Chat

architekta

Jana Hladíková

Ze skla se dá postavit i dům. Jak si pomocí skla zkrášlit život vám odpoví architektka Jana Hladíková na chatu v pořadu Dobré ráno na programu ČT1.

Záznam chatu z úterý 16. února 2010

Jenda: „Moc hezký dům, moc hezká architektka. Přijala byste případné pozvání na kávu? :)“

Jana Hladíková: „Děkuji, samozřejmě pokud by se jednalo o setkání "nad sklem" a "o skle", asi ano:)“

kubalovi: „sledujeme, hodnotíme a jak se cítíš Ty ?“

Jana Hladíková: „Zdravím do Frýdlantu! Je to pro mě nezvyklé a obdivuji to každodenní brzké vstávání všech, kteří tu pracují. Rozhodně velmi pěkná zkušenost. A jsem také ráda, že model přežil cestu sem. Přeji pěkné ráno!“

Ctibor: „Dá se v takovém domě skutečně bydlet? :-)“

Jana Hladíková: „Dá. Já v to pěvně věřím. Snažila jsem se ho promyslet do takových detailů (některé zde zazněly, ale moje práce je ještě obsáhlejší), aby se rovnal "konvenčním" domům, na které jsme zvyklí. Ale tvrdím, že sklo je více rozhodnutím vážným, které musí udělat jeho opravdový fanda a ten, kdo je odhodlaný s ním a v něm žít.“

Virďa: „A nebylo by v takovém domě moc teplo a světlo pro nás, pejsky? Potřebujeme svoji boudičku... :-)“

Jana Hladíková: „Myslím, že ne. Pro peruánské naháče, které moje rodina chová, by bylo teplo určitě příjemné. Skleněná boudička se tomu taky dá říct:)“

Romana z Rapotína: „Ahoj, nevím co mě klamě, či neklame, znám jednu Janu, je prý už vdaná , ale ta podoba, pokud jsi to ty co nějakou dobu žila ve Vikýřovycých, teď v u Pardubic, tak posílám za všechny co tě znají, co si tě pamatují, a když to nejsi ty, tak stejně přeji mnoho úspěchů.“

Jana Hladíková: „Dobré ráno, bohužel je to ta druhá varianta. Zřejmě se neznáme. Přeji pěkné ráno!“

Jenda z Prahy: „Moc hezké a i profesionálně odprezentováno!!!“

Jana Hladíková: „Děkuji moc! Čas tady běží trochu rychleji a moje obvyklé hloubání nad otázkami (sklo vyžaduje čas, trvalo mi několik let, než jsem k němu našla cestu:))tady není možné, proto jsem ráda za tu chválu, ale patří i lidem, kteří mi s celou prací a odprezentováním nejen tady pomohli! Pěkný celý den!“

Ctibor: „Co tě k projektu tvého domu nejvíc inspirovalo?“

Jana Hladíková: „Tenhle projekt přišel po více školních studiích v několika semestrech a byl vlastně završením mého "skleněného snažení" diplomním projektem, který jsem přesně před rokem odevzdala a také úspěšně obhájila. Ze školní úlohy, kterou mi před pár lety zadal můj učitel Miloš Florián, se stala trochu taková posedlost. Inspirací mám mnoho. Sklo jako konstrukce pro bydlení je skoro nepopsaná stránka, je to pro mě výzva. Pak také myšlenka funkcionalistů "kostí a kůže", to je velká inspirace a podnět k tomu jít ještě dál...“

ing. arch. Tereza Pachmanová: „Vážená paní architektko, velice mě zaujal váš projekt a ráda bych se zeptala do jaké míry je Vaše využití skla použitelné v reálném životě,,děkuji za odpověď“

Jana Hladíková: „Ahoj! Děkuji za tuhle otázku. Sklo je reálné, já jsem reálná a moje práce taky:). U skla jako stavebního materiálu pro dům, přesněji rodinný dům, jde spíš o neobvyklost. Sklo jak je známe by asi nebylo to pravé, podstatu své práce vidím mj. v tom, že sklu dávám další vlastnosti, které studený a na první pohled křehký materiál přizpůsobují "realitě" a člověku, který potřebuje teplo, pocit soukromí a bezpečí. A podle mých posledních informací není sklo jako materiál pro celý dům pouze výmysl a "sci-fi", ale skleněné domy už existují. Já jsem se rozhodla sklo pouze lepit, v tomto je to asi trochu na první pohled nereálné, ale věřím, že i tato technologie bude jednou běžná a v budoucnu se používat bude. Zdravím a přeji pěkný den!“

Jarmila: „omluva, můžete-li ,prosím o odpoveď,dívka 17 let,abs.gymnázia,prospěch výborný,psychol.testy doporučující, co musí udělat, aby mohla studovat architekturu ?“

Jana Hladíková: „Dobré ráno! Doporučuji si zjistit, co vše budete potřebovat k přijímacím zkouškám, určitě kreslit a zajímat se o architekturu. A dívat se kolem sebe pro všeobecný přehled. Dále se připravit se na předměty jako je matematika a deskriptivní geometrie. To vše a hodně odhodlání a odvahy experiemtovat a vymýšlet i na první pohled bláznivé věci...“

Jenda z Prahy: „Chvála ostatním za podporu také, ale hlavně Tobě, té práce na tom muselo být ažažaž. Doufám, že se najde člověk, aby došlo i k realizaci, a dům jako sen se narodil. ...a mohlo tam vše viset jako nějakým kouzlem..... Drž se!!“

Jana Hladíková: „Děkuji. Netrvám na realizaci domu v celém objemu, ale budu ráda, pokud moje práce bude přínosem komukoliv, kdo by měl chuť žít třeba jen trochu ve skle. Těším se na realizaci a doufám, že budu moct pracovat se sklem dále.“

Ania: „Rýsuje se Ti nějaká reálná možnost práce na projektu domu ze skla?“

Jana Hladíková: „Netroufám si ještě nic říkat, ale dalo by se říct, že jedna velmi příjemná práce se sklem mě čeká. Doufám:). Pro architekta je zde je asi více než jindy důležité najít si a pracovat pro osvíceného investora. Nestává se každý den, že potkáte člověka, který má rád sklo a se sklem chce žít. Pokud k takovému setkání dojde, je to velmi milé a mám vždy radost. Taky to pro mě ale znamená spoustu práce a odpovědnosti, kterou na sebe vezmu ráda:).“

Jarmila: „Jaká by byla finanční částka na realizaci skleněneho snažení, bylo by finančně únosné?Technický proveditelné? Dům by byl opravitelný?Kde bych viděla více.Program jsem nezastihla celý. Přejí mnoho úspěchů, nevzdávejte se.“

Jana Hladíková: „Dobré ráno! Částku bych nerada odhadovala, pohybovala by se zřejmě v desítkách až stovkách milionů korun(?). Finančně únosné - to je na zvážení. Bez dalšího výzkumu a vývoje by dům stát nemohl. Finance na tuto část projektu by se musely do celkové částky za dům započítat a dost by ji zvedly. Dům je konstruovám tak, aby opravitelný byl, jednotlivá skla mají "praktické" rozměry a nejedná se o žádné atypy. Pokud byste chtěla vidět více, moje práce je na webu ateliréru FLOW, případně mě kontaktujte na tento mail: jhladikova@gmail.cz. Děkuji!“