Chat

MUDr. Václav Marcián, Ph.D.
Záznam chatu z pátku 14. června 2024
ANTIMONY: „Je v ČR dostatek neurologů?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, v ČR je obecně nedostatek lékařů snad všech odborností, mezi nimi i neurologů.“
ANTI: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska neurologa?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dostatek pohybu, pestrá strava bohatá vitamíny složená převážně z nerafinovaných potravin, dostatek spánku, zvládání stresu...“
Anna: „Může neurolog pomoci psychiatricky nemocnému?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Psychická nemoc je předmětem zájmu kolegy psychiatra. Zdánlivě neurologické projevy psychického onemocnění můžou být důvodem, proč je pacient vyšetřován neurologem. Naopak některé neurologické nemoci se můžou projevovat psychickou poruchou. Léčba takové nemoci pak může vést ke zlepšení psychické poruchy. Tedy ano, za jistých okolností může neurolog pomoci psychiatricky nemocnému.“
ANTIMONY: „Čím je zajímavé, specifické NEUROLOGICKÉ ODDĚLENÍ ve SLEZSKÉ NEMOCNICI V OPAVĚ?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Z hlediska pacientů poskytujeme akutní péči v celé šíři oboru neurologie. Díky spolupráci s Neurochirurgickou klinikou FN Ostrava, kolegy z Psychiatrické nemocnice v Opavě s přesahy do těchto oborů. Součásti Slezské nemocnice je Oddělení nukleární medicíny, k dispozici je moderní magnetická rezonance. Dostupnost těchto vyšetření je pro potřeby Neurologického oddělení velmi dobrá. V léčbě stavů, které z různých důvodů vyžadují centrovou péči úzce spolupracujeme s Neurologickou klinikou FN Ostrava. Z hlediska nás zdravotníků jde o práci v moderní nemocnici s příznivými ekonomickými výsledky. V posledních letech proběhla ve Slezské nemocnici rozsáhlá rekonstrukce. Součástí bylo i Neurologické odd. Nemocnice obecně, za sebe můžu psát o poměrech na Neurologickém odd., si dáváme záležet na velmi dobrých kolegiálních vztazích. Prioritizujeme vzdělávání mladších kolegů.“
Jirina: „Mám bolesti rukou od zápěstí k prstům dělám prodavačku v potravinach kde tahám těžké veci je možné že je to z toho bolest je čím dál větší děkuji za odpověď“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, mohlo by se jednat o syndrom karpálního tunelu. Může souviset s chronickým přetěžováním zápěstí.“
Jana: „Dobré ráno, dostala se ke mně informace kniha D.G Amen - řeší problematiku mozku a chování pomocí zpbrazení počítačovou tomografií- SPECT, nedaří se mi najít v ČR někoho, kdo tímto způsobem pracuje, nebo dále tyto informace rozvíjí.“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, knihu neznám. SPECT a příbuzné metody zkoumající změny aktivity různých oblastí mozku ve vztahu k chování jsou převážně experimentální záležitostí. Potenciální přínos pro běžnou praxi je dosti omezený. Jistě se tím někdo zabýval/zabývá např. v rámci CEITECu nebo na některé z velkých klinik.“
Jaroslav Paulík: „Dobrý den! Často trpím pocitem napětí (jako třeba před zkouškou)aniž bych měl k tomu důvod,třeba i před cestou do obchodu...Křeče i na neobvyklých místech jsou poměrně časté.Jedná se tedy o zmiňované postižení(tetánie) a stačí na odstranění příjem hořčíku? Děkuji!“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, zvýšený příjem hořčíku může stav zlepšit. Nemusí být dostatečné. Pokud je v popředí úzkost a napětí, efekt hořčíku není dostatečný, zvažte i psychiatrické vyšetření. Obzvláště úporné tetanické stavy někdy vyžadují nasazení antidepresiv.“
Petra: „Dobrý den,moc prosím jestli můžete říct který hořčík je opravdu na tetanii dobrý a vstřebatelny ? Mám tetanii a hořčíku jsem už vyzkoušela mnoho ale zatím žádný nepomohl.ataky mám pořád ..děkuju .“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, doporučuji se poradit v lékárně. Většina léků (nikoliv potravinových doplňků) je spolehlivě účinná ve smyslu doplnění hořčíku. Rozdíly nejsou zásadní. Pokud přesto potíže trvají a zejména nejsou jednoduše fyzického rázu, může si vyžadovat např. nasazení antidepresiva.“
Vera: „Dobrý den mám velké bolesti rukou od zápěstí k prstům brnění bolest palcu křupani malíčku trápí mě to asi dva měsíce u lékaře jsem ještě nabyla kterého lékaře bych měla navštívit děkuji za odpověď“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, bolesti od zápěstí k prstům můžou být projevem syndromu karpálního kanálu. Vyšetřuje neurolog. Může být ale i projevem postižení kloubů zápěstí - zabývá se ortoped. Křupání malíčku mít neurologickou příčinu nejspíše nebude. Zde bych se obrátil na ortopeda.“
ANTIMONY: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska neurologa?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, obecně známé opatření životního stylu, které je ale těžké učinit součástí života: předcházet stresovým situacím, pozitivní myšlení, dostatek spánku, pestrá strava bohatá vitamíny. Omezení rafinovaných potravin, omezení konzumace cukru...“
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska neurologa?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, pokud jde o tetanii z nedostatku hořčíku, pak zdravá strava s obsahem hočíku, t.j. hodně luštěnin, ořechy, celozrný žitný chléb, maso, kistová zelenina. Může být přínosem podpořit hořčíkem v některém léčivém přípravku.“
ANTICYKLON: „Je dobré chodit k neurologovi preventivně?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, není. Prevence a rozpoznání nemoci neurologické nebo jiné je úkolem praktického lékaře. Nemluvíme o stavech např. po mozkové příhodě nebo epilepsie. Zde nejsou neurologická vyšetření prevencí ale kontrolami v souvislosti s některou takovou nemocí.“
ANTIMONY: „Jaká je česká neurologie v současnosti?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, moderní a špičková. Platí pro českou medicínu obecně. Věřmě, že se na tom nic nezmění.“
Lada: „Dobrý den pane doktore, byla mi diagnostikována neurogenní tetanie, čím je vyvolána a jak se dá léčit? Děkuji za odpověď. Lada“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, podstatné je pamatovat, že jde o dosti nepříjemný, ale v zásadě málo závažný stav. Podílí se nedostatek hořčíku, proto je vhodné hořčík doplňovat. Může pomoci změnit skladbu stravy - luštěniny, celozrnný žitný chléb, listová zelenina... Preparáty s obsahem hořčíku - poradí v lékárně, rozdíly mezi nimi jsou nevelké. Kombinace s vit. B6 nebo zinkem zlepšuje vstřebávání. Další opatření životního stylu - přecházet stresovým situacím, pozitivní myšlení, dostatek spánku... Ve zvláště úporných případech může lékař nasadit antidepresiva.“
Evita: „Dobrý den, p.primáři. Už 5 dní mě jakoby mravenčí konečky ukazováčku a palce, bolí loket, trochu mě to trápí, čím to je. Hodně pracují na PC, může to být tím? Jinak jsem zdravá, nic mi není. Beru Milgamu N, nebo je na to něco jiného? Děkují.Evita.“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, mohlo by být útlakem nervů v končetině položené na stůl. Zvažte změnu polohy u počítače, na útlak karpálního kanálu pomůže vertikální myš. Hořčíkem v tabletách nic nepokazíte. Milgamma je rovněž dobrý nápad.“
Bohuslav: „Dobré ráno pane doktore Mám myotonickou dystrofii 2 typu a zjistili mi pomocí EMG tetanii ,zatím bez záchvatu , takže to mám očekávat ty záchvaty ?“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, neurogenní tetanie je ve srovnání s myotonickou dystrofií nezávažná záležitost. Záchvaty neočekávejte. Pokud by k nim došlo jsou krátké, různě nepříjemné, ale nezávažné.“
Jana: „Zdravím Vás! Užívám ráno a večer Devenal, 1/2 Eutyrox, Rosucard, Godasal, 35 kap.Vigantol-osteopenie, VesselDuo, Magnosolv denně 1 sáček. Trápí mne noční křeče lýtka, prstů nohou, zadní část stehen . Také prsty ruky se křečí bolestivě zkřiví - např. při krájení zeleniny - ruka, která ji přidržuje, nekrájí. Co přidat ? Děkuji“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, nemusí se ve všech příznacích jednat o tetanické projevy. Noční křeče v lýtkách můžou projevem jiného problému - neuropatie dolních končetin, syndromu neklidných nohou apod. Může být cévní problém. Křeče v rukách bývají například i při syndromu karpálního tunelu. Užíváním hořčíku můžete ve všech uvedených případech příznaky zmírnit, může si ale vyžadovat složitější léčbu.“
Petra: „Prosím ,je užívání hořčíku a vzápětí vápníku v pořádku ? Od různých doktorů slyším jiné názory ..Můžou se brát ve stejný čas,nebo je lepší si dát pár hodin pauzu.Dekuji .“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, vzhledem k existenci určitého antagonismu a soutěži při vstřebávání hořčíku a vápníku je lepší užívat odděleně. Řekněme 2 až 3 hodinový odstup.“
Věra: „Dobrý den, pane doktore, moje dcera se léčí s epilepsií, po letech léčení už jí byly léky vysazeny. Dceru ale delší dobu trápí bolesti chodide(sledována u ortopeda pro plochonoží) s křečí, která jí znemožňuje chůzi a občas má i stavy podobné panickým atakům. Dlouhodobě bere hořčík, vitamin C, Vitamin B. Neurolog nám naznačil, tyto stavy vypadající jako ataky mohou být spíše stavy Epilepsie. Je možné že by se jednalo o tetánii spíše než o epilepsii, když její EEG je už bez nálezu? Děkuji za vaši odpověď. Hralová“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, bolesti chodidel u pacienta s plochonožím bych připsal plochonoží. Křeče, které znemožňují chůzi pravděpodobně nebudou projevem epilepsie ani tetanie, nelze se k tomu ale vyjádřit spolehlivě. Panické ataky můžou být velký problém a kromě úzkosti je může provázet pestrá škála tělesných příznaků. EEG bez epileptických projevů je příznivý nález, spíše svědčí pro dobrou kompenzaci epilepsie.“
Ivana: „Dobrý den, pane doktore, prosím je možné dodávat hořčík i v případě, že mám dlouho v ledvině kamínek, který občas píchá. Trpím panickou poruchou. Je mi 68 let, s ničím se neléčím. Špatně se mi tablety a kapsle polykají. Jsou nějaké kapky? Nebo stačí jen Magnesia minerálka? Děkuji.“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, ano, je. Pro močové kameny některého složení má zvýšený příjem hořčíku naopak příznivý efekt. Magnesia obsahuje vhodně vyšší obsah hořčíku. Existují léčivé přípravky s obsahem hořčíku, které se rozpouštějí ve vodě a pijí. Panická porucha si zasluhuje specifickou pozornost psychiatra.“
jana skoupá: „Dobrý den, z čeho může být mravenčení (mrtvení) stehna s následnou vekou bolestí ve stehně jakoby pnutí. Bolest nohy i v noci. Děkuji“
MUDr. Václav Marcián, Ph.D.: „Dobrý den, nelze spolehlivě odpovědět. Příčina může být cévní, kloubní postižení, nebo může jít o postižení periferního nervu nebo nervového kořene. Pravděpodobně není projevem neurogenní tetanie. Užívání hořčíku může nespecificky ulevit, ale pochybuji, že by bylo adekvátním řešením problému. Zvažte možnost se obrátit na svého praktického lékaře.“