Chat

primář ORL, Nemocnice Nový Jičín

MUDr. Jakub Syrovátka

Záznam chatu ze středy 17. února 2021

SKINF: „Čím je specifické oddělení ORL, kde jste primářem?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Jedná se o součást onkologického centra, mým zaměřením je tedy péče o onkologické pacienty s nádory hlavy a krku a dále operativa štítné žlázy a příštitných tělísek. Naše oddělení je také centrem, laboratoří pro poruchy spánku a chrápání. Máme ale i dětské pacienty.“

BOŽENA: „V půli ledna po lehkem covidu sem ztratila chut, čich, jen ten čich moc ne jaksi zkoušim to na savu jak si střiknu parfen na ruku chvili citim pak . ne řikate střidat vůně kolik druhů a jak často??děkuji BOŽENA 68 LET“

MUDr. Jakub Syrovátka: „5 minut 2x denně, doporučuje se až 8 měsíců“

STOP: „Co pro Vaše oddělení ORL znamená covid?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Znamená, stejně jako pro ostatní zdravotníky, velké organizační změny, omezení operačních výkonů které snesou odkladu a péče o často velmi nemocné, dušné pacienty. Velký dík tímto patří zdravotním sestrám, které zvládají již několik měsíců dvojnásobek práce. Děkuji“

STOP1: „Co pro obor ORL znamená COVID?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „COvid je často spojován s poruchou čichu, chuti. Nepřímo souvisí s ORL stejně jako s dalšími obory. Na jaře obava i vážně nemocných pacientů z návštěvy nemocnice a následky, které vidíme nyní. Tedy onkologické pacienty, kteří jdou k vyšetřením později, než by bylo vhodné. Tímto apeluji na všechny, že při podezření na závažné onemocnění nemají mít z nemocnice strach a k vyšetření přijít.“

Josef Tomáš: „Dobré ráno. Je to velký zdravotní problém nemět čich. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Kromě menšího požitku z okolí, stravy můžete přehlédnout zkažené potraviny, nevíte kdy přebalit dítě, necítíte unikající plyn, pálící se potravu na sporáku. Takže i potencionálně nebezpečné...“

Lenka: „Dobrý den, může být napomocná k návratu čichu po covidu i Milgamma ?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „vitaminy jsou obecně prospěšné, kromě kortikoidů a čichového tréningu nicméně efekt u covidu není zatím prokázán.“

ILONA: „DOBRÝ DEN PANE DOKTORE,PŘITEL MÁ POLYPY V NOSE,JIŽ JEDNOU BYL NA OPERACI A ASI PO 15LETECH SE NU VRÁTILY. jE TO PEOSÍM MOZNÉ ŘEŠIT JINAK NEŽ OPERACÍ,MÁ ŠPATNOU ZKUŠENOST AJIÝ NA OPERACI NECHCE. DĚKUJI“

MUDr. Jakub Syrovátka: „možná je i léčba kortikoidy, je nutná nicméně konzultace s ORL lékařem. Musím dodat, že operační techniky za 15 let výrazně pokročily.“

Marie M: „Dobrý den pane primáři, už dva roky se mi stává, že občas cítím kouř (i několikrát denně a v různé intenzitě) i když v místnosti žádný není. Proč se mi to děje?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „může se jednat o tzv. fantosmie, které jsou čichovými halucinacemi. Nemusí se jednat o závažný příznak, přesto doporučuji ORL, ev. neurologické vyšetření.“

Alena: „Dobrý den, jak se díváte na testování dětí 2x týdně výtěrem z nosu, které je právě tolik diskutované? Může to dětem nějak ublížit? Děkuji.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Nemyslím si, že by jim to mělo ublížit. Testy by měly být nicméně spolehlivé, aby to nebylo jen opatření pro opatření. Je třeba chránit děti, učitele, na druhou stranu to, že se děti již měsíce nesocializují a jsou bez prezenční výuky na nich bude mít pravděpodobně velké stopy. To znamená dát jasná pravidla, která se musí dodržovat, ale školní docházku umožnit. Testování je nutná součást tohoto systému“

Danuše: „citim jen některé vůně,pracuji v pečovatelské službě a necítim když provádim očistu-po stolici“

MUDr. Jakub Syrovátka: „záleží na tom, jestli je ztráta čichu pouze přechodná, nebo se jedná o trvalou poruchu. Doporučuji ORL vyšetření.“

Jana: „Dobrý den, je mi 40 let, od října, kdy jsem prodělala covid, nemám čich a necítím chuť. Cvičím čich občas přivonením k vonným olejickum. Žádné změny. Cítím jen třeba kouř, ale trochu pozměněně a hodně slabě. Je nějaká naděje na návrat do normálu? K lékaři se mi teď moc nechce. Děkuji.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Čich se po koronaviru vrátí více než u 90% pacientů a to i po několika měsících. Je možné zvážit léčbu kortikoidy a čichový tréning zintenzivnět.“

Petr: „Dobrý den, pane doktore, v poslední době pociťuji zvláštní pocit v krku - nejedná se o bolest, ale jako slabé škrábání. Projevuje se nějak začínající nádor v krku?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Nádor v krku se může projevit bolestí, zhoršeným polykáním, zvětšenou uzlinou na krku. Většinou se jedná o změny, které jsou nějak asymetrické - výraznější na jedné straně. Pokud máte pochybnosti, doporučuji ORL vyšetření. Škrábání v krku může být na základě infekce, alergie, mimojícnového refluxu atd.“

Helena Malá: „Dobré ráno, jak dlouho trvá ztráta čichu? Již 4 měsíce jsem bez čichu a chuti. Vrátí se ještě? Děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Ano, může se vrátit i po několika měsících. Máte určitě naději.“

Marie: „Dobrý den ! Asi před měsícem jsem prodělala " coronu " . Ztratila jsem čich , který se mi po 10 dnech vrátil . Nyní necítím opět , některé vůně nebo pachy pouze trochu - . . . . . Je to možné ? Jsem z trochu zmatená . Děkuji moc za odpověď a přeji pěkné dny“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Dobrý den, možné to je. Čichové vjemy se mohou v průběhu onemocnění měnit. Tak jak čichový nerv přichází k sobě, mohou se objevit i zkreslené čichové vjemy, kdy běžné vůně jsou nepříjemné apod. Může jít ale také o souběh 2 příčin-. Obecně se doporučuje po 1 měsíci trvání potíží navštívit ORL lékaře.“

Jiří: „Dobré ráno pane doktore, mám na měkkém patře v krku v zádu nějaký cancourek, nevím zda-li se jedná o nosní madli, jen to cítím na patře v ústech při odkašlávání, můj dotaz je o co se jedná a zda-li se to neodstraňuje chirurgicky ??“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Na měkkém patře je cancourek standartně, jmenuje se patrový čípek (uvula palatina). Při jejím zvětšení, prodloužení může dráždit kořen jazyka, ev. způsobovat chrápání. To bychom ale museli došetřit v rámci ORL ambulance“

Dalibor Andrle: „Dobré ráno pane doktore, jsem pacientem spánkové laboratoře a používám přetlakovou terapii se zvlhčovačem proti spánkové apnoe. Začal jsem ten přístroj používat listopadu 2020. Mám problém s nosní sliznicí, je hodně vysušená a spouští se mi krev, někdy samovolně po promnutí nosu nebo po smrknutí. Měl by jste radu co použít do nosu pro zvlhčení nosní sliznice?? Koupil jsem si mořskou vodu podle lékárníka, ale ta není nic moc.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Jsou další preparáty, Vincentka, Rhinohorn, REspimer, kde jsou kromě soli i další výživné látky a jsou pytlíky - náplně jsou předpřipravené pro každé použití.“

Alice: „Dobré ráno, jsem 6 den po operaci štítné žlázy a prosím odpověď, zda je pro regeneraci vhodné užívat WOBENZYN a ještě prosím, zda je nějaké omezení v jídle. Děkuji mnohokrát“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Omezení ohledně štítné žlázy jsou jakékoliv potraviny, které obsahují IOD. Alespoň do výsledku histologie, další omezení nutná nejsou. Ohledně Wobenzymu panuje i v rámci lékařské veřejnosti nejednotnost. Většina ortopedů jej po svých výkonech doporučuje. My obecně ne.“

Patricie: „Dobrý den. Po prodělaném covidu (léčba doma, 7 dní horečka, bolesti hlavy, nevolnost, 5. den od prvních příznaků byly zasažené ve velké míře dutiny smrkání krevních sraženin a strupů), stále smrkám z jedné nosní dírky krev. Měla bych tento problém nějak řešit? Děkuji za odpověď a všem přeji pevné zdraví.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Krvácení z nosu není známkem covidu, ale na základě rýmy krvácet z nosu můžete. Po karanténě doporučuji ORL vyšetření k vyloučení závažnějšího onemocnění.“

Jiří: „Děkuji za odpověď. Mně ten čípek zase tak moc nevadí, ale jinak děkuji za nabídku.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Děkuji za otázku“

Hana A.: „Dobrý den pane primáři, chtěla byvh se zeptat na jednu takovou citlivou věc. Jezdíme s kamarádkou na několikadenní výlety... Celý problém tkví v tom, ze ona strašně chrápe. Komlikuje nám to samotný nocleh, musime mit vždy dvě místnosti, abyvhom se vyspaly, coz se prodraží. Pořád ji tlačím k vyšetření, zda tam nemá nějaké polypy, zdá se mi, ze ve spánku velice náročně dýchá, chtěla bych ji pomoct. Bojim se, ať příliš nenamahá srdíčko... Strašně se bojí vyšetření a pak i pripadneho zákroku. Můžete mi prosim poradit co s tim? Děkuji za odpověď Hana A.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Bez vyšetření Vám bohužel neporadím. Máte pravdu, že chrápání a především spánková apnoe namáhá srdce a další orgány, takže řešení je vhodné. Kromě chirurgických metod léčby máme k dispozici i konzervativní (nechirurgické) metody.“

Marie: „Dobrý den, jak jsou chráněni pacienti v ambulanci při vyšetření krku, když nemůžou mít ochranu dýchacích cest? Stačí když má lékař roušku ? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Pacienti jsou chráněni respirátorem lékaře a sestry. Lékaři a sestry chráněni nejsou, protože pacient si roušku musí v rámci vyšetření sundat (dýchá tak do prostředí, ve kterém je pacient 5 minut, ale například sestra 8 hodin). Možná je to jeden z důvodů, proč bylo v Číně nejvíce úmrtí (v rámci lékařů) mezi očaři a ORL lékaři.“

Petr Navrátil: „Dobrý den pane doktore! Měl bych na vás jeden dotaz. 24října jsem dostal COVID, po 5dnech ztráta čichu a další den chuti. Dnes je situace taková, že chuť i čich mám jen velmi slabý. Zkouším to většinou na koření, které čichám přímo z kořenek. Někdy mě to připadá, že spíše vidím co je v kořenkách než abych to cítil. Navíc všechny jídla "prý" přesoluji. Jsou to již 4měsíce a stav se nějak nelepší. Přitom jsem stále na nemocenské neboť mě COVID vyvolal zánět slinivky a v lednu mě vyoperovali žlučník. Takže přísná dieta a čekal bych, že se chuťové pohárky vyčistí a zregenerují. Co by jste mě doporučil? Jak mám dále postupovat, čekat nebo navštívit ORL? S pozdravem Petr Navrátil (56) Val.Mez.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Pokud ztráta čichu trvá, doporučuji návštěvu ORL. Kromě čichového tréningu je možné zvážit léčbu kortikoidy.“

Lenka Pivoňková: „Manžel při Covidu přestal slyšet. Je to možné?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Po covidu je možná ztráta čichu, chuti i sluchu. Může jít ale také o souběh dvou okolností. Doporučuji návštěvu ORL ambulance s podrobnějším vyšetřením. (za ztrátou sluchu může být banální zálěžitost, jako je ušní maz).“

eva: „Dobry den, prosim sestra ma chronicky kasel kasle tak ze se davi a je ji na zvraceni bylo ji receno ze se stim neda nic delat udajne ma streptokoka nebo stafilokoka mam velke obavy se sni setkavat ze me nakazi je vubec mozne se streptokokem nebo stafilkokem nakazit? Kde nebo co by ji mohlo pomoct? Dekuji hezky den.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Kašel patří spíše do odbornosti pneumologa (plicního lékaře), nicméně předpokládám, že něco se dělat dá. Může být astmatik, může mít jiné onemocnění, které způsobuje kašel. Záleží na jejím věku, alergiích, dalších onemocnění a vyšetření, která absolvovala.“

Marie: „Dobrý den pane doktore, již 2 měsíce trpím silnou rýmou vždy po ránu, někdy se budím rýmou i v noci. Přes den se to zlepší. na topení dávám vlhké ručníky, ale nepomáhá to, rovněž ani léky na alergii. Někdy pomůže paralen. Co dělat, k lékaři se mi v současné době nechce, je mi 72 let. Děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Z domácí léčby připadá ještě v úvahu proplachy nosu slanou vodou (návod a preparáty jsou dostupné v lékárnách). Ohledně dalšího řešení je nutné ORL vyšetření“

Jiřina: „Dobry den,pane doktore,aktualne se lecim s covid. Jsem v 1.trimestru tehotenstvi. Mam starost s tim,ze se mi ucpava nos. Nic moc nevysmrkavam,cich se malinko vratil. Jsem po dobrani Pamyconu. Kdyz se nos ucpe pouziji Olynth 2x denne. Inhalace,horke obklady,morska voda nefunguji. Existuje setrnejsi lek pro ucpany nos? Predem dekuji za odpoved a preji krasny den Jirka“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Setkáváme se i s termínem "těhotenská rýma", to ale spíše v pozdějších fázích těhotenství. Kromě proplachů nosu, dekongesčních kapek (opatrně ve 3. trimestru) pomáhají lokální kortikosteroidy, které mohou pomoci, je ale nutné zvážit riziko a benefit u těhotných.“

Iva: „Dobrý den, pane primáři, jak si správně čistit uši - jak často a jakým způsobem? A liší se to u dětí a dospělých?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „uši doporučujeme nečistit, především ne do hloubky. Pouze v okolí vstupu do zvukovodu. Ucho by mělo mít samočistící schopnost a maz který tam je má ochrannou funkci pro zevní zvukovod.“

Jarmila Rakoczyová: „dobrý den pane primáři, asi rok mám kašel, prošla jsem vyšetřením interním, kardio, gastro, ORL. lékař ORL mi tvrdí, že mám reflux, ten gastro vyšetření nepotvrdil. Já cítím rýmu, která mi teče do krku a to mě dráždí ke kašli. Jak se rýmy a kašle zbavit ? ORL lékař si trvá na svém a říkal mi, že se s ním nemám hádat. děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Je skutečně možné, že máte reflux, i když se neprokázal při gastro vyšetření (jedná se totiž často o neutrální či zásaditý reflux). V úvahu je tzv diagnosticko-terapeutický test, kdy užíváte týdnů léky na reflux (doporučí Vám ORL lékař).“

Radana: „Dobrý den, dcera (17let) má od mala omezený čich, cítí pouze silný zápach nebo silnou vůni (kterou cítí také jako zápach). Na magnetické rezonanci hlavy nic zjištěno nebylo. Dá se tento problém řešit? Děkuji Ranincová“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Zde bude pravděpodobně stav trvalý. Může jít o součást syndromové vady, poranění, infekce v útlém dětství. Může jít ale také o izolovanou vadu. To, že absolvovala MRI je v pořádku. Pokud nemá jiné neurologické potíže a ORL nález a MRI je v pořádku, dále bych dceru nevyšetřoval.“

Stanislav: „Mám mírně zalehlé pravé ucho, maz z ucha kysele páchne. Co s tím? Děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Ucho si nechat vypláchnout, zkontrolovat ušní bubínek“

Petr Navrátil: „Ještě k mému dotazu. Musím se k vám do NJ objednat? Můžu přijít i bez doporučení? Děkuji!“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Pokud se objednáte, nebudete čekat. Doporučuji objednání. Doporučení mít nemusíte.“

František Vyhnálek: „Vážený p. primáři. říkal jste, že i dýchací na ORL, to znamená i poslecch, vyšetření průdušek? Tím myslím, že to není spojené covidem. Prosím o zodpovězení, za které Vám moc děkuji F. Vyhnálek“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Poslech na plicích ORL lékař neprovádí. My končíme podíváním se do hrtanu a zhodnocení hlasivek. Ohledně poslechu na plicích je specialistou praktický lékař a pneumolog.“

Jana: „Dobrý den,každé ráno jsem v krku zahleněná takzvaný knedlík.Ale toto mám i přes den a nejde mi ani zhluboka se zasmát,začnu se dusit a kašlat.Před 2 roky mi sestra u obv.lékařky vzala stěr a výsledky byly v pořádku.Mám to stále a nevím kam se obrátit.A co by to mohlo způsobovat.Děkuji Jana“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Doporučuji ORL vyšetření, endoskopii ORL oblasti, ev. pH metrii. Při negativních výsledcích bych myslel na extraezofageální reflux.“

Lubica Ruzickova: „pane primari, zapomnel jste poznamenat ze ztrata cichu je i jednim ze symptomu parrkinson syndrom trapi mne to od mych 35“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Velmi správně, a jsou to i jiná neurologická onemocnění. Alzheimerova nemoc, autismus,... A dokonce může opět ztráta čichu předcházet daným onemocněním.“

Hana: „Dobry den, jiz mesic se mi mota hlava pri lehu, predklonu, nekdy i v noci. Mela bych navstivit ORL? Je to od doby, kdy jsem upadla na naledi, mela jsem bouli na hlave. Deti prodelali covid, ja negativni. Dekuji. Hezky den Hana“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Nejenom ORL ale i neurologické vyšetření“

Helena Medalová: „Dobrý den, na konci listopadu jsem prodělala Covid se ztrátou čichu. Dnes již čtvrtý týden mám v nose stále bolavo, krvavé stroupky o celá nosní dutina mě stále bolí a vysychá. Používám nosní vazelínku. Nic se nelepší. Je nějaká pomoc? Děkuji za odpověď. Helena Medalová“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Jistě bych zkusil ještě proplachy nosu slanou vodou, tzv. laváže. Dodávám dále, že veškeré informace o čichu a covidu jsou dostupné na www.cich.info, kde jsou i obrázky čichového tréningu a informace o parfémovaných fixech a probíhající studii“

Moniks: „Dobrý den,pane doktore, covid jsem měla na konci listopadu.Čich zatím nemám.Měla bych s tím už jít k lékaři ? Děkuji moc“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Ano, je to vhodné“

Eva: „Dobrý den, v říjnu 2019 jsem měla nastoupit na operaci odstranění cysty v nosohltanu, bohužel mi byla v rámci opatření ohledně koronaviru odložena . Jsou zde nějaká nebezpečí ohledně odložení operace a operace samotné ? Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

MUDr. Jakub Syrovátka: „minimálně je vhodné opakovat ORL vyšetření, aby se vyloučil její růst, ev. podezření na vážnější onemocnění. Pokud bude cysta stejné velikosti, dá se výkon odložit.“

Marie: „Dobrý den, dcera (14 let) prodělala v říjnu Covid 19. Ztratila čich. Je možné ji někde nechat vyšetřit. Nebo zaslat fixy. Čich se stále nevrací, pouze zlehka se vrací chuť. Děkuji za odpověď. Marie Volaříková“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Ano studie s fixy stále probíhá. Zájem byl nicméně tak obrovský, že všechny fixy byly rozeslány-. Na nákup fixů pro další zájemce můžete i přispět. Více info na: cich.info Doporučuji dále ORL vyšetření.“

Jana: „Jak se léčí nosní polyp.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Je možná konzervativní léčba (kortikoidy, proplachy) a endoskopická léčba chirurgická“

Honza: „Dobrý den pane doktore, mám problém zřejmě s křivou nosní přepážkou, kdy se mi hůře dýchá nosem, zejména v noci a tzv. funím. Dá se to nějakým způsobem léčit?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Zde bohužel pravděpodobně pouze operačně. tzv. septopalstikou. Jedná se nicméně o běžnou ORL operaci (v celkové anestezii)“

Kateřina: „Dobrý den pane primáři, syn ztratil čich při alergii na pyly a roztoče, kdy zřejmě prvotní léčba nebyla úplně správně. Teď již po přeléčení Staloralem nemá obtíže, dýchá nosem normálně a malinko se čich vrátil. Lze mu nějak více pomoci? třeba tou čichovou terapií? děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Má pravděpodobně problém spíše v nosní neprůchodnosti a čichový tréning pravděpodobně nepomůže. Součástí léčby alergické rýmy jsou také lokální kortikosteroidy, proplachy nosu slanými roztoky.“

Petr: „Dobry den, doporucujete proplach nosu konvickou Rhino Horn? Dekuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Ano doporučuji, abych byl vyvážený, další možností je např. Respimer, také velmi dobré. Všem ostatním se omlouvám, musím za našimi pacienty. Na shledanou v rámci chatu příště. J Syrovátka“