Chat

gastroenterolog, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku – Místku

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA

Záznam chatu ze středy 11. října 2023

denmark: „Je dobré chodit na gastroenterologii preventivně?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Základním preventivním programem je v současnosti screening nádorů tlustého střeva, proto byste měl absolvovat koloskopii v 50 letech věku.“

ANTICYKLON: „Jaká je nejlepší gastroenterologická prevence?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nejlepším preventivním opatřením je nebýt obézní, nekouřit, nepít rizikově alkohol a absolvovat koloskopii v 50 letech věku“

DAYD: „Jak kvalitní je lék OMEPRAZOLUM?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Jedná se o jeden z nejpředepisovanějších léků vůbec, používá se k snížení kyselé žaludeční sekrece a léčbě řady onemocnění. Určitě tedy můžeme říci, že to je kvalitní lék, vyskytuje se ve formě různých preparátů s různými názvy“

Roman: „Dobré ráno pane primáři! Slyšel jsem před chvílí od Vás o přerušovaném půstu. Ale co my, kteří máme třeba léky, které nelze brát na lačno a musíme se najíst. Jak bychom měli půst řešit. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, obecně se půst doporučuje u lidí bez vážnějších chronických onemocnění. Pokud užíváte léky jednou denně, tak není problém, snídat můžete, vynecháte oběd a večeři. Každopádně je vhodné konzultovat vhodnost půstu se svým lékařem.“

DAYD: „Jaký je podle Vás zdravý životní styl z hlediska gastroenterologie?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nekouřit, nepít rizikově alkohol, nebýt obézní a mít pravidelnou fyzickou aktivitu. V 50 letech pak absolvovat preventivní koloskopické vyšetření.“

EVA: „dobrý den brala sem 10 let omeprazol z plicni kvůli kašli aby se mne kyseliny v nočnich hodinach netvořili.Leč při vysetreni 3 roky po sobě pan doktor Bužga nic nenašel,Po navštěvě alergologa mne vysadil když v krvi zjistil že nejsem na nic alergicka leky z plicniho ,nasadil mne lopazu 1x denně . 2x denně 1/2 kinita.Přestal kašel i tyto problemi stim že sem musela omezit doslova sladke bonbony zakusky/což obcas zhřešim/.Kašel prestal , kyseliny take v noci mne budit- ale občas se to objevi zrovna jako dnes tak sem vzala pul kinita...a to zjištuji že po slanem jako branburky a ruzne slane věci...Jsou mé leky z vaši strany co beru zpravné .. zatim si zvykam...na ně...“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, užíváte inhibitor protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol) a prokinetikum itoprid. Jedná se o účinnou léčbu refluxní choroby jícnu. Jak sama píšete, kromě terapie je ale potřeba změnit i stravovací režim, provokující potraviny mohou být uvedené solené brambůrky. Tyto je vhodné omezit, případně hlavně nejíst večer před ulehnutím.“

Ivana Ř.: „Dobré ráno pane doktore,v souvislosti na přerušovaný půst - je mi 57 let a v současné době mám potíže s trávením(zánět žaludku,reflux..) ..momentálně užívám 40 mg Helicid večer na lačno.. jak a kdy je vhodné užívat léky (ještě užívám Ezoletu na cholesterol) a potravinové doplňky ,pokud chci dodržovat přerušovaný půst..(nejlépe 12 hod nebo 16 hod ) Moc děkuji a přeji Vám příjemný den“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud budete vynechávat večeři, tak by bylo vhodné užívat Helicid ráno půl hodiny před snídaní. Ostatní léky můžete užít rovněž ráno.“

Martin: „Pěkné ráno , jak jste říkal půst 12 hodinový , jak často ? každý den ? děkuji ...“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, 12 hodin je minimální interval proto, aby k organismu docházelo k metabolické změně, optimální je nejméně 16 hodinový interval. Těch dvanáct hodin se doporučuje především pro "začátečníky", aby si navykli překonávat pocit hladu. Pokud bereme třeba tu variantu 5+2, tak držíte tento půst pouze dva dny v týdnu, 5 dnů máte normální režim.“

Jana: „Kamarádka má nadváhu léči se s štítnou žlázou má to přímou souvislost s tlouštkou?Děkuji za odpověď.7“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, choroby štítné žlázy mají významný vliv na metabolismus organismu. Můžou způsobovat nárůst i pokles tělesné hmotnosti. Pokud je choroba dobře léčena, tak by změnu hmotnosti neměla ovlivňovat, je však třeba příjem energie přizpůsobit aktuálnímu výdeji (pokud měla v minulosti zvýšenou funkci štítné žlázy, pak mohla jíst více energie bez nárůstu hmotnosti)“

Veronika Cesarová: „Dobrý den pane doktore Vítku v minulosti jsem si myslela ,že mám alergii na lepek. Dělali mi testy v roce 2022 na kožní ,aby zjistili alergii. Alergie na lepek se nepotvrdila. Mohu mít alergii na mléčné výrobky bohužel jsem je omezila. Léčím se na migrény a jsem sledována na neurologii, v roce 2000 jsem měla úraz srazilo mě auto měla jsem otřes mozku , zlomenou pravou končetinu. V dětství až po dospělost jsem chodila k doktorům aji jsem ležela několikrát v nemocnici když jsem byla mladá do těch 18 let. Mám nízký tlak motá se mi hlava , omdlívám mám závratě. Bohužel na nízký tlak není žádný lék. Maminka má vysoký tlak. Jinak se ještě léčím v péči kožní se seboreou a rosaceou v obličeji. Může nějak seborea a potraviny ohrozit střeva vynechala jsem mléčné výrobky. Jinak se mi občas když dojedu domů tak zvracím měla jsem to aji v dětství. Nevím jestli je to z jídla. Byla jsem aji na Interním vyšetření tam je to v pořádku. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, dle uvedených informací nemáte celiakii, můžete tedy jíst potraviny s lepkem, Vaše střeva to neohrozí. Pokud jste omezila mléčné výrobky, které někteří pacienti netolerují (deficit laktázy), tak byste měla současně užívat vápník v tabletách v množství 0,5-1g/den dle Vaší ostatní stravy. Jinak bych se řídil Vaší individuální tolerancí potravin a vzhledem ke sklonu k nízkému tlaku dbal o dostatečný příjem tekutin a neomezoval příjem soli.“

Věra: „Dobré ráno pane doktore, prosím které léky volně dostupné opravdu pomáhají proti plynatosti a pálení žáhy .( nejdou mi zpátky šťávy, pouze to pálí ). A ještě prosím jak se pořádně vyprázdnit před kolonoskopií ? Fortrans moc nepomohl. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, proti plynatosti nejvíce pomůže změna diety, musíte vypozorovat, které potraviny Vám dělají potíže, ze symptomatických léků doporučuji Espumisan Easy. Dalším pomocným opatřením je zvýšení pohybové aktivity. Proti pálení žáhy nejlépe pomáhají inhibitory protonové pumpy, volně prodejný je, myslím, Helicid 10mg - 1x1 nalačno, pokud nestačí a obtíže jsou častější, je potřeba vyrazit za lékařem a ten může zvolit účinnější alternativy. Příprava před koloskopií - pokud nestačil Fortrans, tak někdy podáváme dvojitou dávku (8 litrů) a přípravu prodlužujeme na delší dobu. Také je možné použít roztok s jiným mechanismem účinku (například Eziclen), tento vyžaduje doplnění větším množstvím tekutin.“