Chat

průvodce dokumentárním cyklem ČT Modrá krev

hrabě František Kinský

Záznam chatu ze středy 19. března

Iveta: „Dobrý den. Ráda navštěvují Vaše sídlo a výstavy. Kolik lidí pracuje na vánoční?.Také Váš park je úžasný.Přeji Vám, Ať se Vám daří včetně rodiny. Iveta Hrušková“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, paní Hrušková, autorkami vánočních a velikonočních výstav jsou zámecké floristky Andrea Vanická a Hana Tupcová. Na výstavách se ale podílí i ostatní zaměstnanci správy zámku, zejména zahradnicí, propagační oddělení apod. Děkujeme za přízeň a Vaši návštěvu Nového zámku. Vše dobré. František Kinský“

ANTI: „Slovo šlechta se používá také někdy ve smyslu, že když je někdo šlechta, že je v nějakém oboru elita.“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, máte pravdu, myslím, že každý člověk může šlechticem duchem.“

jana2: „DOBRÝ DEN, ZNÁTE PODLE POŘADU MODRÁ KREV VŠECHNY RODY ,ALE POZNÁVAL JSTE I NOVĚ BĚHEM NATÁČENÍ OSOBNĚ ČLENY CO NATÁČÍTE DNES A PŘEDTÍM NEZNAL ?A DĚKUJI ZA POŘAD .“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, děkuji za otázku, děkuji, že seriál sledujete. Část respondentů znám osobně a velmi dobře, jsou to moji příbuzní. Vzhledem k tomu, že natáčíme již 4. řadu, dochází i k tomu, že poznávám nové tváře a nové potomky aristokratických rodů.“

Jarka: „Dobrý den, děkuji za pěkný pořad a překvapilo Vás něco při setkáních s osobnostmi ,které vystupují v pořadu.“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, Jarko, děkuji za otázku. Potěšilo mě a v některých případech i překvapilo, s jakou vervou a péčí se pustili do oprav v mnoha případech velmi zdevastovaných památek. Těší mě, že se v rámci natáčení setkávám se samými slušnými lidmi.“

Eva: „Dobrý deň, srdečne Vás pozdravujem spoza hranice, ďakujem za seriál Modrá krev, mám aj knihu (1. vydanie). Chcem sa opýtať, či ste niekedy stretli ľudí, o ktorých ste vedeli, že nemajú šľachtický pôvod a predsa by ste o nich povedali, že asi majú modrú krv? :-) Želám všetko dobré a veľa zdravia. S úctou Eva“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, Evo, děkuji, že nás sledujete i na Slovensku. Za svůj život jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří šlechtický původ nemají, ale vystupují a působí tak, jako by modrou krev měli. Již jsem tu dnes jednou zmínil, že šlechticem člověk může být duchem.“

ANTIMONY: „S kterými šlechtickými rody se nejvíce stýkáte?“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, děkuji za otázku, nejvíce jsem v kontaktu se zástupci rodů, se kterými jsem v blízkém příbuzenském vztahu, ale také s rodinami a majiteli zámků v sousedství Kostelce nad Orlicí, tzn. s častolovickými Sternbergovými, s rychnovskými Kolowratovými a s doudlebskými potomky rodu Bubna z Litic.“

ANTI: „Jaké to je být správcem zámku?“

hrabě František Kinský: „Dobrý den, děkuji za otázku, snažím se být co nejlepším správcem rodového majetku. Jak často říkám, nejsem majitelem, pouze dědictví spravuji pro další generace. Zdali jsem dobrým hospodářem, to posoudí objektivněji až generace mých nástupců, tedy mých dětí, kteří správu převezmou po mně.“