Chat

molekulární bioložka

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 29. března 2016

SK: „V čem může dnešní společnosti - české i obecně pomoci molekulární biologie?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Především při vývoji nové diagnostiky a nových léčiv.“

NECROSANCT: „Proč jste molekulární bioložkou?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „K molekulární biologii jsem se dostala shodou okolností a jsem tomu ráda, protože je to velice zajímavý obor, který lze využít mimo jiné i ke zlepšení péče o zdraví.“

ANTI: „Co přesně molekulární biologie znamená?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Biologie na úrovni molekul.“

ANNA: „Na jaké úrovni je česká molekulární biologie v současnosti?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Bohužel se stále projevuje naše čtyřicetileté "komunistické zdržení" oproti západním zemím. A dnešní způsob přidělování grantů podporuje bohužel spíše "šikovné" grantové příjemce než opravdovou vědu s účelným využitím těchto prostředků.“

Karel: „Dobrý den, moc mě zajímá Vaše práce. Spolupracujete při výzkumech s Policií? Při pátrání? Pomohli jste někdy při nějakém zapeklitém případě? Třeba jako byl a je případ Kramného? Karel S. z Fryštátu“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „V naší laboratoři se zabýváme vývojem diagnostiky pro zdravotnictví a výzkumem klíšťat. S policií tedy nespolupracujeme.“

Eva Olšovská: „Dobrý den,paní doktorko,mám fenečku retrívra,které pipetky proti klíšťatům způsobuje velký problém na kůži a s obojkem je to obdobně.Velmi mě zaujala Vaše zmínka o přirodních prostředcích.Prosím,můžete mi poradit něco konkrétního.Klíšťata už opravdu útočí.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, zkuste použít přírodní silice, které se vtírají do ucha a sprej na srst. Můžete je objednat u nás na kliste.cz v eshopu.“

Jana: „Říká se, že každý tvor na světě je něčím nebo něčemu prospěšný nebo užitečný. Platí to i v případě klíštěte?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Klíště je užitečné pro bakterie a viry, které ho používají jako přenašeč.“

Iva: „Dobrý den paní doktorko, mluvila jste o kartě se zářezem, se kterou lze klíště odstranit. Nestihla jsem zaznamenat více, prosím o jakou kartu se jedná? A co pinzety na odstranění? Stává se, že klíště je v místě, odkud si klíště nevyndáme bez pomoci druhého a tím ohrožujeme i jeho, pokud nepoužije rukavice. Jak zjišťujete, kolik je v určitém období klíšťat? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, obrázek karty i videozáznam s jejím použitím najdete na stránce kliste.cz , kde ji přes eshop můžete objednat. Karta má dva různě velké zářezy a lupu. Při použití pinzety hrozí vymáčknutí obsahu klíštěte do rány. Použití rukavic při odstraňování klíštěte není nutné, stačí ruce umýt nebo použít desinfekční gel. Počty klíšťat v jednotlivých obdobích nijak nemonitorujeme, ale samozřejmě při vyšší aktivitě klíšťat máme také větší množství vzorků v laboratoři k vyšetření.“

Jana: „Zeptám se tedy ještě jednou. Komu a čemu jsou prospěšné bakterie a viry, kterým jakoby složí klíště. A co by se stalo, kdyby klíště úplně vyhynulo.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Tyto bakterie a viry se snaží udržet a rozmnožit pro svůj vlastní prospěch. Klíště není jediným přenašečem a kdyby vyhynulo, tak by se patrně nic nestalo - jen by se nám trochu ulevilo...“

Pavla: „Dobry den, chtěla jsem se zeptat, zda napadá klíště i hodne malé děti,treba i pri batoleni v trávě? Mohu takto malé dítě chránit i spreji proti klistatum/komárům? Dekuji a přeji hezky den“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, klíšťata se zcela běžně přisávají i na malé děti. V laboratoři máme často klíšťata z miminek. Na dětskou pokožku je třeba použít pouze přípravky k tomu určené (např. repelent pro děti na kliste.cz). Dobré je použít repelent na kočárek nebo náramek proti klíšťatům na madlo kočárku.“

Broňa: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s přípravkem IXODERM na odstraňování klíšťat. A jaký způsob ochrany před klíšťaty byste doporučila pro naši desetiměsíční holčičku, myslím, že už brzy začne chodit.... Děkuji“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, nejlepším způsobem odstranění klíštěte je použití karty se zářezy nebo navlhčené vatové štětičky a následná desinfekce ranky. Použití různých přípravků na odstranění rozhodně nezabrání přenosu infekce, jak občas výrobci tvrdí. Pro holčičku buď dětský repelent nebo přírodní prostředky -informace najdete na kliste.cz. Na kočárek nastříkat repelent a na madlo náramek proti klíšťatům.“

Blanka,: „Dobrý den, na začátku března mě začalo bolet koleno, udělal se mi flíček, za 2 dny červený flek byl horký a zvětšoval se. Z krve se zjistilo že mám boreliozu.Dostala jsem Duomox na 3 týdny.Klíště jsem měla naposledy loni. Kdy jsem byla nejpravděpodobněji nakažená?Děkuju za odpověď.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „V případě boreliozy je flek projevem prvního stadia, takže to vypadá, že jste letos měla klíště, o němž jste nevěděla- což se běžně stává, protože larva klíštěte je menší než 1mm a po pár dnech sání se sama pustí, takže ji vůbec nemusíte zaznamenat.“

Zdena: „Dobrý den,je pravda,že malá klíšťata nejsou nakažená a nakazí se až po prvním napití? Děkuji a hezký den.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, není tomu tak, pokud je samice infekční, může dojít k přenosu na další generaci, takže už i larvy vylíhlé z nakladených vajíček mohou být infekční.“

Lucie: „Dobrý den. Který další hmyz u nás přenáší infekční nemoci? Můžou třeba komáři přenášet boreliózu? Děkuji.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, v komárech se sice borelie vyskytují, ale přenos je téměř vyloučen. Výjimečně dochází k přenosu muchničkami. Komáři přenášejí nemoci zvláště v tropických oblastech.“

Kateřina B: „Jak mohu chránit dceru (16m), kdyz s ni chci trávit cas na zahrade, kde je hojny výskyt klíšťat. (Chtěla bych se vyhnout agresivním pripravkum). Dekuji“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Na oblečení repelent s obsahem DEET, na pokožku šetrný repelent pro děti nebo přírodní prostředky (přehled najdete na kliste.cz) a na kotník náramek s levandulovou silicí.“

Lada: „Dobrý den,mám dotaz,u mého syna byla před rokem dg. akutní borelioza,bylo to v únoru,klíště neměl,ale byl od Vánoc unavený,dětská lékařka tedy udělala odběry a byla zjištěna ak, borelioza,byl přeléčen ATB,která užíval 3 týdny,při kontrolním odběru ale nadále přetrvávají poz. IgM protílátky,proto jsme byli odesláni na infekční oddělení,kde jsme sledováni á 3M,poslední vyš.letos v únoru,opět IgM protilátky přetrvávají,jak máme dále postupovat?Pomohlo by další užívání ATB?Děkuji za odpovědˇ.“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Dobrý den, s tímto dotazem se musíte obrátit na lékaře. Doporučuji MUDr. Roháčovou (nemocnice na Bulovce), která je odbornicí na boreliozu.“

František J.: „Dobrý den. V únoru jsem měl pozitivní klíště na bor. a erli. Okamžitě po zjištění beru Doxyhexal 200. pořad jsem neviděl od začátku,ale zaslechl jsem,že stejně neexistuje nic proti této infekci. Má tedy tato preventivní léčba smysl? A samozřejmě mě nikdo neupozornil,že nemám sportovat. Bude potřeba ještě vyšetřit krev po nějaké době?“

Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D.: „Samozřejmě existují antibiotika na ehrlichiozu. Vyšetření krve po léčbě je nutné aby bylo jisté, že došlo k úplnému přeléčení.“