Chat

prof. MUDr. Miloš Táborský
Záznam chatu z pondělí 10. ledna 2022
Derek: „Jak kvalitní je lék Lokren?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Lokren je dlouhodobě známý betablokátor, dnes již moc nepoužívaný. Nicméně může být indikovaný v ředě specifických klinických situacích. Osobně nahrazuji Lokren modernějšími generacemi betablokátorů.“
DAYD: „Jak kvalitní je lék Sandonorm?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Je to lék spíše z dnešního historický a není již příliš používán.“
Eva: „Dobrý den, pane profesore, v posledních pár měsících mám zvýšený krevní tlak (zejména ten spodní - hodnota 95 - 103), nadváhou netrpím, snažím se i o přiměřenou fyzickou aktivitu a přesto je tlak vysoký. Někdy mívám i pocity úzkosti. Je mi 46 let a EKG vyšetření bylo v pořádku. Jak mám dále postupovat? Děkuji za odpověď. S pozdravem Eva“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Milá paní Evo, jistě je to na vyšetření lékařem, ideálně kardiologem nebo internistou včetně vyloučení tzv. sekundární hypertenze, stanovení diagnózy a pokud bude potvrzena, pak bude nutné zahájit léčbu moderní fixní kombinací.“
Jana: „Dobrý den pane doktore, již delší dobu mám hodně vysoký pulz a námahovou dušnost, která ale při pokračující zátěži postupně odeznívá. Byla jsem na vyšetření kardiosono se závěrem malá mitrální insuficience, stopové insuficience ostatních chlopní, mírná dilatace levé sině v dlouhé ose. Moc prosím o vysvětlení, případně o radu, co s tím a není to nebezpečné. Je mi 64 let a před 4 lety jsem prodělala lehkou mozkovou příhodu.“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Je zde riziko fibrilace síní, která je právě nejčastější příčinou cévní mozkové příhody. Ideální je dlouhodobé monitorování EKG pomocí holterovského EKG systému, ideálně 7 dnů ( možno objednat u MDT), klinické vyšetření, laboratorní vyšetření, kontrola krevního tlaku.“
ANTI: „Kdys jsem byl operován kvůli zúžené aortě - je to už skoro 42 let - měl bych chodit pravidelně kvůli tomu na kardio prohlídky?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Zdravím, jistě je vhodná kontrola kardiologická včetně echokardiografie a kontroly aorty pomocí CT angiografie.“
Jana: „Dobrý den, pane Profesore, aktuálně pomáhám řešit situaci, kdy pán 91 let má nově zřejmě arytmii srdce. Zpočátku (před 14 dny) jsme zjistili puls 110-120, tlak 120/80. Praktický lékař udělal EKG, tlak podobný, puls 80. Dosud bral a bere Bisopropol, nyní (od úterý) lékař přidal Rytmonorm 2x denně . Arytmie se jeví zhoršená, tlakoměr někdy ani měření nedokončí, puls většinou kolem 120, i více, výjimečně 80, ale tlak i 92/70. Zítra má dostat "Holtra". Mám obavy z fibrilace síní. Co byste doporučil? Děkuji Vám za odpověď a přeji dobré zdraví!!“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Nepochybně se jedná o fibrilací síní, jako první krok je nutná protisrážlivá léčba - ideálně pomocí tzv. přímých perorálních antikoagulancií, která však mohou předepsat pouze kardiologové nebo internisté - vhodný je např. Eliquis 2 x 2,5 mg denně - dávka dle ledvinových funkcí. Jistě také echokardiografická kontrola s ohledem na funkci levé komory srdeční, kontrola rytmu - bezpečný je Cordarone 200 mg 1 tbl. denně.“
Anna: „Dobrý den. Už několik let trpím na extrasysoly, Je mi 45 let a jsem zdravá, srdce ale vyšetřeno nebylo , podle OL to bude od krční páteře a nebo psychicky..úzkostná porucha. Jsou ES opravdu tak bezpečné a jenom nepříjemné ? Děkuji a hezký den přeji.“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Vhodné je komplexní vyšetření kardiologem včetně echokardiografie, holterovská monitorace, posouzení vhodnosti provedení katetrizační ablace jako léčebného výkonu, který je schopen Vám extrasystol kompletně zbavit.“
Roman: „Dobry den, pane profesore, videl jse jen kousek z Vašeho vstupu, chtel bych se zeptat, on-line vysetreni je specifikum pouze nemocnice v Olomouci anebo to bude celostátní aktivita? Moc se misto libi! Diky“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Zdravím, zatím je to aktivita každého centra, provádí VFN, IKEM Praha, MOÚ Brno, FN Ostrava, Rehabilitační centrum v Kladrubech a celá řada dalších pracovišť. V současné době připravujeme systémové celostátní řešení pro pacienty VZP a všech svazových ( ostatních) pojišťoven.“
Alena: „Dobré ráno pane profesore nám otázku mám nasazenu léčbu kombinace Synargy a Tezeo HCT.V poslední době mám žaludeční potíže a bolesti hlavy.Od pojišťovny mi přišla zpráva o špatně kombinaci léků.Mihu znát váš názor, prosím“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Ano, je to upozornění pojišťovenské aplikace na možnou lékovou interakci, Tezeo HCT je jistě vhodné vyměnit za jiný lék pro vysoký krevní tlak, nicméně je nutno řešit individuálně s přihlédnutím na další onemocnění a event. další medikaci.“
Dagmar: „Dobrý den, pane profesore, hovořil jste o amyloidóze, která postihuje srdeční sval, na kterou je od loňského roku lék. Mému tatínkovi byl tento typ amyloidózy vyšetřením potvrzený (vyšetření DPD srdce, genetické vyšetření, biopsie srdce v IKEM). Bohužel lék , o kterém jste mluvil (zřejmě tafamidis) mu nebyl předepsán - není hrazen zdravotní pojišťovnou. Prosím o kontakt na Vás, ráda bych s Vámi tuto záležitost probrala. Děkuji“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Je potřeba zažádat příslušnou ZP dle paragrafu 16 - výjimečná léčba, musí schválit revizní lékař pojišťovny, poté je lék dlouhodobě hrazen. Nicméně VZP jako jediná pojiš´tovna není bohužel na rozdíl od ostatních příliš vstřícná, Pokud by indikace byla správná ( NYHA klasifikace I-II) a přesto pojiš´tovna léčbu zamítla, je potřeba obrátit se na právního zástupce, který by kvalifikovaným způsobem vedl za pacienta odvolání.“
Alena: „Dobrý den, manželovi v patnácti zjistili nedomykavost chlopně. Chodí pravidelně na kontroly. Bere 1/2 tablety Lokren.??Před Vánoci měl vysoký krevní tlak 220/130 byli jsme na pohotovosti. Tam nám pomohli. Jeho Lékařka pak napsala erecept loradur mite 1-0-0+ Lokren 1-0-1 . Tlak má stále 150/106 je to v pořádku?Jaké by měl podstoupit vyšetření? Děkuji“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Jistě taková hodnota není správná, manžel by měl být řádně vyšetřen kardiologem, doporučená jiná terapie - např. fixní kombinace Valtricom v základní dávce, malá dávka betablokátoru je také vhodná, např. Betaloc ZOK 25 mg 1-0-0.“
Jana: „Pane profesore, moc děkuji za odpověd, jen ještě drobný dotaz, co je to MDT?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Je specializovaná organizace v Brně , která se profesionálně věnuje monitoraci srdečního rytmu - najdete na webu - p. Mg. Veronika Bulková.“
Jana: „Dobrý den, dceři při vyšetření zjistili nedomykavost srdeční chlopně, a že ty její zdravotní problémy mohou s tím souviset. No ale tím to zkončilo a další léčba není. Jak by se mělo dál postupovat. Dcera musela opustit i zaměstnání, protože má závratě a problémy s dýcháním. Děkuji“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Je samozřejmě potřeba ji kontinuálně sledovat a kontrolovat kardiologem v regionu, vývoj vady, event. indikaci k operačnímu řešení -dnes preferenčně miniinvazivnímu, event. katetrizačnímu. PŘÍSLUŠNÉHO KARDIOLOGA NAJDETE NA WEBU.“
Petr: „Vážený pane profesore, měl jsem před 2 roky infarkt, mám stend a zjistilo se, že mám ještě jedno místo zúžené, ale zatim na hraniční hodnotě. Užívám Agen a Prestarium na vysoký tlak a letos bych rád letěl k moři. Bylo by vhodné brát před cestou letadlem nějaký lék na ředění krve? Děkuji Petr“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Pane Petře, především je potřeba užívat trvale medikaci, trváme na hladině LDL cholesterolu ve Vašem případě < 1,4 mmol/l - velice důležité !!!, kontrole krevního tlaku a dalších parametrů. Lék na ředění krve nemusíte brát, pokud bude cesta kratší než 8 hodin, což je v rámci Evropských destinací bez problémů. Při cestě do USA bych jistě moderní protisrážlivou terapii doporučil.“
ANTI: „Jak souvisí s kardio tématikou problematika lymfosarkomu?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Jistě souvislost je, často vídáme osrdečníkové výpotky, projevy srdečního selhání, tromboembolické komplikace. Dobré pracoviště, které řeší primární hematoonkologickou problematiku, dbá i na kardiální komplikace.“
Soňa: „Dobré ráno pane profesore, stává se mi v klidu obvykle po námaze, jako by mi při výdechu někdo stlačil srdce (jako při resuscitaci) a srdce 2-3x výrazněji bouchne. Objevuje se to různě, někdy 1x denně, někdy jednou za 2 týdny. Ekg jsem měla už před rokem a nic (ten den jsem nic nezaznenala). Už se to děje pár let, Holtr tehdy také nic neukázal. Řekli, že to může být od nízkého tlaku nebo krční páteře. Mám být v klidu nebo přece jen chtít vyšetření?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Jistě je na místě komplexní kardiologické vyšetření, Holter EKG na minimálně 7 dnů, dle výsledku se pak poradit s arytmologem, zde event. není indikována katetrizační ablace jako systémové řešení Vašeho problému.“
ANTIMONY: „Jak kvalitní je lék Betaxa?“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Ano, považujeme ho za kvalitní lék, má však užší specifické indikace, které by měly být určeny individuálně v dialogu s lékařem.“
Lída: „Dobrý den. Maminka je léčena pro vysoký tlak a je před operací srdce. Má tolik léků, že má tlak obvykle 91 na 56 a podobně. Před tím, než si léky ráno vezme, tak je to 120 na 70, víc ne. Problém je v tom, že z tak nízkého tlaku se jí moc točí hlava, motá se, musí se při chůzi držet, což před léky - před půl rokem nebylo. Bojím se, že se zbytečně zraní. Léky byla stanoveny na základě jednoho odběru u vás v nemocnici ráno v 5 hodin bez předchozícho upozornění, takže byla v šíleném stresu, bez tekutin, nečekaně probuzena. A přístup sestry byl v tu chvíli hrozný. Prosím o informaci, co změnit? Děkuji.“
prof. MUDr. Miloš Táborský: „Prosím napište mi její jméno na mail: milos.taborsky@fnol.cz, budu ji nebo Vás kontaktovat a léky jistě modifikujeme a podíváme se také na indikaci výkonu a termín“