Tak to vypadalo v první linii východní fronty v roce 1943. Bída, zmar a otupělost z nekonečné války.
Režie: Sam Peckinpah. Scénář: Julius J. Epstein, Walter Kelley, James Hamilton. Hrají: James Coburn, Maximilian Schell, James Mason, David Warner a další.
Železný kříž

Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha Trpělivé maso. Zaujal ho pohled "z druhé strany", drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell), ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení – plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vleklým válčením, jeho svérázné jednání tiše tolerují.

Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím.

Napište nám