sladké,občas tlačí pod žebrem pijí ostropestřec,čím ještě ošetřit játra,děkuji,hezky den“
MUDr. Adam Vašura: „Vždy je to o balanci příjmu energie a výdeji energie. Pokud se snažíte o správnou životosprávu, je to dobře, někdy je však potřeba ještě trochu "přitlačit na pilu", třeba se ještě o něco více hýbat, nebo více omezit sladké. Někdy to je těžké, jsou lidé v populaci, kteří mají pomalejší metabolismus“
DM: „Jak kvalitní je lék Kinedryl?“
MUDr. Adam Vašura: „Tento lék je dostatečně účinný, běžně užívaný“
DAYD: „Jak kvalitní je lék Omeprazol?“
MUDr. Adam Vašura: „Tento lék běžně jako lékaři předepisujeme a využíváme, kvalitu zpracování by samozřejmě měly dodržovat vyrábějící farmaceutické firmy a kontrolní orgány.“
AK: „Kdy bude k dostání Endiaron a bude vůbec někdy k dostání?“
MUDr. Adam Vašura: „Na tuto otázku ze své pozice neumím odpovědět, směřujte dotazy spíše ne nějakou lékárnu“
Aneta: „Dobry den , jsem jsem epileptik beru docela na dost léků a neustale mam zvýšené crp a jaterni testy mivam obcas v normě občas zvýšené můžu s tim neco jako lajk doma udělat dekuji“
MUDr. Adam Vašura: „Každý lék může být potenciálně škodlivý, někdy to však bez nich nejde. Některé léky na epilepsii mohou ovlivnit funkci jater, ale bez nich by hrozilo, že budete mít časté epileptické záchvaty. Pak je potřeba eliminovat jiné škodlivé vlivy, tedy vyvarovat se alkoholu, jíst co nejzdravěji a co nejvíce se hýbat, aby ty jiné škodlivé vlivy nepůsobily (neblahé vlivy se mohou navzájem nejen sčítat, ale také násobit)“
Jaroslava: „Dobrý den,v játrech mám ložiska několika cyst,do 30 a 20 mm a dále echogenní ložisko do 70x64x60mm v p.laloku.Po dobu několika let, každý rok chodím na pravidelné sono. Jak moc se musím bát do budoucna?Lépe řečeno sono nestačí?Měla bych navštívit detailnější vyšetření?S játry v rodině neměl nikdo problém. Děkuji za odpověď J.G.“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, záleží jaké konkrétní onemocnění - ložisko tam máte, poradit se můžete se svým lékařem, co Vás sleduje. Pokud se jedná například o hemangiom či FNH (fokální nodulární hyperplazie), nebo i cysty, tak se jedná o nezávažné stavy, kdy není nutné se něčeho v budoucnu obávat“
Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda podle vás lékař zvolil správný postup, když synovi s diagnózou Haemengioma hepatis velikosti 80x 85x50 mm předepsal kontrolu za půl roku s tím, že další postup bude záležet na tom, zda nádor poroste. Synovi je 45 let. Předem děkuji za vaši odpověď .“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, hemangiomy jsou nezávažné nálezy, nehrozí u nich vznik rakoviny tzv. malignizace, proto je termín ultrazvuku za půl rok v pořádku (pakliže se jedná o hemangiom). Výjimečně může daná léze růst a činit nějaké potíže (na něco tlačí), pak se to může operovat, ale toto je opravdu velmi vzácné.“
Jana: „Dobrý den, kdysi jsem trpěla bolestí pod pravými žebry. Na ultrazvuku mi našli malý krevní pletenec na játrech,, který by prý tu bolest neměl způsobovat,ale měl by se sledovat. Můj doktor ale tvrdí, že tohle má na játrech skoro každý a na další kontrolu na ultrazvuk už mě neposlal. Mám na kontrole trvat, nebo je tohle opravdu na játrech normální??“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, předpokládám, že lékař tím myslel hemangiom. Tyto léze v játrech jsou poměrně časté, jsou nezávažné, bez rizika malignizace a dle zahraničních doporučení se ani nemusí pravidelně sledovat, i když v reálné praxi se často nějaké zobrazovací vyšetření provádí, spíše pro klid pacienta a jeho sledujícího lékaře“
Alena: „Dobrý den, Při jízdě na kole mě někdy bolí v pravém boku tak, že musím slézt z kola a jít pomale pěšky. Těžko se v tu chvíli nadechuji a v právo se to sekne. Byla jsem na ultrazvuku pravého boku a v pohodě. Bolívar mně i nad pupkem.“
MUDr. Adam Vašura: „Tyto symptomy bývají při fyzické zátěži běžné, zažil jsem to někdy jako mladý sportující člověk, většinou pomohlo pravidelné dýchání. Jinak řečeno, tyto symptomy nemusí vůbec souviset se špatnou funkcí jater“
Zdeněk: „Dobrý den, pane doktore. Je mi 69 let. Již mnoho let se léčím s refluxem a užívám lék Emanera a předtím různé na stejném základu. Souběžně se též léčím s artrózou. Již 14 let mám TEP kyčlí a bolesti a deformace malých kloubů. Proto také užívám léky na bolest. Při jaterních testech mám dlouhobodě špatný parametr GGT. Cca 4 - 5. Nejsme anstinent, ale určitě ani alkoholik. Může to být způsobeno léky? Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Pro neblahý vliv alkoholu na játra není nutné být alkoholikem, může to dělat i poměrně malé, ale pravidelné užívání alkoholu. Pokud se to spojí s možným vlivem užívaných léků (některé léky na bolest mohou ovlivnit játra) a třeba i vlivem metabolického syndromu, který teoreticky můžete mít (nevím zda máte cukrovku, obezitu, vyšší cholesterol apod.), vše se spojí dohromady, může to funkci Vašich jater ovlivnit“
Jiří: „Dobrý den. Prosím vás. Když člověk každý den pije alkohol . Taky přibral. Asi z toho. Co se stane když pije každý den asi 4 panáky. Několik let už. Můj známý. Též má vysoký krevní tlak. Bere tablety. I na cholesterol. Děkuji za odpověď“
MUDr. Adam Vašura: „Jak jsme již o tom mluvili, u citlivých jedinců (různé geny, některé které ještě nevíme) ovlivňují to, že někteří lidé se poměrně špatně vyrovnávají se škodlivými vlivy na játra, třeba i alkoholu. 4 panáky tvrdého alkoholu, především denně užívaného po mnoho let je již dost, a mohou vyvolat i vznik jaterní cirhózy. Vše se urychlí pokud neblaze působí další vlivy, například obezita, vysoký tlak (u ztukovatění jater neboli MASLD - s metabolickou dysfunkcí asociovanou steatózou jater)“
Róza: „Dobrý den, nevím jestli je to dotaz právě pro Vás. Trpím na velmi časté a silně zapáchající větry. Probiotika, Espumisan ani mátový čaj nepomáhají. Nemáte nějakou radu? Moc děkuji a hezký den ☘️“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, záleží jaký máte mikrobiom, jakou stravu jíte, kolik vlákniny. Mohou to být vlivy, které zatím neumíme podchytit (různé složení druhů bakterií ve střevě, individuální funkce střev jako jedince)“
Libor: „Dobrý den, pane doktore říkal jste, že nositelé hepatitidy C jsou většinou narkomané. Manželce je 71 let a hepatitida C u ní byla zjištěna jen díky její důsledné lékařce. Při kontrole potom byla zjištěna i u mne. Pravděpodobně, dle zjištění pana doktora, jsem byl nakažen já v roce 1975 při transfuzi krve v nemocnici a následně jsem nakazil manželku. Moc bych Vám byl vděčen, kdybyste tuto možnost zmínil. Rozhodně jsme nikdy mezi narkomany nepatřili. Děkuji, L“
MUDr. Adam Vašura: „Díky kontrole krve v transfuzích v dnešní době, adekvátní sterilizaci lékařských nástrojů je již v dnešní době riziko šíření této nemoci spíše u uživatelů injekčních drog či lidí s rizikovým pohlavním stykem a střídání partnerů. Hepatitidu C mají lidé však mnoho let a v roce 1975 se o ní ještě nevědělo, krev se netestovala. Takto jste asi k nákaze přišel. V daných vstupech je poměrně málo času zmínit všechny detaily mnoha onemocnění, aby to bylo úplné“
Markéta: „Dobrý den, vnukovi jdou 2 měsíce a má stále slabou žloutenka. Neslyšela jsem bohužel váš celý poslední vstup, kde jste o tom hovořil. Předpokládám, že pediatři toto hlídají, nebo je potřeba se o to zajimat ?!? Děkuji za odpověď“
MUDr. Adam Vašura: „Dobrý den, žloutenka u dětí je spíše doména pediatrů, tam bych směřoval dotaz“
Bohuslav: „Dobré ráno pane doktore, měl jsem v 70 letech novorozeneckou infekční žloutenku a zvětšené játra . V mládí jsem pak slýchával, že nemohu darovat krev . Jaká je pravda? Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Novorozenecká žloutenka není infekční, je to způsobeno, že není zcela zralý odbouravací systém na zbavení těla bilirubinu, ale následně jste jako dítě mohl mít i nějakou infekční žloutenku“
Bohuslav: „dobré ráno pane doktore mám bráchu který je alkoholik ( 10piv denně mimo nějakých dní ,ale jen pivo). Trvá to tak 20-30 let . Mimo oběda co si objednává tak si večer nebo přes den to kompenzuje zelím, rybičkami kysel. a kefírem . Je možné aby měl zdravá játra? Alespoň při té poslední kontrole měl . Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Toto množství alkoholu již může játra vážně poškodit, zpočátku to nemusí být poznatelné pomocí běžných vyšetřovacích metod, může mít však dobré geny, které zajistí, že se játra s tím alkoholem vyrovnají“
Lada: „Kvůli cystám mně byla odebrány 2 třetiny slinivky a slezina. Mám brát při jídle Kreon. Každý lékař ale říká něco jiného, některý ,jen při hodně kalorickém jídle, někdo říká , že opři každém. Jak Kreon působí? Brát s každým jídlem? I při snídani s rohlíkem a jogurtem?“
MUDr. Adam Vašura: „Záleží na vašem gastroenterologovi, asi po operaci máte již nižší funkci slinivky, kreon dodává trávicí enzymy pro trávení především tuků za slabší slinivku“
Mirka: „Dobrý den, otázku zní, zda se můžou tvořit fibromy na kůži od jater s hemangiomy“
MUDr. Adam Vašura: „Hemangiomy v játrech nevyvolávají tvorbu fibromů“
Pavla: „Dobré ráno pane doktore, chtěla jsem se zeptat na hemangiomy, ale vidím, že jste dotaz zodpověděl. Na kontroly chodím co 2 roky, paní doktorka na ultrazvuku mě letos rozhodila s tím, že mi vyrostly, že to ještě neviděla. Moje prakt. lékařka mě pošle na KO opět za 2 roky. Můžu případný růst sama nějak ovlivnit?“
MUDr. Adam Vašura: „Hemangiomy mohou někdy růst, ne vždy víme čím vším to je vyvolané, diskutuje se možný vliv ženských hormonů a antikoncepce?“
Pavla: „Dobré ráno. Pane doktore prosím, lék Ursosan a prý špatný odtok žluče z jater. Navíc cholesterol 6.1nmol. Jak se to navzájem ovlivňuje a dají se vůbec dietou tyto potíže ovlivnit? Děkuji za odpověď a přeji hezký adventní čas.“
MUDr. Adam Vašura: „Ursodeoxycholová kyselina zlepšuje odtok žluči z jater, cholesterol není moc tímto lékem ovlivněn, zde je potřeba snahy o co nejlepší životosprávu a když to nepomůže tak na základě dalších rizik Vám může praktický lékař předepsat léky na cholesterol“
Jana M: „Na vyšetření s cílem sledování slinivky mně zjistili hiatouvou hernii. Nic mně k tomu neřekli, snad to není tak závažné onemocnění, Vím jen , že je to kýla. Dá se s tím normálně žít? A čeho se musím vystříhat?“
MUDr. Adam Vašura: „S hiatovou hernií se dá žít, pokud není moc velká a nedělá velké refluxní potíže, není nutné to například operovat, stačí jen protirefluxní opatření ev. léky na reflux, ev. fyzioterapii na správnou funkci bránice“
Zoe: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, k jakému lákaři by měl jít dospělý člověk celiak, který zjistil, že má problém s histaminem. Je teď tedy na nízkohistaminové dietě, vyhýbá se všemu, co obsahuje větší množství histaminu. K alergologovi-imunologovi? Gastroenterolog by ho měl pravidelně vidět ohledně celiakie, předpokládám. A ještě by mě zajímalo, zda je relevantní syna/dceru takové osoby vyšetřit na genetickou predispozici k lepku. Děkuji.“
MUDr. Adam Vašura: „Stran histaminové intolerance mají větší zkušenosti alergologové, stran celiakie je určité riziko, že to mohou mít i potomci, ale pokud jsou asymptomatičtí, tak se to většinou nedošetřuje“
Vlastimil: „Do nálezu mně lékař vždy píše(dle vyšetření) steatoza jaterní. Co se s tím dá dělat? A jaká je prognoza?“
MUDr. Adam Vašura: „Jedná se o ztučnění jater, jsou různé příčiny, nejčastěji je to však spojené s metabolickým syndromem, tedy nepít alkohol a jíst zdravě a mít pravidelný pohyb, větší komplikace by měl Váš lékař odhalit“
Aneta: „Ja již mám právě po dvou operacich kvůli teto nemoci a alkohol vůbec ale vůbec nepiju ale jsou nějaké vitaminy používám akorat magnezium a bylinné čaje na zažívání“
MUDr. Adam Vašura: „Po jakých operacích máte?“
Bohuslav: „A mohu po novorozenecké žloutence v dospělosti darovat krev či plazmu? Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Pokud se jednalo o běžnou novorozeneckou žloutenku, tak můžete“
Mirka: „Můžou játra s hemangiomy ovlivnit stav kůže?Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Neměly by“
Irma: „Dobré ráno pane doktore,na preventivní prohlídce mi byl zjištěn vyšší cholesterol 5.9 nalačno.Jaterní testy v pořádku i triglyceridy.Glukosa také v pořádku.Lekar leky zatím nepredepdal.Jak nejlépe snížit cholesterol? Děkuji.“
MUDr. Adam Vašura: „Dietou a pravidelným pohybem, tělo je však schopné si cholesterol tvořit samo, někdy to nepomůže a je nutné časem nasadit terapii léky, zaleží však na dalších přítomných rizikových faktorech a věku (lze kalkulovat tzv. rizikové skóre SCORE2)“
Mili: „Dobrý den, jde odstranit bláto že žlučníku jinak než operací? Děkuji“
MUDr. Adam Vašura: „Někdy lze rozpustit žlučové kameny ursodeoxycholvou kyselinou, ale obecně mít zdravou životosprávu“