Chat

Ph.D., MBA - přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Fakultní nemocnice Ostrava

prof. MUDr. Pavel Komínek

Záznam chatu z pondělí 16. ledna 2023

Alena: „Přeji dobré ráno, přibližně kolem 58 let jsem měla pocit, jakoby mi vevnitř zalila nějaká tekutina levé ucho . Byla mi zjištěna slyšitelnost cca 40 procent a údajná sklerotizace sluchové kůstky. Dotaz: Odstranění tohoto problému jde pouze operativní cestou ? Moc děkuji, přeji pěkný den.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Informací mám příliš málo. Domnívám se ale, že jde nejspíše o "otosklerózu". Pokud by tomu tak bylo, je možné stav řešit operačně nebo konzervativně pomocí sluchadel.“

GF: „Je dobré, že Vaše klinika je dvouoborová - otorinolaryngologická a chirurgická?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Jedná se o jeden obor, nejde o dvouoborové zaměření. Celý obor se zabývá jak konzervativní léčbou (medikace, sluchadla....), tak léčbou operační, která je doménou především lůžkových oddělení a klinik.“

Jana: „Je mi 69 let. Přibližně 10 let pozoruji úbytek sluchove ostrosti .Zajímalo by mě, zda je možné to nejak zpomalit za pomoci např.doplnku stravy.Dekuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, každému "je něco dáno" - někdo ztrácí sluch dříve a někdo později. Stravou zpomalit progresi sluchové vady neumíme. Doporučuji se vyhnout hlukové zátěži (intenzivní zvuky), určitě by bylo dobré kontrolovat sluch 1x ročně či co 2 roky. řešením (kompenzací) sluchové vady by bylo nejspíše sluchadlo.“

Marie: „Dobré ráno pane profesore, má čtyřletá vnučka má zvětšenou nosní mandli. Před čtrnácti dny měla rýmu. Smrkala z jedné nosní dírky a měla suchý kašel. Sekret změnil barvu do zelena. Nyní rýma pokračuje. Nyní smrká vodnatý sekret, huhňá a má ucpaný nos Dětský lékař po dotazu změnil akorát nosní kapky. Kašel je prý spojený se stékáním sekretu do krku. Takže léčba: mořská voda, Nasivin a efekt žádný. Jak jí pomoct?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Domnívám se, že postup je správný. Pokud by problémy trvaly, nelepšily se či se opakovaly, pak nutno zvážit podání antibiotik nebo odstranění nosní mandle. Tato je častou příčinou opakujících se zánětů dýchacích cest.“

BOŽENA: „Dobrý den - je nam po 70 občas s mužem slyšime různe šelesty jak se nabizi tebokan nebo jine připravky jak je hodnotite uživat je nebo ne - jinak ztrata sluchu naposled na ušnim u muže15%u mne pod 10 %-děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Postupná ztráta sluchu šelesty jsou častější ve vyšším věku. Tebokan je jedním z léků, které jsou doporučovány. Pokud jej ale užíváte delší dobu, nejspíše již žádný účinek na zlepšení sluchu či ústup šelestů mít nebude. Ztráty sluchu (ve Vašem případě nejsou velké) je možné kompenzovat pomocí sluchadla.“

denmark: „Je podle Vás dobré chodit na otolaryngologii preventivně?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Pokud není nějaký důvod a potíže, či nepracujete v rizikovém prostředí, pak ne.“

ANTI: „Jaký je zdravý/správný životní styl z hlediska chirurgie hlavy a krku?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Prevence se nijak neliší od obecných doporučení - zdravě jíst, sportovat, nekouřit, nepít, nestresovat.... V ORL navíc - vyhnout se nadměrné sluchové zátěži (třesky, hlasitá hudba...) a nadměrnému přemáhání hlasu.“

Jarka: „Dobre ráno-řikal jste,že rodiče hned leti s rýmou k dr.Ale co maji dělat,když nemá teplotu- trochu jen kašel a učitelky ve školce hned dítě vyloučí.A matka pracuje a potřebuje vypsat paragraf- bez vyšetřeni ho nedostane.Tak jak řešit tuto dituaci.Děkuji za odpověď.J.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, jsem lékař a nemohu řešit otázky sociální....“

Ivez: „Dobrý den, Dovolím si nesouhlasit s vaším názorem. Dítě 3roky mi plakalo v noci kvůli uchu, neměl teplotu a dle vašeho doporučení jsme u doktora neměli co dělat. Vždy by se mělo posuzovat individuálně. Jeli jsme do dětské nemocnice paní doktorka ho vysetrila nevím jak, ale jeli jsme domů s kontraindikacnimi léky a do pondělí mu praskl bubínek. Dodnes na to ucho špatně slyší. Máme i vyšetření na ORL a má hraniční hodnoty sluchu, ale na pomůcku to není. Dodnes na to špatně slyší a mandle nemá zvětšené. Nemáme dobrou zkušenost. Hezký den“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Máte nárok na nesouhlas. Prevence progrese - dalšího rozvoje zánětu není. U naprosté většiny dětí k prasknutí bubínku nedojde.....“

Novák: „Dobrý den pane profesore, chtěl bych se zeptat, zde je i v dnešní době běžnou praxí, lidově řečeno, píchání uší při zánětu středního ucha? předem děkuji za odpověd. Novák“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „V dnešní době (pokud srovnáme se situací před 20-30 lety) se paracentéza (proříznutí bubínku) u středoušního zánětu provádí podstatně méně často. Je to celkový trend. Paracentéza je obvykle indikována u dětí s horečkou, nejasným stavem, u komplikací středoušních zánětů..... Výhodou paracentézy je u hnisavého zánětu středního ucha rychlá úleva.“

Darina: „Dobry den, pane doktore, momentálně řeším se synem (5 let) bolest v uchu. Má ji pouze při polykání, u jidla nic neříká, jen když pije. Ale jinak je úplně v pohodě, plny sil a zivota na hraní. Bez teploty. Má rýmu, tak asi původce je jasný. Jen můj dotaz je, jestli to mám nějak resit u lékaře, nebo to mám nechat odejít, když si na bolest nějak zvlášť nestezuje? Děkuji Vám za odpověď. Přeji vše dobré v novém roce. Darina“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, z dotazu nevyplývá, jak dlouho problémy trvají. Pokud jen pár dní, můžete být asi v klidu. Pokud by trvaly delší dobu (několik týdnů), pak bych určitě doporučil ORL vyšetření k zjištění, zda je vše v pořádku - zvukovod, střední ucho, ale i hltan - protože bolesti se někdy mohou z oblasti hltanu přenášet do ucha. Pokud tedy řešit u lékaře, pak by bylo nezbytné ORL vyšetření.“

Jana: „Dobré ráno, ráda bych se zeptala, jestli je možné nějakým způsobem předejít silným bolestem uší při létání( vzlet a přistání) u dospívajících dětí. Děkuji za odpověď Jana“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Někteří jedinci hůře snášejí prudké změny tlaku (což je i létání). Pokud jsou problémy opakované, mělo by být provedeno ORL vyšetření, zda se funkce Eustachovy tuby a poměry ve středouší jeví normální. Napomoci při provzdušnění středouší může tzv. Otovent - balónek k samoprovzdušňování středouší. Je k dostání v některých lékárnách (fakultní nemocnice).“

Novák: „Dobrý den pane profesore, chtěl bych se zeptat, zde je i v dnešní době běžnou praxí, lidově řečeno, píchání uší při zánětu středního ucha? předem děkuji za odpověd. Novák“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, paracentéza (píchání uší) je dnes prováděna méně často než dříve. Používá se u hnisavých zánětů s vyklenutým bubínkem - u velkých bolestí uší, při horečkách, u nejasných stavů, u komplikací zánětů středního ucha... Obvykle je současně nasazena antibiotická léčba. Takže ano, "píchání" uší může být součástí léčby.“

Jana: „Dobrý den, műj muž mĕl před měsícem zánět středního ucha. Do těď má zalehlé ucho. Jak dlouho může tento stav trvat? Děkuji.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, ve většině případů dojde k normalizaci během 2-3 týdnů. Někdy ale může zalehnutí trvat i delší dobu - 6-8 týdnů, někdy i déle. Tedy zatím žádnou paniku. Pokud by nedošlo ke zlelpšení do 3-4 týdnů, doporučuji znovu navštívit ORL lékaře.“

Tomas: „Dobrý den pane doktore, u zubaře mi řekli že mám na rtg vidět jakoby nějaký zánět v oblasti oblicejovych dutin. Nemám nějaké výrazné obtíže , občas bolesti hlavy nebo trochu tlaky, ale jak to vyléčit bez ATB ? ještě k tomu spím s otevřenou pusou ale nosní dírky mám pruchodne. Může to být i příčinou ? také v práci pracují občas v pruvanu. Mám si dělat inhalace párou nebo nějaké nahřívání , sauna, pára ? Co byste doporučil ?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Zatření dutin je někdy náhodný nález. Vzniká například po nachlazení, někdy může souviset i s váčky na zubech. Neumím posoudit Váš případ - doporučuji Vám řešit nález s Vaším stomatologem a ORL lékařem.“

Radek: „Dobrý den chtěl bych se zeptat mám zánět středního ucha 3dny beru antibiotika ale stále mám zalehle ucho a trápí mě bolest hlavy kolem ucha který mírním ibalginen asi 2x denně dříve jsem ho bral po 4 hod kdy by mohlo nastat zlepšení nebo jak si pomoci aby se stav zlepšil“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Domnívám se, že nejde o nic mimořádného. Antibiotika zabírají nejdříve za 2 dny, obraz který popisujete, zapadá do normálního průběhu akutního zánětu středního ucha. Doporučuji zatím vyčkat se zavedenou léčbou.“

Evžen: „Dobré ráno pane profesore, již delší dobu mi tzv ,,píská v uších,,. Dá se tato nepříjemnost léčit? Děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Doporučuji vyšetření na ORL ambulanci, dle nálezu Vám bude doporučena další léčba.“

Marie: „Dobré ráno, můj otec (83) slyší málo na pravé ucho. Je nějaká možnost léčby, nebo se tento problém řeší výhradně naslouchátkem. Děkuji za odpověď“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, jde-li o asymetrickou nedoslýchavost, mělo by být určitě provedeno vyšetření na ORL ambulanci. S největší pravděpodobnosti jedinou léčebnou možností bude sluchadlo.“

Dana: „Dobrý den pane doktore, přítel má chronický zanět středního ucha, má neustálé bolesti, návštěvy lékařů ORL se omezují na předpisy tablet. Mohl by se objednat u vás na vyšetření. Děkuji vám za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, chronický středoušní zánět nebývá provázen bolestmi. Možná se tedy jedná o jinou diagnózu. Můžete se objednat do všeobecné ORL ambulance FNO (ne tedy do mé ambulance).“

novotná: „dobrý den,jak si vysvětlit,že můj šestiletý vnuk má od narození ušní maz tmavé,až černé barvy.Nejedná se o zabarvení způsobené např.prachem z prostředí.Děkuji za odpověd.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Zcela jistě nejde o žádnou patologii. Nemá-li vnuk jiné potíže, není třeba nějak řešit.“

Veronika Skybová: „Dobrý den, co dělat proti svědění uší? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Může jít o alergický zánět (ekzém) zvukovodu. Doporučuji řešit u Vašeho ORL léakře.“

Jan: „Dobre rano, byla mi diagnostikovana otoskleroza na pravem uchu. Podstoupil jsem operaci v FNO kde mi byl vlozen titanovy piston, nicmene sluch se nezlepsil mozna v pripade kdy pouzivam sluchatka - tj. zdroj zvuku je blize uchu. Naopak tinitus kterym jsem obcas trpel se pak zhorsil. Mohu se Vas zeptat na Vas nazor? dekuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, nemohu posoudit tuto konkrétní situaci. Doporučuji konzultovat s lékařem, který Vás operoval.“

Jitka Novotná: „Dobrý den, hlavně v zimě mám v uchu zátku, jak ji mohu odstranit?“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Sám si zátku nejspíše neodstraníte. Doporučuji navštívit ORL lékaře. Můžete zkusit jako prevenci čištění zvukovodu olejový spraj - např. Vaxol.“

Stanislav: „Dobré ráno pane profesore, je mi 74 let a již delší dobu začínám méně slyšet a také mi "píská", zejména v pravém uchu. Dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Zhoršený sluch lze kompenzovat pomocí sluchadla. Toto často pomůže i pískání.Doporučuji tedy vyšetření na ORL ambulanci.“

Noemi Buriánková: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli když mi v letadle zaléhají uši a oak mně pul dne vždy bolí, pomohl by mi před odletem průplach uší nebo něco jiného? Děkuji Noemi“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, žádným průplachem asi problémům nepředejdete. Pomoci by Vám mohl Otovent - balonek k samoprovzdušˇvování středouší. K dostání je v některých lékárnách.“

Darina: „Dobrý den,pane doktore.Tatinek(1949)byl na vyšetření sluchu nedávno,pan doktor ale řekl,že je vše v pořádku.Nam se to ale moc nezdá,protože to stále vypadá,že nás obcas neslyší, nevnímá, neposlouchá...Je vždy to vyšetření u doktora 100%, prosím.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „U starších licí může být vyšetření tvz. tónové audiometrie (vyšetřování čistých tónů) normální, ale rozumění řeči může být horší. Máte-li tyto problémy, doporučuji navštívit foniarickou ambulanci a provést i řečovou audiometrii, která může tento problém odhalit.“

Marie: „Dobrý den pane profesore, zdravím z Plzně. Je mi 73 let a mám potíže s pravým uchem, ve kterém mi stále šumí, takový "papiňák". Říká se, že se to nedá léčit. Je to skutečně tak ? Děkuji . Marie“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Je-li problém jednostranný, mělo by být provedeno odborné vyšetření na ORL ambulanci - příčina je někdy odhalena, vyloučeny by měly být závažnější příčiny možného problémy (nádor...). Příčinou může být ale i např. vysoký tlak.“

Jaroslava: „Jak jsou účinné kapačky nebo “tlaková komora” při tinitu, děkuji“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, u akutně vzniklých problémů jsou používány kortikoidy, možné je i hyperbarická komora. U dlouhodobých jsou ale neúčinné.“

Zdena: „Dobrý den, pane doktore , mám asi 14 dní takový pocit tlaku v hlavě, změnila jsem si tkak, ale ten mám normální. Chodím i pravidelně oční, kde mi měří nitroocni tkak, tam neříkali, že by byl nejakÝ špatný, ale předevčírem se mi vylila krev do oka.....nevím, zda to s tím nějak souvisí. Myslíte, že bych měla podstoupit nějaké vyšetření? Děkuji moc.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Informací mám příliš málo. Doporučuji řešit s obvodním lékařem, který by Vás poslal na potřebná vyšetření k specialistům.“

Marie: „Vážený pane doktore! Prodělala jsem před Vánocemi zánět středního ucha spolu s angínou. Po tomto zánětu mám sníženou slyšitelnost. Zlepší se to? Jen ještě uvádím, že jsem důchodce (věk 65 let). Také bych se zeptala, zda v nejbližší době bych mohla letět, zda to nebude mít vliv na můj sluch. Děkuji za odpovědi. Hezký den přeje Marie Š.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, potíže obvykle ustoupí s ústupem zánětu. Nyní, jak zmiňujete, je odstup od zánětu asi 4 týdny. DOporučuji tedy nechat se vyšetřit na ORL ambulanci.“

Evžen Průša: „Dobré ráno, neustále mne tzv ,,píská v uších,, Je možné tuto nepříjemnost odstranit? děkuji Průša“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, akutně vzniklý tinitus je možné léčit kortikoidy, ev. léky podporujícími prokrvení vnitřního ucha (Betaserc), dlouhodobé ne. Každopádně bych doporučoval vyšetření na ORL ambulanci.“

Paja: „Jak lecit zanet v vedlejsich nosnich dutinach, kdyz je chronicky? Jak v dutinach vznika a proc se opakuje? Muze byt zde poskozeni sliznice a proto se zde zanet drzi? Jak postupovat, lecit? Kdyz je alergie a kdyz nejde dobre vysmrkat a kdyz je citit az k uchu. Pouzit teplou nebo studenou vodu? Pomaha vysavani odsavackou vysavacem? Co je vasomotoricka ryma? Jak spravne postupovat pri rozboureni zanetu v dutinach, ucpany nos, ryma v dutinach je a nelze dobre vysmrkat? Dekuji za odpoved.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, chronické záněty by měly být určitě léčeny lékařem. Doporučuji tedy ORL vyšetření, zhodnocení stavu a doporučení léčby - obvykle jsou doporučovány laváže nosu, spreje do nosu s kortikoidy. Dle potřeby ale i operační léčba.“

Jitka S.: „Dobrý den, pane doktore. Je mi 59 let a 37 let učím hru na klavír a 51 let zpívám ve sboru. Jsou to 4 roky, kdy mi najednou jakoby zalehlo v levém uchu a od té doby se vše trochu zhoršuje. Chodím k lékaři, ale žádný výsledek. Otazka- může to u mne být něco jako pracovní úraz? A druhý, existuje jiná pomoc než naslouchátka? A třetí- může zhoršení sluchu v mém případě nějak souviset s několika operacemi zubních implantátů- předcházely přímo . Děkuji. Jitka S.“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „1) o pracovní úraz určitě nejde 2) zalehnutí v uchu obvykle není léčeno pomocí sluchadla. Zde Vám musí poradit ORL lékař. 3) zubní implantáty jsou nezřídka příčinou různých nepříjemných stavů (pocit brnění, divného pocitu v puse....). Důležité je, zda potíže nevznikly v časové souvislosti s impalantáty....Toto posoudit nemohu.“

Soňa Kozelská: „Dobrý den, stává se že špatně slyším poslední slovo, debo úplně jiný význam slova děkuji za odpověď“

prof. MUDr. Pavel Komínek: „Dobrý den, neumím posoudit. Může jít o sluchovou poruchu, jinou poruchu (neznám Váš věk). Doporučuji nejprve řešit s Vaším obvodním lékařem.“