Chat

PhDr. Jana Kovařovicová
Záznam chatu ze středy 26. dubna 2023
Www: „Dobry den, mohla bych terapeuticke rodicovstvi pouzivat i u ditete po smrti tatinka? A jsou nejaka skoleni i pro nepestouny?“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, je otázka, co v tuto chvíli potřebujete nejvíc. Pokud jde o zpracování ztráty, možná by pro vás bylo užitečné obrátit se na nějakou organizací, která se věnuje přímo tomuto tématu, např. Cesta domů. Jinak obecně terapeutické rodičovství je vhodné vždy, když dochází v rodině k nějakým otřesům, pokud se podíváte na stránky Sefam, najdete tam probíhající výcviky a můžete se domluvit s konkrétní organizací, která výcvik nabízí. Jinak mohu doporučit 2 knihy o terapeutickém rodičovství - jedna je v češtině nakl. 65. pole a jedna ve slovenštině nakl. Grada. Moc držím palce, Jana Kovařovicová“
Www: „Je rozdil mezi traumatem, kdyz dite rodic vedome opusti a kdyz mu milujici rodic umre?“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, jsou zde 2 hlavní rozdíly: - pokud rodič, který zemřel dítě před smrtí miloval a měl s ním vytvořené blízké a bezpečné citové pouto, jedná se pravděpodobně o trauma JEDNORÁZOVÉ, nikoli VÝVOJOVÉ - dítě má kolem sebe pravděpodobně další lidi, kteří je milují a pomohou mu toto trauma zvládnout, tj. dítě na svou bolest není samo Zpracování takového traumatu je tedy o něco jednodušší, doporučuji se obrátit na specializované organizace jako je např. Cesta domů.“
Nyka: „Dobre rano, muzou si deti v adopci vytvorit s rodici plnohodnotny vztah? Jak dlouho to trva? Dekuji“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, určitě ano. Jeho výchova by však měla být doplněna o další terapeutické témata: -zpracování traumatu a ztráty biologické rodině, případně jednorázového kontaktu s biologickou rodinou - podrobnosti o tomto tématu najdete na stránkách organizace Sefam - využívání zásad terapeutického rodičovství, které zohledňuje vývojové trauma, emoční, kognitivní a sociální věk dítětem jeho pohotovost k zahanbení a pocitům špatného já, obtíže při vyjadřování potřeb apod. Základy najdete v knihách o terapeutickém rodičovství 65. pole + Grada SK; v případě zájmu je možné zapojit se do výcviku terapeutického rodičovstvím- seznam aktuálních běhů nejdete opět na stránkách Sefam Moc držím palce, Jana Kovařovicová“
Magda: „Má smysl jít na školení rodičovství sama? Manžel nechce. Pěstounka jsem jenom já…Děkuji a hezký den, Magdaléna“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, určitě ano, ale musíte být připravená na to, že různé výchovné styly mohou ovlivnit váš partnerský vztah. Je tedy nezbytné, aby váš manžel vašemu jednání rozuměl a minimálně je toleroval. Pokud byste měla zájem, je možné zapojit se do skupin pro výuku terapeutického rodičovství, které běží po republice. Aktuální seznam najdete na stránkách Sefam. Moc držím palce, Jana Kovařovicová“
Novotny J.: „Mam tři kluky v pěstounské péči a neustále kradou. Ale opravdu hodne. Zkoušíme vsechno. Uz jsme je dokonce chteli nechat treba na 24 hodin v Klokanku, aby pochopili, ze to uz nejde dal. Je nejaka moznost, jak detem ukazat, ze to uz neni mozne dal zvladat. Proste dat jim najevo, ze uz bychom to museli resit radikalne“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, úplně rozumím vašemu zoufalství, bohužel mám zkušenost, že hrozby a tresty nemají dlouhodobý účinek a ve finále situaci spíše zhorší. Myslím, že by vám pomohlo vyhledat terapeuta specializovaného na DDP (dyadickou vývojovou psychoterapii) či se zapsat do kurzů terapeutického rodičovství (aktuální nabídku najdete na stránkách Sefam) - existují i knihy o terapeutickém rodičovství - jedna v češtině nakl. 65 pole, jedna ve slovenštině nakl.Grada sk; užitečná je i kniha kazuistika Budování citového pouta od Daniela Hughese. Předpokládám, že máte svou provázející organizace, měla by vám pomoci s vyhledáním vhodných kontaktů a případně i se spolufinancováním. Držím palce, Jana Kovařovicová“
Jirka: „Nas syn ma velky problem, kdyz ma byt pres noc bez maminky. Je mu deset let. Je to jeste v poradku? Naposledy jsme meli velky problem, pred skolou v prirode. Je to opravdu vyhrocene“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, hodně záleží na tom, co má za sebou - například zda byl vystaven nějakému traumatu, náhlé ztrátě pečující osoby, dlouhodobé hospitalizaci apod. Jeho jednání je důležité vnímat v kontextu jeho dosavadní životní historie a podle toho je pal řešit. Je možné, že zjistíte, že škola v přírodě pro něj dosud vhodná není. Rozhodně je v případě přetrvávajících obtíží vyhledat psychologa a celou věc podrobně probrat. Pokud je váš syn v náhradní rodinné péči, jsou tyto obtíže běžné a řeší s práce skrze terapeutické rodičovství či specializovanou DDP attachmentovou terapii. Držím palce, Jana Kovařovicová“
Jana Svobodova: „Moc Vás zdravím, mám s manželem společnou dceru a syna z předchozího manželství. Od doby co se narodila dcera, mám pocit, že manžel přestal syna mít rád. Třeba omezil fyzický kontakt s ním. Předtím to bylo skvělé. Jsou to už tři roky a nelepší se to. Můžu to nějak zlepšit já? Myslím, že syn o jeho lásku moc stojí. Předem děkuji, Jana Svobodová“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobrý den, určitě stojí za to se problému hlouběji věnovat a porozumět motivům jednání vašeho manžela. Doporučila bych vám vyhledat odbornou pomoc, ať už rodinnou terapii nebo párovou terapii. Máte pravdu, že je škoda, aby vzájemně odcizili. Držím palce, Jana Kovařovicová“
Irena: „Dobré ráno paní doktorko, vlastně nemám žádný dotaz, ale jakmile jsem vás zahlédla ve vysílání Dobrého rána, jako přechodná pěstounka jsem usedla k obrazovce. Děkuji vám za vaši práci pro děti, které to mají v životě těžší, než děti v běžných rodinách. Sleduji taky dokument Plné hnízdo, které právě vysílá ČT. Tento dokument určitě u nás už dlouho chyběl. Přeji vám hodně sil a energie. Zdraví vás Irena Planetová“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Moc děkuji :-) Hodně sil a energie i vám. Jana Kovařovicová“