Chat

vedoucí jednotky intenzivní metabolické péče II. Interní kliniky, Centra výživy a Nutričního týmu Thomayerovy nemocnice

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.

Záznam chatu z pondělí 4. února 2013

Simča z Brna: „Dobré ráno pane doktore, co mě hrozí a mám dělat při BMI 30.1. Mohu i kouřit?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Obezita (to je BMI nad 30) má zvýšené riziko vzniku cukrovky, srdečně cévních onemocnění, dny, poškození ledvin a podobně. Pokud se týká kouření, bylo by vhodné zjistit Vaši hladinu cholesterolu, měřit si pravidelně krevní tlak, potom by kouření bylo nebezpečné. Každopádně by bylo vhodné upravit jídelníček a pohybovou aktivitu a postupně váhu snížit.“

WAA: „Co si myslíte vy o vegetarinánství a veganství a případně i fruktariánství a nektariánství?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Jsou to směry, u kterých musí jejich příznivci pečlivě vybírat potraviny, tak aby nedošlo k nedostatku bílkovin, některých vitaminů či stopových prvků. Pokud nemají pacienti onemocnění, není to tak velký problém, pokud nastane nějaké zánětlivé onemocnění, nastává zvýšená potřeba kvalitních bílkovin a tu vegani, frutariání či nektariáni nemoho naplnit.“

WAA: „Stále platí, moderní matka kojí?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Ano, každopádně je to velmi správné a zodpovědné (přestože mohou být obsaženy některé toxické látky rozpuštěné v tucích, je benefit kojení výrazně větší)“

SK: „Co si myslíte o liposukci a o bezbolestné liposukci?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Je to kosmetická záležitost, nejdůležitější je ale upravit poměr příjmu a výdeje energie.“

SK: „Jak se cítíte na chatu s osobností??“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „děkuji za otázku, ale jako tak velká osobnost se necítím“

David Dauch: „Léčíte u Vás mentální anorexii a bulimii?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Tyto pacienty by měl léčit psychiatr, na metabolické JIPce pouze pokud dojde k ohrožení života podvýživou a minerálovým rozvratem, tedy ta nejhorší stadia“

David Dauch: „Z čeho máte filozofický doktorát? A proč je za jménem a ne před ním?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „PhD není filozofický doktorát, ale PhD - je physician doctor - doktor lékařství, tento titul pochází z anglosaských zemí a v našich podmínkách nahradil předchozí titul CSc“

David Dauch: „Jak se Vám líbí výsledek 2. kola prezidentské české volby?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Nově zvolený prezident nebyl mou volbou v 1. ani 2.kole, respektuji výsledek voleb a budu doufat, že to nebude horší prezident než současný“

David Dauch: „Co si myslíte o legraci z televiz. seriálu Simpsonovi - Zhubněte kouřením?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Legrace to zcela není, kouření způsobuje zánět střev, zrychluje metabolismus, tedy pacienti mohou zhubnout, na druhé straně je zde však riziko vzniku nádorových onemocnění, u kterých (s velkou madsázkou) k hubnutí také vždy dojde.“

David Dauch: „O kolik pacientů se na Vaší jednotce staráte?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Naše metabolická JIP má (bohužel) pouze 4 lůžka, staráme se konziliárně ale i na lůžkách standarního interího oddělení a jiných oddělení v celé nemocnice a o pacienty v domácí péči (včetně domácí umělé výživy)“

David Dauch: „Mohl byste mi trochu osvětlit rakovinu oběhového systému - jak vzniká, příznaky, léčeba, důsledky?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Rakovina oběhové systému - to by nejspíše znamenalo nádory srdce či cév, nejsou však příliš časté“

David Dauch: „Jsou Češi dnes obecně národem obézním?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Obezita v České republice je rozhodně problémem, vzniká již v dětském věku, souvisí s nízkou pohybovou aktivitou a vysokým příjmem energeticky hodnotné potravy a odpovídá vyspělým krajinám. Množství lidí obézních a s nadváhou se odhaduje na 40%“

Lenka: „Dobré ráno pane docente. V lednu jsem prodělala HELLP syndrom po porodu. Mám držet jaterní dietu. Podle nutriční terapeutky je její součástí bezezbytková dieta nedráždící trávicí trakt. To znamená, že nemohu ovoce se zrníčky a müsli. Myslela jsem, že nemohu hlavně tuky. Proč nemohu zrníčka?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Jaterní dieta by neměla především přispívat ke tvorbě žluči, podle mého názoru by neměla zrníčka v ovoci vadit, stejně tak jako syrová zelenina - ta Vás však může nadýmat.“

Zdeněk H. OT: „Dobrý den, můžete říct i další lidové moudro. Když byl můj táta malý kluk (dnes mu je 58), tak mu říkali, že KAŽDÉ MALÉ DÍTĚ MÁ SNÍST TŘI KILA HNOJE. Tím je myšleno, jablko přímo ze stromu, mrkev přímo z půdy. A to co spadne na zem tak nevadí. Dnes se vše umývá a imunity ubývá. Potraviny se všechny kupují balené. A Děti neznají jak se potraviny vyrábí.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Já s Vámi naprosto souhlasím, pokud je dítě v přírodě a něco spadne na zem, opravdu není problém vše konzumovat, jablko ze stromu, pokud nejsou ošetřena postřikem či insekticidy, mrkev opravdu stačí omýt. Problémem dnešní doby není jen omývání, ale především sterilizace, konzervace, nemáme dostatečný tlak bakterií (dříve se potraviny více sušily, nechaly zakysat, jedly se více čerstvé), proto přibývá alergií a autoimunitních chorob.“

Andrea: „Dobrý den pane docente, jak tedy doporučujete postupovat při přikrmování kojenců? Raději vařit domácí stravu? A co kvalita běžně dostupné zeleniny? Nejsou tedy lepší hlídané kupované, i když "příliš sterilní" příkrmy?Velmi děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, částečně máte pravdu, doba se mění, maminky nastupují do práce, souhlasím, že není možné, aby každý měl svou zahrádku, kde přesně ví, jak je ovoce a zelenina ošetřena. Kojenecká strava je velmi pečlivě hlídaná, pokud se týká kvality. V každém případě je potřeba, aby bylo dítě kojeno, nebýt hysterická, pokud se týká omývání a vyvařování všeho pro dítě, desinfekce všech prostředků, se kterými se dítě setká, nepoužívání dudlíku, pokud spadne na zem a podobně. Rozhodně je pak lepší, pokud postupně připravíte nějaké ovoce či zeleninu v syrovém stavu - naškrábané apod.“

jitka: „Dobrý den Pane doktore,maminka 60 let teď co 14 dní zvrací jak z oběda tak z mrkve,často krká může to být problém se zažíváním.Začala cvičit pilates.Děkuji“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Každopádne bych doporučil vyšetření lékařem, který by maminku podrobně vyslechl a vyšetřil a rozhodl, zda se jedná o nějaký drobný problém - například zánět žaludku - gastritidu, či problém větší“

Věra: „Dobré ráno pane docente, velice mě zaujalo vaše povídání o dětech, kojení a především kontaktu s bakteriemi a vytváření zdravé imunity. V dubnu se nám narodí syn, je možno někde se dozvědět (dočíst) další informace?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, o těchto věcech by Vás měl informovat Váš dětský lékař. JInak se jedná o práce lékařů, kteří se zabývají alergiemi a jejich prevencí.“

jitka: „Pěkné dobré ráno.Mohl by jste poradit s čím začít(myslím jídlo a pití) když člověk zvrací,aby žaludku neublížil ještě víc?Děkuji a krásný den“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobré ráno. Záleží na tom, čím je zvracení vyvoláno, může být způsobeno nějakým onenocněním žaludku či trávicího traktu, může vzniknout po excesu alkoholu, dále například po otřesu mozku, nebo po chemoterapii při nádorových onemocněních. Měli bychom vyloučit dráždivá jídla s kořením, kofein, kynutá jídla apod. Mohou pomoci zakysané mléčné výrobky, u dětí s gastroenteritidou se doporučuje i coca-cola, doporučuje se banán, ovesná či krupicová kaše apod.“

Andrea: „Jaký je Váš názor na výlučné kojení do 6ti měsíců věku dítěte proti v současnosi rozšířenému názoru s počátkem příkrmů od 4tého měsíce vzhledem k právě vývoji zažívacího traktu případně alergií? Děkuji“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „V současné době se doporučení změnila, doporučuje se kojit a k tomu právě od 4.měsíce příkrmy - v době, kdy je dítě kojeno. Mezi 4.-7.měsícem je tzv. okénko, kdy se tvoří imunitní odpověď lidského střeva a celého organismu.“

Jana: „Dobré ráno.Myslíte, že je Gábina v těch lodičkách naboso? Děkuji. Jana“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Nevím, nedíval jsem se ji na lodičky, ale do očí“

Jana: „A mohl by jste se mrknout?:) prosím.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Já rozhodně ponožky mám, omlouvám se, ale na tyto otázky nebudu odpovídat“

Jitka: „Dobré ráno, pane doktore, pernamentně trpím zácpou. Přitom jím velmi zdravě a denně přijímám spoustu vlákniny... Může to být i psychického rázu? A co nejšetrnějšího k našemu zdraví bych mohla používat? Děkuji“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, je nutné pít dostatečné množství tekutin, dále bych doporučil vyloučit sníženou činnost štítné žlázy. Pokud ani jedno nepovede k úspěchu, bylo by vhodné se domluvit na vhodném přípravku s odborníkem na trávicí trakt - gastroenterologem, který by měl vyšetřit Váš trávicí trakt a doporučit vhodný lék či potravinu. Nejšetrnější by mohla být laktulóza sirup, případně Šaratice, obojí lze přesně dávkovat.“

Dana N.: „Dobry den pane doktore, trpim bohuzel alergii na laktozu. A proto bych se rada zeptala, jestli je mozne nejak nahradit "zdrave" bakterie, ktere standardni mlecne vyrobky obsahuji. Moc dekuji a preji krasne rano ;-) Danca“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den - laktóza je mléčný cukr, na ni alergie nebývá - buď se může jednat o nesnášenlivost mléčného cukru, při nedostatku enzymu (laktáza) v tenkém střevě, který laktózu rozkládá. Tam bych doporučil zakysané výrobky s živými kulturami těsně před koncem exspirace. Pokud máte alergii na mléčnou bílkovinu (která je v dospělosti velmi vzácná) a budete chtít konzumovat probiotické bakterie, doplnit probiotika v kapslích“

atevy: „Prosím ,jaký máte názor na jogurty od Danone, Fa Olma,Choceňské výrobky... od které firmy doporučujete kupovat jogurty...“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Jsem dalek doporučení, pokud nemáte nějaké choroby, je vhodné komzumovat zakysané mléčné výrobky s živými kulturami, a pak se řídit chutí. Pokud chcete řešit nějaké problémy, konzumovat výrobky, se kterými jsou konkrétně provedeny studie“

Venca: „Dobrý den, pane Docente, co si myslíte o restaracích s rychlým občerstvením? Děkuji.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, pokud tam člověk zajde několikrát za rok, nemůže to uškodit. Špatné je každopádně smažení, rychlé cukry ve velkých houskách, sladké nápoje - Coca-cola, Fanta, Sprite. Pokud v těchto restauracích konzumujete salát, ovoce či perlivou vodu, je to v pořádku. Každopádně by se měl sortiment v těchto fast-foodech ozdravit“

Richard Hojdík-Kladno: „Pane doktore,řadu let trpím žaludeční neurózou.Nepříjemné bolesti mám především po ránu.Poradil by jste,zda by pomohlo posnídat ,,něco",aby tyto bolesti nebyli?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Je velmi těžké odpovídat po chatu, vyhnul bych se kávě nalačno, naopak využil bych jogurtů, tvarohové pomazánky, zkusil bych míchaná vajíčka... Nelze doporučit obecnou radu“

Pavol: „Dobry den, chcel by som sa spytat na problem z travenim mlieka co mam. Bol som viac krat na vysetreni gastro a az na uplne zanedbatelnu intoleranciu laktozy mi nic nenasli, ale problem pretrvava, aj pri piti alkoholu, kavy a masnich jedal mam problem, je mi zle tazko, prehana ma. Viete mi poradit kde hladat problem, alebo proste vsetko co mi vadi obmedzit, ale cim nahradit vyzivu s mliecnych vyrobkov. Skusil som aj ryzove mlieko no vadilo mi aj to. Dakujem“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Podle toho, co píšete, se nejedná jen o nesnášenlivost mléka. Chtělo by to podrobnější vyšetření, zvláště vyloučení žlučníkových obtíží, pokud by vyšetření trávicího traktu nic nenašla, domluvit se i s psychologem.“

Iva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat které jogurty tedy skutečně obsahují bifido bakterie, které jsou tedy zdraví prospěšné, jak jste o nich mluvil. Snad alespoň takto můžete sdělit značku. Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Pokud je na jogurtech uvedeno, že obsahují bakterie (ať už bifidobakterie či laktobacily, musí je obsahovat, zvláště pokud je tam uvedeno množství). V D-testu byla zjišťována množsví bakterií, nejvíce jich měly jogurty Danone, Activia i výrobek Actimel“

Věra Feiková: „Zdravím a přeji hezký den! Na knížkách se pracuje.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Děkuji a přeji také krásné dobré ráno“

Maminka Maruska: „Dobry den, syn mel antb v prosinci a davali jsme u jako doplnek probiotika, antb ma ale bohuzel od konce ladna opet. Muzeme mu davat probiotika opet? A jake doporucujete. Nebo je jeste neco jak muzeme telicku po antb pomoci. Dekuji za odpoved“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Podání probiotik k antibiotikům by mělo být běžným postupem, tím se ochrání střevní mikroflóra, výhodnější je, aby to byla probiotika směsná, případně (snáší-li je) zakysané mléčné výrobky.“

Marcela Dulková: „Dobrý den pane docente. V roce 2000 mi udělali urostomický vývod. Při operaci použili střevo a od té doby mám velké potíže s celiakií. Přitom krev je negativní, gastrosskopie negativní, tam to možná nebylo vidět proto, že se dělala po několikaměsíční (možná i roční) bezlepkové dietě. Koloskopii jsem ve FN Olomouc nedovolila, protože jsem měla 2 měsíce starý výsledek v ruce. Pokud se však objevím ve FN Olomouc, tak nemám na nic nárok, přitom mi stačí se na mouku jen "podívat" a mám velké průjmy. Prossím, poraďte mi, co s tím. Děkuji“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, je poměrně obtížné odpovědět jen na podkladě těchto 6 řádek. Má úvaha by se odvíjela tímto směrem - Byla celiakie potvrzena před zahájením bezlepkové diety? Střevo může být postiženo i jinou chorobou než celiakií. Navíc se může jednat i o alergii na lepek, nikoliv o celiakii. Problémy mohou být i psychického rázu, pokud bych vše ostatní vyloučil, snažil bych se ovlivnit průjem nezávisle na jeho příčině.“

martina: „co si myslíte o detoxu třeba na 7 dní, kdy se pije směs javorového sirupu kvůli sacharidům, specialně namíchaná kůra Základem je vynechání veškeré pevné stravy. Místo ní konzumujeme pouze: * Nápoj NEERA * Čistou vodu * Slabé bylinkové čaje a slanou vodu. Během kúry pijeme nápoj neera® – směs vody, čerstvě vymačkané citrónové šťávy, kayenského pepře a Madal Bal Přírodního stromového sirupu: • Madal Bal Přírodní stromový sirup je pečlivě vyvážená směs nejčistší mízy jihoasijské palmy arenga a nejkvalitnějšího kanadského javorového sirupu stupně C+. Javorový sirup dodává během kúry energii ve formě snadno stravitelných cukrů a palmový sirup zajišťuje bohatý přísun minerálů. • Citrónová šťáva je po tisíciletí používaná pro své léčebné účinky. Kyselost šťávy má alkalizační efekt na tělo a pomáhá mu rozložit tuky a hlen. Citrónová šťáva je také zdrojem velkého množství antioxidantů a vitamínu C. • Kayenský pepř je významný metabolizant. Zrychluje tělní oběh a pomáhá tak čistícím účinkům citrónové šťávy. • Čistá voda je samozřejmě nejdůležitější přísadou. Voda dopraví ostatní složky nápoje do celého těla, dopřává organismu "vnitřní koupel" a odplavuje veškeré uvolněné odpadní látky a toxiny. Děkuji Martina“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, vychází to z východní mediciny, kterou já neprovozuji, proto je pro mě obtížné se k tomu vyjádřit. Pokud Vám to vyhovuje, nebudu Vám to rozmlouvat, sám to svým pacientům nedoporučuji.“

Eva: „Dobrý den,co říkáte na 28 denní detox dle Antonie Mačingové?děkuji“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Jako pro lékaře je problematické se vyjadřovat k alternativním postupům, které nepoužívám. Sám bych to svým pacientům nedoporučoval.“

Markéta: „Hezký den, při krevních testech mi po opakovaných zánětech moč měchýře vyšly hraniční hodnoty keratinu v ledvinách. Chtěla jsem se zeptat, zda krome dostatečného pitného režimu mohu ledvinám pomoci i vybranými potravinami nebo bylinkami. Každé ráno piju šlavějový čaj jako prevenci na záněty. Děkuji mockrát“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Vyšší hladina kreatininu znamená zhoršení činnosti ledvin, je nutné zjistit příčinu spolu s urologem, pomoci si probiotickými bakteriemi pro zlepšení imunitní odpovědi organismu, močovému traktu pomáhají brusinky.“

Jaroslava Linhová: „Po dlouhodobém stresu - lečím se s depresemi- a malém příjmu potravi a pití jsem celá otekla a tělo mi zadržuje vodu - 18 kg navíc- přestal fungovat lymfatický systěm.co doporučuje, trápím se tím již rok,vše se odehrálo během 1 měsíce. děkuji moc za radu“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, vyžadovalo by to podrobnější vyšetření - především hladinu albuminu, který udržuje tekutiny v oběhovém systému. Není obecná rada, kterou by bylo možné dát přes chat.“

Jaroslava: „Dobré ráno, potřebovala bych poradit jak zhubnout v oblasti břicha. Jde zřejmě o tuk. Jinak si myslím, že takových 5 kg by mi úplně stačilo. Děkuji a přeji hezký den“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dietními opatřeními samotnými se jakákoliv oblast těla samotná nedá ovlivnit. K dietním opatřením je nutné přidat cvičení zaměřená na tuto oblast.“

Konopkova: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak upravit stravu, jsem sledovna nefrologicky, po operaci štítné žlázy nemám příštípná tělíska. Potřebovala bych zhubnout, mám 74 let. Děkuji moc.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Obecně je nutné srovnat příjem a výdej energie a mírně příjem energie snížit. Obecně bych ale v tomto věku nedoporučoval jakékoliv razantní hubnutí“

Eva: „Dobré ráno,mám objemné žaludeční varixy s varovnými známkami (červené skvrny) - rodící se histoakryl. Jaké potraviny jsou pro mne nevhodné. Zažívací potíže nemám. Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Obecně bych doporučil potravu dobře rozkousat či rozmixovat, případně kašovitou stravu, omezit potraviny, které zvyšují tvorbu kyseliny solné v žaludku, jako je káva, černý silný čaj.“

Iva-Tábor: „Dobré ráno pane docente, je mi 32let, trpím posledních asi 5 let žaludeční neurózou, projevuje se to především po ránu, kdy nemám chuť na jídlo a při snídani se mi často zvedá žaludek. Jaké potraviny volit po ránu a čím se dá třeba zvednout chuť k jídlu. Jsem hodně štíhlá a ráda bych přibrala, ale mám občas problém do sebe jídlo vůbec dostat. Děkuji za odpověď.“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Chtělo by to omezit spěch a stres po ránu. Zkusit si mírně zacvičit, posnídat to, na co máte chuť. Pokud bude problém trvat a vyloučí se onemocnění trávicího traktu, zkusit pomoc psychologa, případně psychiatra.“

martina: „svou dceru 1,5 stále tak 1x denně kojím, nedá mi to jí nevyhovět, většinou ráno po probuzení. Rodina už do mě neustále šije, že je to příliš dlouho, že je malá už velká. Jaký máte názor?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Kojení po 1 roce věku již není nutné, pokud se týká ovlivnění zdraví dítěte, jedná se spíše o sociální vazbu matky a dítěte. Pokud Vás to neobtěžuje, lze v tom pokračovat, pokud Vás to obtěžuje, zkuste to ukončit například tak, že kojení "vyměníte" za pomazlení nebo něco, co má dceta ráda, případně na 1-2 dny odjeďte na víkend.“

Marcela Dulková: „Dobrý den. eliakie mi na alergologii potvrzena nebyla. Pouze po domluvě s mým ošetřujícím lékařem - internistou jsme zahájili bezlepkovou dietu. Kvůli neustálým průjmům a po všech vyšetřeních (negativních) jsem nejprve dostala domácí úkol vznechat mléko a výrobky z něj. Když to nezabralo, tak jsem přešla na bezlepkovou dietu a ta zabrala. Proto ji dodržuji neustále a nesmím udělat sebemenší chybu. Jinak jsou opravdu neustálé silné průjmy“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Dobrý den, pak jste problém vyřešili a není důvod na tom cokoliv měnit. Bezlepková dieta je plnohodnotná, pokud jste vyloučila mléko a mléčné výrobky, je nutné doplnit vápník jiným způsobem, včetně "tabletek"“

Markéta: „Dobrý den, pokud se berou probiotika k předepsaným lékům, je vhodné je brát zároveň, s odstupem nebo je to jedno? Děkuju, hezký den“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Lepší je užívat je tak cca 1 hodinu po podání antibiotik.“

Iva: „Dobré ráno, trpím mentální bulimií. Po dobu tří let už několikrát denně zvracím . V průběhu 8 let jsem prošla třikrát hospitalizací a výsledkem je současný stav. Objevují se už vážnější zdravotní problémy. Je možné tento problém řešit na Vaší klinice?“

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhDr.: „Mentální anorexii je nutné řešit s psychiatrem, internista ani nutricionista problém nevyřeší“