Skleníkový efekt


BiologieEkologiePůdaBakterieTéma

Život v půdě

7. 4. 2010

Půda v zimě spí – ale jen zdánlivě. Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nám ukážou, že ani pod sněhem půda neodpočívá, ale žije bohatým životem. Ukážeme si houby a bakterie, které jsou přímými zdroji skleníkových plynů, v terénu budeme odebírat a měřit množství plynů vzniklých na pastvinách hovězího dobytka. Zjistíme, že chov skotu znamená produkci skleníkových plynů (CO2, N2O a CH4) srovnatelnou s emisemi z dopravy a energetiky.

» Číst více


ChemieInformační technologieInfrakameraOxid uhličitýMichaelovy experimenty

Vánoční oxid uhličitý

16. 12. 2009

O skleníkovém efektu již určitě všichni slyšeli, ale už jste ho někdy viděli? Michael se jej pokusí zobrazit a k tomu použije oxid uhličitý a infračervenou kameru. Nakonec ještě předvede, jak si vyrobit vlastní hasicí přístroj na záchranu vánočního stromečku.

» Číst více


EkologieEnergetikaGeologieOxid uhličitýGlobální oteplováníUchovávání uhlíkuImpact – ze zahraničí

Past na uhlík

2. 9. 2009

Oxid uhličitý pocházející ze spalování fosilních paliv značně přispívá ke globálnímu oteplování. Zvýšení množství oxidu uhličitého v atmosféře brání úniku tepla do vesmíru a zahřívá naši planetu. Ale co kdybychom CO2 zachytili dříve, než unikne? Přesně o to nyní usilují evropští vědci a technici. Podstata této koncepce spočívá v tom, že se zachytí CO2 pocházející z elektráren a jiných závodů založených na spalování uhlí a uloží se hluboko do země. U německé elektrárny „Schwarze pumpe“ již vytvářejí 800 metrů dlouhý vrt do míst, kde se kdysi nacházel zemní plyn – a kam se zanedlouho začne vhánět oxid uhličitý. Podobná vhodná úložná místa se nacházejí v pobřežních vodách, kde těžil zemní plyn. Vědci odmítají námitky, že tento postup znamená zahrávat si s přírodou. Vždyť tyto útvary bezpečně uchovávaly ropu a zemní plyn po milióny let!

» Číst více