Soutěžní otázky k prvnímu dílu

Co umožňuje lednímu medvědovi, aby přežil v oblasti věčné zimy a ledu, kde teplota klesá až na minus 50 stupňů Celsia?

Klikněte pro větší obrázek A) JEHO SRST JE SLOŽENÁ Z PRŮHLEDNÝCH CHLUPŮ
B) MÁ POD SRSTÍ VRSTVU PEŘÍ
C) JEHO TĚLO PRODUKUJE GLYCERIN

Zajímavosti: Medvěd cítí potravu až na vzdálenost 30 kilometrů. Glycerin, v přírodě se používá k tomu, aby zabránil buňkám prasknout ve velkém mrazu. Tento efekt funguje u studenokrevných zvířat, jako ryby nebo hmyz. U medvěda nikoliv. Peří chrání před mrazem husy nebo kachny.

Správná odpověď: A) Chlupy medvěda jsou skutečně průhledné a navíc duté, jen kvůli odrazu světla nám připadají bílé. Srst zachycuje světlo, které odvádí přímo do medvědí kůže, která je ovšem černá, ta vstřebává světlo mnohem lépe než kůže bílá. Lední medvěd má pod vrstvou bílých (správně průhledných) ještě chlupy černé. Toto poznání vedlo k praktickému využití efektu.

Trik ledního medvěda lidé okopírovali, kde se využívá?

Klikněte pro větší obrázek A) NA STĚNÁCH DOMŮ
B) V RADIÁTORECH
C) U POTÁPĚČSKÝCH OBLEKŮ

Zajímavosti: Jedna slečna má bílé plavky, druhá černé, při osvícení infrakamerou je zřejmé, že černá absorbuje více světla a tím pádem přijímá i více tepla než bílá. Do hluboké vody sluneční světlo neproniká, s obleky z dutých vláken by měli potápěči dost problémů. Radiátory teplo vyzařují, nikoliv zadržují.

Správná odpověď: A) efektu se využívá k ošetření stěn domů. Izolace se skládá z vrstvy, která propouští světlo, z malých trubiček, ty svádějí světlo na tmavou absorpční vrstvu, která předává teplo do samotné stěny, kde se zadržuje. Vynález inspirovaný medvědími chlupy je promyšlený: v zimě, když je slunce nízko, dopadá na absorpční vrstvu hodně světla a naopak v létě, když je slunce vysoko, se většina světla odráží, aby se dům nepřetápěl.

Jak povrch listů lotosu vypadá?
Je:

A) NAPROSTO HLADKÝ
B) HUSTĚ POROSTLÝ CHLOUPKY
C) JEMNĚ POROSTLÝ HRBOLKY S VLÁKNY

Zajímavosti: Hladký povrch by nebyl špatný, pomáhal by při čistění. Příkladem je teflon, velmi hladký materiál, ale lotos ho, co do účinku, předčí. Příklad hustě porostlého povrchu je břečťan, s hustě porostlými chloupky. Povrch lotosu je hrbolkovitý, přírodní vynález je úžasný a ani věda ho neumí spolehlivě vysvětlit. Ale snad by to mohlo fungovat takto: u malinkých jemných hrbolků lotosu leží částečky nečistot jen na vrcholcích hrbolků a jsou proto vesměs uvolněné. Proto mohou být jednoduše zachycené tekutinou, kapka vody totiž přitahuje nečistotu větší silou než povrch listu. V přírodě tento jev funguje jako prevence, voda odnáší nejen špínu, ale mikroorganismy.

Správná odpověď: C) Hrbolkovitý povrch je vhodně uzpůsoben, aby bránil vodě a jiným tekutinám.

U kterého z výrobků se podařilo smysluplně využít lotosový efekt?

Klikněte pro větší obrázek A) KOUPELNOVÁ VANA
B) DOPISNÍ PAPÍR
C) BARVA NA VNĚJŠÍ NÁTĚRY

Zajímavosti: Vana, která se sama čistí, nefunguje. Používá se v ní mýdlo nebo koupelnová pěna a to jsou smáčedla, ta snižují povrchové napětí vody a při takovém napětí by se roztekly i vodní kapky lotosového květu. O dopisní papír, na kterém nedrží inkoust, by asi neměl nikdo zájem.

Správná odpověď: C) Dešťová voda neobsahuje žádné mýdlo, a proto je barva na vnější nátěry správná odpověď.

Klikněte pro větší obrázek

Tady Vladimír Kořen předvede, že bílá košile, politá třeba rajčatovou šťávou, nemusí být žádná tragédie... Prý jsme takový případ zažili všichni, jde o zákon schválnosti bílé košile. Na této košili ovšem nezůstala žádná skvrna.

Co mohou způsobit Kouzelné bonbony?

Klikněte pro větší obrázek A) NA CHVILKU OSLEPNETE
B) ZMĚNÍ SE VÁM DOČASNĚ CHUŤ
C) ZAČNETE MLUVIT V JINÉ HLASOVÉ POLOZE

Zajímavosti: Testovacími objekty jsou – ocet, nejlepší červené víno, citrónová šťáva, cukrová voda, testuje šéfkuchař jednoho z pražských hotelů, aniž by nápoje viděl. Pochopitelně neoslepl, hlas se mu nezměnil. Bonbony jsou vyrobené z plodů míšku sladkokyselého – Synsepalum dulficerum, který pochází ze západoafrických tropů. Obsahuje glykoprotein miraculin, a právě ten vypíná na jazyku kyselé a hořké chuti. Když bobule rozžvýkáte, pár hodin vám vše bude chutnat sladce.

Správná odpověď: B) změnila se dočasně chuť.

Biofeedback se využívá především k?

Klikněte pro větší obrázek A) K VÝUCE CIZÍCH JAZYKŮ
B) KE ČTENÍ SNŮ
C) K LÉČBĚ

Správná odpověď: A) Biofeedback je důležitý při léčbě lehkých mozkových dysfunkcí a to převážně u dětí.