Chat

pedagog, spisovatel, lektor osobního rozvoje

PhDr. Marek Herman

Záznam chatu z úterý 3. září 2024

ANTIMONY: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska lektora osobního rozvoje?“

PhDr. Marek Herman: „Zdravý pohyb, zdravé jídlo, zdravé vztahy, dostatek spánku, k tomu koníček a práce, která mi přináší radost, to všechno je na základní desce života: sebepoznání a vnitřní poctivost.“

Bára: „Dobrý den. Chci se zeptat na mimoškolní aktivitu. Syn má výrazný hudební talent. Do té doby než jsme ho dali na kroužek klavíru hrál doma i 2h denně. Nyní, když to má jako povinnost hrát nechce. Jak v něm znovu rozdmýchat touhu‽ Díky. Bára“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, potřeboval bych k tomu více informací... kolik má syn roků, jak ve vaší rodině funguje táta... ale takhle vám napíšu jen pár věcí, co mi běží hlavou... vždycky je o to, že v životě hledáme rovnováhu... tady jde o skloubení talentu a dřiny. A u tady je to vždycky o pracovitosti, zarputilosti, vnitřní oddanosti, ten klíč k úspěchu je PRACOVITOST. Jedna z definic: talent není nic jiného než zvýšená pracovitost. Je to 80 % úspěchu, talent je jen ten zbytek. Chci tím říct, že je to spíše ALCHYMIE než JÍZDA PO DÁLNICI. A k tomu důležitá věc, ve které si MUSÍTE udělat jasno: CO JE CÍL? Báro, si přejete, aby se nakonec stalo? Chcete, aby hrál v české filharmonii? Nebo koncertoval po celé světě? Nebo je vám to jedno? A hlavně, co chce váš syn? Zkuste si o tom s ním popovídat. Tak aspoň takto...“

Vladimír Pech: „Dobrý den Mluvíte velmi dobře.Je mi 59 let,vychoval jsem dceru a syna,mám 4 vnoučata. Mojmír dětem jsem dal každému asi jeden pohlavek za jejich dětství.Naučil jsem je pokory,ú cty ke stáří atd. Vše se mi teď vrací,když stárnu.Pomáhají mi a to bez toho,že jim musím něco ř8kat.,.. To co dělá nyní ,myslím 90% rodičů je cesta do pekel.Dětem chybí určitý režim a naučit je,že něco musí.,.“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, to je dobře, že jste spokojený. Věci, které děláme ve výchově dobře se často ukážou až v dlouhých časech, po letech nebo dokonce desetiletích. A jedna z klíčových věcí, čím potřebujeme do života vybavit je, jak jsme schopní a ochotní pomoct blízkým lidem. A souhlasím s vámi, žijeme v době, kdy jsou děti přechoulostivělé, protože se rodiče zahrnout je vším, aby žili v dokonalém světě. A neuvědomují si, že jim tím akorát podrážejí nohy. Protože dalším klíčem pro život je SAMOSTATNOST. Ať se vám daří!“

ANTIH: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska lektora osobního rozvoje?“

PhDr. Marek Herman: „Dobrá rodina: něžná máma a spolehlivý táta, kteří dohromady spolu tvoří PEVNÝ PÁR a umí ve výchově LASKÝPLNOU HRUBOST.“

Milan: „Dobrý den,poslouchal jsem teď o úloze matky a otce. Mohou dnešní tátové plnit tu úlohu pevnosti ? Tátové na mateřské.. Nemá dítě spíš dvě matky? Hezký den“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, to jste odjistil granát :) To není na jednu otázku to je na hodinu debaty. Můj názor: dneska chybí pevní tátové, absolutně nedostatkové zboží. Zdravá mužská síla. Pevný táta, který umí zatížit, prověřit, zpevnit. Opora rodiny. Místo toho v domácnostech spíše skořicové rolky s komedii na hlavě, které do nekonečna zjišťují pocity dětí.... Otec jako Velké dítě, Nepřítomný otec, Slabý otec, Útěkový otec... otec, který má strach jakkoli zasáhnout do výchovy, protože tu pevně drží v rukou převzdělaná matka...bohužel... ale ono se to zase utřepe a časem vyváží...je to na nás na chlapech, my to musíme změnit...“

Barbora Černá: „Ahoj Marku, děláš to moc dobře, jestli budeš někdyv Liberci,ozvi se, ráda Tě uvidím. Barbora Bartošová,teď Černá 723273600“

PhDr. Marek Herman: „Ahoj!!! By jsem v Liberci minulý týden :) to je prima, že jsi se ozvala, ozvu se Marek“

Pavel ze Smržovky: „Nemám dotaz, ale hluboce se skláním před tím co jste řekl o výchově dětí.V tomto duchu jsem vychoval tři kluky a přesně tak vychovávají svoje,děti.Úplně slyším svojí nejmladší vnučku když řekne ,,JÁ SAMA,.'' Včera šla poprvé do školy a jak je samostatná, až žasnu Zdravím do Dobrého rána Pavel“

PhDr. Marek Herman: „Moc děkuju, že jste napsal. Jedna stará poučka říká: to, jestli jste dobře vychovávali děti, se pozná podle toho, jak se chovají vaši vnuci. Takže vracím poklonu: klobouk dolů. Ať se daří!“

Renáta: „Hezké ráno! Moc Vám děkuji za přínosné povídání!“

PhDr. Marek Herman: „Děkuji, hezké ráno i vám.“

Kateřina: „Dobrý den , jak si získat respekt od dcery v pubertě , bude jí 16. Chová se ke mně hrozně .S jejím otcem jsem se rozvedla před 7 lety . Nevídají se vůbec.“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, to je velké téma, zkusím pár myšlenek. Vychovávat dítě bez táty je strašně těžké a v pubertě dvojnásob!! Trojnásob. Takže pokud to jenom trošku jde (neznám detaily) obnovil bych kontakt s tátou. To, co vám může pomoct, jsou "těžké rozhovory". Poctivá debata, na kterou se připravite, napášete si na lísteček tři věci, které budete dceři chtít říct a pak jí je řeknete. Důležité je že ne v krizi, konfliktu, ale v klidu. Když tzv. není důvod. Další věc. potřebujete doma řád a pravidla. Další věc: potřebujete, aby vaše decra měla povinnosti. Další věc: neřešte bordel v jejím pokojíku A poslední věc: velký úkol puberty je ZPŘETRHAT INTIMNÍ PŘIBUZENSKÉ VAZBY TAK ABY MOHL ANAVÁZA INTIMÍ NEPŘÍBUZENSKÉ VAZBY. Ona se MUSÍ odpoutat a proto je drzá Promiňte nemám více prostoru. Další věc: přichytněte při něčem, co jí jde a oceňte jí za to. Najděte si na YOUTUBE Jiří Halda, Puberta. Nic lepšího k tomuto tématu neznám.“

Elen: „Dobrý den, dotaz asi nemám, ale vrátím se k rolím, co jste řekl. Pevný otec - souhlasím, ale ne otec, který je silný, pevný, ale i v řečech - uráží, schazuje apod. Přijde mi, že buď jsou muži, kteří jsou "silní", bohužel i v blbých řečech, nebo jsou muži citlivý. Nic mezi tím. Je potřeba to vyvážit.“

PhDr. Marek Herman: „Silný ano, ale vnitřně poctivý, ETIKA. Silou neshazovat. Neútočit. Nebýt ironický. Silou VLÍDNĚ CHRÁNIT. Ano? Rozumíme si?“

Anna: „Myslíte si, že je správné vozit děti v kočárku zády k dospělému ?“

PhDr. Marek Herman: „Ne není! Dítě vnímá svět očima mámy, takže potřebuje na ni vidět. A promińte mi stručnost :)“

Emily: „Dobrý den,pane Hermane, skvělý!!Pojedete kolem Lhoty?Zdravím....“

PhDr. Marek Herman: „Pojedu a zamávám :)“

Hana: „Jaký mate názor na domškoláctví?“

PhDr. Marek Herman: „Jsem fanda domácího vzdělávání. Většinou moc dobrý. Ne vždy, ale většinou ano, podle mých zkušeností.“

Miroslava Najman: „Krásný den, pane Hermane, děkuji za Vaši skvělou práci, kdysi jsem taky měla tendenci více kolem dětí "skákat", ale stačilo jedno zdravé naštvání a šlo to i tak. Děti dnes vaří s manželem, když mám školení nebo o víkendu učím, jsou skvělí. Když máme seká zahradu, vědí, že si mají automaticky udělat večeři, dokonce se dcera s bráchou dohodli, že si budou dělat večeři i na střídačku. Pane Hermane, vím, že je doba jaká je, ale Prosím, řekněte na závěr něco veselého, pozitivního, že nejsme ztraceni. Děkuji a přeji vám samé úspěšné a šťastné rodiny.“

PhDr. Marek Herman: „Nejsme ztraceni právě díky lidem, kteří jste jako vy: zachovali si selský rozum, intuici a umí se učit z toho, co jim přinese život. Máme se moc dobře! To jenom v televizi tvrdí, že ne :) ať se daří!“