Chat

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.
Záznam chatu z pondělí 27. března 2023
denmark: „Jak byste představila NEUROLOGICKOU KLINIKU FNO?“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Jsme klinika, která řeší komplexní problematiku pacientů s neurologickými potížemi. Klinika pracuje s hospitalizovanými a ambulantními pacienty. Ambulantní péče je rozdělena do různých specializovaných témat. Zajišťujeme kontinuální akutní a superakutní péči s příjmy pacientů 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Spolupracujeme se všemi klinikami v rámci FNO. Klinickou práci doplňuje práce vědecká s prezentací našich výsledků formou článků v odborných časopisech nebo přednáškami na konferencích. Podílíme se na spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity při výuce studentů všeobecného lékařství a nelékařských oborů.“
Olga: „Dobrý den paní doktorko, už delší dobu mám problém v bytě, kde sousedi něco v noci poušti (odvhlcovace pravděpodobně) a tím vzniká nepříjemný dunivý zvuk. Velmi špatně spím, je to nepříjemné, až ničivé (musím usínat pri hudbe) a majitelka bytu dělá s tím nehodlá nic dělat. Údajně nic neslyší. Citim se vyčerpaná. Jak to může ovlivnit mě zdraví? Děkuji Olga Landovska“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Dobrý den, asi bych ve Vašem případě oslovila majitele nemovitosti, případně správce bytového družstva, a chtěla bych znát, zda je byt sousedů v technickém stavu, který vyžaduje nějakou noční údržbu. Platí u nás noční klid, obvykle od 22 do 06 h. Pokud hluk nepřevyšuje běžný hluk ulice, zvažte použití ušních zátek. Jinak kontinuální rušivý vjem může narušovat schopnost usnout, udržet spánek a při dlouhodobém trvání druhotně i možné chronické zdravotní potíže.“
ANTIMONY: „Může nějak neurologie pomoci pacientům s poruchami osobnosti?“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „I člověk s poruchou osobnosti, může mít neurologické onemocnění.“
DAYD: „Může nějak neurologie pomoci při psychiatrické nemoci OCD?“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „OCD primárně patří do péče odborné psychiatrické ordinace. V případě změny stavu, s podezřením na přidružené neurologické onemocnění, můžete být samozřejmě s neurologem konzultován/a.“
Michaela: „Dobrý den, můj muž pracuje na směny,kdy jste říkala že to není pro tělo vhodné. Pracuje už takto přes 10 let (včetně 12 hodinových směn přes víkend),ale se spánkem nikdy problémy neměl. Může mít tento režim nějaké následky na jeho zdraví? Popřípadě jaké? Děkuji předem za odpověď.“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Množství spánku a jeho kvalita jed závislá na vnitřních a vnějších vlivech. Určitě máme schopnost alespoň částečné kompenzace. Lidský organismus je řízen střídáním světla a tmy a vnitřními biologickými hodinami, produkujeme hormony, které řídí spánek a bdění. Při "pravidelné nepravidelnosti" jedinec nemusí subjektivně cítit potíže, do budoucna ale nelze negativní vliv tohoto režimu zcela vyloučit. Délka a hloubka spánku s věkem klesají.“
Jaroslava: „Dobrý den,prosím o radu. Kamarádka mi poradila, že jí pomáhá na usnutí melatonin s bylinkami. Mám ale obavy, aby se pro usnutí nestal návykový nebo mě i jinak jeho užívání poškodilo. Můžete mi prosím sdělit Váš názor ? Moc děkuji.“
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Melatonin je fyziologicky produkován v mozku. V případě snížení jeho produkce může být zváženo jeho užívání pravidelně, zejména u lidí s potížemi usnout. Sám o sobě ale může mít nižší účinek. Je třeba i dbát na pravidla spánkové hygieny.“