Dokumentární film, který se věnuje otázkám změn kultury práce na prahu 21. století.
Připravili L. Rakušanová a J. Krejčík ml.

Tento film by měl volně navázat na TV-dokument "Bez práce" z dubna 2000 a věnovat se otázce změn kultury práce na prahu 21. století.

Podrobíme zkoumání tézi, zda se v moderní společnosti nedostává práce, anebo zda práce jako takové je dost, avšak nedostává se jednoho jejího specifického druhu: Totiž pevného zaměstnání od 20ti do 65ti při klesajícím počtu pracovních hodin a stoupající mzdě. Práce pět dnů týdně s pevně stanovenou pracovní dobou a přestávkou na oběd, pokud možno bez přesčasů a s vestavěným mechanismem postupu, který se řídí odkroucenými lety a je provázen ochrannými předpisy, nemocenskou, příspěvky na zvyšování kvalifikace a dalším sociálním komfortem. Jako všude ve vyspělém světě, ubývá tohoto druhu pracovních míst i v ČR. Na trhu práce si naproti tomu podnikatelé navzdory stoupající nezaměstnanosti stěžují, že marně shánějí zaměstnance, jestliže vyžadují například práci o víkendech anebo za jiných nestandardních podmínek. Obléhány zájemci nejsou ani soukromé agentury, které prostředkují práci, a to včetně dělnických profesí, na omezenou dobu. V ČR není postavení těchto agentur zatím legislativně ošetřeno, takže stát nejen že nemůže kontrolovat, zda mezi nimi nejsou černé ovce, nýbrž nemůže jejich potenciál v boji s nezaměstnaností ani efektivně nasadit.

Práce na dobu určitou vyžaduje ovšem pružnost nejen od zaměstnanců, nýbrž i od odborů. Může se totiž stát dvojsečnou zbraní, kterou může zaměstnavatel zneužívat proti zaměstnancům. Tím spíš pak záleží na ochraně ze strany odborů. Jsou si toho odborové organizace vědomy a mají strategii, jak tomu čelit?

Výpověď filmu: formy práce se dramaticky mění a vyžadují flexibilitu od všech zúčastněných.

Napište nám