Chat

MUDr. Miroslav Hudec
Záznam chatu z úterý 20. března 2018
SK: „Byl jsem operován pro koarktaci ve 4 letech, je mi nyní skoro 42 - měl bych chodit pravidelně ke kardiologovi kvůli této operaci koarktace aorty ve 4 letech?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Dobrý den, po operaci jste byl jistě sledován u dětského kardiologa, který by Vás měl předat do péče kardiologické ambulance pro dospělé. Záleží samozřejmě na výsledku první operace/zákroku, ale pravidelné sledování je na místě. O jeho četnosti by měl rozhodnout kardiolog na základě aktuálního nálezu.“
STOPK: „Může operace koarktace aorty způsobit psychiatrické potíže?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Dobrý den, přímá souvislost zde není, ale psychické potíže může způsobit tato "zátěž" jako taková. Lidé po různých operacích jsou častěji více úzkostní, zvláště při kontaktu s lékaři a z obav o svůj další osud.“
SF: „Jak po čtyřicítce pečovat o srdce? - preventivní prohlídky apod.“
MUDr. Miroslav Hudec: „O své tělo je dobré pečovat nejen po čtyřicítce, ale již od narození. Jde o obecné zásady správné životosprávy, tj. hlavně nekouřit, nepít nadmíru alkohol, zdravě jíst a mít dostatek pohybové aktivity. A preventivní prohlídky jsou právě od toho, aby zavčas zachytily, že něco není v pořádku.“
Šebestová: „Dobrý den. Je dobré a normální mít v důchodovém věku tlak 105/57/59 ? Proč mají lidé s léčeným vysokým tlakem po ránu (jakmile vstanou) zvýšené hodnoty tlaku ? Zhoršuje se tento jev spaním bez polštáře ? Může kašel po ulehnutí předznamenat nějaké srdeční potíže ?Děkuji a zdravím.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud tato hodnota tlaku nečiní potíže, pak není na závadu. Krevní tlak je dynamická veličina, která se mění vlivem tělesné aktivity. Spaní bez polštáře nemá na tlak vliv. Kašel po ulehnutí může být za určitých okolností projevem onemocnění srdce, ale stejně tak můře jít o záležitost plicní, nebo alergickou.“
Jan: „Dobré ráno, když mám hodnoty 85 a 135 užívávám léky. Ale vůbec nerozumím těm hodnotám co se vlastně měří co je dolní a horní tlak .Tak mi vždy řekne sestra máte horní vyšší.děkuji“
MUDr. Miroslav Hudec: „Tlak 135/85 je normální a v pořádku. Pokud by byl nad 140/90 v ordinaci, pak jde o zvýšenou hodnotu. První hodnota je dána stahem levé srdeční komory, druhá pak odporem cévního řečiště.“
HAVELKOVÁ JAROSLAVA: „DOBRÝ den,pane doktore dcera mi včera říkala,že už tři dny jí občas píchá u srdce. Neví zda má navštívit lékaře.Nemůze to mít skriplý nerv a nebo nervy všeobecně.Hleda nové zaměstnání a nedaří se ji nic najit.Dekuji za odpověď Havelková“
MUDr. Miroslav Hudec: „Píchání u srdce je nespecifická záležitost, málo kdy bývá její příčinou onemocnění srdce. Často se jedná o tzv. tetanii, kdy pomůže hořčík.“
Hana M.: „Dobrý den pane doktore, mně je 66 let. Asi 5 let beru ráno 1 tbl prestarium neo na vysoký tlak. Moje chůze vždy byla dost rychlá. Poslední dobou čím dál víc při chůzi do kopce (nemusí být nijak příkrý) mám potíže s dýcháním, bolí mě na prsou. Začnu zhluboka dýchat, zastavím se. To pomáhá. Ale značně mě to štve. Ekg mám vždy v pořádku podle lékaře. Měla bych podstoupit ještě nějaké jiné vyšetření? a jaké? Děkuji za odpověď. Hana M.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Ano, tyto potíže mohou být projevem onemocnění srdce a je vhodné podstoupit interní, nebo kardiologické vyšetření“
Ida: „Dobré ráno, je mi pořád zima a mám studené končetiny,tlak mám trošku nižší, občas se mi trošku točí hlava.Beru gingobilobu na prokrvení a nepomáhá to. Co s tím? Krev mám v pořádku . Děkuji hezký mrazivý den“
MUDr. Miroslav Hudec: „Vhodný je zejména dostatek tekutin a pravidelná fyzická aktivita - cvičení. Je také třeba zkontrolovat funkci štítné žlázy.“
Tomáš: „Dobrý den mám dotaz je mi 18 let. A žijí aktivním životem sportuji chodím do posilovny a občas mě píchá na plicích u srdíčka je to pichlavá bolest ale není to pravidelně ale dost často“
MUDr. Miroslav Hudec: „Tyto potíže obvykle nebývají projevem srdečního onemocnění. Může jít o problém "kosterně-svalového" systému - klouby, svaly, úpony...“
Jaroslav Matýsek: „Dobré ráno pane doktore, bude mi 40, mám mírnou nadváhu a ne zrovna zdravý životní styl (sedavé zaměstnání, nepravidelná kalorická strava, nesportuji, aj.). Je v mém věku (s ohledem na rodinnou anamnézu – otec má 3 stenty) na místě preventivní kardiologická prohlídka?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud máte nějaké potíže, tak určitě ano. Na prvním místě je však změna Vašeho životního stylu.“
Daniel: „Dobrè ráno chci se zeptat občas mám velice zvýšený srdeční tep ale kolikrát mám velice slabý srdeční tep ale věčnou ho mám normální bylo by dobré navštívit lékaře“
MUDr. Miroslav Hudec: „Záleží na tom, kolik tep máte. Při zátěži můžete mít tep hodně vysoký a je to normální. Maximální tepová frekvence se počítá 220-věk. Pokud máte tep nad 90-100/min i v klidu, pak je na místě alespoň EKG, případně 24h monitorace EKG (EKG Holter).“
Hanka: „Dobré ráno, lékařka při preventivním EKG mi řekla, že mám zvýšenou činnost srdečního svalu, ale žádnou léčbu mi nedoporučila, jedině pít magnezii, což vzhledem k tomu, že mám ledvinový kamínek, mi nakonec nedoporučila. Takže se nijak neléčím. Může to být nebezpečené? Tlak mám většinou tak 135/80. Děkuji.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Nevím, co měla konkrétně na mysli, ale možná zvýšenou tepovou frekvenci. Pak záleží na tom, zda bylo EKG točeno v klidu. Dále také na tom, zda máte nějaké potíže. TK máte v pořádku.“
Petra: „Dobrý den mám problémy ze srdečním tepem stává se mi že když si lehnu tak kolikrát mám hodně vysoký tep ale mnohdy velmi nízký ať už dělám věčí námahu nebo menší mohl by to být problém“
MUDr. Miroslav Hudec: „Záleží, kolik tepů za minutu v klidu máte, zda vnímáte náhlé zrychlení a zase zpomalení. Pokud ano, může jít o srdeční arytmii. Při zátěži se tep vždy zvyšuje.“
Hana: „Poslední dobou se mi stává že při předklonu a narovnání to se mnou smýkne do boku. Stává se mi běžně že jdu a táhne mě to do boku že během chůze jsem za chvíli na druhé straně chodníku.“
MUDr. Miroslav Hudec: „V tomto případě je na místě návštěva lékaře, který rozhodne, kterým směrem se bude vyšetřování ubírat, a to na základě vašich konkrétních potíží a nemocí.“
Vivi: „Dobré ráno pane doktore nechcete zajít na kafíčko?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Děkuji, už jsem měl :-).“
martin: „Dobry den pane doktore, občas doma cvicim s činkami a vzdy mi po cvičení klesne tlak. Jsem rad, citim se dobře, ale je to normalni po zátěži? Dekuji Martin (36 let)“
MUDr. Miroslav Hudec: „Ano, při zátěži tlak krve stoupá, naopak po zátěži nastává přirozený pokles.“
Lenka: „Dobré ráno p.doktore,chtěla jsem se zeptat ...přítel,celkem zdravý,štíhlý sportovec,darující krev....si začal stěžovat,že se mu během dne motá hlava.Nikdy na to netrpěl,ale teď se mu někdy ve stoje hodně zatočí hlava,až prý nepříjemně.Dá se s tím něco dělat,nebo má rovnou jít k lékaři?Je nějaká možnost jak si tlak zvednout?Děkuji za odpověď.“
MUDr. Miroslav Hudec: „V tomto případě může (ale nemusí) jít o projev nějakého onemocnění a návštěva lékaře je na místě - lékař na základě podrobné anamnézy rozhodne o dalším postupu.“
Emílie: „Dobrý den pane doktore, asi před dvěma měsíci mi paní dr. zjistila vysoký krevní tlak, předepsala mi tabletky Prenessa, jeden ráno, protože i přesto jsem měla ráno vyšší tlak - okolo 140-150/85-100, přidala mi půl prášku Indapamid. Tlak se mi opravdu snížil 110-125/75-85, ale mám pocit nevolnosti od žaludku a točení hlavy. Užívám tuto kombinaci týden, je možné, že se to upraví? Děkuji a přeji vám hezký den, Emílie“
MUDr. Miroslav Hudec: „Plný efekt antihypertenzní medikace se rozvine během několika týdnů, proto se někdy stane, že při příliš agresivní léčbě dojde k nežádoucímu poklesu. Pokud Vaše tělo bylo "zvyklé" na vysoký tlak, může jeho pokles zpočátku způsobovat potíže, ale časem by se to mělo srovnat. Cílem je TK do 140/90 mm Hg.“
Zbyněk: „Dobrè ráno mám dotaz bude mi 36 let a moje maminka zemřela na srdeční výduť, dá se tohle onemocnění geneticky zdědit ? Děkuji za odpověď“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud šlo opravdu o výduť srdce, toto bývá důsledkem infarktu myokardu. Pokud šlo o výduť aorty (hlavní tepna vedoucí ze srdce), tak zde může dědičnost být.“
Chocová: „Vážený pane doktore, je mi 54 let, celý život mám nízký tlak, i těhotenství mi lékař s úsměvem radil "dejte si panáčka". Hodnot přes 100 a přes 60 dosahuji velmi výjimečně. Nikdo z lékařů to neřeší. K potížím: únava, studené ruce a nohy, při rychlém zvedání občas "temno před očima". Mám požadovat nějaká další vyšetření?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Léčba nízkého krevního tlaku je problematická a souvislost s Vašimi potížemi sporná. Základem je pít dostatek tekutin, více solit (ale přiměřeně), pravidelná fyzická aktivita, vyvarovat se dlouhého stání, pokud už déle stojíte, pak ve stoji cvičit nohama (zatínat svaly), v některých případech pomůže nošení kompresních punčoch. Pokud takový TK máte celý život, je málo pravděpodobné, že by byl způsoben nějakým závažným onemocněním.“
Gabriela Lhoťanová: „Krásné ráno ,mívám časté bolesti hlavy a nižší tlak co mi prosím poradíte děkuji“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud máte často bolest hlavy, pak je vhodné navštívit neurologa. Souvislost s nízkým tlakem zde nebude. Dobré je pít hodně tekutin, mít pravidelný spánek.“
lucie: „Vazeny pane doktore, tlak krve mivam spíše nižší, ale občas se mi stane, ze mi tzv. zarumpluje srdce. Je to pocit nepříjemný - je s tim treba něco dělal? Lucie - 36 let“
MUDr. Miroslav Hudec: „Nejspíše jde o tzv. extrasystoly. Ano, tyto potíže bývají často nepříjemně vnímány, ale je třeba říct, že nejde o závažné onemocnění. Pokud by to bylo často, pak je možno provést 24h (případně delší) monitorování EKG (EKG Holter), kde lze odhalit konkrétní arytmii.“
Jelena Fabiánová: „Dobry den je mi 68 roku. Mám už 26 let nizky tlak. Proč. Diky moc“
MUDr. Miroslav Hudec: „Dělá Vám tento tlak potíže? Pokud ne, není třeba se tím zatěžovat.“
Petr Pergler: „Dobrý den,pane doktore,jsem po moz.příhodě(mrtvici),skončil jsem na vozíku částečně omezen pohybu,chůze s těžkostí v chodítku které používám jen v případě použití WC,na vyší tlak se léčím,je mi 52 let,cca105kg. Jaký způsob pohybu by jste mi doporučil,když já bych se tak rád hýbal ale jak,jsem z toho smutný,věřte mi. Moc děkuji za reakci s přáním krásného dne.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Dobrý den, to je mi líto. Plně Vám rozumím. Pokud máte potíže s pohybem, je to problém. Jestli jste schopen jezdit na vozíku, pak bych volil alespoň tuto aktivitu. Nejlépe Vám však poradí rehabilitační lékař, nebo fyzioterapeut, a to na základě Vašich konkrétních pohybových možností.“
Michael Rund: „Dobrý den,může pravidelné užívání česneku snížitKT? A druhý dotaz : před časem jsem naprosto přestal solit a začalo mi “vypínat” srdce - cca 1x týdně jsem ucítil zabušení srdce spojené se zatměním zraku a zamotáním hlavy. Po té co jsem začal solit se projevy vytratily. Nechtěl jsem solit kvůli KT. Co může být příčinou?děkuji“
MUDr. Miroslav Hudec: „Příznivé účinky česneku jsou všeobecně známé, ale on samotný při vysokém TK nepomůže. "Naprosto" přestat solit není vhodné, tělo sůl potřebuje. Nepravidelnost tepu může být důsledkem nerovnováhy iontů v krvi (zejména sodík, draslík, chlor).“
Marta: „Mám dotaz zda bezpříznakový vysoký tlak znamená také jen čísla tak jako jste uvaděl u nízkého tlaku? u doktorky mívám za posledních 10let 160/120. mám 61let, 54kg,nemám křečové žíly, nebuší mi srdce, nezadýchávám se, netočí se mi hlava. NYní jsem vybrala PRestance-nezabraly, po Triplixam mi po 2dnech bylo špatně od žaludku.Mám dál utrácet za další značku prášku?“
MUDr. Miroslav Hudec: „V případě vysokého krevního tlaku nejde jen o "číslo", ale je třeba ho léčit. Cílová hodnota je maximálně 140/90 mm Hg. Léky, které jste užívala, jsou dobré, jejich efekt se rozvíjí plně až za několik týdnů, tak je otázkou, co znamená, že nezabraly. Velmi často také ke kompenzaci tlaku nestačí jen jeden lék, ale je třeba nasadit kombinaci, nejlépe "fixní", tzn. více léků v jedné tabletě (jako je např. Triplixam). Každý lék může mít samozřejmě nežádoucí účinky. Na výběr je celá řada antihypertenziv, takže je jen třeba najít "to pravé" pro Vás.“
eva: „dobrý den, pane doktore, děkuji za zajímavé informace, prosím, je nutné se podrobit nějakému speciálnímu vyšetření, když tatínek i jeho maminka měli nemocné srdce? Je mi 63 let, mám vysoký tlak(nic dramatického, užívámLozap), obvodní paní doktorka mi sdělila, že není nutné nikam na vyšetření chodit , že mám dobré výsledky cholesterolu - tatínek po bypassu, nedomykavost a jiné potíže , děkuju vám moc za názor a přeji pěkný den,“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud nemáte potíže, máte dobře kompenzovaný krevní tlak, máte normální EKG, pak v tuto chvíli není třeba další vyšetření.“
peter: „tlakomery na zápästie na orientačnú kontrolu sú úplne postačujúce.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Nesouhlasím.“
Hana: „Pane doktore, stalo se mi, že jsem se v noci vzbudila a něčeho jsem se velmi lekla. Začalo mi tak bušit srdce a nešlo to nijak zastavit a zklidnit se. Až mi z toho začínalo být nevolno. Po asi 10 minutách jsem z obavy, že mám infarkt volala záchranku. Odvezli mě do nem., ale nic nezjistili. Zatím se mi to stalo jen jednou. Bylo to velmi nepříjemné. Co dělat, kdyby se situace opakovala? Jak se zklidnit? Děkuji a přeji hezké ráno.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Mohlo jít o tzv. "panickou ataku". Ta je způsobena stresem a ten má druhotně vliv na tlak a tepovou frekvenci. Pokud by se to opakovalo častěji, pak existuje možnost epizodní monitorace EKG - speciálním záznamníkem, který přiložíte na hrudník při potížích.“
Tomáš Onderka: „Dobrý den Otec 68 let je po infarktu a nasledně trojity bajpas chodí na pravidelné kardio kontroly. Doma si měří tlak a má +- 105/59 není moc nízký ?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pokud nemá potíže, pak není třeba se bát.“
irena: „proč,po 8letech,mi leky přestaly ,,fungovat,a opět jsem měla vysoký tl,195\150 sai týden nyní mám jiné,děkuji“
MUDr. Miroslav Hudec: „Takové kolísání tlaku je obvykle důsledkem zevních faktorů. Problémem mohou být například bolesti zad či něčeho jiného, stres, případně jiná zátěžová životní situace. Pokud by tlak neklesal, pak je na místě další vyšetření.“
Marcela Tomanová: „Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se Vás zeptat, co čistě teoreticky bych mohla mít za problém, když se mi stává zcela nečekaně, že se mi šíleně rozbuší srdce, až se celá totálně zpotím, až mi z čela kape voda. Před rokem jsem ležela 1 měsíc na JIPCE z důvodu problémů se žaludkem a i tam se mi to stávalo. Vždy to zaznamenaly přístroje, tak jsem dostala nějakou kapačku na zklidnění. Byl tam za mnou i internista, a nic se u mne neprokázalo. Následně mi obvodní lékařka udělala EKG, kde se také nic neprokázalo. Tak mi předepsala Bisocard 5, který si vezmu, když se mi toto stane. Ale, bohužel, před 13 dny mi ani ten už dlouho (několik hodin) nemohl zabrat. Děkuji za Vaši alespoň přibližnou odpověď. S pozdravem Marcela Tomanová“
MUDr. Miroslav Hudec: „Určitě jde o arytmii - tachykardii. Tachykardie může být různého typu a ke správné léčbě je třeba ji identifikovat. K tomu pomůže monitorace EKG - dle frekvence potíží je třeba rozhodnout o typu monitorace (24h/7 dní/epizodní záznamník). Některé arytmie léčbu nevyžadují, na jiné se dávají léky, nebo lze provést tzv. radiofrekvenční ablaci (invazivní odstranění příčiny arytmie).“
Míla: „Dobré ráno, pane doktore, manžel, 60 let, má vyšší tlak, obvykle 145/95 někdy i více. Sportuje, běhá desítky let, nejraději v horách do vrchu. Od lékařky, po různých vyšetřeních, dostal slabé prášky na snížení tlaku. Po běhu se mu vždy tlak sníží. Dotaz: čím je způsoben zvýšený tlak v tomto případě? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pravděpodobně jde o primární (esenciální) hypertenzi, kde žádná konkrétní příčina není známá, ale jde o multifaktoriální příčinu, často dědičnou. Klidový TK doma by měl být v průměru do 135/85 mm Hg. Pokud tomu tak není, je třeba léčbu posílit.“
Soňa: „Dobrý den, můj přítel je 4 roky po plicní embolii a tromboze, ale má pořád nízký tlak cca 110/65-70 a cítí se občas dost unavený, bere warfarin (už nejspíš doživotně) a detralex, občas se mu těžko dýchá. Může únava souviset i s krevním tlakem? Děkuji.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Nevím, o jak velkou plicní embolii šlo, pokud byla masivní, pak potíže mohou být v důsledku toho. Lékař by měl rozhodnout o nutnosti dalšího užívání Warfarinu dle příčiny stavu. Samotný nízký krevní tlak v tomto případě nebude hrát velkou roli.“
Zuzana: „Pane doktore, je ni 60 let a mám cholesterol v hodnotě 7. žádné léky jsem nedostala, prý mám vysokou hodnotu i tzv. hodného cholesterolu. Nevím, jestli je to dobře. Hezký den.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Minimálně dietní opatření jsou na místě. Dále postupujeme dle tabulek rizika SCORE, které sledují hladinu cholesterolu, krevní tlak, věk a kouření, dle toho pak stanovit riziko. Pokud je dle tabulky nad 5%, tak je třeba léčit. Číslo z tabulky SCORE udává riziko kardiovaskulární příhody v následujících 10 letech.“
ANGOLA: „Jak kvalitní jsou léky Sandonorm, Lokren, Betaxa?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Jde o léky ze skupiny betablokátorů, Sandonorm je lék starší, už se příliš nepoužívá, Lokren = Betaxa, jde o stejnou účinnou látku a o lék kvalitní.“
Pavel: „Dobrý den, pane doktore, Byla mi změněna medikace, a to Betaloc SR 200 mg/ 1/2- 0-0/ nahrazeno Nebilet 5mg/ 1-0-0-/. Můj dotaz zní : Jaký efekt to má, v čem se oba preperáty tak zásadně liší? Předem Vám děkuji za odpověď“
MUDr. Miroslav Hudec: „Jde o léky ze stejné skupiny - betablokátory. Nebilet je lék modernější. Pokud je krevní tlak a Vaše srdce v pořádku na stávající léčbě, kterou dobře tolerujete, není důvod léky měnit.“
Pavel: „Dá se prosím nějak spolehlivě nárazově snížit tlak?“
MUDr. Miroslav Hudec: „Záleží vždy na příčině. Především je třeba pravidelně užívat léky. Jejich vynechání je nejčastější příčinou rozkolísání TK.“
Jarka: „Dobrý den pane doktore,léčím se s vysokým tlakem.Užívám 1/2 Valsakoru ráno. Byla jsem na holteru,bylo mi zjištěno:průměrný celodenním TK 119/67,denní intervaly 126/72.noční 103/55, v noci mě budí buší srdce - frekvence od 100-120,kolem 5 hod. ráno se mi někdy objeví TK kolem 150/96.Co se dá dělat se snížením pulsové frekvence a co může být příčinou.Děkuji.Jarka“
MUDr. Miroslav Hudec: „Naplánovat monitoraci EKG - EKG Holter, obvykle 24h, případně týdenní monitorace EKG.“
Jana: „Dobré ráno, pane doktore, já chci jen pozdravit a všem kardiologům poděkovat, před 3 lety jsem byla na operaci se srdcem - nedomykavost chlopní, nezbývá než poděkovat za péči, se kterou jsem se v nemocnici, lázních a ordinaci setkala, děkujiiiiiiiiii“
MUDr. Miroslav Hudec: „Dobrý den, jsme rádi, že jste spokojená a vše dobře dopadlo. To je vždy naším hlavním cílem. Mějte se pěkně a přeji hodně zdraví.“
Jarmila: „Dobrý den pane doktore. Je mi 62 roku. Mam paroxymalni tachykardii s WPV syndromem.Před 15 lety jsem byla na uspěšnem zakroku. Bušeni ustalo. Nyni mam kolisavy tlak. Při prudke změne dostanu migrenu. Posledni tyden mam velmi nizky tlak a tep. Tep i pod 50. Pomaham si zvedanim nohou. Při nizkem tlaku piji dost kafe.Je to nejak nebezpečne“
MUDr. Miroslav Hudec: „Může to být způsobeno řadou zevních vlivů, pokud berete léky na tlak, pak je na místě úprava dávkování. Pokud pijete hodně kávy, tak v důsledku může dojít k dehydrataci. Na chvíli Vás to povzbudí, ale pak odvodní.“
Tereza: „Dobré ráno, pane doktore, manžel-38 let, vysoký, až vychrtlý, sportuje, nekouří, nepije, po práci je často unavený a musí se jít nakrátko vyspat, přesto je kontrolován na vysoký tlak, pravidelně je hlídán a doma si měří denně tlak. Mluvil jste o tom, že je potřeba najít příčinu, chtěla jsem se zeptat, jak se hledá. Co může více udělat? Děkuji za odpověď“
MUDr. Miroslav Hudec: „Je nutno vyloučit syndrom spánkové apnoe, bývá to často příčinou. Zde je hlavním projevem chrápání v noci se zástavami dechu. Odhaluje se ve spánkových laboratořích.“
Ilona: „Náš pan doktor,mediální hvězda:-) Sluší ti to :-) Kardiologie zdraví !!!!“
MUDr. Miroslav Hudec: „Díky, taky zdravím všechny do práce a za chvilku jsem tam :-))“
Gustáva Promyšlená: „Dobré ráno, je mi 34 let a trpím celý život na nízký tlak? Jak by jste mi poradil? A co mám jíst? Děkuji Vám. Gustáva.“
MUDr. Miroslav Hudec: „Pitný režim, více solit, dostatek vitamínů a minerálů, pravidelně sportovat, vyvarovat se delšího stání, při stání zatínat svaly na nohou, v krajním případě kompresní punčochy.“