Oheň

Rubensova trubice
8. 4. 2011
Spojení zvuku a ohně. Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu. Plyn uniká z řady drobných otvorů vyvrtaných podél trubice. Na jednom konci je trubice uzavřena, na druhém je laditelný zdroj vlnění. Dá-li se Michael do řeči, velikost plaménků v trubici se mění, takže jeho hlas můžeme nejen slyšet, ale i vidět. Jak je to možné?
» Číst více
Oranžový plamen
14. 1. 2011
Oheň je opravdu krásný – vědecky ho ale můžeme popsat jako horké, světlo vydávající, třepotající se plazma. Michael nás provede všemi bezpečnými experimenty, které můžeme provést s prostou hořící svíčkou, včetně „skákajícího plamene“ a „ovocných ohnivých koulí“.
» Číst více
Oheň ze vzduchu
3. 2. 2010
Michal zase jednou ukáže, že v rukách profesionálního vědce není nic nemožné – dokonce ani vznik ohně ze vzduchu! Nevěříte? Pak se nalaďte na PORT a uvidíte, jak se to dělá.
» Číst více
Zapal a žasni
18. 11. 2009
Interaktivní instalace „Things to Burn“ portugalského experimentátora Rudolfa Quintase, za kterou obdržel zvláštní cenu poroty na letošním berlínském festivalu Transmediale, dává člověku zakusit zcela nový rozměr ohně. Quintas exkluzivně pro PORT představí princip své audiovizuální instalace. Úkolem návštěvníků je zapalovat sirky nebo jiné objekty. Na základě vzniklých ohořelých tvarů, pohybů a tvarů plamene pak pomocí speciální snímací techniky vznikají nové 3D abstraktní digitální objekty. Účastníci instalace tak vlastně používají oheň z obyčejné sirky jako speciální aktivní rozhraní pro ovládání počítače.
» Číst více
Hoří!
6. 6. 2009
Oheň byl vždy dobrým sluhou, ale špatným pánem. Člověk užívá oheň po věky a také vymyslel různé způsoby, jak ho zapálit a jak uhasit. Různé formy ohně totiž vyžadují různý způsob hašení – za jiných podmínek použijeme vodu, jindy písek a za určitých okolností dokonce oxid uhličitý. Vše, co potřebujete vědět o ohni a jeho lokalizaci pomocí vědy, se dozvíte díky Michaelovi.
» Číst více
Hurikán v lahvi a ohnivé tornádo
10. 1. 2009
Globální klimatické změny vedou ke stále větším meteorologickým extrémům, jako jsou například i hurikány. Michael vysvětlí, jak tyto tropické cyklony vznikají a předvede jejich fyzikální podstatu v lahvi. Lesní požáry jsou zase způsobeny dlouhými obdobími sucha a představují další projev klimatických změn. Michael ukáže, proč se tyto ohně tak rychle šíří a doslova „přeskakují“ ze stromu na strom.
» Číst více