Chat

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA
Záznam chatu z úterý 16. dubna 2024
ANTIMONY: „Jak moc negativně ovlivňují nelegální drogy gastroenterologický stav člověka?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nelegální drogy ovlivňují většinu orgánů včetně trávicích. Časté jsou torpidní průjmy u narkomanů, atypické infekce a r§zné nutriční deficity.“
ANTI: „Je časté, že gastroenterolog je primářem na interně?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Gastroenterologie je významným oborem vnitřního lékařství, takže to, že primář interního oddělení je gastroenterolog není neobvyklé“
ANTI: „Je dobré na gastroenterologii chodit preventivně?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano, určitě je dobré absolvovat preventivní koloskopii v 50 letech věku, o ostatních opatřeních se poraďte se svým praktickýcm lékařem.“
ANTI: „Jaká je nejlepší gastroenterologická prevence?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Koloskopie v 50 letech, pokud se ve Vaší rodině vyskytly polypy enbo nádor střeva tak i dříve.“
ANTI: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska gastroenterologa?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nekouřit, nebýt obézní, omezit příjem alkoholu na minimum a jíst především čerstvé potraviny. Omezit příjem potravin s velmi dlouhou trvanlivostí a omezit příjem soli. Dostatek pohybu a spánku.“
ANTIMONY: „Řeší gastroenterologie i psychiku pacienta?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „U funkčních trávicích potíží může být vliv psychiky významný, takže ano.“
ANTI: „Jak vidíte jako gastroenterolog užívání psychiatrických léků?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „některé léky ovlivňující psychiku mohou mít příznivý vliv na trávicí obtíže, které jsou primárně funkčního původu.“
Zuzana: „DObrý den, je mi 50. Praktik mě léči již 6 let Omeprazolem pro potíže jícnu (v noci se mi vrací jídlo, občas hodně bolí, hlen v krku) . Neměla bych být již odeslána ok odbornému specialistovi? Můžu se k němu objednat sama? Omeprazol zabere, ale pak se potíže vrátí. Beru udržovací léčbu 1 tabletu (10mg) denně. Děkuji předem Zuzana“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, vzhledem k charakteru obtíží a Vašemu věku by bylo vhodné provést jednou gastroskopické vyšetření. K výkonu Vás může odeslat Váš praktický lékař. Udržovací léčba je u některých onemocnění jícnu běžná.“
Michaela: „Dobrý den, miminko chlapeček 7 měsíců, neustále od narození trpí na prdy, které ho budí i v noci, zácpy (musím i pomáhat rourkou), stále ublinkává i třeba dvě hodiny od mlíka, je na umělém (nutrilon allergy care, mám podezření na ABKM možná??) a už přikrmuju. Dle pediatra je toto normální a mám počkat než to samo ustoupí,ale vyžádala jsem si žádanku na gastro a jsme objednaní. Mně to normální nepřijde, protože se trápí tak dlouho a ty noci jsou strašné, když nemůže spát. Můj dotaz zní,zda se setkáváte i s těmito příprady a musíme to opravdu přetrpět až kdo ví do kdy nebo je nějaká pomoc u miminek (kapky na prdy vyzkoušeny, probiotika dávám)? Děkuji moc a hezký den.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, omlouvám se, ale jsem internista, gastroenterolog a primárně se zabývám onemocněními dospělých pacientů, Váš dotaz je spíše určen pro pediatra.“
Nikol: „Dobré ráno, mám dlouhodobě (cca 30 let) zažívací problémy, už 3 roky užívám léky a potřebovala bych čas od času na kontrolu (můj gastroenterolog odešel do důchodu, nového zatím nemám). Mám ale problém s VELMI SILNÝM dávivým reflexem. Na vyšetření jsem byla zatím 3x, pokaždé to bylo velmi náročné i pro pana dr. Známí mi tvrdí, že to lze vyšetřit i v anestezii, ale když jsem si obvolávala nemocnice (Jihomoravský kraj), řekli mi, že nic takového nedělají. Jaké jsou tedy další možnosti vyšetření, abych nemusela znovu "polykat kameru"? :) Moc děkuji a přeji hezký den.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud špatně snášíte endoskopické vyšetření a zároveň je toto vyšetření na základě vyšetření u lékaře u Vás indikováno (toto je klíčové), tak není problém výkon provést buď ve větší analgosedaci nebo i celkové anestézii. Dávivý reflex není sám o sobě indikací k endoskopickému vyšetření, záleží na Vašich dalších symptomech, pacienti by se určitě ale neměli k endoskopickým vyšetřením objednávat sami.“
Jaroslav: „Dobré ráno pane doktore, můžu brát lék Nolpaza 40 mg celoživotně/každý den 1 tableta ráno. Je mi 70 let. Děkuji.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud je u Vás léčba inhibitory protonové pumpy indikovaná, tak je tato terapie bezpečná a poměrně běžná. V některých případech se může stát, že je léčba podávána dlouhodobě "ze zvyku". Pak je možné léky zkusit vysadit.“
Dana: „dobré ráno, mám měsíc bolest, tlak v pravém boku pod žebry, nesouvisející s jídlem, ani žlučníkovým kamenem, jsem objednaná na na gastroskopii v květnu a kolonoskopii v srpnu, nezabírají léky algifen, nos-pa, poradíte něco proti bolesti. Děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nejprve bych doporučil sonografii břicha, pokud tam nejsou žlučníkové kameny a není souvislost s jídlem, může se jednat o obtíže z oblasti muskuloskeletálního systému. Tam můžete vyzkoušet například ibuprofen 400mg jako test.“
Anna: „Dobrý den. Co si myslíte o pravidelném odčervení člověka který sdílí domácnost s partou domácích (taky odčervenych) mazlíčků? Děkuji a pěkný den přeji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Myslím si, že tyto "odčervovací" kůry nejsou potřebné. Uvedení paraziti obvykle nejsou přenosní na člověka.“
Alena: „Dobrý den , děda (84 let) byl v sobotu odvezen do nemocnice pro bolest břicha , které měl tvrdé . Po vyšetření mu zjistili zánětlivé ložisko na tenkém střevě u přechodu do tlustého . Dostal antibiotika a výživu do žily bez tuhé stravy . Ještě dělají vyšetření a prý by to mohla být i crohnova choroba . Jak se potom léčí a stravuje takto nemocný člověk , který byl zvyklý na běžnou stravu . Děkuji A“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Crohnova se léčí podáváním protizánětlivých léků obvykle ve formě tablet a v případě biologické léčby i ve formě injekcí. V případě trvající symptomatických zúženin střeva je někdy nutné provést chirurgický výkon spojený s odstraněním části střeva.“
Evita: „Dobrý den , p.Docente! Veškerá vyšetření negativní.I přesto - potím se, šumění v uších, z toho neklid, někdy i bolest žaludku, pálení žáhy. Prý je to psychika. Ale necítím se tak, aby jsem byla něčím rozhozená. P.Dr.mi doporučila Lexauryn. Je to návykové, neberu žádné léky. Může bolest žaludku a žáha být problémem prychiky? Děkují, přejí hezký den.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Psychické obtíže a stres významně ovlivňují trávicí orgány. V těchto případech se kromě anxiolytik (Lexaurin) někdy užívají i léky ze skupiny antidepresiv.“
jaroslav: „kazdy den jim ryby losos makrely je to zdrave a majstejzy ribi salat dekuji za odpoved“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „pravidelný příjem ryb zajišťuje příjem nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité například pro kardiovaskulární systém. Obvykle se doporučuje příjem 2x týdně, ale pokud nemáte nadváhu, můžete ryby jíst i častěji.“
ANTIMONY: „Jak moc negativně ovlivňuje alkohol gastroenterologický stav člověka?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Alkohol může způsobovat závažná onemocnění jater a slinivky břišní, alkohol je také kancerogen, který přispívá ke vzniku nádorových onemocnění. Abstinence alkoholu je tedy pro trávicí systém velmi příznivá.“
ANTI: „Řeší gastroenterologie i lymfosarkom?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Lymfosarkom je závažné nádorové onemocnění tukové tkáně. V případě, že se vyskytuji v trávicích orgánech, tak se gastroenterologie podílí na diagnostice onemocnění, v léčbě však dominuje chirurgie, případně následná onkologická léčba.“
Daňhel Zbyněk: „Můžou se probiotika preventivně, jak se mají skladovat a jaké by jste doporučil, děkuji.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Obecně preventivně užívat probiotika nedoporučuji. Jednou z mála možných indikací je prevence postantibiotického průjmu. Užil bych farmakologicky připravené léčivo s definovaným složením, na našem trhu se může jednat například o preparát Enterol.“
Vlastimil: „Dobré ráno pane doktore, chtěl jsem se zeptat na mé potíže . Trápí mě asi měsíc a půl zažívací potíže. Od večera do rána nadýmání. Přes den méně. Ráno jdu na toaletu někdy i 3 krát . Pak přes den někdy jednou a někdy vůbec . Po ránu první stolice někdy normální pak následně potrhaná řidší . Ne úplně průjem . Mám za za to , že mi to začlo po antibiotikách při kterých jsem bral i probiotika . Již asi 3 týdny užívám další probiotika. Nejvíce mě trápí to nadýmání v noci a a ranní stolice, kdy třeba během 1 hod. Jdu i 3 x na toaletu . Špatně mi nebývá. Chtěl jsem se zeptat co to může způsobovat a zda bych měl navštívit lekáře . Moc Vám děkuji za info nebo případnou radu, jak upravit mé zažívání do normálu. S pozdravem Trýsla“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, trvání Vašich obtíží je poměrně krátké, může se jednat o postantibiotickou dysmikrobii. K úpravě střevní flóry po ATB léčbě může dojít až po 3 měsících. Žádné varovné symptomy u Vás zatím nevidím, proto bych ještě chvíli vyčkal s většími došetřeními, zkusil spíše nějaký jogurt a podobně.“
Róza: „Dobrý den, mám problémy se zažíváním a trpím na větry ať jím jakékoliv jídlo. Každý den beru probiotika a často i vícekrát za den espumisan. Nejsem obézní, spíš hubená. Nemůže to spíš uškodit? Moc děkuji a krásný den“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Espumisan rozhodně nemůže uškodit, probiotika bych nepřeceňoval a spíše bych se zaměřil na složení stravy - můžete vyzkoušet například FODMAP dietu (dietu s omezením těchto potravin)“
Jitka Nováková: „Trpím refluxem po každém jídle. Jak se toho zbavit, nebo alespoň omezit“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „neuléhat po jídle, omezit provokující potraviny a sycené nápoje, redukce váhy, pokud máte nadváhu. Pokud to nepomůže pak gastroskopie a dle nálezu pak léčba léky, snižujícími kyselou žaludeční sekreci, nejčastěji inhibitory protonové pumpy (PPI)“
Stanislav: „Dobrý den , chtěl bych se zeptat , jestli jsou nějaké léky na tvorbu žaludečních kyselin při jejím nedostatku. Dcera 18 let- diabetik na inzulínové pumpě. Potvrzená chronická gastritida s achlorhydií. Dekuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „žaludeční kyselina se k léčbě zažívacích obtíží již nepoužívá. S atrofickou gastritidou se dá normálně žít bez omezení. Ve vyšším věku je potřeba ale periodicky (1x za 3 roky) endoskopicky sledovat případný výskyt přednádorových změn ve sliznici žaludku.“
Zdeněk Šiman: „Od roku 2017, kdy jsem skončil na vozíku, mám problém se stolicí. Chodím tak po třech dnech, s velkými bolestmi. Nepřišel jsem na nic, co by pomohlo stav znormalizovat“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „To je častý problém lidí s paraparézou dolních končetin. Doporučuji zvýšit příjem tekutin, zbytkovou stravu, lactulosu a často trochu pomůže třeba preparát Forlax 2xdenně“
Jana: „Dobrý den. Setkal jste se někdy s tím, že by následek po Barronově ligaci (gumičky na hemoroidech) byla těžká zácpa? Nikdy jsem takový problém neměla. Hned mi při tom praskl konečník a bolesti mám již 3 roky, ač mi lékaři říkají, že jsem v pořádku. Nelze to ničím přírodním ovlivnit (jídlo, pití, dieta, pohyb), pomáhá mi jen Šaratice, psylium, stolice každý den, někdy formovaná, někdy jako lečo..i tak spodek pořád bolí a bez pomoci bych na wc vůbec nešla, stolice jak kámen. Řeším to každý den a je to vyčerpávající. Děkuji JK“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „S uvedenou komplikací po ligaturách hemorhoidů jsem se nesetkal. Pokud nemáte zúženinu konečníku, tak se může jednat spíše o reflexní zácpu, která vyplynula ze zadržování stolice v době kdy to bylo pro pacienta bolestivé. Poraďte se s Vaším ošetřujícím proktologem, který Vás ošetřoval jak postupovat dál.“
Jana: „Dobre ráno. Pro náhodném nálezu počátku Barrettova jícnu je opravdu nutné doživotně brát Omeprazol i když je člověk úplně bez příznaků? Dekuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Barrettův jícen je prekanceróza jícnu. Většina klinických studií prokázala přínos užívání PPI (ve Vašem případě omeprazol) v prevenci vzniku nádoru jícnu u pacientů s Barrettovým jícnem.“
Petra: „Dobrý den, jsem 34 let po operaci žlučníku. Jak poznám, že špatně trávím tuky? Mám velké trápení s větry, nejím luštěniny ani papriku. Moc děkuji a hezký den“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Plynatost není obvykle projevem špatného trávení tuků. Ta se projevuje spíše mastnými průjmy.“
Romana: „Dobrý den pane doktore, trápil mě tlak u levého podžebří, zhoršovalo se to časem. V noci mě tlak budil, bylo to velice nepříjemné. Bez významu na jídlo. Spíše na stres. Při větším stresu až bodavé bolesti. Během 3 let jsem absolvovala endoskopii, kolonoskopii, ult. břicha, odběry krve. P. doktorka mi na zkoušku nasadila antidepresiva. Tlak téměr není. Setkal jste se s tímto problémem? Jednou jsem měla střevní potíže - střevní chřipku a nepříjemný tlak v podžebří byl stejně i bez přítomnosti stresu. Máte s tímto zkušenost? Předem Vám děkuji za odpověď.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Jak jsem již dříve psal, antidepresiva mohou mít významný pozitivní vliv na funkční trávicí obtíže. Užívání léků ponecháváme obvykle nejméně po dobu jednoho roku.“
Monika: „Dobrý den, již delší dobu mě trápí bolesti břicha, především po jídle. Již jsem vysadila z jídelníčku kávu a mléčné výrobky. Stále se ale necítím dobře. V neděli po jídle mi začala bolest a večer jsem měla silné bolesti břicha pod pravým žebrem, a bolest vystřelovala až do pravého ramene. Včera jsem byla praktickým lékařem odeslána do nemocnice na odborné vyšetření včetně sono a rentgen. Dle vyšetření je vše v pořádku. Dlouhodobě navíc trpím zácpou. Co doporučujete dále.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Vzhledem k charakteru obtíží bude zřejmě vhodné doplnit ještě gastroskopické vyšetření.“
Nikola: „dobrý den, pane doktore, vím že je to těžké, ale prosím o odpověď. Můj otec má stále zvýšené jaterní testy. 60 let, nepije, nekouří, vyndali mu i žlučník. Máte prosím radu proč ? děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „příčin může být celá řada - léky, metabolické onemocnění (cukrovka apod). Nejčastější příčinou je NAFLD - nealkoholické tukové jaterní onemocnění, příčinou může být nadváha, zvýšená hladina tuků v krvi apod.“
Tereza: „Dobrý den, proč vznikne zánět slepého střeva? děkuji za objasnění děkuji moc pane doktore.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „nejedná se o zánět celého slepého střeva ale jeho červovitého přívěsku- apendixu. Obvykle dojde k obstrukci (ucpání) apendixu například tráveninou nebo otokem lymfatické tkáně v oblasti ústí apendixu nebo jeho infekcí.“
Šarka: „Dobrý den, Pane primáři, má diagnóza je návrat žaludeční kyseliny zpět do jicnu, již 5 let užívám denně Nolpazu. Můj dotaz je, zda lze léčit i jiným způsobem , než denním užíváním tohoto léku. Samozřejmě spolu s dietnímu omezením .“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Refluxní choroba je obvykle řešena dlouhodobým užíváním PPI. U některých pacientů, kteří mají hiátovou kýlu žaludku je možné provést laparoskopickou fundoplikaci žaludku a předejít tak dlouhodobé medikamentózní léčbě,“
Lenka: „Dobrý den, je nadýmání problém pro člověka?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Z medicínského hlediska to problém není.“
Anna: „Dobrý den,po vyšetření žaludku s potížemi pálení žáhy mě lékař léčil.Brala jsem Helicid po dobrání jsem byla nějakou dobu bez potíží.Nyní se mi pálení sem tam zas objevuje.Koupila jsem si Helicid v lékárně a vezmu si jej jen málo kdy při potížích.chci se zeptat mohu tak dále postupovat nebo mi může uškodit a jít raději zas k lékaři?Děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Postupujete správně, užíváte léky pouze "on demand" tedy při obtížích, je to správná strategie.“
Nikola: „Navazuji dotaz, otec je štíhlý, měl dietu. nemůže to být kromě cukrovky i rakovina? děkuji :-(“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud je zobrazovací vyšetření jater (UZ, případně CT) normální, tak je případná rakovina jater nepravděpodobná.“
jana: „je rakovina konečníku? jak se pozná? díky“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „krev ve stolici, změny charakteru stolice, váhový úbytek. Někdy nemusí být symptomy žádné, proto je potřeba jít na koloskopii v 50 letech preventivně.“
Sylvie: „Dobré ráno, jaká pravidelnost ve stolici je v pořádku a zdravá,? děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Normální je frekvence od 1x za 3 dny po 3x denně“
Veronika: „Pane doktore prosím pěkně jsem po Bari operaci a mám problém s vyprázdňováním může to souviset s tím že přijímám méně potravy asi pětkrát denně 150 g nebo bych to měla řešit s lékařem někdy musím použít laktulózu nebo jiný prostředek Děkuji moc za odpověď“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „zvyšte, prosím, příjem tekutin a nestravitelné vlákniny“
Marie: „Dobrý den, prosím o radu mám v žlučníku vícečetná lithiasa do velikosti 8 mm- myslím dva, bez obtíží, mám sei je nechat operovat, a co říkat na rozpouštěni Ursosanem, děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „pokud nemáte obtíže tak bych nic nedělal, rozpouštění Ursosanem není potřeba“
Helena: „Dobrý den, můžete prosím říct z praxe, co pomáhá udržet střeva zdravá po celý život? případně žaludek apod, děkuji moc.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „pestrá strava s dostatkem zeleniny a čerstvých potravin. Omezit potraviny s dlouhou trvanlivostí (tzv. ultraprocessed), nepít alkohol a nekouřit, provozovat pravidelnou fyzickou aktivitu.“