Chat

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA
Záznam chatu z úterý 23. května 2023
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší gastro prevence?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nebýt obézní, mít dostatek pohybové aktivity, nepít nadměrná množství alkoholu, občas si dát kávu a v 50 letech absolvovat preventivní koloskopii.“
Zdena: „Dobrý den, pane doktore, neviděla jsem celý váš vstup, podle čeho poznám, že mám nemocná játra?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Příznaky pokročilejšího onemocnění jater jsou celková únavnost, žluté zbarvení bělma očí a sliznic, svědění, otoky nohou i břicha. Obecně lze říci, že játra můžeme vyšetřit krevními testy a ultrazvukem ještě v době kdy žádné patologické projevy nepociťujeme“
Vladimír: „Dobrý den pane primáři,výsledky JT bilirubin přímý 23,4 konjugovaný 9,2.ALP 1,03 AST 0,91 GGT0,22 ALT 1,75! Cholesterol 2,47( užíván Zetovar (10 mg/80mg) 1 tableta ráno.Sono břicha 2 krát s odstupem 1 měsíce v pořádku. Prosím,jaký máte názor na takové výsledky? Co může být příčinou zvýšeného ALT a tak sníženého cholesterolu?Jsou moje játra v pořádku? Děkuji Vám za Vaší odbornou odpověď.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jedná se o pouze mírnou elevaci ALT, která může být příznakem lehkého ztukovatění jater. Uvedené výsledky by mě stran aktivity Vašeho onemocnění neznepokojovaly. Při prvním kontaktu se obecně u jaterních onemocnění vyšetřují některé vzácnější choroby, toto Vám sdělí Váš ošetřující lékař.“
ANTIMONY: „Je dobré chodit na preventivní gastro prohlídky?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano určitě, nejdůležitější je preventivní vyšetření tlustého střeva - koloskopie, kterou by měl absolvovat každý ve věku 50 let.“
Iva: „Dobrý den, mám pocit stále nafouknutého břicha, Jak snim třeba nějaké jídlo připravované na smažené cibulce, říhá se mi pak celý den. Poradil byste prosím, od čeho by to mohlo být a co jíst/nejíst?Děkuji Iva.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Zřejmě Vám nedělá dobře tento způsob přípravy jídel. Zkuste upravit jídelníček a preferovat vařená a dušená jídla před smaženými. Pokud byste měla i bolesti pod pravým žeberním obloukem, tak by bylo vhodné doplnit ultrazvuk k vyloučení kamenů ve žlučníku.“
Soňa: „Dobrý den, po těhotenství mám steatózu jater a jejich občasnou nedokrevnost a křečové žíly v břiše. Nedokrevnost se projevuje prudkou bolestí po dietní chybě, ale prý mi to neškodí. Mám vypouklé břicho i když cvičím. Chtěla bych se steatózy zbavit. Mám jen mírnou nadváhu. Co mi poradíte? Děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Na výrazné zlepšení ztukovatění jater stačí zhubnout i pouze 5 % tělesné hmotnosti. Omezte příjem potravin ve večerních hodinách.“
ANTIMONY: „Jaký je ten nejlepší gastro životní styl?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nebýt obézní, neholdovat pravidelně alkoholu, mít pravidelný pohyb (alespoň 3x denně fyzická aktivita), občas si dát kávu a jít v 50 letech na preventivní koloskopické vyšetření“
Miroslava: „Dobrý den, kombinace kávy s mlékem je opravdu nevhodná pro žaludek?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud Vám uvedená kombinace nedělá obtíže, tak to nevadí, rozhodně bych se toho neobával“
Lenka: „Dobré ráno, byla jsem na USG břicha . Bylo nalezeno několik cyst do 15 mm. Lékař mě sdělil,že cysty jsou časté .Řeší se tento nález nějakým způsobem ?Problémy žádné nepociťuji.Děkuji za odpověď .“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Cysty jsou běžný nález v játrech, vznikají obvykle vývojem přílišnou dilatací žlučových kanálků. Pokud nejsou příliš velké a na nic netlačí, nemusí se s nimi nic dělat. 15mm jsou malé cysty, můžete být v klidu. V odstupu 1-2 let bych navrhoval provést kontrolu, zdali se cysty nezvětšují.“
Jarmila: „Dobrý den Chtěla bych se zeptat jestli se dají dát do původního stavu ztučnělá játra,a čím? Děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano dají, pokud nemáte cukrovku, tak obvykle stačí redukce hmotnosti o cca 5-7% tělesné hmotnosti. Pokud cukrovku máte, tak některé léky (metformin, glitazony) mohou ke zlepšení situace také přispět.“
Zdena Kavková: „Dobrý den pane primáři. Mám na játrech malé tokové cystičky / asi 3-4/ . Nestravuji se nezdravě a váhově jsem spíše v mínusu. Nepiju, nekouřím. Dá se něco udělat, aby se cystičky netvořily? Je mi 69 let. Děkuji“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ovlivnit to nemůžete, ale je to nezávažný nález, můžete být v klidu.“
Eva: „Muj syn mel v detstvi Gilbertuv syndrom. Stale zlute belmo, a to je mu jiz 35 let. Jeho doktor rika, ze jatra ma vporadku. Dekuji za odpoved“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano je to tak, jedná se pouze o sníženou aktivitu některého enzymu. Může Vás uklidnit, že tato varianta je dle některých studií spojena s dlouhověkostí.“
Jarka: „Dobré ráno,jsem po vyšetření kolonoskopie,sono břicha,krev vyšetřena na cholesterory,enzymy,minerály a jiné.Všechno v pořádku,ale můžu sníst vypít cokoliv tak se mi nafoukne břicho a nĕkdy ztvrdne. Připadám si jako tĕhotná a špatnĕ se mi nĕkdy dýchá.Na plícní chodím průdušková bronchitida(spery mám, taky mi byla zjištĕna cysta na vaječníku).Je nĕjaká rada na to nafuknuté břicho.Dĕkuji za odpovĕď.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nafouknuté břicho a plynatost obvykle souvisí s druhem přijímané potravy. Zkuste vysadit některé nadýmavé potraviny, nebo třeba po krátkou dobu (dva týdny) takzvanou FODMAP dietu.“
Mirka: „Při refluxu je káva nevhodná i příp. s mlékem?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Záleží, jestli ji tolerujete. Pokud ano, tak nemusí vadit. Určitě ale nebude vhodná večer před ulehnutím.“
LÍDA: „Dobrý den, mám horší jaterní testy (měla jsem alkoholické období, snad jsem se z toho dostala), praktický lékař tvrdí, že jsem v pořádku, dá se třeba zpoplatněně obrátit rovnou na nějakého specialistu, abych byla klidnější - v pravém podžebří mám často bolesti?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Kromě standardních "jaterních testů" bych doporučil doplnit ještě ultrazvukové vyšetření břicha na které Vás může praktický lékař poslat. Myslím, že s tím nebude mít problém.“
Renata: „Dobrý den.Nyní je mi 75let,celý život jsem velmi štíhlá.V mých29letech my byl odoperován žlučník (plný cholesterol.kamínků. Následovaly horší bolesti, ukázalse zánět slinivky.Protože jsem pracovala ve zdravotnictví, poslali mne do IKEMU, na tehdy první ultrazvuk..Okamžitě retrográdní cholangiografie,žlučovody byly také téměř ucpané.Měla jsem štěstí, že tehdy se zkoušelo rozpouštění cheno-deoxycholovou kyselinou. Po roce užívání se žlučovody " vyčistily. nyní uběhlo více než 45let a já občas mívám podobné problémy ( po ránu žluč v puse,bolesti.Ale protože držím relativní dietu, "držím se". a nyní co se chci zeptat:geneticky daný metabolismus peře jen nezměním.Kdyby se žlučovody po těch letech opět ucpaly- jak se to nyní řeší? podává se i nyní ursocholová nebo chenodeoxycholová kyselina? Nebo jiným způsobem -chirurgicky ?Obávám se, že v mém věku už to žádného lékaře zajímat nebude. J“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „U pacientů s recidivujícími konkrementy ve žlučových cestách se někdy používá dlouhodobá terapie kyselinou ursodeoxycholovou. Pokud se kameny vytvoří, dají se endoskopicky vytáhnout, v dnešní době je možné takto řešit i kameny v játrech (s pomocí cholangioskopie). Můžete být v klidu, pacienty Vašeho věku se lékaři zabývají denně a jejich problémy je velice zajímají :-).“
Marta: „dobrý den,může způsobovat hep.typu E i parazit,např.motolice jaterní ? Jak jinak zjistit parazita v játrech,když krevní testy jsou negativní? děkuji za odpovedi“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Hepatitida E je virové onemocnění způsobené virem hepatitidy E (HEV). Parazitární onemocnění jater jsou u nás vzácná, ale dají se prokázat s pomocí specifických protilátek a dalších testů z krve- Infekce motolicí jaterní (fasciola hepatica) je v ČR vzácná, vyskytuje se spíše v Jižní Americe“
Milada: „Byly mi zjištĕny žlučove drobné kamínky,pokud nebudou problémy nemusí se odstraňovat.Tak nevím čím se ty problémy projeví nebo jestli se rozpustí.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Je to tak, jak píšete, pokud se nebudou kameny projevovat a jsou ve žlučníku, tak není potřeba žádná intervence. Pokud byste měla příznaky - koliky apod, je nutná cholecystektomie, dnes se provádí v drtivé většině případů laparoskopicky. Spontánní rozpuštění kamínků je zcela výjimečné.“
Anna Valentová: „Dobrý den,pane doktore,řekl mi lékař po odběru krve,že jsem asi po žloutence nebo po očkování - že krev tohle značí.Jsem bez potíží,mám se o to více zajímat? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Můžete být v klidu, každopádně jste imunní k recidivě choroby.“
Anna Valentová: „Dobrý den,pane doktore,řekl mi lékař po odběru krve,že jsem asi po žloutence nebo po očkování - že krev tohle značí.Jsem bez potíží,mám se o to více zajímat? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Můžete být v klidu, každopádně jste imunní k recidivě choroby.“
Renata2: „Dobrý den, kdysi jsem pracovala v lázeňském výzkumu-na pracovišti v Karlových varech. Karlovarské prameny opravdu pomáhaly jak diabetikům, tak pacientům se střevními chorobami ( celiakie i Crohn) a hlavně u chronických jaterních onemocněních a chorobách žlučníku Pacienti cítili úlevu a zlepšily se jim jaterní testy. Dnes se to opomíjí, bohužel čeští pacienti z lázní témeř vymizeli. Ale my Obyvatelé K.Varů jsme v rámci akce "Piju prameny" začali pít vodu ( cca 1/2hodiny před jídlem) a opět jsem si ověřila např. úpravu stolice-již po 2 dnech, lepší trávení-subjektivně. Máte nějakou zkušenost u svých pacientů, kteří absolvovali lázeňskou léčbu?“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, lázeňská léčba je v současnosti využívána především u onemocnění pohybového systému, u chorob trávicího systému je spíše doplňková a mohla by být indikována po některých operacích. Lázeňský pobyt pacientům pomůže spíše psychicky a celkovou změnou životního stylu. Pokud Vám voda z pramenů pomáhá, tak je to v pořádku, ale není to standard u všech pacientů.“
Karla: „Dobrý den, Vážený pane doktore. Ráda bych se zeptala na jaterní testy. Nedávno mi paní doktorka dělala celkový krevní obraz, kde zaškrtla také jaterní hodnoty. A při výsledcích mi říkala, že jedna hodnota je nižší, než je dolní hranice, která se sleduje. Bohužel nevím, jak se ta hodnota jmenuje. Většina pacientů ji prý má zvýšenou, ale že by ji někdo měl nízkou, s tím se paní doktorka nesetkala a prý neví co to může znamenat. Nevíte pane doktore co by to mohlo být a znamenat? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, myslím, že se nemusíte znepokojovat., nižší hodnoty mohou být normou například u menších a drobnějších pacientů“