Chat

dětský psycholog

PhDr. Václav Mertin

Záznam chatu z pátku 28. června

ANTIMONY: „Je v ČR dostatek dětských psychologů?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, podle všeho scházejí dětští psychologové, dětští psychiatři, ale i logopedi, pediatři. My o dětech hodně mluvíme, ale v praxi to je složitější. Václav Mertin“

AK: „Je dobré k dětskému psychologovi chodit preventivně?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, ne. Popovídat bychom si měli s rodinou, přáteli, v práci. Pro dobré duševní zdraví to obvykle postačuje. Václav Mertin“

ANTIMONY: „Kdo by měl chodit k dětskému psychologovi?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, rodiče by měli jít k psychologovi, když jsou bezradní, nevědí si s problémem rady. Někdy jsou to třeba i banality, ale i z nich, když nejsou dobře řešené, mohou vzniknout problémy velké. Známe to jako laici při práci s počítačem. Nejde to a nejde a pak, když vám někdo poradí, si říkáte, jaká to byla maličkost. Ale vy jste nemohli pracovat. Václav Mertin“

ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska dětského psychologa?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, nepíšete sice prevence čeho, ale soudím, že máte na mysli duševní zdraví. Čím jsem starší, tím větší důraz kladu na dobré a bohaté mezilidské vztahy, tedy především doma, ve škole, v práci... Jinak řečeno mít se rádi, mluvit spolu, poslouchat druhého, být citlivý na změny atd. Až na výjimky pro uchování duševního zdraví to úplně stačí. Václav Mertin“

ANTIMONY: „Jaká by měla být etika dětského psychologa?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, psycholog by neměl zneužít svou "moc" nad klientem, neměl by zneužít (šířit) informace, které od něho získá, neměl by se nad něho povyšovat, být arogantní... Zkrátka měl by vždy myslet na nejlepší zájem klienta, někdy k jejich hájení i prosazování potřebuje třeba i trochu odvahy. Rozhodně by jakéhokoliv klienta, i sebemenšího měl brát jako lidskou bytost. Václav Mertin“

ANTI: „Jak vidíte spolupráci dětského psychologa s dětským psychiatrem?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, podstatná část obou profesí se překrývá. Ale přece jen psychiatr je lékař a zabývá se víc výraznějšími duševními odchylkami, nemocemi, poruchami, předepisuje psychofarmaka. Psycholog je jinak vzdělán a soustřeďuje se víc na normální vývoj psychiky a mírnější odchylky. Často tvoří tým. Václav Mertin“

ANTICYKLON: „Jak vidíte úlohu dětského psychologa v boji proti fyzickému týrání dětí?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, psycholog by se měl podílet na vzdělávání dospělých, např. při prosazení zákazu fyzických a samozřejmě i psychických trestů u dětí. Současně by měl, pokud např. pracuje ve škole, mluvit s učiteli, aby zachytil i malé signály většího násilí vůči dítěti. A protože nejlepší pomoc je prevence, měli bychom oslabovat nevhodné násilí už u dětí - např. ve škole. Václav Mertin“

ANTICYKLON: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska dětského psychologa?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, každému sice vyhovuje trošku něco jiného. Ale obecně se dát říct, že je vhodné dodržovat pár jednoduchých zásad: být co jen lze venku, hýbat se, dostatečně spát a jíst. Podstatné dívat se na svět s úsměvem, radostně - nezapomíjte, že se to dá naučit. Václav Mertin“

ANTIMONY: „Jak vidíte úlohu dětského psychologa v boji proti sexuálním zločinům na dětech?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, trošku už jsem odpověděl v jiném dotazu. Jinak přidám ještě důležitý kousek. Když už k něčemu takovému dojde, je třeba oběti pomáhat vyrovnat se s traumatem, normálně fungovat ve všech oblastech. Václav Mertin“

Petra: „Dobrý den, máme doma puberťáka ( 15 let) chce už zůstat alespoň na víkend sám přes noc doma, jaké podmínky mu případně dát a jak nastavit o prázdninách povinnosti přes rok je moc neměl jen příprava do školy a max. úklid pokoje, co nyní doporučujete?Mnohokrát děkuji“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, zkuste se ho zeptat, co plánuje. Pokud to pro vás bude akceptovatelné, stanovte mu to jako podmínky. A přidejte jednu nebo dvě drobné povinnosti navíc - tak maximálně na půl hodinky. Vy ho dobře znáte, takže z minulé zkušenosti víte, kde by hrozila rizika. Já sice Vašeho syna neznám, ale už bych ho přes víkend nechal. Václav Mertin“

ANTIMONY: „Jaká je současná česká dětská psychologie?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, podstatné pro českou (dětskou) praktickou psychologii je, že i kvůli covidu, bylo mnohem víc vzata na milost. Jít k psychologovi neznamená jako dřív, že jsem blázen. Na druhé straně trošinku přitom můžeme zapomenout, že nejdůležitější preventisti i terapeuti jsme my rodiče. Zdraví Václav Mertin“

Pety: „Pane doktore, prosím Vás, kolik doporučuje dávat puberťákum přes prázdniny kapesné když přes rok jsem nedávala mu kapesné, děkuji.“

PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, lepší je dávat i přes rok, aby si případně mohl něco ušetřit právě na prázdniny. Velmi přitom záleží, co všechno by si z kapesného měl hradit. Určitě také na Vašich možnostech. Jinak já si vždycky musím připomínat, že je rok 24 a že stovka je dnes něco jiného než před léty. Já posílám čtrnáctileté vnučce (mám to odsouhlasené od rodičů a nevím, kolik a jestli jí dávají něco oni) na účet 200 korun měsíčně, a devítileté padesátikorunu - prázdniny neprázdniny. Václav Mertin“

Jakub: „Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, jak pracovat s dítětem - sportovcem fotbalistou - kterému jde sport dobře a tím pádem nabyl dojmu, že se již nemusí dále zlepšovat. Na tréninku cvičení fláká, na tréninku i v zápasech se často oboří na děti, které pokazí nahrávku, nebo nedají gól ..... Hlavně to oboření se na ostatní je v dnešní době velký nešvar u dětí. Je to v rámci kolektivu a kolektivního sportu v pořádku, že si takto "vyříkávají" chyby ? Jedná se o věk 10 - 12 let. Děkuji a přeji příjemný den.“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, nezbývá Vám než mu opakovat, že ti nejlepší sportovci (ale třeba i hudebníci, vědci...) trénovali víc než ti běžní. Talent je jen předpoklad, který někam dovedeme pouze pilnou prací. Ani my jsme nebyli rádi, když někdo něco pokazil, jenže rodiče u toho obvykle nebyli, takže to neřešili. Za důležité pokládám odmala děti učit, že chybu už vrátit nelze dokonce ani tím, když si budou nadávat. Od toho je trenér, aby jim ukazoval, aby je učil, co mají dělat lépe. A také, aby jim bránil v tom, aby se rozhádali k nepřátelství. Václav Mertin“

AK: „Jaká je současná dětská psychologie?“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, už jsem vlastně odpověděl v jiné otázce. Václav Mertin“

Zuzana: „Pane doktore, moc hezky to umíte v televizi vysvětlit. Ač už mám děti dospělé vždycky Vás velmi ráda poslouchám. Díky za to ! A hezký den.“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, děkuji pěkně a přeji vše dobré. Václav Mertin“

Lenka: „Dobrý den, jak pracovat s 10letým fotbalistou, který nezvládá "prohry". Emoce se projevují buď pláčem nebo vztekem, a právě ten vztek bývá někdy problém. On tu situaci dokáže velmi hezky popsat,jak to v něm roste roste a pak už vztek bezvládne a bouchne. Chceme mu poradit, co v tu danou chvíli dělat. Počítat do 10, dýchat zhluboka. ..... Moc děkuji.“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, v deseti má nárok. Učte ho, co funguje Vám. Někdy je dostačující odejít z "epicentra" dění. Zdraví Václav Mertin“

Zdeňka: „Dobrý den, pane doktore, znáte dobrodružné hřiště pro děti, které si děti samy staví a bourají? Inicitivy Město přátelské k dětem spolu s Architektura dětem se snaží prosadit i u nás hřiště Adventure playgraund. V západní Evropě jsou velmi oblíbená. První pokus se podařil v Praze 6 Na Kocínce, kde jeden měsíc fungovalo na zkoušku. Máte-li zájem, podívejte se na video: https://www.youtube.com/watch?v=8CATMEqS4aw. Líbí se mi Vaše názory na výchovu dětí a děkuji za dobré rady. S pozdravem babička 6 vnoučat:-).“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, děkuji pěkně. Nemohla byste mi ten odkaz poslat na mail? vaclav.mertingmail.com Já to zapomenu a nedostanu se v k tomu. Děkuji Václav Mertin“

Jana: „Jak postupovat, když zjistíme, že se dítě sebeposkozuje.Pricinu nechce říci, ale zřejmě neúspěchy ve škole, přitom velice laxní přístup ke školní práci.Jak to sladit a přitom nepustit výchovu k povinnostem Dekuji1“

PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, jednoduché rady neexistují. Mluvit s ním o všem, dávat mu najevo, jak je máte rádi, víc hlídat. Nementorovat, nevyhrožovat. Věřím, že u většiny dětí to přejde více méně samo. Zdraví Václav Mertin“