Chat

MUDr. Dana Moravčíková
Záznam chatu z úterý 17. září 2019
SK: „Je praktický lékař/praktická lékařka podle Vás vystihující termín?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno, ano přidávám všeobecný praktický lékař je pro mne vystihující termín.“
SK: „Je podle Vás dobře, když praktická lékař/praktická lékařka předepisují psychiatrické léky?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Určitě ano.“
DAYD: „Úloha praktického lékaře v dnešní české medicíně je podle Vás jaká?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Jedna z nejdůležitějších a základní, bez praktického lékaře by se naše zdravotnictví rozpadlo, praktický lékař nás provází celým zdravotním systémem a vlastně i celým naším životem. Je lékařem prvního kontaktu, takže vždy se svým problémem můžete jít za ním, zná vás, v podstatě celou vaší rodinu, a nejlépe ví, jak se o vás postarat, pokud nastane zdravotní problém. Buď vás ošetří nebo zajistí další odborná vyšetření.A co se týká ekonomické otázky, jsme pro stát nejlevnější.“
Anežka: „Dobrý den paní doktorko, už týden se léčím s průjmem (je mi 19). Začalo to horečkou, pak to přešlo na průjem, pomocí prášků jsem se toho zbavila. 4 dny to bylo v pořádku, ale teď mám stále křeče a bolí mě i žaludek. Už netrpím průjmem, ale stolice nevypadá dobře, dokonce je s příměsí krve. Už přes týden držím dietu a zvažuji návštěvu své doktorky. Měla byste nějaké rady, ať už k léčbě, nebo s tím co jíst? Děkuji, přeji příjemný den“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno Anežko! Většinou průjem a potíže s tím spojené trvají 3-5 dní, režimová dietní opatření jsou nutná, suché rohlíky, rýže, rýžové pyré, mrkvové pyré,tekutiny jsou nutné atd., ale průjem jste zvládla, nicméně vzhledem k přetrvávajícím potížím je vhodné raději navštívit Vašeho praktického lékaře, ten Vás vyšetří a určitě něco předepíše, aby Vám bylo dobře, je to lepší než abyste něco zkoušela sama.“
Nikola: „Dobrý den, má praktický lékař řešit nadváhu pacientů?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Ano, určitě i nadváha by měla být ve sledování,zvláště pokud by se přidaly i jiné rizikové faktory aterosklerózy, art. hypertenze, diabetes, tuky v krvi, pozitivní rodinná anamnéza stran infarktů, cévních mozkových příhod.“
Jaroslava: „Dobrý den, už asi týden mě bolí břicho na levé straně v podbřišku. A zároveň v zadní části zad zhruba u kostce, když si sednu nebo když jdu na velkou. Co by to mohlo být? K lékaři se chystám zítra. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno Jaroslavo! Nemusí se jednat o nic závažného, ale pochopitelně je nutné vědět více, kam bolesti vystřelují, jak vypadá stolice , zácpa , průjem, dále jestli jsou potíže s močením, mohou to být potíže i od páteře, gynekologický problém, nevím kolik máte let , i to může hrát roli v diagnostice ,každopádně týden je již doba, kdy by bylo lépe navštívit Vašeho praktického lékaře.“
Lenka: „Dobrý den, trápí mě bolest zad. Může mi praktický lékař napsat doporučení k chirurgovi na operaci a zmenšení prsou?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno! Praktický lékař pochopitelně Vám může napsat doporučení k operaci prsou z důvodu bolesti zad. Předpokládám ale , že se spíše jedná o to , zda chcete hradit tuto operaci z veřejného zdravotního pojištění. Pak to není tak jednoduché.Pak pochopitelně musí být opravdu důvod, indikace od odborného lékaře, neurolog ev. další.“
Stuchlik Eduard: „Paní doktorko je mi 74 let,nejedná se mi o nacchlazení,z tím nemám žadný problem.Mám ale velké problémy s nadymaním ,bolí mě břicho prakticky pořad ,převažně na pravé straně a nemužu se zbavit větrů. Všechny gastro vyšetření mám za sebou-všechno negativní.Co mám podnikat?“
MUDr. Dana Moravčíková: „Věřím tomu, že jsou to velmi nepříjemné pocity, které sníží i komfort života, nicméně důležité je , že jste vyšetřen a že není jiná příčina než porucha funkce střeva, s věkem máme " línější" střevo, ale jsou léky, které pomáhají a pochopitelně musíte upravit stravu, jídelníček, omezit nadýmavé potraviny. Určitě se poraďte se svým praktickým lékařem.“
Ota: „Dobré ráno, poradila by jste mi co je dobré na stále vyskakující tvrdé hrbolky,které často hnisají. Prošel jsem hodně vyšetření a nepomáhá nic. Jen antibiotika vnitřně i zevně, ovšem přechodně. Může to být od některého orgánu.“
MUDr. Dana Moravčíková: „Pokud jsou to opravdu afty, je vhodné vidět, nevím , kde máte na mysli vyskakující hrbolky, ty mohou i zhnisat a někdy je musíme léčit i antibiotiky. Na Vaši otázku není vůbec jednoduché odpovědět,každopádně lze i chirurgická léčba.“
Majka: „Dobrý den, u sestry (63 let) pororují, že se při chůzi motá a pořád si stěžuje na bolesti hlavy. Kde může být problém? Předem děkuji za odpověď.“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno, přece jenom je Vaše setra ve věku, kdy by bylo lépe navštívit praktického lékaře a i proto, že to trvá již delší dobu.“
Dagmar Borková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat ňa váš názor...je nám s manželem 55 a máme letět na Srí Lanku na týdenní dovolenou do hotelu 5* a řešíme jestli očkovat proti žloutence či ne..víme, že je to doporučováno..neplanujem džungli ani jídlo v ulicích, . děkuji“
MUDr. Dana Moravčíková: „Dobré ráno! Pětihvězdičkový hotel nic nemusí vyřešit. Žloutenka typ A - v podstatě nemoc špinavých rukou. Očkování pro cestovatele doporučuji, hepatitidu A i hepatitidu B. Žloutenka typ B se přenáší sexuálním stykem nebo krví.Takže pokud nestihnete očkování, musíte se chovat zodpovědně.“