Chat

přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, profesor Lékařské fakulty Ostravské univerzity

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC

Záznam chatu ze středy 15. června 2022

ANTI: „Jak často chodit lék. prohlídku, pokud jsem byl operován kvůli koarktaci aorty?“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Po operaci koarktace je důležité udržovat nízké hodnoty krevního tlaku. Frekvence kontrol se přizpůsobí tomu, jaké hodnoty tlaku máte. Pokud jsou dlouhodobě v normě, dostačí lékařská kontrola jednou za rok nebo u mladších osob klidně i jednou za dva roky.“

Jana: „Hezky den, pane Doktore, mivam pocit srdecni slabosti,lecim se na lupus je mozne tyto pocity pricitat chorabe. Mam bohuzel sindrom bilych plastu a tak k lerari me donutit jit, je unikum.davam si studene obklady na srdce, vzdy se to zlepsi“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, při syndromu bílého pláště je vhodné krevní tlak kontrolovat v domácím prostředí buď při ambulantním 24-hodinovém monitorování tlaku (kdy Vám monitor nasadí lékař), nebo pomocí domácího měření tlaku. Studené obklady na srdce bohužel neřeší příčinu potíží... Pokud jsou časté, bylo by vhodné jejich podrobnější vyšetření lékařem.“

Marie: „Dobré ráno pane po profesore, existují léky, které snižují horní tlak a spodní nechají tak jak je? Je mi 66 a spodní tlak mám 80, ale horní různě, třeba 160. Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, většina léků výrazněji snižuje horní = systolický tlak než spodní= diastolický tlak. Lék, který by snížil pouze systolický tlak a neovlivnil diastolický, neexistuje. Na druhé straně - pokud je diastolický tlak vyšší než 65 mmHg, nepředstavuje to žádným problém.“

Eva Nič: „Dobrý den, partner po operaci srdce 2x bypass stále nízký tlak max 100 /60 ,dle tlakoměru "veroval" i občasná arytmie, léky:furon,verospiron,stacyl,brilique,zetovar,controloc,nebivolol,magnosolv,milurit“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, na otázku bez podrobnější znalosti jeho případu - jaké má další nemoci, sílu srdce, zda mu tlak dělá nějaké potíže - nedokážu odpovědět.“

Eva: „Dobrý den. Postihne mě občas znenadání hodně rychlé bušení srdce až si musím lehnout na chvíli a pak po pár minutách to během okamžiku přejde - jak rychle to začne, tak to během vteřiny skončí, ale mezitím jsem paralyzovaná. U lékaře mi před lety řekli, že to způsobuje vegetativní nervstvo a že na to není léčba a zřejmě tomu nepřikládali vážnost. Tak bych se jen ráda ujistila. Děkuji.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, pokud arytmie začíná a končí náhle, "skokem", a několik minut trvá rychlé pravidelné bušení srdce, může se jednat o některý typ supraventrikulární tachykardie. Tyto arytmie lze buď zachytit pomocí 24-hodinového nebo delšího monitorování EKG, nebo vyvolat a zpravidla natrvalo odstranit při elektrofyziologickém vyšetření a navazující katetrizační ablaci. Bylo by vhodné konzultovat Váš stav s kardiologem.“

Veronika: „Zdravím, pane doktore. Při namáhavé manipulaci s porouchaným dětským kočárkem, kdy musím vyvinout větší sílu, mě často hodně silně a hodně bolestivě píchne u srdce. Jako maličká jsem měla šelesty, ale pak už asi vpořádku. Mám astma. Jinak problémy nemám, ale ráda bych se zeptala, nemůže-li to píchnutí znamenat nebo vést k něčemu vážnějšímu. Děkuji.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, krátké "vteřinové" píchutí u srdce nebývá způsobeno srdečními potížemi, ale většinou vychází z hrudní stěny. S největší pravděpodobností se nejedná o nic vážného.“

Evita: „Dobrý den, p.Profesore. Už skoro 20 let beru concor cor, 2,5. Z důvodu tachykardie. Ale v poslední dobou se mi po něm točí hlava.Přitom tlak mám normální 130/80 Chodím každý půk rok na kontroly.Stále stejný stv "jsem spokojený " dg. Slová p.Dr. Je to vpořádku? Nebo co proti tomu stavu? Kdy jako by plavu a všechna jiná vyšetření vpořádku. Pak mám otázku na syna, ten se někdy bouchá do hrudi, aby se tep rozeběhl. A vyšetření nic neukázalo. Cím to je? Prosím. Je to už dospělý muz, sportuje jako ja, jsme akční. Ale bojím se o něj. Děkují a přejí pěkný den.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, točení hlavy může mít řadu příčin - kromě nízkého tlaku třeba ušní nebo problémy s krční páteří. Doporučil bych provést 24-hodinové monitorování tlaku, pokud budou v době točení hlavy tlaky v normě, bude vhodné pátrat po jiné příčině potíží. Bouchání do hrudi, pokud není velmi silné, zpravidla srdeční rytmus vůbec neovlivní. Jako sportovec může mít sklony k pomalejšímu srdečnímu tepu nebo občasnému vynechání srdce, které ale nebývá nijak ohrožující - dá se to ověřit pomocí monitorování EKG.“

Anna: „Dobrý den. Je mi 46 . Mívám často extrasystoly, hodně nepříjemná záležitost . Prý nejsou nebezpečné . Můžou být od krční páteře? Psychika ? Děkuji a pěkný den přeji“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Ano, extrasystoly, pokud jich není velmi mnoho, nejsou nijak ohrožující. Psychika ovlivňuje tonus vegetativního nervového systému, který následně může ovlivnit četnost arytmií. Může pomoci pravidelné sportování nebo také používání relaxačních technik či meditace.“

rozárka: „Dobrý den, pane doktore. Doporučoval jste kávu. Mám radost, protože jsem nízkotlakař a bez kávy téměř nefunguji. Chtěla jsem se ale zeptat, nemůže-li být "návyková" v tom smyslu, že kdybych jí pila víc (dělám si tak 2 - 4 kávy děnně, ale hodně silné), tak pak při nemožnosti někde si ji dát, budu úplně nefunkční a odepsaná ještě víc než bývám momentálně? Jestli si organizmus prostě nezvykne na vyšší příjem a při snížení to bude patrné...? Děkuji.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, nemusíte mít obavy, káva návyková není a při jejím vynechání nehrozí žádné abstinenční syndromy.“

Štěpánka K.: „Dobre rano Prosim,pred 10lety jsem byla na radiofrekvenční ablaci,povelmi stresove narocnych 3letech pocituji opet potize,je to neco jineho,ale citim arytmie navic. Jak dlouho cekat s objednanim k lékaři? Mysleno,vim ze to mam psychicky,da se to treba jeste zvratit?? A jsou tyto arytmie nejak ohrozujici? Zivot?kvalita cev v okoli srdce?? Moc dekuji a klidne dny preji :)“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, pokud se arytmie znovu objevily, je vhodné jejich ověření monitorováním EKG. Velký stres k nim může přispívat. Bylo by vhodné stav konzultovat s Vaším lékařem.“

Milan: „Dobrý den Nedávno podlehl infarktu jeden politk Jak je možné že někdo dostane infarkt když nekouří,nepije a sportuje?To znamená že musí mít cholesterol ale kde k němu přišel když nekouří a sportuje?“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, rizikové faktory infarktu, jako je například vysoký cholesterol, mohou být v některých případech geneticky zapříčiněné a zděděné po rodičích. Proto i velmi hubený a mladý člověk může mít velmi vysoké hodnoty cholesterolu. Je důležité proto pravidelně absolvovat preventivní prohlídky včetně laboratorních vyšetření, a při zjištění vysokého cholesterolu jej léčebně ovlivnit.“

Zdeňka S.: „Dobrý den, manžel je po infarktu a přesto,že má zákaz kouření,nedá si říct a občas si zapálí jednu cigaretu za den až dva. Je mu 60 let. Je to pro něj hodně nebezpečné ? Děkuji“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Ano. Pokud by zcela přestal kouřit, snížil by riziko, že se u něj bude opakovat další infarkt, o polovinu.“

Milan: „Dobrý den jaká hodnoty cholesterolu je už hodně riziková mám 5,9“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Pokud se jedná o celkový cholesterol, měl by u zdravých osob být pod 5,0. V případě LDL cholesterolu pod 3,0. Čím je vyšší, tím je vyšší riziko. U osob, které mají nějaké další onemocnění, například vysoký tlak nebo cukrovku, nebo dokonce již infarkt prodělali, jsou optimální hodnoty cholesterolu výrazně nižší. U pacientů po infarktu myokardu nebo CMP se snažíme snížit LDL cholesterol pod 1,4 mmol/l.“

Marcela: „Dobré ráno vážený pane doktore,jsem vyčerpaná,unavená,bolí mě hlava mám zalehlé v uších mám na srdci nebo-li v podpaží až do ramene tlak několik měsíců,několikrát od lékaře jak říkáte bolest od zad.Je to možná ztrátou blízké osoby před půl rokem,to chápu,ale chtěla bych se zeptat kdy to skončí.Děkuji s úctou Marcela“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, vícečetné potíže charakteru, který udáváte, skutečně mohou mít výraznou spojitost s psychikou - být. tzv. psychosomatického původu. Někdy pomůže konzultace s psychologem či psychiatrem, někdy např. pravidelné sportování, jóga, relaxační techniky, meditace...“

Jana: „Dobrý den. Je mi 48 let. Jsem štíhlá a žiju zdravě a sportuju. Přesto mám odjakživa zvýšené hodnoty cholesterolu. Posledně 5.77 je zde také riziko?“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Dobrý den, záleží také na ostatních faktorech, např. výši krevního tlaku, a zda máte nějakou rodinnou zátěž, tj. zda rodiče prodělali nějakou srdeční a mozkovou příhodu, a v jakém věku. Bylo by vhodné absolvovat preventivní vyšetření, lékaři mají k dispozici přesné skórovací systémy, pomocí kterých mohou říci, jaké máte riziko a zda je potřeba cholesterol snižovat léky.“

Jitka Soukupová: „Dobrý den. Může mladá žena s trochu nižším TK užívat betablokátory na utlumení tělesných příznaků /třes rukou/ ? Je to začarovaný kruh se sociální fólií a nízkým sebehodnocením....Děkuji.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Ano, některé betablokátory působí také "anxiolyticky", tedy zmírňují trému, stres, úzkost. Jejich užívání i u mladých žen je možné.“

Marcela: „....díky za odpověď,praktikuji a pomáhá mi to,jen pomalu,tak ještě vydržím a děkuji m oc Marc.“

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC: „Díky, přeji, ať se vše co nejrychleji upraví.“